Acvaristica, pesti, plante
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Acvaristica, pesti, plante

Totul despre pesti exotici, plante si acvarii -animale iubite-
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Bomba CO2 cu drojdie si zahar

In jos 
+6
Mihai B.
S.F
moldoveanu11
VizZzY
tzippy00
Ionut T.
10 participanți
AutorMesaj
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

Bomba CO2 cu drojdie si zahar Empty
MesajSubiect: Bomba CO2 cu drojdie si zahar   Bomba CO2 cu drojdie si zahar Icon_minitimeJoi Oct 08, 2009 11:32 pm

zisa si bomba facuta in casa.o sa prezint, ce avem nevoie
- PET 2L cola, fanta sau sprite
- 2m de furtun siliconic - 2 ron
- piatra aeratoare - 2 ron
- robinet - 0.7ron
- valva antiretur - 3 ron
- seringa - 1ron
silicon pentru etansari gauri... prindere furtun,la capacul sticlei si valei de siringa.


Bomba CO2 cu drojdie si zahar Co2_110

Bomba CO2 cu drojdie si zahar Co2_210

Bomba CO2 cu drojdie si zahar Co2_310

Bomba CO2 cu drojdie si zahar Co2_410

Bomba CO2 cu drojdie si zahar Co2_510


Ultima editare efectuata de catre Admin in Dum Oct 11, 2009 9:54 am, editata de 1 ori
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

Bomba CO2 cu drojdie si zahar Empty
MesajSubiect: pentru cresterea plantelor   Bomba CO2 cu drojdie si zahar Icon_minitimeVin Oct 09, 2009 2:22 am

pentru cresterea plantelor, avem nevoie de 3 lucruri: lumina , nutrienti si co2.
Co2-ul este hrana principala a plantelor, ajuta la fotosinteza.
lumina este si ea la fel de importanta,precum si vitaminele si sarurile minerale...
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
tzippy00
Peste soldat
Peste soldat
tzippy00


Mesaje : 27
Data de inscriere : 07/09/2009
Localizare : campina/ph

Bomba CO2 cu drojdie si zahar Empty
MesajSubiect: interesant   Bomba CO2 cu drojdie si zahar Icon_minitimeVin Oct 16, 2009 10:48 pm

interesanta "inventie"..:d....a avut succes? sau e prea timpuriu sa precizezi?
Sus In jos
VizZzY
Peste soldat
Peste soldat



Mesaje : 97
Data de inscriere : 20/09/2009
Localizare : campina/ph

Bomba CO2 cu drojdie si zahar Empty
MesajSubiect: Re: Bomba CO2 cu drojdie si zahar   Bomba CO2 cu drojdie si zahar Icon_minitimeVin Oct 16, 2009 11:03 pm

tzippy00 a scris:
interesanta "inventie"..:d....a avut succes? sau e prea timpuriu sa precizezi?
pot sa iti spun eu ca isi face treaba F bine, insa are un defect, nu tine mult Neutral
cam 5 zile -6 maxim
Sus In jos
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

Bomba CO2 cu drojdie si zahar Empty
MesajSubiect: Re: Bomba CO2 cu drojdie si zahar   Bomba CO2 cu drojdie si zahar Icon_minitimeSam Oct 17, 2009 12:15 am

defapt tine cam 3 zile, daca este drojdie cu zahar si 7zile daca este folosit alt produs zaharos, care se dizolva mai greu. randamentul se vede cam dupa 1 saptamana. noaptea se opreste injectia co2 si se da doar in momentul cand ai lumina la plante...
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
moldoveanu11
Peste soldat
Peste soldat



Mesaje : 36
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : telega/campina/ph

Bomba CO2 cu drojdie si zahar Empty
MesajSubiect: Re: Bomba CO2 cu drojdie si zahar   Bomba CO2 cu drojdie si zahar Icon_minitimeDum Oct 18, 2009 12:59 am

gelatina cu mult zahar + putina drojdie , tine pana la 2-3 saptamani.
Sus In jos
tzippy00
Peste soldat
Peste soldat
tzippy00


Mesaje : 27
Data de inscriere : 07/09/2009
Localizare : campina/ph

Bomba CO2 cu drojdie si zahar Empty
MesajSubiect: Re: Bomba CO2 cu drojdie si zahar   Bomba CO2 cu drojdie si zahar Icon_minitimeLun Oct 19, 2009 2:43 am

aham...

interesant....e bine de stiu

multumesc anticipat.
Sus In jos
S.F
Peste sergent
Peste sergent
S.F


Mesaje : 175
Data de inscriere : 10/04/2010
Localizare : Ploiesti

Bomba CO2 cu drojdie si zahar Empty
MesajSubiect: Re: Bomba CO2 cu drojdie si zahar   Bomba CO2 cu drojdie si zahar Icon_minitimeLun Mai 03, 2010 3:10 am

Este mai bun un difuzor sau ramanem la varianta cu piatra ?

Bomba CO2 cu drojdie si zahar 2iu3nkj
Sus In jos
S.F
Peste sergent
Peste sergent
S.F


Mesaje : 175
Data de inscriere : 10/04/2010
Localizare : Ploiesti

Bomba CO2 cu drojdie si zahar Empty
MesajSubiect: Re: Bomba CO2 cu drojdie si zahar   Bomba CO2 cu drojdie si zahar Icon_minitimeLun Mai 03, 2010 3:15 am

Ar mai fi o varianta , dar o parte din acvaristi spun ca in acest mod distrugem filtrul.Voi ce parere aveti?Atasez si o poza sa va dati cu parerea.

Bomba CO2 cu drojdie si zahar R72ngh
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

Bomba CO2 cu drojdie si zahar Empty
MesajSubiect: Re: Bomba CO2 cu drojdie si zahar   Bomba CO2 cu drojdie si zahar Icon_minitimeLun Mai 03, 2010 9:53 am

S.F a scris:
Este mai bun un difuzor sau ramanem la varianta cu piatra ?

Difuzor.
Sus In jos
S.F
Peste sergent
Peste sergent
S.F


Mesaje : 175
Data de inscriere : 10/04/2010
Localizare : Ploiesti

Bomba CO2 cu drojdie si zahar Empty
MesajSubiect: Re: Bomba CO2 cu drojdie si zahar   Bomba CO2 cu drojdie si zahar Icon_minitimeJoi Mai 06, 2010 3:41 am

Imi explicati si mie , va rog , cum anume trebuie sa functioneze dracovenia asta? Am mesterit si eu una , din curiozitate. Am bagat cam doua cani de zahar si un pliculet de drojdie. Dupa circa o ora , am zis ca trebuie sa fac rost si de un trafalet. kicking Deocamdata am o piatra , inca nu am avut timp sa ajung sa cumpar un difuzor.Intrebarea de baraj acum vine : cate bule trebuie sa iasa pe minut? La mine ies cam doua/sec. Am pus piatra sub filtru , si bulele de oxigen sunt dispersate de jetul filtrului. Am procedat bine pana acum?
Daca nu, va rog lamuriti-ma si pe mine , e prima data cand folosesc dracie din asta. cherry
Sus In jos
aco
Peste colonel
Peste colonel



Mesaje : 1084
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti Sud

Bomba CO2 cu drojdie si zahar Empty
MesajSubiect: Re: Bomba CO2 cu drojdie si zahar   Bomba CO2 cu drojdie si zahar Icon_minitimeJoi Mai 06, 2010 4:17 am

Ai pus foarte multa drojdie, era de ajuns un varf de lingurita.
Sus In jos
Sorin C.
Peste capitan
Peste capitan
Sorin C.


Mesaje : 694
Data de inscriere : 10/11/2009
Localizare : Ploiesti N-E-S-V.

Bomba CO2 cu drojdie si zahar Empty
MesajSubiect: Re: Bomba CO2 cu drojdie si zahar   Bomba CO2 cu drojdie si zahar Icon_minitimeJoi Mai 06, 2010 4:28 am

Tu ai folosit reteta "turbo". Ca sa nu stai cu grija renovarii casei sa incerci reteta cu gelatina. Ai un control mult mai mare asupra ei. Bulele care ies sunt de CO2 nu oxigen. Atata timp cat bulele sunt considerabil mici, pana in 1,5 mm si ajung sub jetul de la filtru astfel incat sa fie dispersate in acvariu si sa ai o dizolvare decenta zic ca este ok. Dar varianta cu difuzor este mai cuser din aproape orice punct de vedere. Partea proasta este ca o sa te cam doara sufletul sa stai la cateva saptamani sa tot desfunzi difuzorul. Recomand daca ai de unde sa faci rost de lemn de tei, sculptezi un bat rotund incat sa intre pe furtun numai lung de 2 cm si taiat la exterior sub un unghi mai mare de 45 grade sau varianta cu filtru de tigara sauuuu cauti o piatra fina ( destul de greu la varianta asta ).
Sus In jos
Mios
Peste capitan
Peste capitan
Mios


Mesaje : 643
Data de inscriere : 29/06/2010
Localizare : Ploiesti EST

Bomba CO2 cu drojdie si zahar Empty
MesajSubiect: Re: Bomba CO2 cu drojdie si zahar   Bomba CO2 cu drojdie si zahar Icon_minitimeMar Iun 29, 2010 9:21 pm

Tine. Ideea in principiu e buna cu traditionala bomba. E o varianta low-cost pe moment, dar daca o folosesti prea des, cand tragi linie, o sa vezi ca zaharul, drojdia si de ce nu, apa, te costa aproape la fel cat o butelie cu reductor de CO2. Referitor la cealalta componenta principala, adica reactorul, acesta trebuie sa dizolve gazul in apa intr-o proportie aproape de 100%, pentru a fi productiv. Ce am vazut pe aici, nu stiu sigur daca face acest lucru. Piatra aceea sigur nu dizolva gazul in apa, iar ideea cu sticla de jumate de litru si powerheadul, am mai vazut-o undeva, si la fel, lumea nu e multumita de ea. Se pot face reactoare DIY, dupa principiul celui de la Ferplast pe care il folosesc si eu... Cautati pe google... FERPLAST CO2 ENERGY CLASSIC. Ala e un reactor perfect.
Sus In jos
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

Bomba CO2 cu drojdie si zahar Empty
MesajSubiect: Re: Bomba CO2 cu drojdie si zahar   Bomba CO2 cu drojdie si zahar Icon_minitimeMier Iun 30, 2010 3:57 am

piatra nu o recomand, in momentul pozei nu aveam difuzor Wink
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
tzae
Peste soldat
Peste soldat
tzae


Mesaje : 99
Data de inscriere : 15/01/2010
Localizare : ploiesti

Bomba CO2 cu drojdie si zahar Empty
MesajSubiect: Re: Bomba CO2 cu drojdie si zahar   Bomba CO2 cu drojdie si zahar Icon_minitimeJoi Iul 01, 2010 12:05 am

Mios a scris:
Tine. Ideea in principiu e buna cu traditionala bomba. E o varianta low-cost pe moment, dar daca o folosesti prea des, cand tragi linie, o sa vezi ca zaharul, drojdia si de ce nu, apa, te costa aproape la fel cat o butelie cu reductor de CO2. Referitor la cealalta componenta principala, adica reactorul, acesta trebuie sa dizolve gazul in apa intr-o proportie aproape de 100%, pentru a fi productiv. Ce am vazut pe aici, nu stiu sigur daca face acest lucru. Piatra aceea sigur nu dizolva gazul in apa, iar ideea cu sticla de jumate de litru si powerheadul, am mai vazut-o undeva, si la fel, lumea nu e multumita de ea. Se pot face reactoare DIY, dupa principiul celui de la Ferplast pe care il folosesc si eu... Cautati pe google... FERPLAST CO2 ENERGY CLASSIC. Ala e un reactor perfect.


Daca te uiti in link-ul de mai jos,o sa-ti dai seama ca echipamentul din pozele postate de mine e o varianta mai ieftina la ce ai recomandat tu.
https://acvaristica.forumgratuit.ro/inceputul-f2/reteta-co2-a-la-bomba-t242.htm

Asta e o parere personala si daca nu am dreptate,va rog sa ma contraziceti.
Vreau sa mentionez ca acel kit specificat de tine nu l-am vazut in realitate,ci doar o imagine pe internet si am constatat ca el contine:
-pet
-furtun
-numarator de bule
-valva unisens
-o pompa
-recipientul unde bulele sunt invartite pana se dizolva
-si buretele acela negru
Sus In jos
Mios
Peste capitan
Peste capitan
Mios


Mesaje : 643
Data de inscriere : 29/06/2010
Localizare : Ploiesti EST

Bomba CO2 cu drojdie si zahar Empty
MesajSubiect: Re: Bomba CO2 cu drojdie si zahar   Bomba CO2 cu drojdie si zahar Icon_minitimeJoi Iul 01, 2010 12:29 am

Mai ieftin e sigur. Dar mai calitativ, clar nu. Practic eu ziceam de kitul ala, pentru ca are un reactor super ok, care amesteca foarte bine CO2-ul in apa, aproape de 100%. Nu vorbeam de restul kitului, care practic este o "bomba de firma". Vorbeam strict de reactor. Reactorul reprezinta cea mai importanta componenta intr-un kitt de CO2.
Sus In jos
tzae
Peste soldat
Peste soldat
tzae


Mesaje : 99
Data de inscriere : 15/01/2010
Localizare : ploiesti

Bomba CO2 cu drojdie si zahar Empty
MesajSubiect: reactor   Bomba CO2 cu drojdie si zahar Icon_minitimeVin Iul 02, 2010 1:12 am

Mios a scris:
Mai ieftin e sigur. Dar mai calitativ, clar nu. Practic eu ziceam de kitul ala, pentru ca are un reactor super ok, care amesteca foarte bine CO2-ul in apa, aproape de 100%. Nu vorbeam de restul kitului, care practic este o "bomba de firma". Vorbeam strict de reactor. Reactorul reprezinta cea mai importanta componenta intr-un kitt de CO2.


Si poti sa imi explici cum din ce parti e compus acel reactor si cum functioneaza?Te rog
Sus In jos
Sorin C.
Peste capitan
Peste capitan
Sorin C.


Mesaje : 694
Data de inscriere : 10/11/2009
Localizare : Ploiesti N-E-S-V.

Bomba CO2 cu drojdie si zahar Empty
MesajSubiect: Re: Bomba CO2 cu drojdie si zahar   Bomba CO2 cu drojdie si zahar Icon_minitimeVin Iul 02, 2010 1:26 am

Este exact acelasi lucru cu ala care l-ai facut tu. Pompa si tubul transparent. Si functioneaza pe acelasi principiu singura diferenta fiind felul cum este realizat ( mai comercial ). Este mai compact si bineinteles optimizat astfel incat sa functioneze la parametri optimi pentru ce a fost creat si dezvoltat.
Sus In jos
tzae
Peste soldat
Peste soldat
tzae


Mesaje : 99
Data de inscriere : 15/01/2010
Localizare : ploiesti

Bomba CO2 cu drojdie si zahar Empty
MesajSubiect: reactor   Bomba CO2 cu drojdie si zahar Icon_minitimeVin Iul 02, 2010 3:19 am

stiu,dar vroiam sa o aud de la el Razz
Sus In jos
Mios
Peste capitan
Peste capitan
Mios


Mesaje : 643
Data de inscriere : 29/06/2010
Localizare : Ploiesti EST

Bomba CO2 cu drojdie si zahar Empty
MesajSubiect: Re: Bomba CO2 cu drojdie si zahar   Bomba CO2 cu drojdie si zahar Icon_minitimeLun Iul 05, 2010 9:01 am

Este exact acelasi lucru cu ala care l-ai facut tu. Pompa si tubul transparent. Si functioneaza pe acelasi principiu singura diferenta fiind felul cum este realizat ( mai comercial ). Este mai compact si bineinteles optimizat astfel incat sa functioneze la parametri optimi pentru ce a fost creat si dezvoltat. De la mine ... citire.....
Smile Nu tzae, eu am niste experimente neplacute cu DIY-ul, si de aia mi-am luat din comert... Nu ca as fi fost masochist, si sa vreau neaparat sa scap de 150 ron... Smile msn
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

Bomba CO2 cu drojdie si zahar Empty
MesajSubiect: Re: Bomba CO2 cu drojdie si zahar   Bomba CO2 cu drojdie si zahar Icon_minitimeLun Iul 05, 2010 9:16 am

Eu zic ca si un DIY facut cu cap si cu simt de raspundere da rezultate excelente.
Un exemplu relevant este chiar tzae, care si-a omorat pestii cu un soc de
pH cand a bagat prima oara nebunia aia in acvariu in forja maxima.
Deci difuzeaza excelent si ala DIY Wink
Sus In jos
tzae
Peste soldat
Peste soldat
tzae


Mesaje : 99
Data de inscriere : 15/01/2010
Localizare : ploiesti

Bomba CO2 cu drojdie si zahar Empty
MesajSubiect: ...   Bomba CO2 cu drojdie si zahar Icon_minitimeLun Iul 05, 2010 9:21 am

Poate am ocazia sa il vad in functiune...Sincer,eu am renuntat la reactorul acela cu pompa si recipienta
unde se dizolva CO2-ul,am lasat decat pet-ul,furtunul,valva unisens si o piatra fina.
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

Bomba CO2 cu drojdie si zahar Empty
MesajSubiect: Re: Bomba CO2 cu drojdie si zahar   Bomba CO2 cu drojdie si zahar Icon_minitimeLun Iul 05, 2010 9:26 am

tzae a scris:
Poate am ocazia sa il vad in functiune...Sincer,eu am renuntat la reactorul acela cu pompa si recipienta
unde se dizolva CO2-ul,am lasat decat pet-ul,furtunul,valva unisens si o piatra fina.

Tu ai acvariul de dimensiuni mici, plantele sunt evident mai putine, implicit si nevoia de CO2 mai mica.
La un acvariu mare nu mai face fata piatra de aer fina. Ma uit la mine ca am fluctuatii de pH destul de
mari (6,5-7,5). La mine cred ca s-ar simti nevoia de o difuzare mai apropiata de 100%.
Sus In jos
Mios
Peste capitan
Peste capitan
Mios


Mesaje : 643
Data de inscriere : 29/06/2010
Localizare : Ploiesti EST

Bomba CO2 cu drojdie si zahar Empty
MesajSubiect: Re: Bomba CO2 cu drojdie si zahar   Bomba CO2 cu drojdie si zahar Icon_minitimeLun Iul 05, 2010 9:24 pm

tzae, uite asa il am eu... si sunt super multumit de el. Amestecul e foarte aproape de 100%.

https://www.youtube.com/watch?v=O8TkXnnR9Iw
Sus In jos
Continut sponsorizat





Bomba CO2 cu drojdie si zahar Empty
MesajSubiect: Re: Bomba CO2 cu drojdie si zahar   Bomba CO2 cu drojdie si zahar Icon_minitime

Sus In jos
 
Bomba CO2 cu drojdie si zahar
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Acvaristica, pesti, plante :: Forum Acvaristica :: Hardware-
Mergi direct la: