Acvaristica, pesti, plante
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Acvaristica, pesti, plante

Totul despre pesti exotici, plante si acvarii -animale iubite-
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Materiale filtrante biologice.

In jos 
3 participanți
AutorMesaj
Sorin C.
Peste capitan
Peste capitan
Sorin C.


Mesaje : 694
Data de inscriere : 10/11/2009
Localizare : Ploiesti N-E-S-V.

Materiale filtrante biologice. Empty
MesajSubiect: Materiale filtrante biologice.   Materiale filtrante biologice. Icon_minitimeLun Apr 12, 2010 8:50 pm

In acest topic va rog sa discutati numai despre ele si observatiile dumneavoastra obtinute din proprie experienta sau alte surse.

Ca initiator al topicului pentru ca cel care citeste aici sa nu plece mai nelamurit decat a venit imi permit sa sterg sau sa modific continutul tuturor posturilor care nu sunt conforme.

Incep prin a prezenta o mica imagine si cateva cuvinte despre inele ceramice poroase Siporax de la Sera.

Materiale filtrante biologice. 11kjcyt

O mica imagine de pe ambalajul de siporax, destul de exemplificant cu ce suprafete de colonizare ofera in general unele materiale folosite in acvaristica. Cum au zis si multi ca zeolitul sau carbunele activ ofera o suprafata mult mai mare pentru bacterii. De oferit ofera o suprafata imensa dar nu si spatiul pentru ca bacteriile alea sa si locuiasca acolo. Cum se intampla cu siporaxul se intampla si cu mediile ceramice poroase de la celelalte firme sa fie ca structura poroasa. Mai departe cu cat de bun este unul fata de celalalt, este, din puntul meu de vedere si putin ( vreo 95% ) marketing. Am studiat la lupa si microscop diferite medii si cu putinul de aptitudine tehnica am vazut ca nu prea sunt multe diferente.

Ca si buretele care este tot un plastic, bacteriile vor adera de suprafata interstiilor din burete si datorita multitudinilor lor formate in urma procesului de spumare vor oferi o suprafata destul de mica echivalent cu ceramica poroasa. Nu mai retin sursa dar s-au facut cateva observatii in urma carora un cub de burete DPI 30, adica mediu, de dimensiune 150 x 150 x 150 mm ar echivala cu 1,1 cm cubi de Substrat Pro de la Eheim.


Ultima editare efectuata de catre Sorin C. in Mar Noi 23, 2010 3:44 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

Materiale filtrante biologice. Empty
MesajSubiect: Re: Materiale filtrante biologice.   Materiale filtrante biologice. Icon_minitimeMar Apr 13, 2010 1:46 am

Continui eu cu ceramicele Biomax de la Hagen deoarece le folosesc de scurt timp.
Porozitatea mare se observa si cu ochiul liber si la pipait. Foarte ok parerea mea.
Asemanatoare cu o piatra de aer de aceea fina.

Tetratec Ceramice. Au porozitatea faiantei mele din baie. Asta si vizibil si la pipait.
Poate la microscop se vede diferit. Oricum diferenta fata de Biomax e notabila.

Boyu Ceramice. Cam la fel ca si Tetratec.

Aveti legatura.
Sus In jos
aco
Peste colonel
Peste colonel



Mesaje : 1084
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti Sud

Materiale filtrante biologice. Empty
MesajSubiect: Re: Materiale filtrante biologice.   Materiale filtrante biologice. Icon_minitimeMar Apr 13, 2010 2:20 am

Adaug si eu observatiile mele despre inelele ceramice resun.
Desi la ochi nu par foarte poroase, sunt, iar ca dovada e faptul ca le-am introdus in acvariu pentru ciclare si au sfarait in apa vreo 90 de minute pana s-au udat complet.

De asemenea, folosesc fluval biomax si sunt foarte bune.
Sus In jos
Sorin C.
Peste capitan
Peste capitan
Sorin C.


Mesaje : 694
Data de inscriere : 10/11/2009
Localizare : Ploiesti N-E-S-V.

Materiale filtrante biologice. Empty
MesajSubiect: Re: Materiale filtrante biologice.   Materiale filtrante biologice. Icon_minitimeMar Apr 13, 2010 3:56 am

Ceramica de la Tetratec este pentru filtrarea mecanica grosiera, unde spun ei ca se toaca resturile mari si pentru uniformizarea fluxului de apa pe toata suprafata cosuletului. Nu are nici cea mai mica legatura cu filtrarea biologica.
Sus In jos
Sorin C.
Peste capitan
Peste capitan
Sorin C.


Mesaje : 694
Data de inscriere : 10/11/2009
Localizare : Ploiesti N-E-S-V.

Materiale filtrante biologice. Empty
MesajSubiect: Easy Life - SYMBIONT   Materiale filtrante biologice. Icon_minitimeLun Mai 10, 2010 5:14 am

Nou aparute peletele din sticla sinterizata. Bate concurenta de departe. Cu 300 grame de Symbiont se pot purifica pana la 900 litri apa dulce sau 450 litri apa sarata. Tine loc la tot ce este legat de filtrare biologica oferind suport pentru bacteriile aerobe si anaerobe, unde vor avea loc reduceri ale amoniacului si nitritilor cat si a nitratilor. Va scadea rata sau cantitatea apei schimbate si o mai buna calitate a mediului acvatic. Asteptam recenzii de la cei care o sa foloseasca asa ceva.

Materiale filtrante biologice. 24cz3fr

http://www.easylife.nl/english/freshwater_aquarium_products/symbiont.html
Sus In jos
Sorin C.
Peste capitan
Peste capitan
Sorin C.


Mesaje : 694
Data de inscriere : 10/11/2009
Localizare : Ploiesti N-E-S-V.

Materiale filtrante biologice. Empty
MesajSubiect: Re: Materiale filtrante biologice.   Materiale filtrante biologice. Icon_minitimeSam Iul 31, 2010 4:29 am

Aquael vine cu un raspuns in forta la capitolul elemente filtrante. Voi prezenta doar pe cele biologice, acest aspect fiind mai de interes decat celelalte.

Noile medii filtrante biologice din ceramica expandata se prezinta in continuare sub forma inelar-tubulara cu suprafete de 600 metri patrati pe litru si 1200 metri patrati pe litru.

Materiale filtrante biologice. A0vy94Materiale filtrante biologice. 350kjk2

Si varianta cu o suprafata de 1600 metri patrati pe litru dar sub forma rotunda fabricate din sticla sinterizata.

Materiale filtrante biologice. 2q3pr80

Sus In jos
Continut sponsorizat





Materiale filtrante biologice. Empty
MesajSubiect: Re: Materiale filtrante biologice.   Materiale filtrante biologice. Icon_minitime

Sus In jos
 
Materiale filtrante biologice.
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Gama JBL de materiale filtrante

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Acvaristica, pesti, plante :: Forum Acvaristica :: Hardware-
Mergi direct la: