Acvaristica, pesti, plante
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Acvaristica, pesti, plante

Totul despre pesti exotici, plante si acvarii -animale iubite-
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Floare de Blyxa Japonica.

In jos 
+4
Cornel
aco
falconety
Sorin C.
8 participanți
AutorMesaj
Sorin C.
Peste capitan
Peste capitan
Sorin C.


Mesaje : 694
Data de inscriere : 10/11/2009
Localizare : Ploiesti N-E-S-V.

Floare de Blyxa Japonica. Empty
MesajSubiect: Floare de Blyxa Japonica.   Floare de Blyxa Japonica. Icon_minitimeDum Iul 04, 2010 10:44 am

Dupa un timp in care au crescut Blyxele, fara numar, din cauza spatiului de cazare mic, 11 litri net, au decis ca unele dintre ele sa se indrepte catre suprafata. Cum Blyxa Japonica este o planta submersa, nu se cunosc forme ale ei care pot creste si emers, singura parte a plantei care iese deasupra apei este petiolul cu bobocul aferent. Normal va inflori, va fi polenizata si bineinteles conform ciclului normal va produce si seminte. Partea aceasta o sa o dezvolt in posturile urmatoare, pentru cei pasionati si nu numai.

Partea cea care incanta ochiul si sufletul acvaristului este splendoarea si raritatea unei flori de planta acvatica, ca sa zic asa - ca de vazut flori am vazut toti cu gramada in florarii si pe marginea drumului. Asa ca va rog sa savurati cele cateva poze. Primele facute fara lumina adecvata si cu un aparat mai slabut, in curand o serie mai reusita.

Floare de Blyxa Japonica. 6nqq7l Floare de Blyxa Japonica. Rbmtub

Si nanoul unde s-a petrecut "minunea". Este o poza mai veche cu cateva saptamani.


Floare de Blyxa Japonica. 35b9rgo

Multumesc pentru vizionare.
Sus In jos
falconety
Peste sergent
Peste sergent
falconety


Mesaje : 307
Data de inscriere : 17/10/2009
Localizare : breaza/ph

Floare de Blyxa Japonica. Empty
MesajSubiect: Re: Floare de Blyxa Japonica.   Floare de Blyxa Japonica. Icon_minitimeDum Iul 04, 2010 10:55 am

superbe bravo
Sus In jos
http://www.electrocasnicebreaza.forumgratuit.ro
aco
Peste colonel
Peste colonel



Mesaje : 1084
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti Sud

Floare de Blyxa Japonica. Empty
MesajSubiect: Re: Floare de Blyxa Japonica.   Floare de Blyxa Japonica. Icon_minitimeDum Iul 04, 2010 11:14 am

Bravo Wink
Sus In jos
Cornel
Peste capitan
Peste capitan
Cornel


Mesaje : 575
Data de inscriere : 16/03/2010
Localizare : ploiesti

Floare de Blyxa Japonica. Empty
MesajSubiect: re   Floare de Blyxa Japonica. Icon_minitimeDum Iul 04, 2010 6:29 pm

frumos bravo
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

Floare de Blyxa Japonica. Empty
MesajSubiect: Re: Floare de Blyxa Japonica.   Floare de Blyxa Japonica. Icon_minitimeDum Iul 04, 2010 10:00 pm

Splendoare in iarba, vorba aia...

Una peste alta, ne deschidem florarie ? Wink
Sus In jos
tzae
Peste soldat
Peste soldat
tzae


Mesaje : 99
Data de inscriere : 15/01/2010
Localizare : ploiesti

Floare de Blyxa Japonica. Empty
MesajSubiect: blyxa   Floare de Blyxa Japonica. Icon_minitimeLun Iul 05, 2010 8:56 am

pot sa spun ca faci ce vrei din plante...felicitari!!
Sus In jos
Sorin C.
Peste capitan
Peste capitan
Sorin C.


Mesaje : 694
Data de inscriere : 10/11/2009
Localizare : Ploiesti N-E-S-V.

Floare de Blyxa Japonica. Empty
MesajSubiect: Re: Floare de Blyxa Japonica.   Floare de Blyxa Japonica. Icon_minitimeLun Iul 05, 2010 9:41 pm

O poza mai clara. Partea putin buna este ca tin foarte putin aceste flori asa ca trebuie sa fii mai mereu cu ochii pe ele daca vrei sa le prinzi in splendoarea lor.

Floare de Blyxa Japonica. 14cw2sj

Si poza necomprimata.
Sus In jos
christiansen
Moderator
Moderator
christiansen


Mesaje : 308
Data de inscriere : 20/02/2010
Localizare : Ploiesti

Floare de Blyxa Japonica. Empty
MesajSubiect: Re: Floare de Blyxa Japonica.   Floare de Blyxa Japonica. Icon_minitimeLun Iul 05, 2010 9:58 pm

Citat :
pot sa spun ca faci ce vrei din plante...felicitari!!

chiar ca....master of plants ! aplecaciuni
Sus In jos
silviu
Peste soldat
Peste soldat



Mesaje : 19
Data de inscriere : 11/07/2010
Localizare : valencia

Floare de Blyxa Japonica. Empty
MesajSubiect: Re: Floare de Blyxa Japonica.   Floare de Blyxa Japonica. Icon_minitimeDum Iul 18, 2010 5:25 am

Am o intrebare pt tine.: Care e raportul de co2 in mg o ml si litri de apa din acvariu?Cat co2 sa bag in acvariul meu de 130l?
Sus In jos
aco
Peste colonel
Peste colonel



Mesaje : 1084
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti Sud

Floare de Blyxa Japonica. Empty
MesajSubiect: Re: Floare de Blyxa Japonica.   Floare de Blyxa Japonica. Icon_minitimeDum Iul 18, 2010 6:45 am

In functie de cat de multa lumina ai si cum fertilizezi cauta sa ai undeva in jurul a 40ppm.
Desigur treaba e foarte subiectiva, tine cont de ce kh ai.
Sus In jos
Sorin C.
Peste capitan
Peste capitan
Sorin C.


Mesaje : 694
Data de inscriere : 10/11/2009
Localizare : Ploiesti N-E-S-V.

Floare de Blyxa Japonica. Empty
MesajSubiect: Re: Floare de Blyxa Japonica.   Floare de Blyxa Japonica. Icon_minitimeDum Iul 18, 2010 9:40 am

Cat se poate de mult co2 dar la limita sa nu omori vietuitoarele din acvariu. Eu folosesc in testerul de ph o solutie curata de kh 4, apa din acvariu e undeva cu kh de la 3 la 5 ( depinde de multi factori ) iar culoarea de la tester este galben deschis. Practic la un kh de 4 tin ph-ul sub 6,5. Bineinteles lumina si fertilizare completa.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Floare de Blyxa Japonica. Empty
MesajSubiect: Re: Floare de Blyxa Japonica.   Floare de Blyxa Japonica. Icon_minitime

Sus In jos
 
Floare de Blyxa Japonica.
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Acvaristica, pesti, plante :: Forum Acvaristica :: Plante si Fertilizare-
Mergi direct la: