Acvaristica, pesti, plante
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Acvaristica, pesti, plante

Totul despre pesti exotici, plante si acvarii -animale iubite-
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Angel sunt..

In jos 
+5
falconety
Ionut T.
Mihai B.
str-evo
AngelTudorache
9 participanți
AutorMesaj
AngelTudorache
Peste sergent
Peste sergent
AngelTudorache


Mesaje : 312
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti

Angel sunt.. Empty
MesajSubiect: Angel sunt..   Angel sunt.. Icon_minitimeVin Mai 07, 2010 7:25 pm

Salut, sunt Angel din Ploiesti (9 Mai) tin cu Juve si Astra Smile si de ~1an am un Juwel Rekord 600 de vreo 63l. Pana mai recent am avut plante de plastic; acum incerc si ceva mai "natural" la indicatiile unui coleg.
Poze sunt mai jos.. criticati.. cu mila Smile

Angel sunt.. 201005080832027.th

Angel sunt.. 201005080831024.th

Angel sunt.. 201005080832025.th
Sus In jos
str-evo
Peste soldat
Peste soldat
str-evo


Mesaje : 76
Data de inscriere : 08/04/2010
Localizare : Ploiesti city

Angel sunt.. Empty
MesajSubiect: Re: Angel sunt..   Angel sunt.. Icon_minitimeVin Mai 07, 2010 7:55 pm

Bine ai venit Very Happy (oare cine o fi colegul ala?) cheers
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

Angel sunt.. Empty
MesajSubiect: Re: Angel sunt..   Angel sunt.. Icon_minitimeVin Mai 07, 2010 9:08 pm

Bun venit Angel. Eu fiind "ala negru, fara mila, care respira greu, cu paru' la cotitura" pe aici,
trebuie sa iti fac primirea. Deci, frumusel acvariul, insa nisipul nu prea se incadreaza la pestii
pe care ii ai, dar oricum, decat d-ala colorat, asta e foarte ok. Scalarului i-ar trebui
ceva mai mult spatiu. Acela de sub buturuga daca nu ma insel e un CAE(Gyrinocheilus aymonieri),
care atunci cand creste maricel sa stii ca este un peste destul de teritorial si agresiv.
Iti recomand variantele pasnice ale papatorilor de alge: SAE/Otocinclus/Ancistrus.
Plante cam putine, dar asta se rezolva usor, urmareste vanzari/donatii, ca se gasesc,
ori super ieftine, ori chiar gratis (madalin stie).

O intrebare am: Ce fel de fundal ai pe spate mai exact? Nu imi pot da seama din poze 100%.

Una peste alta, pentru un prim acvariu este foarte reusit, felicitari.
Sus In jos
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

Angel sunt.. Empty
MesajSubiect: Re: Angel sunt..   Angel sunt.. Icon_minitimeVin Mai 07, 2010 10:14 pm

Bun venit pe forum.Ape limpezi!
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
falconety
Peste sergent
Peste sergent
falconety


Mesaje : 307
Data de inscriere : 17/10/2009
Localizare : breaza/ph

Angel sunt.. Empty
MesajSubiect: Re: Angel sunt..   Angel sunt.. Icon_minitimeVin Mai 07, 2010 11:42 pm

bine ai venit printre noi Angel sunt.. 396110
Sus In jos
http://www.electrocasnicebreaza.forumgratuit.ro
AngelTudorache
Peste sergent
Peste sergent
AngelTudorache


Mesaje : 312
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti

Angel sunt.. Empty
MesajSubiect: Re: Angel sunt..   Angel sunt.. Icon_minitimeVin Mai 07, 2010 11:51 pm

@Mihai B.
da CAE e un nebun.. un tampit i-as putea spune.. dar asta e el.. e tampitul meu.. cand l-am luat era ca un bold.. nici mai mare nici mai mic. De cand are buturuga este mai linistit. arunca nisip in stanga si in dreapta si isi face el cuib sub buturuga. singurii care il ignora sunt Ancistrusii, sunt complet nepasatori cand el vrea sa se impuna.. Apropo de ancistrusi - sunt geniali.. nici urma de alge. isi fac treaba linistiti si fara nici un pic de alga in urma lor.
Fundalul este un tapet lipit pe spatele acvariului. era din ala cu doua fete.. una cu multaaaa verdeata si asta cu un fel de stanci/roci. da chiar o senzatie de 3D daca as putea spune..
Legat de scalari, da, stiu au putin spatiu. Erau micuti cand i-am luat. Banuiesc ca odata cu umplerea cu verdeata a acvariului o sa trebuiasca sa ma despart de ei (cu greu.. Sad ) si o sa apara la rubrica donatii pentru un iubitor cu o casuta cu apa multaaa.

Multumesc pentru primire si toate cele bune...
Sus In jos
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

Angel sunt.. Empty
MesajSubiect: Re: Angel sunt..   Angel sunt.. Icon_minitimeVin Mai 07, 2010 11:56 pm

De ce nu incerci sa faci un acvariu mai mare?


Ultima editare efectuata de catre Ionut T. in Vin Mai 07, 2010 11:58 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

Angel sunt.. Empty
MesajSubiect: Re: Angel sunt..   Angel sunt.. Icon_minitimeVin Mai 07, 2010 11:58 pm

De unde ai luat fundalul ca sincer arata chiar bine, pe mine m-a pacalit din poze,
de aceea am intrebat, credeam ca e chiar unul facut din polistiren+ciment...
Sus In jos
AngelTudorache
Peste sergent
Peste sergent
AngelTudorache


Mesaje : 312
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti

Angel sunt.. Empty
MesajSubiect: Re: Angel sunt..   Angel sunt.. Icon_minitimeSam Mai 08, 2010 12:44 am

Mihai, fundalul e luat de pe net.. de unde am luat si acvariul. nu mai tin minte exact, dar cred ca am vazut la fel si la Zoomania; daca vad pe undeva la fel te anunt.

Ionut T., e mai greu cu spatiul. deocamdata stau intr-o garsoniera mica si e greu tare cu spatiul.. poate mai tarziu.. deocamdata cred ca e suficient..
Sus In jos
christiansen
Moderator
Moderator
christiansen


Mesaje : 308
Data de inscriere : 20/02/2010
Localizare : Ploiesti

Angel sunt.. Empty
MesajSubiect: Re: Angel sunt..   Angel sunt.. Icon_minitimeSam Mai 08, 2010 2:39 am

bine ai venit !
ma bucur ca ai trecut la plante si ai renuntat la plastice !
ce pesti ai in acvariu? din ce am numarat eu in poze ar fi:
2 scalari
3xifo helleri (1M si 2 F)
2 cory paleatus
1 ancistrus
1 CAE
1 Poecilia sphenops (Black Molly)
2 Poecilia latipinia (Molly ceilalti marmorati) - nu imi dau seama dak sunt molly sau platy
1 Platy

@Mihai , fundal de genul asta am vazut si in Animax si la Zoomania !
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

Angel sunt.. Empty
MesajSubiect: Re: Angel sunt..   Angel sunt.. Icon_minitimeSam Mai 08, 2010 3:06 am

Ori vad eu aiurea in poza, ori fundalul asta arata chiar bine, da senzatia de 3D.
Cum ce am pus eu initial in spatele acvariul meu de 180 cu cristiansen a inceput sa se lase,
ma tenteaza sa incerc un asa fundal.
Cum se gaseste ? La diferite dimensiuni ? Sau este la metru ?
Sus In jos
AngelTudorache
Peste sergent
Peste sergent
AngelTudorache


Mesaje : 312
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti

Angel sunt.. Empty
MesajSubiect: Re: Angel sunt..   Angel sunt.. Icon_minitimeSam Mai 08, 2010 3:19 am

Mihai B., este la metru.. o sa caut acum mai bine sa vad daca mai gasesc pe net.. si iti trimit..
la mine nu s-a lasat pentru ca am prins tapetul cu scoci de jur imprejur.. m-am chinuit un pic, dar uite ca inca mai rezista..

am gasit pana la urma. din asta e.. cred
asta e cu doua fete. una este asa: http://www.animaniashop.ro/produs.php?id=580&produs=Decor-autocolant-acvariu-J05-40cm
iar cealalta este asa: http://www.animaniashop.ro/produs.php?id=579&produs=Decor-autocolant-acvariu-J03-40cm
se vinde la m. acum depinde de cat de inalt e acvariul tau. astea sunt de 40 cm. stiu ca sunt si mai mari.

christiansen, in urma recensamantului de acum 5 min treaba sta cam asa:
2 scalari
3 xifo (1M si 2F)
3 cory
3 ancistrus (ceilalti 2 erau la "treaba" prin spatele buturugei)
1 CAE
2 Black Molly (1M si 1F)
si acum "problema": ar trebui sa mai fie 3 Moly velifera (1M si 2F). eu am avut o pereche de moly velifera care se iubeau mult.. si intr-o zi fetita s-a dus. baiatul a fost suparat tare si i-am cautat fetita. cand le-am luat pe cele doua erau mici si la magazin mi-au zis ca sunt moly velifera. acum ca s-au marit si cautand Platy (la sugestia ta) cred ca nu sunt femele de Moly Velifera ci doar platy. baiatul imi placea mult de tot cand facea el curte cu coama lui infoiata.. acum parca e cam batran sa mai faca asta sau poate Platy nu sunt pe "gustul" lui.. Smile
baiatul cam asa arata doar ca e un pic mai pestritat: http://theaquariumwiki.com/File:Poecilia_velifera2.jpg

si in plus, cu ajutorul lui Claude, cam intr-o jumatate de ora o sa am si 2-3 Pomaceea 3M (adica Multi- Mari si Moca - cum spuse autorul). Tin sa ii multumesc pe aceasta cale in avans..

ps: intr-o zi am sa iau un aparat de calitate si sa le fac poze dragute.. deocamdata am doar poze facute cu telefonul..

Toate cele bune..
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

Angel sunt.. Empty
MesajSubiect: Re: Angel sunt..   Angel sunt.. Icon_minitimeSam Mai 08, 2010 3:44 am

Pacat ca sunt din Baia Mare baietii astia de la Animania.
Am gasit pe site-ul lor un decor autocolant gen coaja de copac, care arata chiar bine.
Sus In jos
christiansen
Moderator
Moderator
christiansen


Mesaje : 308
Data de inscriere : 20/02/2010
Localizare : Ploiesti

Angel sunt.. Empty
MesajSubiect: Re: Angel sunt..   Angel sunt.. Icon_minitimeSam Mai 08, 2010 3:48 am

dupa pozele care le-ai postat eu zic ca ai 1 platy (daca nu ma insel , verifica link =>platy sunburst calico ) si ceilalti doi sunt molly velifera sau latipinia , stiu ca ii poti deosebi dupa numarul de "nervuri " ale innotatoarei dorsale.
Sus In jos
Cornel
Peste capitan
Peste capitan
Cornel


Mesaje : 575
Data de inscriere : 16/03/2010
Localizare : ploiesti

Angel sunt.. Empty
MesajSubiect: re   Angel sunt.. Icon_minitimeSam Mai 08, 2010 6:35 am

salut si bine ai venit.frumoasa treaba ai acolo bravo
Sus In jos
albinik
Peste soldat
Peste soldat
albinik


Mesaje : 44
Data de inscriere : 27/03/2010
Localizare : BACAU -bc.

Angel sunt.. Empty
MesajSubiect: SALUT!   Angel sunt.. Icon_minitimeSam Mai 08, 2010 8:13 am

bravoo! UN inceput bunicel. ASTEPTAM IN CURIND un bazin mai mare. Pina atunci tipa daca ai nevoie de help
Sus In jos
AngelTudorache
Peste sergent
Peste sergent
AngelTudorache


Mesaje : 312
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti

Angel sunt.. Empty
MesajSubiect: Re: Angel sunt..   Angel sunt.. Icon_minitimeSam Mai 08, 2010 1:30 pm

christiansen, care sunt "nervurile" innotatoarei dorsale? Rolling Eyes

multumesc tuturor pentru incurajari.. daca am nevoie de help o sa il solicit.. multumesc..
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

Angel sunt.. Empty
MesajSubiect: Re: Angel sunt..   Angel sunt.. Icon_minitimeSam Mai 08, 2010 9:11 pm

Inotatoarea dorsala are "radii" sau "nervuri" ca si oricare inotatoare.
Ele sunt acei tepi sa zicem, care dau rezistenta mecanica aripioarei.

De exemplu la Loricariide asa poti deosebi, chiar si cand sunt foarte mici,
varietatile mici(ce numim noi ancistrusi "Ancistrus cf. cirrhosus")
de cele mari (ceea ce numim popular pleco "Pterygoplichthys gibbiceps").
Numeri radiile de pe dorsala, daca au mai mult de 8 te astepti la un peste
de pana la 45 de cm la maturitate.
Sus In jos
christiansen
Moderator
Moderator
christiansen


Mesaje : 308
Data de inscriere : 20/02/2010
Localizare : Ploiesti

Angel sunt.. Empty
MesajSubiect: Re: Angel sunt..   Angel sunt.. Icon_minitimeSam Mai 08, 2010 11:18 pm

"radii" , e o exprimare mai buna.(multumesc mihai). in cazul tau sa poti deosebi velifera de latipinia, daca la numaratoare ai sub 15 este latipinia iar velifera are un numar foarte de apropiat de 20 radii . ca sfat , fa-le poze decente si asa o sa poti numara radiile. eu asa am facut pentru pleco/ancistrusi .
link wikipedia
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

Angel sunt.. Empty
MesajSubiect: Re: Angel sunt..   Angel sunt.. Icon_minitimeDum Mai 09, 2010 10:27 am

Si la multi ani Angele, daca tot veni vorba. Wink
Sus In jos
aco
Peste colonel
Peste colonel



Mesaje : 1084
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti Sud

Angel sunt.. Empty
MesajSubiect: Re: Angel sunt..   Angel sunt.. Icon_minitimeDum Mai 09, 2010 11:11 am

La multi ani, sa ne traiesti!
Sus In jos
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

Angel sunt.. Empty
MesajSubiect: Re: Angel sunt..   Angel sunt.. Icon_minitimeDum Mai 09, 2010 11:22 am

La multi ani! party
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
str-evo
Peste soldat
Peste soldat
str-evo


Mesaje : 76
Data de inscriere : 08/04/2010
Localizare : Ploiesti city

Angel sunt.. Empty
MesajSubiect: Re: Angel sunt..   Angel sunt.. Icon_minitimeDum Mai 09, 2010 4:54 pm

La multi ani! Laughing
Sus In jos
Cornel
Peste capitan
Peste capitan
Cornel


Mesaje : 575
Data de inscriere : 16/03/2010
Localizare : ploiesti

Angel sunt.. Empty
MesajSubiect: Re: Angel sunt..   Angel sunt.. Icon_minitimeDum Mai 09, 2010 5:16 pm

cinste
Sus In jos
AngelTudorache
Peste sergent
Peste sergent
AngelTudorache


Mesaje : 312
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti

Angel sunt.. Empty
MesajSubiect: Re: Angel sunt..   Angel sunt.. Icon_minitimeDum Mai 09, 2010 6:53 pm

Multumesc mult toturor.. multumesc.. sanatate maxima si voua si tot ce va doriti.. Smile
Sus In jos
Continut sponsorizat





Angel sunt.. Empty
MesajSubiect: Re: Angel sunt..   Angel sunt.. Icon_minitime

Sus In jos
 
Angel sunt..
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Multumiri lui Mios, Angel si Remus.

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Acvaristica, pesti, plante :: Forum Acvaristica :: Introducere-
Mergi direct la: