Acvaristica, pesti, plante
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Acvaristica, pesti, plante

Totul despre pesti exotici, plante si acvarii -animale iubite-
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Compatibilitate carasei - sanitari

In jos 
+2
aco
S.F
6 participanți
AutorMesaj
S.F
Peste sergent
Peste sergent
S.F


Mesaje : 175
Data de inscriere : 10/04/2010
Localizare : Ploiesti

Compatibilitate carasei - sanitari Empty
MesajSubiect: Compatibilitate carasei - sanitari   Compatibilitate carasei - sanitari Icon_minitimeMier Apr 28, 2010 9:44 pm

Deschid acest topic cu speranta ca nu voi face o greseala .Vreau sa achizitionez niste sanitari pe care ii voi baga alaturi de niste carasi.Nu stiu compatibilitatea dintre aceste doua specii , asa ca va rog frumos daca puteti sa ma ajutati cu niste sfaturi.In trecut am facut destule greseli, datorita faptului ca nu am fost corect informat.
Va multumesc frumos si raman dator! bere

Compatibilitate carasei - sanitari Fing33
Sus In jos
aco
Peste colonel
Peste colonel



Mesaje : 1084
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti Sud

Compatibilitate carasei - sanitari Empty
MesajSubiect: Re: Compatibilitate carasei - sanitari   Compatibilitate carasei - sanitari Icon_minitimeMier Apr 28, 2010 10:07 pm

Despre ce sanitari e vorba?
Sus In jos
S.F
Peste sergent
Peste sergent
S.F


Mesaje : 175
Data de inscriere : 10/04/2010
Localizare : Ploiesti

Compatibilitate carasei - sanitari Empty
MesajSubiect: Re: Compatibilitate carasei - sanitari   Compatibilitate carasei - sanitari Icon_minitimeMier Apr 28, 2010 10:14 pm

Pai asta vreau si eu sa aflu, ce specie ar fi compatibila cu caraseii . Ma tot bate un amic la cap, ca nu este bine sa tin sanitarii cu carasii.
Sus In jos
aco
Peste colonel
Peste colonel



Mesaje : 1084
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti Sud

Compatibilitate carasei - sanitari Empty
MesajSubiect: Re: Compatibilitate carasei - sanitari   Compatibilitate carasei - sanitari Icon_minitimeMier Apr 28, 2010 10:17 pm

Ai putea incerca cu ancistrusii, sunt singurii care se descurca in apa mai rece. Nu spun ca ceilalti sanitari nu s-ar adapta, nu ma pricep.
Sus In jos
Sorin C.
Peste capitan
Peste capitan
Sorin C.


Mesaje : 694
Data de inscriere : 10/11/2009
Localizare : Ploiesti N-E-S-V.

Compatibilitate carasei - sanitari Empty
MesajSubiect: Re: Compatibilitate carasei - sanitari   Compatibilitate carasei - sanitari Icon_minitimeMier Apr 28, 2010 11:05 pm

Intreb si eu pana sa iti fac vreo recomandare, la ce vrei sa ii folosesti acei sanitari? Scopul lor la tine in acvariu.
Sus In jos
S.F
Peste sergent
Peste sergent
S.F


Mesaje : 175
Data de inscriere : 10/04/2010
Localizare : Ploiesti

Compatibilitate carasei - sanitari Empty
MesajSubiect: Re: Compatibilitate carasei - sanitari   Compatibilitate carasei - sanitari Icon_minitimeMier Apr 28, 2010 11:34 pm

Scopul lor este pur decorativ. Compatibilitate carasei - sanitari 164614
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

Compatibilitate carasei - sanitari Empty
MesajSubiect: Re: Compatibilitate carasei - sanitari   Compatibilitate carasei - sanitari Icon_minitimeMier Apr 28, 2010 11:51 pm

Continui ideea lui Sorin, care incearca sa iti sugereze ca e posibil sa nu ai nevoie practic
de sanitari in bazinul cu respectivii carasei.
Carasii se tin singuri cel mai bine, pentru ca au nevoi foarte diferite de pestii tropicali.
Aici intra volum de apa, temperatura si altele...
Nu zice nimeni ca alti pesti nu ar putea trai alaturi de ei, dar asta nu inseamna neaparat
ca vor trai si bine. Ideea e sa le oferi tuturor pestilor tai conditii cat mai bune, nu ?

Sfatul meu este sa te documentezi bine despre carasi, si apoi cred ca vei putea decide
singur daca este ok sa adaugi sanitari in acelasi bazin.

Iar aici gasesti foarte multe informatii legate de pestii sanitari (catfish): http://www.planetcatfish.com/
Sus In jos
S.F
Peste sergent
Peste sergent
S.F


Mesaje : 175
Data de inscriere : 10/04/2010
Localizare : Ploiesti

Compatibilitate carasei - sanitari Empty
MesajSubiect: Re: Compatibilitate carasei - sanitari   Compatibilitate carasei - sanitari Icon_minitimeJoi Apr 29, 2010 12:51 am

Multumesc frumos pentru informatii ! V-am pus aceasta intrebare, deoarece cu ceva timp in urma , am avut doi sanitari (nu stiu exact specia) , si au mierlit-o relativ repede.Cauzele pot fi diverse, poate ca erau bolnavi de cand i-am luat sau poate nu le-a priit mediul, nu stiu exact... dead
Cel mai probabil , o sa cresc in alt bazin sanitari , caraseii lasandu-i singurei.
Inca o data , multumesc pentru informatii ! salut
Sus In jos
Cornel
Peste capitan
Peste capitan
Cornel


Mesaje : 575
Data de inscriere : 16/03/2010
Localizare : ploiesti

Compatibilitate carasei - sanitari Empty
MesajSubiect: salut   Compatibilitate carasei - sanitari Icon_minitimeJoi Apr 29, 2010 5:50 am

cazul real suneu cu ai mei carasi care au ca vecini si 4 sanitari(hoplo) si nu mai stiu cum le zice si au o casnicie minunata.
nu am observat sa fie batalie intre ei kicking
Sus In jos
S.F
Peste sergent
Peste sergent
S.F


Mesaje : 175
Data de inscriere : 10/04/2010
Localizare : Ploiesti

Compatibilitate carasei - sanitari Empty
MesajSubiect: Re: Compatibilitate carasei - sanitari   Compatibilitate carasei - sanitari Icon_minitimeJoi Apr 29, 2010 5:53 am

delaco a scris:

nu am observat sa fie batalie intre ei kicking


Nu e vorba numai de batalie. Vezi ca a scris mai sus blu3yes .
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

Compatibilitate carasei - sanitari Empty
MesajSubiect: Re: Compatibilitate carasei - sanitari   Compatibilitate carasei - sanitari Icon_minitimeJoi Apr 29, 2010 6:09 am

Nu a zis nimeni ca se vor bate intre ei.

Incompatibilitatea este datorata altor factori, cel mai bun exemplu este temperatura
la care o duc bine ambele specii. Carasii prefera apa rece, 18-20 grade,
Hoplosternum Thoracatum apa calda, 25-27 de grade.
Sa nu mai pomenim de cata mizerie fac caraseii.

Ca regula este de preferat sa tinem caraseii singuri.
Sus In jos
aco
Peste colonel
Peste colonel



Mesaje : 1084
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti Sud

Compatibilitate carasei - sanitari Empty
MesajSubiect: Re: Compatibilitate carasei - sanitari   Compatibilitate carasei - sanitari Icon_minitimeJoi Apr 29, 2010 6:11 am

Carasii vor fi tinuti la 18-20 grade daca stau in beci, in casa nu cred ca apa are sub 23 de grade.
La 23 de grade se simt numa bine ancistrusii.
Sus In jos
S.F
Peste sergent
Peste sergent
S.F


Mesaje : 175
Data de inscriere : 10/04/2010
Localizare : Ploiesti

Compatibilitate carasei - sanitari Empty
MesajSubiect: Re: Compatibilitate carasei - sanitari   Compatibilitate carasei - sanitari Icon_minitimeJoi Apr 29, 2010 6:40 am

Temperatura asta o am eu acum, 22-23 ,dar in conditiile astea .La vara va mai creste putin...
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

Compatibilitate carasei - sanitari Empty
MesajSubiect: Re: Compatibilitate carasei - sanitari   Compatibilitate carasei - sanitari Icon_minitimeJoi Apr 29, 2010 6:47 am

aco a scris:
...in casa nu cred ca apa are sub 23 de grade....

La mine fara incalzitor in acvariu, apa are 20-21 de grade. Ti-o spun pentru
ca am luat un incalzitor defect, recent. Oricum nu era vb de cat de calduroase
sunt casele noastre, ci de faptul ca sus-numitii carasi se tin singuri de preferat.

Bun, cred ca am explicat destul de clar. Mai departe e alegerea voastra,
daca vreti sa urmati sau nu reguli care au fost "stabilite" sa zicem, de experienta
personala si studiile altor crescatori.
Sus In jos
Cornel
Peste capitan
Peste capitan
Cornel


Mesaje : 575
Data de inscriere : 16/03/2010
Localizare : ploiesti

Compatibilitate carasei - sanitari Empty
MesajSubiect: re   Compatibilitate carasei - sanitari Icon_minitimeJoi Apr 29, 2010 7:35 am

la mine apa are 22-23 grade si se mentine acolo,am vrut sa spun ca pesticii rezista si eu cred ca speciile se inteleg intre ele.
nu sariti cu paru degeaba.ca au alte nevoi e separat.sa va vad la vara pe cei care nu au aer conditionat ce faceti cu temperatura
Sus In jos
S.F
Peste sergent
Peste sergent
S.F


Mesaje : 175
Data de inscriere : 10/04/2010
Localizare : Ploiesti

Compatibilitate carasei - sanitari Empty
MesajSubiect: Re: Compatibilitate carasei - sanitari   Compatibilitate carasei - sanitari Icon_minitimeJoi Apr 29, 2010 7:54 am

delaco a scris:
sa va vad la vara pe cei care nu au aer conditionat ce faceti cu temperatura


Asta da concluzie! geek
Sus In jos
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

Compatibilitate carasei - sanitari Empty
MesajSubiect: Re: Compatibilitate carasei - sanitari   Compatibilitate carasei - sanitari Icon_minitimeJoi Apr 29, 2010 6:47 pm

vreau sa atrag o atentie asupra carasilor. carasii fac mizerie multa contrazic total aceasta teorie. si explic, pentru ca am avut foarte multi carasi. carasul rascoleste, scoate plante, "mizeria este ridicata tot timpul. aici apare filtrul, cu un filtru bun, mizeria este scoasa din acvariu. si acvariul este mult mai curat decat daca as tine alte specii. singura problema este cu plantele care sunt scoase la suprafata. dar daca folosim o planta cu radacini mai solide si avem substrat putin mai mult, aceasta problema dispare.
compatibilitatea este ok cu ancistrus,pleco, sau cory.(grija la temperatura.)
temperatura: carasul de obicei doreste temperaturi scazute,preferabil 17/18 grade dar aceste probleme apar frecvent vara cand temperaturile cresc.
asta nu este ceva de speriat, carasul traieste la fel de bine si la 24/25 grade. sa luam in calcul si boala numita gris unde carasul este tratat si la 28/29 de grade.
pe scurt, atentie la temperatura cand ii tii cu alti pesti si volumul de apa.




Citat :
Continui ideea lui Sorin, care incearca sa iti sugereze ca e posibil sa nu ai nevoie practic
de sanitari in bazinul cu respectivii carasei.
Carasii se tin singuri cel mai bine, pentru ca au nevoi foarte diferite de pestii tropicali.
Aici intra volum de apa, temperatura si altele...
Nu zice nimeni ca alti pesti nu ar putea trai alaturi de ei, dar asta nu inseamna neaparat
ca vor trai si bine. Ideea e sa le oferi tuturor pestilor tai conditii cat mai bune, nu ?

Sfatul meu este sa te documentezi bine despre carasi, si apoi cred ca vei putea decide
singur daca este ok sa adaugi sanitari in acelasi bazin.

Iar aici gasesti foarte multe informatii legate de pestii sanitari (catfish): http://www.planetcatfish.com/


pana detii informatiile, experieta, si eu te sfatuiesc acelasi lucru precum au facut si colegii. o sa il rog pe blu sa traduca link-ul Laughing http://www.planetcatfish.com
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

Compatibilitate carasei - sanitari Empty
MesajSubiect: Re: Compatibilitate carasei - sanitari   Compatibilitate carasei - sanitari Icon_minitimeVin Apr 30, 2010 3:50 am

Sa crezi tu, Ionute, ca pot sa traduc cateva mii de pagini Laughing

Ca si o completare, legat de mizeria facuta de caras, pe langa faptul ca scormoneste tot,
as adauga cantitatea mare de fecale eliminata, care duce rapid la deprecierea apei.
Adica amoniac/nitriti/nitrati care apar rapid si in cantitati mari.
De aceea se recomanda un volum mare de apa, pentru a nu se strica prea brusc calitatea
acesteia...
Sus In jos
Continut sponsorizat





Compatibilitate carasei - sanitari Empty
MesajSubiect: Re: Compatibilitate carasei - sanitari   Compatibilitate carasei - sanitari Icon_minitime

Sus In jos
 
Compatibilitate carasei - sanitari
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» carasei
» Pestii sunt compatibili?
» vand sanitari

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Acvaristica, pesti, plante :: Necuvantatoare acvatice :: Cyprinidae-
Mergi direct la: