Acvaristica, pesti, plante
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Acvaristica, pesti, plante

Totul despre pesti exotici, plante si acvarii -animale iubite-
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 identificare peste ?

In jos 
5 participanți
AutorMesaj
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

identificare peste ? Empty
MesajSubiect: identificare peste ?   identificare peste ? Icon_minitimeDum Mai 09, 2010 4:22 am

ma poate ajuta si pe mine cineva cu denumirea acestui peste din imaginea de mai jos. sau cateva nume ca o sa mai caut pe varu google... multumesc Wink

identificare peste ? V6oe93
identificare peste ? Bhf2v8
identificare peste ? N6wewj
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

identificare peste ? Empty
MesajSubiect: Re: identificare peste ?   identificare peste ? Icon_minitimeDum Mai 09, 2010 4:31 am

Aduce a o bucata de tetrazona speriata rau, mai ales cea de jos. Pozele sunt cam neclare oricum
Sus In jos
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

identificare peste ? Empty
MesajSubiect: Re: identificare peste ?   identificare peste ? Icon_minitimeDum Mai 09, 2010 7:21 am

observatii dupa cateva ore:
este un peste caruia ii place fundul acvariului.sta sub frunze,filtru sau in locuri mai ferite.
scormone la fel ca si cory. a mai prins culoare(rosiatic) si s-a acomodat foarte rapid stresandu-mi cory. Laughing cred ca este si mancator de alge "ceea ce este trist ca o sa moara de foame" Smile .
seamana cu tetrazona numai ca este mai lung- 4 cm si nu pare a fi la maturitate.seamana foarte mult cu botia mai ales acum dupa ce s-a colorat.
ar mai fi vreun peste care sa ii semene botiei? sau descrierii, ca pozele lasa de dorit...
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

identificare peste ? Empty
MesajSubiect: Re: identificare peste ?   identificare peste ? Icon_minitimeDum Mai 09, 2010 7:25 am

Incearca sa ii faci o poza din profil cat mai clara si de aproape.
Sus In jos
aco
Peste colonel
Peste colonel



Mesaje : 1084
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti Sud

identificare peste ? Empty
MesajSubiect: Re: identificare peste ?   identificare peste ? Icon_minitimeDum Mai 09, 2010 7:58 am

O fi vreo corcitura.
Dupa inotatoarele de pe burta si eu as zice ca-i botia, dar in rest nu prea seamana.
Uite, poate ai rabdare sa cauti:
http://petra-aqua.com/katalog.php?kat_id=09&lang=en
Sus In jos
Sorin C.
Peste capitan
Peste capitan
Sorin C.


Mesaje : 694
Data de inscriere : 10/11/2009
Localizare : Ploiesti N-E-S-V.

identificare peste ? Empty
MesajSubiect: Re: identificare peste ?   identificare peste ? Icon_minitimeDum Mai 09, 2010 8:13 am

Nici pe departe nu are alura unei botii. De sta ascuns sau scormone pe substrat nu il face dintr-o anume specie. Dupa colorit si dimensiunea solzilor se pare ca va creste destul de mare, poate si peste 30 cm. Dar...

Poti sa ne spui de unde il ai si poate lamurim mai repede misterul.
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

identificare peste ? Empty
MesajSubiect: Re: identificare peste ?   identificare peste ? Icon_minitimeDum Mai 09, 2010 8:19 am

Sigur nu l-ai prins in lac? Very Happy

E cipriniforma cu siguranta dupa corp si aripioare, poate fi si un pui de crap koi sau ceva de genul.
Sus In jos
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

identificare peste ? Empty
MesajSubiect: Re: identificare peste ?   identificare peste ? Icon_minitimeDum Mai 09, 2010 9:10 am

mai... din lac nu este cu siguranta.azi am donat vreo 6 xipho,primitorul fiind un vecin care habar nu are ce creste in acvcariu."printre" care si acest peste care mie imi parea a fi botia numai ca era foarte decolorat.culoare pe care a capatato la mine in acvcariu"rosiatic"si seamana foarte mult cu (adrnold) pestele lui Mihai.maine o sa incerc sa mai fac cateva poze si sa il mai studiez putin. multam: aco, Sorin si Mihai pentru ajutor. o sa va mai stresez si maine Very Happy
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
falconety
Peste sergent
Peste sergent
falconety


Mesaje : 307
Data de inscriere : 17/10/2009
Localizare : breaza/ph

identificare peste ? Empty
MesajSubiect: Re: identificare peste ?   identificare peste ? Icon_minitimeDum Mai 09, 2010 9:17 am

daca este botia ,cand mai vi la mine sa-l iei si pe el cu tine poate ma scapa si pe mine de melcii nedoriti Laughing
Sus In jos
http://www.electrocasnicebreaza.forumgratuit.ro
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

identificare peste ? Empty
MesajSubiect: Re: identificare peste ?   identificare peste ? Icon_minitimeDum Mai 09, 2010 9:24 am

Bun asa! Maine cred ca ii facem un test, sau daca uit sa il iau iti iau tie o mana de melci si ii adaug la mine. Poate raman fara peste, il mananca melcii si nu mai pot afla nici ce a fost Laughing glumeam
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
aco
Peste colonel
Peste colonel



Mesaje : 1084
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti Sud

identificare peste ? Empty
MesajSubiect: Re: identificare peste ?   identificare peste ? Icon_minitimeDum Mai 09, 2010 9:36 am

Oricum e frumos ca si peste Smile
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

identificare peste ? Empty
MesajSubiect: Re: identificare peste ?   identificare peste ? Icon_minitimeDum Mai 09, 2010 10:12 am

Il aduci duminica la intalnire, daca nu ne dam seama ce e il aruncam pe gratar poate dupa gust il identificam Very Happy
Sus In jos
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

identificare peste ? Empty
MesajSubiect: Re: identificare peste ?   identificare peste ? Icon_minitimeDum Mai 09, 2010 11:30 am

Laughing acum mi-am schimbat putin parerea, cred ca este crapi koi. si unu foarte mititel. o sa incerc sa fac maine cateva poze reusite, daca nu astept sa creasca Wink
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
Continut sponsorizat





identificare peste ? Empty
MesajSubiect: Re: identificare peste ?   identificare peste ? Icon_minitime

Sus In jos
 
identificare peste ?
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Identificare Cichlida
» Identificare boala zebra
» donez gourami

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Acvaristica, pesti, plante :: Forum Acvaristica :: Inceputuri - Jurnale-
Mergi direct la: