Acvaristica, pesti, plante
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Acvaristica, pesti, plante

Totul despre pesti exotici, plante si acvarii -animale iubite-
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 inceput? sfarsit? durere de cap? habar nu am voi sa decideti :)

In jos 
+8
booghibooghi
Sorin C.
Cornel
Mihai B.
aco
sergiu
christiansen
mihai_andrei
12 participanți
Mergi la pagina : 1, 2, 3  Urmatorul
AutorMesaj
mihai_andrei
Peste sergent
Peste sergent
mihai_andrei


Mesaje : 256
Data de inscriere : 06/03/2010
Localizare : Ploiesti

inceput? sfarsit? durere de cap? habar nu am voi sa decideti :) Empty
MesajSubiect: inceput? sfarsit? durere de cap? habar nu am voi sa decideti :)   inceput? sfarsit? durere de cap? habar nu am voi sa decideti :) Icon_minitimeSam Mar 27, 2010 2:00 am

Bun.. sa o luam cu ineputul...
Satul ce ciorba de legume din acvariul meu mam decis sa o iau de la capat asa cum se cuvine (nu ca n-ar fi necesar)... asa ca pentru ineput am inceput sa scap de ce nu vreau sa pastrez... adica mai tot Smile) si din ciorba care apare la introducere mam decis sa raman cu ancistrusii si cei doi black skirt tetra...
Am scapat de satanistii de barbus tetrazona ... sarumanaa mike (blue eyes) bounce si mai ramane sa scap de cei 4 carasi.. dar aparent nu vrea nimeni asa ceva prin acvarii... sau daca vrea cineva eu nu am aflat inca... Speram sa iau si vreun sfant pe ei ca nah.. e criza... eu sunt lefter... stim toti cum merge treaba... Guppy se vor alatura puilor ca deja sau facut maricei si nu mai poate fi vorba de canibalism... si cam asta ar trebui sa fie obstescul sfarsit al ciorbei mele si al mistourilor lu mike Razz
Nisipul (adica adunatura aia de pietre colorate ce 2-3mm si bolovani de 8-14mm) va disparea complet...
Mopanul va fi scos frumos si sterilizat dinou... ca, deh.. daca o iau de la capat macar sa fie totul curat....
Plantele.... care-or fi alea eu nu stiu.. trebuiesc scose cu mare grija...(plasticul se strica usor), bagate intro punga si eventual donate (cine ar vrea as ceva nu stiu da e pacat de ele ca am dat bani pe porcarii)... sau puse la pastrare pentru vreun acvariu de reproducere...
Si ca sa fie totul ok... dezinsectie generala... daca aveti vreo idee cu ce... multumesc de sfat.

Pana acum ... toate suna bine... sau macar acceptabil Smile
Acum vin durerile de cap....
1. substratul va fi din pamant de flori spalat pana imi ies ochii ca la Black Moore Smile)
2. stratul de suprafata din nisip de 1-2mm
3. buruieni: Eleocharis parvula pe 70% din foreground
Vallisneria pe ultimii 5cm de background
In rest orice gasesc sa se potriveasca cu cele doua ca umplutura si cerinte fiindca ultimul lucru pe care il vreau este sa bag CO2.
4. decor... mopanul actual de vreo 30 cm lungime, caruia ii vor mai fi asociate cateva ascunzisuri pentru ancistrusi pe care inca nu am idee din ce le voi face. Si, sper eu inca vreo 2 buturugi de bita de vie sau cativa lujeri ca sa dea totusi un aspect placut si sa umplu intr-un fel si peste jumatatea superioara a acvariului.
5. filtrarea va fi asigurata de vechiul dar al naibii de eficientul Fluvial 2 plus pe care il am in dotare... sau daca fac rost de finante sa il repar, de bioboxul original al acvariului.
6. vietati... aici e dupa cum urmeaza:
a. 20 x Black skirt Tetra
b. 3x ancistrus
c. cativa red cherry... dar asta mai ramane de discutat fiindca nu am aflat inca ce ompatibilitate este intre ei si tetra, adica desi toata lumea spune ca black skirt tetra sunt foarte docili (verificat am 2 de 1+ ani si sunt mai cuminti ca guppy) nu spune nimeni daca se poarta frumos cu d'racusorii sau nu...
7. incalzire... raman pe mana incalzitorului de 20 de lei Smile ca nu am bani de altul... si oricum dracia asta ma scos din iarna... foarte onorabil.. mai ales ca la mine in camera pe timpul zilei sunt fluctuatii de temperatura destul de mari...
8. ma bate gandul sa imi fac un fuldal DIY ... dar nu am nici o idee ce sar potrivi cu pestucii.... asa ca aici datimi voi idei va rooog frumooos... Embarassed

In rest.. nu mai stiu ce sa mai scriu asa ca astept si eu niste sfaturi si idei...


P.S. pomaceea nu stiu ce naiba fac cu ei... dar nu or sa aiba ca cauta in noul acvariu... miau ros in 4 zile o mana intreaga de salata (nu stiu cum se numeste dar pluteste la suprafata apei si arata ca salata)

Scuze de greselile gramaticale le voi repara cand le voi gasi...

L.E. daca am uitat sa mentionez ceva zicetimi...
Sus In jos
christiansen
Moderator
Moderator
christiansen


Mesaje : 308
Data de inscriere : 20/02/2010
Localizare : Ploiesti

inceput? sfarsit? durere de cap? habar nu am voi sa decideti :) Empty
MesajSubiect: Re: inceput? sfarsit? durere de cap? habar nu am voi sa decideti :)   inceput? sfarsit? durere de cap? habar nu am voi sa decideti :) Icon_minitimeSam Mar 27, 2010 2:32 am

suna bine planul tau. ai omis iluminatul . trebuie sa modifici instalatia la juwel 80 ala al tau, sa scapi de tubul ala fluorescent de iluminat iesiri de urgenta .
treci pe 18W T8 865 cum am vorbit sau 24 W 865/965 T5, discutam noi mai multe si facem modificarile !

cat despre fundal , DIY am vrut si eu si am cumparat juwel :d . merge sa bricolezi ceva...gen imitatie de roci din placi de gresie, nu te gandi la polistiren si ciment, pentru ca nu ai latime (30 cm ai tai sunt si asa putini) si nu ti ciclide , cimentul e foarte basic , chiar daca il ti in apa o vesnicie , cred ca iti va creste ph . acum poate sunt pe forum persoane care au folosit sistemul asta cu rezultate si te vor sfatui mai bine.
Sus In jos
mihai_andrei
Peste sergent
Peste sergent
mihai_andrei


Mesaje : 256
Data de inscriere : 06/03/2010
Localizare : Ploiesti

inceput? sfarsit? durere de cap? habar nu am voi sa decideti :) Empty
MesajSubiect: pei...   inceput? sfarsit? durere de cap? habar nu am voi sa decideti :) Icon_minitimeSam Mar 27, 2010 2:45 am

pei nenea.. io cam asta vreau sa aflu.. merita sa imi frec mintea? sau nu... ca... sa imi bag banii la cec.... nu am resurse de background din comert...
io totusu sper sa tina jmecheria... oricum daca ii fac ceva ii fac ceva subtire... nu behemoti de 15 cm ca debilii de pe youtube.. ca acvariul meu e de 80 de litri nu de 150....
cat despre lumina.. ai perfecta dreptate... imi trebuie neaparat un neon nou... sau poate chiar doua... sa vad cum reusesc sa ii fac prindere pentru cel de-al doilea....
Sus In jos
sergiu
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 123
Data de inscriere : 21/01/2010
Localizare : Ploiesti

inceput? sfarsit? durere de cap? habar nu am voi sa decideti :) Empty
MesajSubiect: inceput? sfarsit? durere de cap? habar nu am voi sa decideti :)   inceput? sfarsit? durere de cap? habar nu am voi sa decideti :) Icon_minitimeSam Mar 27, 2010 3:15 am

Ma bucur ca vrei sati reorganizezi acvariul, problemele ar fi?
Pamant de flori? scuzama dar ce fel de plante vrei sa ai in acvariu :panselute
Eleocharis parvula e o planta de gazon ok, dar ii trebuie un substrat mai bun decit pamintul de flori, fertilizare si co2
Valisneria ar fi o planta frumoasa daca nar creste peste tot, daca tot ai plecat pe eleocharis de ce nu pui varianta vivipara in partea din spate sau blyxa auberti
Ca fundal as alege un simplu autocolant negru pe spatele acvariului
Ar mai fi si altele de adaugat dar las si parerile altor colegi.
Sus In jos
mihai_andrei
Peste sergent
Peste sergent
mihai_andrei


Mesaje : 256
Data de inscriere : 06/03/2010
Localizare : Ploiesti

inceput? sfarsit? durere de cap? habar nu am voi sa decideti :) Empty
MesajSubiect: :)   inceput? sfarsit? durere de cap? habar nu am voi sa decideti :) Icon_minitimeSam Mar 27, 2010 4:38 am

nu nene.. fara autocolante negre.. totusi... si ideea cu pamantulde flori nue dupa cum zici tu de gazon Smile) desi imi place cum suna lol! ideea este c ain timp orice substrat trebuie schimbat.. iar acel pamant.. prezinta ceva mai multe avantaje fata de simplul nisip aditivat care se gaseste in comert... uite.. intreabal pe blue_eyes ca el mia dat ideea.. si aparent al el functioneza de minune.... poate el ne edifica mai bine pe tema asta...
Sus In jos
sergiu
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 123
Data de inscriere : 21/01/2010
Localizare : Ploiesti

inceput? sfarsit? durere de cap? habar nu am voi sa decideti :) Empty
MesajSubiect: Subiect: inceput? sfarsit? durere de cap? habar nu am voi sa decideti :)   inceput? sfarsit? durere de cap? habar nu am voi sa decideti :) Icon_minitimeSam Mar 27, 2010 5:40 am

Uite cum stau lucrurile, nam zis ca pamintul e de gazon si ca eleocharis e o planta de gazon
In alta ordine de idei fiecare poate folosi ceea ce doreste pentru acvariul sau, dar in momentul in care folosesti acest substrat cam stii clar ce ai de facut.
Daca substraturile de firma le schimbi tot timpul sint de acord cu tine dar pamintul de flori e nemuritor pentru tine ? sau il sapi in fiecare primavara.
Sus In jos
christiansen
Moderator
Moderator
christiansen


Mesaje : 308
Data de inscriere : 20/02/2010
Localizare : Ploiesti

inceput? sfarsit? durere de cap? habar nu am voi sa decideti :) Empty
MesajSubiect: Re: inceput? sfarsit? durere de cap? habar nu am voi sa decideti :)   inceput? sfarsit? durere de cap? habar nu am voi sa decideti :) Icon_minitimeSam Mar 27, 2010 6:16 am

instalatia ta se modifica usor, scoatem balastul ca e imens si ocupa loc, montam 2 x18(24)W, confectionam un reflector,iar balastul iei unul ieftin si bun, il montezi afara din capac, pe fir , asa am facut si eu si asa a modificat si mike instalatia la al lui.

cat despre substrat fertilizant se poate vorbi pagini intregi , fiecare cu opinia lui , tu te decizici ce solutie adopti in acvariul tau . dar sfatul meu e daca vrei sa adopti o solutie mai "nonconformista", sa citesti bine inainte , sa stapanesti un pic de chimie, sa intelegi cum sta treaba. in final orice solutie de substrat alegi nu tine la nesfarsit.

background , cum am scris mai sus, incearca sa vezi dak gasesti placi de gresie ce imita piatra naturala, faci un colaj, le lipesti cu silicon de geam, si rosturile le umplii cu silicon negru .(e doar o idee la ce vroiam eu sa incerc) . se vede fain si colant negru , avantaj e ca il dai jos cand vrei !

da intai carasii sa poti incepe proiectul , asta e grija numarul 1 !

sergiu stie ce vorbeste, are experienta in acvaristica egala cu varsta unora dintre noi !
Sus In jos
mihai_andrei
Peste sergent
Peste sergent
mihai_andrei


Mesaje : 256
Data de inscriere : 06/03/2010
Localizare : Ploiesti

inceput? sfarsit? durere de cap? habar nu am voi sa decideti :) Empty
MesajSubiect: :)   inceput? sfarsit? durere de cap? habar nu am voi sa decideti :) Icon_minitimeSam Mar 27, 2010 7:31 am

of.. de ce de fiecare data cand ridica vrunu capul si nu e de acord cu ceva si se taie macaroana.. nu am zis nici ca e gazon si nici ca pun lalele... spun ce mi sa recomandat si mie si incerc sa aflu cea mai buna metoda.. da doar d-aia discutam... of Sad

la partea cu backgroundul nu stiu daca mai tii minte dar am mai avut noi o discutie pe tema asta de-am incins ymess-ul cateav ore si nu am tras nici o concluzie logica.. oricum ideea era sa gasesc ceva sa se pupe si cu pestii .... ca naibii.. sunt jumate negri.. si negru pe negru... nu suna prea interesant... treaba cu gresia suna foarte bine.. dar din pacate nenea astia de la magazine vand doar la cutie....

intebare ciudata...la treaba cu lumina.. am spus deja ca mai pun inca un neon... dar s avad cum il prind... si daca arunc balastul meu.. ce rezolv? ca are sertarul lui special in capac.. si nu am cum sa il tai ca fac zrente capacul si si prinderea neonului existent.. nu mai bine il bag si pe celalant balast in aceeasi gaura? ca mai e spatiu destul pentru inca 2 Smile

P.S. de ce lumea considera ca tre sa le stii deja pe toate? fratilor comportativa ca si cum asi fi ultimul prost ca sa aflu si eu de ce si cum.... nu-mi zice bah nu baga mana in priza... ca o sa o fac.. dar daca ii spui prostului.. nu baga mana in priza ca o sa mori.. pai 99% sigur nu o sa fac asta Smile)

P.S.2 LIGHTEN UP!!!
Sus In jos
aco
Peste colonel
Peste colonel



Mesaje : 1084
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti Sud

inceput? sfarsit? durere de cap? habar nu am voi sa decideti :) Empty
MesajSubiect: Re: inceput? sfarsit? durere de cap? habar nu am voi sa decideti :)   inceput? sfarsit? durere de cap? habar nu am voi sa decideti :) Icon_minitimeSam Mar 27, 2010 7:52 am

Daca vrei acvariu plantat iti recomand nisip de 2-4mm. Cel de 1-2mm iti va sufoca radacinile plantelor.
Sus In jos
christiansen
Moderator
Moderator
christiansen


Mesaje : 308
Data de inscriere : 20/02/2010
Localizare : Ploiesti

inceput? sfarsit? durere de cap? habar nu am voi sa decideti :) Empty
MesajSubiect: iluminat   inceput? sfarsit? durere de cap? habar nu am voi sa decideti :) Icon_minitimeSam Mar 27, 2010 8:02 am

mai pai daca e loc de 2 tuburi e oki. balastul tau din capac nu poate aprinde 2 tuburi , iar cele ieftine (gen cele comercializate de Banariu Vada) nu pot fi puse in capac din cauza umiditatii, nu sunt izolate.
Concluzie.
1. nu scoti balastul daca e loc de 2 tuburi .
2. balasturi "chinezesti" se monteaza in afara capacului, ferite de umezeala !
3. pietris si eu iti recomand 2-4 mm .
Sus In jos
mihai_andrei
Peste sergent
Peste sergent
mihai_andrei


Mesaje : 256
Data de inscriere : 06/03/2010
Localizare : Ploiesti

inceput? sfarsit? durere de cap? habar nu am voi sa decideti :) Empty
MesajSubiect: Re: inceput? sfarsit? durere de cap? habar nu am voi sa decideti :)   inceput? sfarsit? durere de cap? habar nu am voi sa decideti :) Icon_minitimeSam Mar 27, 2010 8:32 am

aco a scris:
Daca vrei acvariu plantat iti recomand nisip de 2-4mm. Cel de 1-2mm iti va sufoca radacinile plantelor.
aha.. sarumana mult Aco.
pai si daca am gaura aia facuta din fabrica si o izolez frumos cu silicon.. nu fac tot acelasi lucru? inteb si eu.. incerc sa nu malovesc pre mult de fire ca stau can prost cu spatiul Sad
L.E. @Aco. mi sa spus ca ai red cherry... ai idee daca sar impaca cu black skirt tetra?
Sus In jos
aco
Peste colonel
Peste colonel



Mesaje : 1084
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti Sud

inceput? sfarsit? durere de cap? habar nu am voi sa decideti :) Empty
MesajSubiect: Re: inceput? sfarsit? durere de cap? habar nu am voi sa decideti :)   inceput? sfarsit? durere de cap? habar nu am voi sa decideti :) Icon_minitimeSam Mar 27, 2010 8:41 am

Din pacate nu stiu. In principiu daca ai plante multe crevetii se impaca cu orice.
Sus In jos
mihai_andrei
Peste sergent
Peste sergent
mihai_andrei


Mesaje : 256
Data de inscriere : 06/03/2010
Localizare : Ploiesti

inceput? sfarsit? durere de cap? habar nu am voi sa decideti :) Empty
MesajSubiect: Re: inceput? sfarsit? durere de cap? habar nu am voi sa decideti :)   inceput? sfarsit? durere de cap? habar nu am voi sa decideti :) Icon_minitimeSam Mar 27, 2010 9:59 am

Pai atunci e perfect.. ca oricum dupa cum spuneam tot solul vreau sa il acopar cu Eleocharis parvula (asta daca mai gasesc pe udneva) iar spatele cu Vallisneria... ca am 35 de cm inaltimea la acvariu si mi se pare destul pentru ea..
Oricum.. punand iarba, ancistrusii se vor ocupa numai de alge.. asa ca ievitabil trebuie sa bag o echipa de curatenie pentru mancarea cazuta pe fund...
Sus In jos
christiansen
Moderator
Moderator
christiansen


Mesaje : 308
Data de inscriere : 20/02/2010
Localizare : Ploiesti

inceput? sfarsit? durere de cap? habar nu am voi sa decideti :) Empty
MesajSubiect: balast electronic   inceput? sfarsit? durere de cap? habar nu am voi sa decideti :) Icon_minitimeSam Mar 27, 2010 10:23 am

in legatura cu balasturile . daca il desfaci e un montaj electronic, cu un transformator ,daca il izolezi cu silicon..cum mai disipa caldura ? in capac nu e o idee buna sa pui balast-urile, in opinia mea. poate daca iti cumperi unul electro-magnetic, in genul cum e cel din capacul tau. dar au un pret pe masura !
Sus In jos
mihai_andrei
Peste sergent
Peste sergent
mihai_andrei


Mesaje : 256
Data de inscriere : 06/03/2010
Localizare : Ploiesti

inceput? sfarsit? durere de cap? habar nu am voi sa decideti :) Empty
MesajSubiect: Re: inceput? sfarsit? durere de cap? habar nu am voi sa decideti :)   inceput? sfarsit? durere de cap? habar nu am voi sa decideti :) Icon_minitimeSam Mar 27, 2010 10:35 am

of. imi cer scuze.. mam exprimat de toata bafta... dealungul capacului meu este un locas special in care este bagat acel balast... acel locas vine cu un capac care din fabrica este lipit etans.. dar pe care lam deslipit ca sa pot schimba balastul vechi care nu mai functiona... deci teoretic.. daca din fabrica a fost conceput sa nu se incalzeasca... cel putin cred ca stiu ei ce fac daca lau pus acolo... asa ca teoretic.. daca ilchid la loc acel locas.. nu ar fi nici o problema... sper...
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

inceput? sfarsit? durere de cap? habar nu am voi sa decideti :) Empty
MesajSubiect: Re: inceput? sfarsit? durere de cap? habar nu am voi sa decideti :)   inceput? sfarsit? durere de cap? habar nu am voi sa decideti :) Icon_minitimeSam Mar 27, 2010 10:40 am

Legat de substrat, cred ca se stie deja dar mai subliniez o data: Un substrat de firma este
un amestec de nisip, turba si nutrienti pentru plante care se elimina mai repede sau mai incet
in functie de firma producatoare. La fel si compozitia depinde de asta. Dupa un timp,
substantele se consuma, si ramane decat amestecul de turba si nisip si ce o mai contine
fiecare substrat diferit. Deci, ramai cu un substrat practic inert dpdv nutritiv. Asta se intampla
intr-un interval de la cateva saptamani la cateva luni. Dupa care orice ai face, trebuie sa fertilizezi
in coloana de apa, sau sa bagi pastile la radacina plantelor.

Eu personal am testat in acvariul de 54 L aceasta posibilitate (substrat home-made) si de vre-o 6 luni
imi dovedeste ca functioneaza. Si nu fertilizez decat cu aproximativ 10 picaturi de Sera Florena la
schimbul saptamanal de apa ca sa acopar carentele esentei de Apa Nova.

Atentie: nu tot pamantul de flori de pe piata are pH neutru. Cel folosit de mine se gaseste in
Billa si e la pungi de 2, 4, 10 si 20 litri. (punga de 10 L costa cam 4 lei)
Amestecul de substrat l-am facut dintr-o proportie de 2 litri de pamant la 1 kilogram de nisip
de 1-2 mm, pentru a-l face putin nisipos, in felul asta nu se taseaza usor.
In bazinul de 180 litri am folosit (aproximativ) 8 litri pamant + 4 kilograme pietris marunt.

Acestea fiind spuse, fiecare hotaraste care investitie se preteaza la acvariul lui.

Legat de iluminare
tovarase Andrei, nu e nimic ce nu se poate modifica astfel incat sa devina
eficient. Locasul de care pomenesti este deasupra ? Sau pe interior ? Daca e deasupra nu vad
problema.
Daca ai posibilitatea baga o poza cu interiorul/exteriorul capacului tau sa vedem ce si cum.

Legat de fundal eu zic sa pui clasicul autocolant negru pe spate, la cei 30 de cm latime ai tai,
daca mai bagi si ceva in acvariu ramai cu foarte putin spatiu.


Ultima editare efectuata de catre blu3yes in Sam Mar 27, 2010 10:42 am, editata de 1 ori
Sus In jos
christiansen
Moderator
Moderator
christiansen


Mesaje : 308
Data de inscriere : 20/02/2010
Localizare : Ploiesti

inceput? sfarsit? durere de cap? habar nu am voi sa decideti :) Empty
MesajSubiect: Re: inceput? sfarsit? durere de cap? habar nu am voi sa decideti :)   inceput? sfarsit? durere de cap? habar nu am voi sa decideti :) Icon_minitimeSam Mar 27, 2010 10:40 am

o sa iti fac o vizita si vedem la fata locului ce facem cu iluminatul ! eu zic ca il rezovam usor si cu investii minime .
8 ron balast , 18 Ron 2x18W T8 sau 40 ron 2x 24W T5 865
Sus In jos
Cornel
Peste capitan
Peste capitan
Cornel


Mesaje : 575
Data de inscriere : 16/03/2010
Localizare : ploiesti

inceput? sfarsit? durere de cap? habar nu am voi sa decideti :) Empty
MesajSubiect: salut andrei   inceput? sfarsit? durere de cap? habar nu am voi sa decideti :) Icon_minitimeSam Mar 27, 2010 7:22 pm

daca toata lumea se inghesuie cu sfturi si idei incep si eu pentru a te felicita pentru decizia de a reincepe treaba, vezi ca pe republicii gasesti nisip de 2-4 mm la 10 lei punga am luat eu si e bun,iti pot dona eu o boturuga de prun de vreo 50 cm lungime dar te poti ocupa u de ea mai departe cu fiertuls si inecatul in apa, ca eu m-am saturat,un incalzitor ca al tau pentru ca te plangeai de el dar unde sunt 2 puterea creste,vreo pompa ca am vreo 3.daca iti trebuie asa ceva nu ezita sa imi zici.in rest bafta cu noul proiect si astept ceva poze cand va fi gata pentru ca si eu vreau in scurt timp sa fac o schimbare radicala la ciorba mea.bafta
Sus In jos
Cornel
Peste capitan
Peste capitan
Cornel


Mesaje : 575
Data de inscriere : 16/03/2010
Localizare : ploiesti

inceput? sfarsit? durere de cap? habar nu am voi sa decideti :) Empty
MesajSubiect: daca are nevoie de ajutor?   inceput? sfarsit? durere de cap? habar nu am voi sa decideti :) Icon_minitimeSam Mar 27, 2010 7:31 pm

dupa cele citite mai sus trebuie sa facem ceva toti care ne petrecem vremea pe aici si sa il indrumam si eventual sa il ajutam cu tot ce i-ar mai trebui,parerea mea,poate oricine v-a avea nevoie de ajutor la randul lui,evetual ar trebui sa ne scrie ce i-ar mai trebui pentru proiect poate oricare avem prin rafturi pe acasa ceva cere nu ne mai foloseste.asa ca andrei zii repede ca trece timpul cine stie?poate ai noroc.
Sus In jos
mihai_andrei
Peste sergent
Peste sergent
mihai_andrei


Mesaje : 256
Data de inscriere : 06/03/2010
Localizare : Ploiesti

inceput? sfarsit? durere de cap? habar nu am voi sa decideti :) Empty
MesajSubiect: Re: inceput? sfarsit? durere de cap? habar nu am voi sa decideti :)   inceput? sfarsit? durere de cap? habar nu am voi sa decideti :) Icon_minitimeSam Mar 27, 2010 8:19 pm

@ delaco Satumanaa mult.. si uite.. ca sa va faceti o idee de cam cum arata acvariul acum o luna jumate...desi.. mi-e cam jena...

inceput? sfarsit? durere de cap? habar nu am voi sa decideti :) Ouldtank4
By mihai_andrei at 2010-03-28
inceput? sfarsit? durere de cap? habar nu am voi sa decideti :) Ouldtank3
By mihai_andrei at 2010-03-28
inceput? sfarsit? durere de cap? habar nu am voi sa decideti :) Ouldtank2
By mihai_andrei at 2010-03-28
inceput? sfarsit? durere de cap? habar nu am voi sa decideti :) Ouldtank1
By mihai_andrei at 2010-03-28


calitatea este foarte indoielnica Sad sunt facute cu un telefon vai de capul lui Sad
acum cred ca intelegeti de ce mi sa pus pata pe el Smile)
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

inceput? sfarsit? durere de cap? habar nu am voi sa decideti :) Empty
MesajSubiect: Re: inceput? sfarsit? durere de cap? habar nu am voi sa decideti :)   inceput? sfarsit? durere de cap? habar nu am voi sa decideti :) Icon_minitimeSam Mar 27, 2010 10:03 pm

christiansen a scris:
o sa iti fac o vizita si vedem la fata locului ce facem cu iluminatul ! eu zic ca il rezovam usor si cu investii minime .
8 ron balast , 18 Ron 2x18W T8 sau 40 ron 2x 24W T5 865

Eu zic asa: tot are instalatia de la cel de 18W T8, schimba decat tubul cu un Osram 865, si adauga inca un
T5 de 24 W. Pentru cei 80 de litri brut ai lui un total de 42W Osram 865 e foarte bun.
La socoteala nu uita de cabluri electrice bifilare si rigleta in loc de soclu la tub.

@mihai_andrei: Plasticele arunca-le direct sau doneaza-le, buruieni naturale o sa fie de donat o gramada
p-aici. Mai ales ca trebuie sa te recompensez pentru cei 4 tigrii Wink
Sus In jos
mihai_andrei
Peste sergent
Peste sergent
mihai_andrei


Mesaje : 256
Data de inscriere : 06/03/2010
Localizare : Ploiesti

inceput? sfarsit? durere de cap? habar nu am voi sa decideti :) Empty
MesajSubiect: Re: inceput? sfarsit? durere de cap? habar nu am voi sa decideti :)   inceput? sfarsit? durere de cap? habar nu am voi sa decideti :) Icon_minitimeSam Mar 27, 2010 10:09 pm

pai treaba cu plasticele.. mie mila de ele sa le arunc.. da le bag si io into punga.. si dca le-o vrea vreodata cineva i-le dau cu cea mai mare placere....
Aparent... balastul actual nu tine mai mult de un neon.. asa ca o sa i fac vira... si in locul lui caut un balast pentru 2 neoane.. pastrez soclul existent.. ca e de la mama lui.. iar pentru neonul nou.. fac ca voi din rigleta si il izolez frumusel cu silicon...
P.S. sa-ti traiasca satanistele...
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

inceput? sfarsit? durere de cap? habar nu am voi sa decideti :) Empty
MesajSubiect: Re: inceput? sfarsit? durere de cap? habar nu am voi sa decideti :)   inceput? sfarsit? durere de cap? habar nu am voi sa decideti :) Icon_minitimeSam Mar 27, 2010 10:22 pm

mihai_andrei a scris:

Aparent... balastul actual nu tine mai mult de un neon.. asa ca o sa i fac vira... si in locul lui caut un balast pentru 2 neoane.. pastrez soclul existent.. ca e de la mama lui.. iar pentru neonul nou.. fac ca voi din rigleta si il izolez frumusel cu silicon...

Nu cauti nimic, direct mai cumperi inca un balast de la Banariu pentru 1 neon. Testat de mine si inca multi, e number 1 la
pretul de 8,5 lei. Duce de la 14W T8 pana la 39W T5 fara probleme, le-am incercat.
Plus ca e foarte mic. Si nici macar nu trebuie sa il bagi in capac, eu am modificat instalatia
la acv meu in totalitate, si 2 drosere stau cuminti unul langa altul in mobila jos, nu in capac.
Sus In jos
mihai_andrei
Peste sergent
Peste sergent
mihai_andrei


Mesaje : 256
Data de inscriere : 06/03/2010
Localizare : Ploiesti

inceput? sfarsit? durere de cap? habar nu am voi sa decideti :) Empty
MesajSubiect: Re: inceput? sfarsit? durere de cap? habar nu am voi sa decideti :)   inceput? sfarsit? durere de cap? habar nu am voi sa decideti :) Icon_minitimeDum Mar 28, 2010 1:03 am

pai in cazul asta .. asa fac.. oricum dracia este ca dupa cum iam explicat si lui cristansen.. gaura pentru balast este de 10x5x70cm... deci cred ca e spatiu de inca unu Smile
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

inceput? sfarsit? durere de cap? habar nu am voi sa decideti :) Empty
MesajSubiect: Re: inceput? sfarsit? durere de cap? habar nu am voi sa decideti :)   inceput? sfarsit? durere de cap? habar nu am voi sa decideti :) Icon_minitimeDum Mar 28, 2010 1:41 am

Chiar de inca 2, un droser de la Banariu are 15 cm lungime, 3 cm latime.
Sus In jos
mihai_andrei
Peste sergent
Peste sergent
mihai_andrei


Mesaje : 256
Data de inscriere : 06/03/2010
Localizare : Ploiesti

inceput? sfarsit? durere de cap? habar nu am voi sa decideti :) Empty
MesajSubiect: update   inceput? sfarsit? durere de cap? habar nu am voi sa decideti :) Icon_minitimeMar Iun 01, 2010 11:06 pm

Salutari intr-o zi de miercuri umeda si mohorata, incep prin a-mi cere scuze ca nu am mai facut update dar nu am avut ce spune.
Asa ca dupa o luna si un pic de la ultima postare treburile stau astfel:

Am scapat de gasca de carasi care au plecat la un coleg forumist, eu pastrand din acvariul vechi doar cei 3 ancistrus, cei doi black-skirt tetra
si acel black moor pentru care face mama crima Smile , toti fiind acum inghesuiti intr-un acvariu de 35 de litri pana se cicleaza setup-ul nou.
In acvariul de 35 va ramane doar carasul si 3 melci.

Noul setup se prezinta momentan in urmatorul fel: substrat din pamant de flori spalat pana i-a iesit sufletul si amestecat cu nisip 2mm
in proportie de 40% nisip, 60% pamant, asezat intr-un strat de 2.5-3cm, peste substrat am pus nisip 2-3mm in strat de 3-3.5cm,
strat care mi se pare suficient de gros, pentru ca plante nu am in el decat vreo 25 de cuibulete de iarba (nu stiu cum o cheama,
dar are maxim 10 cm inaltime si se inmulteste prin stoloni) si una planta ciudata iesita aparent dintr-o partida nereusita de sex
intre un bambus si o salcie. Ca animalute stau in el 4 guppy (femele de sacrificiu) puse pentru a verifica nivelele de substante nocive,
in caz ca am facut vreo prostie, si un SAE care teoretic cel putin ar trebui sa tina algele cat de cat sub control.

Filtrul este cel vechi (fluvial 2 Plus) cu bureti (a mers de minune picatura la prins ventuzele).
Inainte sa uit, lumina e cam varza Sad ca nu am apucat inca sa fac capacul ca lumea, si ce am in capac e un neon T5 de 15W si
vechiul T8 furat de la baie Smile (sau iesirea de incendiu cum spune Mike)
Aparent ciclarea merge bine, la doua zile dupa setup s-a facut explozia de bacterii si aseara s-a instalat acea pojghita mucilaginoasa
pe o parte din substrat (setup-ul este pornit de 2 saptamani).

Cam aceasta este povestea, acum astept parerile voastre. Multumesc.

PS. Scuzati greselile de gramatica:( scriu de la servici si nu pot verifica absolut tot ce scriu.
Sus In jos
christiansen
Moderator
Moderator
christiansen


Mesaje : 308
Data de inscriere : 20/02/2010
Localizare : Ploiesti

inceput? sfarsit? durere de cap? habar nu am voi sa decideti :) Empty
MesajSubiect: Re: inceput? sfarsit? durere de cap? habar nu am voi sa decideti :)   inceput? sfarsit? durere de cap? habar nu am voi sa decideti :) Icon_minitimeMar Iun 01, 2010 11:27 pm

explozie de alge What a Face ....schimba neoanele urgent si cat mai multe plante , pamantul ala de flori elibereaza mai multi nutrienti in coloana de apa decat pot consuma plantele tale ! iti ia 2 ore maxim sa faci instalatia lenesule ! cat despre "mucilagiu", banuiesc ca te referi la cianobacterii , eu nu am avut asa ceva la setup , stiam ca apar pe lemne, nicidecum pe substrat. nu poti pune niste poze?
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

inceput? sfarsit? durere de cap? habar nu am voi sa decideti :) Empty
MesajSubiect: Re: inceput? sfarsit? durere de cap? habar nu am voi sa decideti :)   inceput? sfarsit? durere de cap? habar nu am voi sa decideti :) Icon_minitimeMar Iun 01, 2010 11:32 pm

Iarba aia se numeste Sagittaria Subulata.
Bambusul-salcie se numeste Hygrophila Corymbosa Angustifolia (nucus).

Pojghita aia, sunt de fapt cianobacterii, este simptom de setup proaspat.
(sau de lemn nefiert proaspat adaugat in acvariu)
Se vor duce cu timpul de la sine, pe masura ce bazinul se stabilizeaza.
Sau se pot elimina manual.

Ca sa verifici starea ciclarii, fa un test de NO2 (nitriti). E de ajuns dupa 2 saptamani,
ai sarit deja de faza cu amoniacul. Daca iese 0, esti ok.

Cu lumina, se rezolva usor. Ti-am scris mai sus.
Sus In jos
mihai_andrei
Peste sergent
Peste sergent
mihai_andrei


Mesaje : 256
Data de inscriere : 06/03/2010
Localizare : Ploiesti

inceput? sfarsit? durere de cap? habar nu am voi sa decideti :) Empty
MesajSubiect: :)   inceput? sfarsit? durere de cap? habar nu am voi sa decideti :) Icon_minitimeMar Iun 01, 2010 11:33 pm

affraid nu e vorba de lene Sad ca in 10 minute nu am ce face Sad dar nu am bani de neoane Sad si oricum daca pun neoane si mai puternice acum nu se inmultesc si mai abitir nenorocirile? poze nu am cum sa bag ca nu am cu ce sa le fac Smile dar chestia aia arata exact ca nist flegme la raceala maxima (cu exceptia culorii) mari, mucilaginoase si cu bule de gaz in interior. unii spun ca sar scoate de-acolo.. dar din ce am citit draciile astea dispar singure dupa ce se stabilizeaza acvariul... alien eu sper asa sa fie.. daca nu, o sa fac ditamai lacaraia incercand sa le curat de pe fund.
Ciudat este ca de radacina aia nu s-a atins nimic si pe nenea SAE nu l-am vazut apropiindu-se de ele... doar guppy le mai dadeau trcoale dar niciodata
nu i-am vazut halind din asa ceva.

Thanx Mike pentru treaba cu neoanele, acum sa vina si salariul ca sa le iau... aparent toata treaba asta cu alergatul dupa concerte m-a cam secat de resurse...
Sus In jos
christiansen
Moderator
Moderator
christiansen


Mesaje : 308
Data de inscriere : 20/02/2010
Localizare : Ploiesti

inceput? sfarsit? durere de cap? habar nu am voi sa decideti :) Empty
MesajSubiect: Re: inceput? sfarsit? durere de cap? habar nu am voi sa decideti :)   inceput? sfarsit? durere de cap? habar nu am voi sa decideti :) Icon_minitimeMier Iun 02, 2010 12:54 am

in functie de cate plante ai in acvariu tine aprins unul sau ambele tuburi la inceput . problema la tine e calitatea luminii . plantele au nevoie de un anume spectru , iar ce ai tu e bun pentru crescut alge !
Sus In jos
Continut sponsorizat





inceput? sfarsit? durere de cap? habar nu am voi sa decideti :) Empty
MesajSubiect: Re: inceput? sfarsit? durere de cap? habar nu am voi sa decideti :)   inceput? sfarsit? durere de cap? habar nu am voi sa decideti :) Icon_minitime

Sus In jos
 
inceput? sfarsit? durere de cap? habar nu am voi sa decideti :)
Sus 
Pagina 1 din 3Mergi la pagina : 1, 2, 3  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» va salut in sfarsit si eu!

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Acvaristica, pesti, plante :: Forum Acvaristica :: Inceputuri - Jurnale-
Mergi direct la: