Acvaristica, pesti, plante
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Acvaristica, pesti, plante

Totul despre pesti exotici, plante si acvarii -animale iubite-
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Sfaturi gresite si perle din acvaristica.

In jos 
+5
mihai_andrei
Ionut T.
Cornel
Mihai B.
Sorin C.
9 participanți
AutorMesaj
Sorin C.
Peste capitan
Peste capitan
Sorin C.


Mesaje : 694
Data de inscriere : 10/11/2009
Localizare : Ploiesti N-E-S-V.

Sfaturi gresite si perle din acvaristica. Empty
MesajSubiect: Sfaturi gresite si perle din acvaristica.   Sfaturi gresite si perle din acvaristica. Icon_minitimeJoi Mai 13, 2010 2:02 am

Sfaturi gresite si perle din acvaristica. 2qkp4z8


Ultima editare efectuata de catre Sorin C. in Mar Oct 05, 2010 6:30 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

Sfaturi gresite si perle din acvaristica. Empty
MesajSubiect: Re: Sfaturi gresite si perle din acvaristica.   Sfaturi gresite si perle din acvaristica. Icon_minitimeJoi Mai 13, 2010 2:19 am

Bun raspuns, la caterinca. Sa-l tot urmezi...
Sus In jos
Cornel
Peste capitan
Peste capitan
Cornel


Mesaje : 575
Data de inscriere : 16/03/2010
Localizare : ploiesti

Sfaturi gresite si perle din acvaristica. Empty
MesajSubiect: re   Sfaturi gresite si perle din acvaristica. Icon_minitimeJoi Mai 13, 2010 4:57 am

foarte tare la jet de apa.sa cheme pompierii sa fie mai puternic k astia dau cu atmosferele in filtru dead
Sus In jos
Sorin C.
Peste capitan
Peste capitan
Sorin C.


Mesaje : 694
Data de inscriere : 10/11/2009
Localizare : Ploiesti N-E-S-V.

Sfaturi gresite si perle din acvaristica. Empty
MesajSubiect: Re: Sfaturi gresite si perle din acvaristica.   Sfaturi gresite si perle din acvaristica. Icon_minitimeVin Iul 30, 2010 2:59 am

Again. Observati cu atentie toate detaliile din poza. Shocked

Sfaturi gresite si perle din acvaristica. Fee69e
Sus In jos
Cornel
Peste capitan
Peste capitan
Cornel


Mesaje : 575
Data de inscriere : 16/03/2010
Localizare : ploiesti

Sfaturi gresite si perle din acvaristica. Empty
MesajSubiect: re   Sfaturi gresite si perle din acvaristica. Icon_minitimeVin Iul 30, 2010 8:06 am

new48 new48 new48 new48 new48 new48 new48
Sus In jos
Sorin C.
Peste capitan
Peste capitan
Sorin C.


Mesaje : 694
Data de inscriere : 10/11/2009
Localizare : Ploiesti N-E-S-V.

Sfaturi gresite si perle din acvaristica. Empty
MesajSubiect: Re: Sfaturi gresite si perle din acvaristica.   Sfaturi gresite si perle din acvaristica. Icon_minitimeVin Iul 30, 2010 8:26 am

Este culeasa de pe un forum de teraristica. Practica cea mai comuna este folosirea de suport bio a ceramicii lucioase de la tetratec si a bioballs-urilor. De fapt bioballs-urile sunt la loc de cinste. Stiu cativa de ciclare si isi racesc gura de pomana ca pentru restul e neinteresant, merge si fara. Shocked Si sa nu uit, important, mediile de filtrare se schimba la 3-4 luni, inclusiv saculetii cu carbune tot la 3-4 luni. Neutral Folosesc aia in draci asa ceva. Ca sa nu zic ca la schimbari in bazin dupa ce spala mediile, bine de tot, se plang ca au apa alba si imputita. Uita ca au mai trecut prin asa ceva odata sau de mai multe ori. In fine, ei in lumea lor. Am intrat putin la ei si le-am dat peste cap planurile. Ii las ca coaca cateva zile si dupa revin cu amanunte picante. Twisted Evil


Ahhh. Unde imi era mintea. Atentie mare Mihai , tu cu Fluvalul ala sa nu sufoci pestii. Eu zic sa treci pe alt filtru.
Off topic.
<-- Cat de precisa este aceasta afirmatie.
Sus In jos
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

Sfaturi gresite si perle din acvaristica. Empty
MesajSubiect: Re: Sfaturi gresite si perle din acvaristica.   Sfaturi gresite si perle din acvaristica. Icon_minitimeVin Iul 30, 2010 8:36 am

Si eu care vroiam sa ma apuc sa fac un terariu ca mai am ceva geamuri.O sa ma gandesc la filtru Laughing
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

Sfaturi gresite si perle din acvaristica. Empty
MesajSubiect: Re: Sfaturi gresite si perle din acvaristica.   Sfaturi gresite si perle din acvaristica. Icon_minitimeVin Iul 30, 2010 9:46 am

Aoleu ce ma fac cu Fluvalul. Cred ca il vand si imi iau o piatra mare de aer. lol!
Sus In jos
Cornel
Peste capitan
Peste capitan
Cornel


Mesaje : 575
Data de inscriere : 16/03/2010
Localizare : ploiesti

Sfaturi gresite si perle din acvaristica. Empty
MesajSubiect: re   Sfaturi gresite si perle din acvaristica. Icon_minitimeVin Iul 30, 2010 6:10 pm

am eu o piatra de polizor poate te ajuta la ceva mihai.ai grija ha ha ha
Sus In jos
mihai_andrei
Peste sergent
Peste sergent
mihai_andrei


Mesaje : 256
Data de inscriere : 06/03/2010
Localizare : Ploiesti

Sfaturi gresite si perle din acvaristica. Empty
MesajSubiect: Re: Sfaturi gresite si perle din acvaristica.   Sfaturi gresite si perle din acvaristica. Icon_minitimeDum Aug 01, 2010 9:15 pm

nu vrei si niste piatra de calcar? ca si asa trebuie sa trec pe la tara si e full teleajanu Smile
Sus In jos
Sorin C.
Peste capitan
Peste capitan
Sorin C.


Mesaje : 694
Data de inscriere : 10/11/2009
Localizare : Ploiesti N-E-S-V.

Sfaturi gresite si perle din acvaristica. Empty
MesajSubiect: Re: Sfaturi gresite si perle din acvaristica.   Sfaturi gresite si perle din acvaristica. Icon_minitimeMar Oct 05, 2010 6:38 am

Suspect

Sfaturi gresite si perle din acvaristica. 20zpqqg
Sus In jos
aco
Peste colonel
Peste colonel



Mesaje : 1084
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti Sud

Sfaturi gresite si perle din acvaristica. Empty
MesajSubiect: Re: Sfaturi gresite si perle din acvaristica.   Sfaturi gresite si perle din acvaristica. Icon_minitimeMar Oct 05, 2010 6:49 am

Da-i un link omului sa vada si el ce e ala siporax.
Sus In jos
Cornel
Peste capitan
Peste capitan
Cornel


Mesaje : 575
Data de inscriere : 16/03/2010
Localizare : ploiesti

Sfaturi gresite si perle din acvaristica. Empty
MesajSubiect: re   Sfaturi gresite si perle din acvaristica. Icon_minitimeMar Oct 05, 2010 9:04 am

lol! bravo oare cu ce se bea siporaxu asta?
Sus In jos
danu7z
Peste sergent
Peste sergent
danu7z


Mesaje : 254
Data de inscriere : 28/09/2010
Localizare : bucuresti / berceni

Sfaturi gresite si perle din acvaristica. Empty
MesajSubiect: Re: Sfaturi gresite si perle din acvaristica.   Sfaturi gresite si perle din acvaristica. Icon_minitimeMar Oct 05, 2010 12:25 pm

am gasit si eu ceva

Sfaturi gresite si perle din acvaristica. 34763696

Uploaded with ImageShack.us
Sus In jos
http://www.v3rs4c3.sunphoto.ro
Sorin C.
Peste capitan
Peste capitan
Sorin C.


Mesaje : 694
Data de inscriere : 10/11/2009
Localizare : Ploiesti N-E-S-V.

Sfaturi gresite si perle din acvaristica. Empty
MesajSubiect: Re: Sfaturi gresite si perle din acvaristica.   Sfaturi gresite si perle din acvaristica. Icon_minitimeMier Oct 06, 2010 7:49 am

Discutia a plecat de la ideea daca e bine sa scoata pompa din priza pe durata noptii ca sa nu se arda.

Sfaturi gresite si perle din acvaristica. 1zn97r8

Sus In jos
booghibooghi
Peste sergent
Peste sergent
booghibooghi


Mesaje : 429
Data de inscriere : 24/07/2010
Localizare : Câmpina - Prahova

Sfaturi gresite si perle din acvaristica. Empty
MesajSubiect: Re: Sfaturi gresite si perle din acvaristica.   Sfaturi gresite si perle din acvaristica. Icon_minitimeMier Oct 06, 2010 7:53 am

omu` are treaba cu porumbeii nu cu acvaristica trebuie sa-l intelegem
Sus In jos
mihai_andrei
Peste sergent
Peste sergent
mihai_andrei


Mesaje : 256
Data de inscriere : 06/03/2010
Localizare : Ploiesti

Sfaturi gresite si perle din acvaristica. Empty
MesajSubiect: Re: Sfaturi gresite si perle din acvaristica.   Sfaturi gresite si perle din acvaristica. Icon_minitimeMier Oct 06, 2010 6:14 pm

imi arunci si eu maruntisul pe masa legat de dracia cu siporaxul... vazusi pi niet amu ceva vreme un pusti care isi pusese in filtru in loc de siporax paie de suc taiate la cam 3 cm... cred ca de pe-acolo a prins zapaucul ideea Smile si era exact reteta de filtru pe care o incerca el Smile

copii... numai credeti tot ce vedeti pe youtube Razz alien

P.S. "omu` are treaba cu porumbeii nu cu acvaristica trebuie sa-l intelegem" sa intelegem ca omu e plecat cu pasarelele? What a Face lol!
Sus In jos
gogosanuc
Peste sergent
Peste sergent
gogosanuc


Mesaje : 387
Data de inscriere : 09/07/2010
Localizare : Craiova

Sfaturi gresite si perle din acvaristica. Empty
MesajSubiect: Re: Sfaturi gresite si perle din acvaristica.   Sfaturi gresite si perle din acvaristica. Icon_minitimeVin Oct 15, 2010 11:07 am

si eu credeam ca sunt ala cu probleme dar altii prind fluturi cu damijana si veverita cu dopul....Doamne ai grija de saracele vietuitoare....
care fara voia lor au picat pe mana inginerilor astura.....
Sus In jos
Sorin C.
Peste capitan
Peste capitan
Sorin C.


Mesaje : 694
Data de inscriere : 10/11/2009
Localizare : Ploiesti N-E-S-V.

Sfaturi gresite si perle din acvaristica. Empty
MesajSubiect: Re: Sfaturi gresite si perle din acvaristica.   Sfaturi gresite si perle din acvaristica. Icon_minitimeLun Dec 20, 2010 10:28 am

O tanara speranta acvaristica :

Citat :
Aqm un an mi-am luat un acvariu de 40 de litri am avut cativa pesti care au mai decedat treptat pe parcursul acestui an(asta vara cei mai multi cand imi crescuse temperatura la 31 grade celsius).Aqm trei luni mi-am luat de la luat de la un magazin din apropiere cativa pesti printre care si niste sanitari,dar la 2-3 saptamani au inceput sa imi moara pesti pe rand de la aceea boala cu puncte albe in momentu respectiv nu am stiut de aceasta boala si nua am sesizat punctele decat la ultimul peste mort (din tot acest eveniment trist mi-au trait decat sanitarii).ieri am fost la un magazin de pesti de prin piata mogorosi si am luat-o de la inceputmi-ammai cumparat nisip pesti (in jur de 35 vreo 10 talie medie 5 carasi si restu destul de mici)l-am amenajat frumos (am pus si nisipul si plantele di acvariul vechi dupa ce le-am spalat)am pus pesti ,totul bine si frumos pana aseara cand mi-a murit primul peste(nu m-am alarmat ca am zis ca nu s-a adaptat..bla bla ...),dar azi au mai murit inca trei m-am uitat l-a iei si nu am vazut nimic suspect adik nici un punct alb ca e singua boala pe care o recunosc si eu .aqm urmeaza intrebarea ce ma fac ca nu vreau sa imi moara tot pesti????? astept urgent un sfat.

Am 5 plantute, cateva pietre, un fitru ,un aparat de oxigen cu creta,temperatura ieri cand am pus pestii in apa era 28 ,iar azi cand am venit de la servici era undeva la 22 am fugit la magazin si am luat un incalzitor cu termostat...de la magazin mi s-a spus ca trebuie sa mentin temp la 28 de grade.(pesti care mi-au murit ieri si azi au fost 3 carasi si 1 colisa si mai am inca 2 ametiti tot un caras si 1 colisa). ASTEPT URGENT SFATURI .MULTUMESC

Suspect
Sus In jos
mihai_andrei
Peste sergent
Peste sergent
mihai_andrei


Mesaje : 256
Data de inscriere : 06/03/2010
Localizare : Ploiesti

Sfaturi gresite si perle din acvaristica. Empty
MesajSubiect: Re: Sfaturi gresite si perle din acvaristica.   Sfaturi gresite si perle din acvaristica. Icon_minitimeLun Dec 20, 2010 7:09 pm

Doamne ce binecuvantare sunt genul asta de inteligenti pentru geambasi si patroni pe pestshopuri...
Sus In jos
Sorin C.
Peste capitan
Peste capitan
Sorin C.


Mesaje : 694
Data de inscriere : 10/11/2009
Localizare : Ploiesti N-E-S-V.

Sfaturi gresite si perle din acvaristica. Empty
MesajSubiect: Re: Sfaturi gresite si perle din acvaristica.   Sfaturi gresite si perle din acvaristica. Icon_minitimeLun Dec 20, 2010 9:58 pm

Din aceeasi categorie.

Citat :
Am citit pe forumuri diferite despre bomba de co2 .
intrebarile sunt:
1. poate elibera o cantitate mai mare de Co2 incat poate intoxica pestii?
2.daca pestii pot fi intoxicati , pot micsora cantitatea , de la sticla de 2 l la o sticla de 1L sau ciar 0,5L?

Pentru un pet de 2 litri:
-500 grame zahar
-1300 ml apa
-1 plic gelatina
-1 plic drojdie uscata
-1 plic bicarbonat de sodiu

3.iar doza daca este micsorata este destul de puternica pentru cresterea si dezvoltarea frumoasa a plantelor(in cazul petului-0,5L)?

Suspect
Sus In jos
Continut sponsorizat





Sfaturi gresite si perle din acvaristica. Empty
MesajSubiect: Re: Sfaturi gresite si perle din acvaristica.   Sfaturi gresite si perle din acvaristica. Icon_minitime

Sus In jos
 
Sfaturi gresite si perle din acvaristica.
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Acvaristica, pesti, plante :: Forum Acvaristica :: Informatii si detalii acvaristice-
Mergi direct la: