Acvaristica, pesti, plante
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Acvaristica, pesti, plante

Totul despre pesti exotici, plante si acvarii -animale iubite-
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Salutari din Braila

In jos 
5 participanți
AutorMesaj
Tudor
Greenhorn
Tudor


Mesaje : 8
Data de inscriere : 08/03/2010
Localizare : Braila

Salutari din Braila Empty
MesajSubiect: Salutari din Braila   Salutari din Braila Icon_minitimeLun Mar 08, 2010 4:36 am

Va salut cu respect din Braila. Ma "intitulez" Tudor de 33 de ani si mi s-a reaprins de curand pasiunea pentru acest frumos hobby. Detin un acvariu Juwel RIO 180 dotat cu bomba de CO2 homemade, filtru extern Ferplast Bluextreme 1500. Substratul este format din pietris cu granulatie 2-4 mm, fertilizare macro zilnica si micro cu JBL Feropol saptamanal. Ca locatari am 5 molly galbeni si 2 xipho rosii(ai nevestii), 20 neoni, 5 tetrazona, 2 SAE, 6 Corry si vreo cativa creveti RCS. Sper sa invat multe de la dumneavoastra si sa avem o colaborare fructuoasa. Va doresc toate cele bune, ape limpezi si pesti sanatosi.
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

Salutari din Braila Empty
MesajSubiect: Re: Salutari din Braila   Salutari din Braila Icon_minitimeLun Mar 08, 2010 4:42 am

Bun venit Tudore, sa ne delectezi si cu niste poze.

Cum se inteleg la tine tetrazonele cu restul ?
Sus In jos
Tudor
Greenhorn
Tudor


Mesaje : 8
Data de inscriere : 08/03/2010
Localizare : Braila

Salutari din Braila Empty
MesajSubiect: Re: Salutari din Braila   Salutari din Braila Icon_minitimeLun Mar 08, 2010 4:56 am

O sa atasez si niste poze in foarte scurt timp la sectiunea de poze, am acumulatorii la incarcat. Tetrazonele ii am de micuti, practic sunt ultimii veniti si nu creaza probleme celorlalti, s-au acomodat. Am chiar si doi puiuti de molly care nu au nici un fel de treaba cu tetra. Probabil cand voi adauga alti pestisori
(rummy-nose tetra) se vor arata curiosi si probabil se vor da la ei. Sunt sigur ca prin puii de creveti au dat iama, dar ii iert ca n-am incotro. O sa imi mai fac un nano numai cu creveti si ii voi muta in cazul in care voi mai gasi vreunul.
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

Salutari din Braila Empty
MesajSubiect: Re: Salutari din Braila   Salutari din Braila Icon_minitimeLun Mar 08, 2010 5:11 am

Daca ai acvariul plantat cel putin mediu, vei muta crevetii doar daca ii vei putea prinde.
Cand au locuri de ascunzis pot scapa si de tetrazone, d-apoi de tine. Very Happy
Sus In jos
Tudor
Greenhorn
Tudor


Mesaje : 8
Data de inscriere : 08/03/2010
Localizare : Braila

Salutari din Braila Empty
MesajSubiect: Re: Salutari din Braila   Salutari din Braila Icon_minitimeLun Mar 08, 2010 5:17 am

Urmeaza sa refac setupul, voi trece pe JBL Aquabasis + JBL Manado si atunci cu siguranta ii voi aduna de prin balarii si moss. Nu scapa ei asa de usor. Wink
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

Salutari din Braila Empty
MesajSubiect: Re: Salutari din Braila   Salutari din Braila Icon_minitimeLun Mar 08, 2010 5:49 am

Aquabasis din ce am citit e ok ca substrat fertilizant, Manado e aparut de curand si nu prea
am auzit lucruri bune despre el. Oricum e o copie fidela dupa Dupla Ground, cu care nu se
poate compara, si nici pretul nu e diferit. Si ADA, Dupla, Dannerle sunt la alta categorie
decat JBL/Tetra/Sera.
Sus In jos
Tudor
Greenhorn
Tudor


Mesaje : 8
Data de inscriere : 08/03/2010
Localizare : Braila

Salutari din Braila Empty
MesajSubiect: Re: Salutari din Braila   Salutari din Braila Icon_minitimeLun Mar 08, 2010 6:01 am

Eu am auzit lucruri bune despre ambele, nu atat de bune ca despre ADA dar nici atat de slabe ca despre Tetra. Si uiti un lucru...sunt insurat si banii sunt cam cu taraita pentru hobby. Dar ma descurc cum pot.
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

Salutari din Braila Empty
MesajSubiect: Re: Salutari din Braila   Salutari din Braila Icon_minitimeLun Mar 08, 2010 6:21 am

Sunt in aceeasi situatie ca si tine. Ce am vrut sa zic este ca la aceeasi bani de Manado
vei gasi si Dupla Ground, deci daca tot dai un ban, da-l pe varianta mai profi.
Crede-ma ca si eu avut ganduri de acvariu high-tech si am citit nopti intregi despre
substraturi si pietrisuri si mama lor. Aveam pana si acceptul sotiei sa bag banii in 20 si ceva
de kile de ceva profi. Tot la pietris natural de cuart am ajuns.
Asta pana dau de o sursa buna de roca vulcanica poroasa gen scoria, si atunci imi fac
singur substrat profi. Eu zic sa studiezi piata cu atentie, magazine online sunt destule,
JBL nu mai e demult cea mai buna varianta low-price.
Uite un exemplu ca sa te lamuresti: http://shop.magicaquarium.ro/products/Substrat-Dupla-Ground-20-l.html
Sus In jos
Tudor
Greenhorn
Tudor


Mesaje : 8
Data de inscriere : 08/03/2010
Localizare : Braila

Salutari din Braila Empty
MesajSubiect: Re: Salutari din Braila   Salutari din Braila Icon_minitimeLun Mar 08, 2010 6:34 am

Da, intr-adevar mare diferenta de pret nu este dar deja e prea tarziu si comanda la JBL a plecat. La urmatorul setup cu siguranta voi trece pe o linie mai profi, vreau direct un Ferti Soil black de la Aquatic Nature sau privesc mai sus si incerc un ADA AquaSoil Amazonia. Multumesc frumos de sfaturi, din pacate tardive.
Sus In jos
john777
Moderator
Moderator
john777


Mesaje : 152
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/ph

Salutari din Braila Empty
MesajSubiect: Re: Salutari din Braila   Salutari din Braila Icon_minitimeLun Mar 08, 2010 6:54 am

Salut si bine ai venit!
Ape limpezi Wink
Sus In jos
nightman29
Peste soldat
Peste soldat
nightman29


Mesaje : 43
Data de inscriere : 12/12/2009
Localizare : Aricestii-Rahtivani,Prahova

Salutari din Braila Empty
MesajSubiect: Re: Salutari din Braila   Salutari din Braila Icon_minitimeLun Mar 08, 2010 10:33 am

Salut si bine ai venit Tudor!
Sus In jos
sergiu
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 123
Data de inscriere : 21/01/2010
Localizare : Ploiesti

Salutari din Braila Empty
MesajSubiect: Re: Salutari din Braila   Salutari din Braila Icon_minitimeMar Mar 09, 2010 7:25 am

Salut Tudore si bine ai venit, vad ca ai comandat produsele de la JBL parerea mea ca detinator de acelasi produse si acelasi bazin ca al tau este ca nu vrei regreta. Spor la treaba
Sus In jos
Continut sponsorizat





Salutari din Braila Empty
MesajSubiect: Re: Salutari din Braila   Salutari din Braila Icon_minitime

Sus In jos
 
Salutari din Braila
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Salutari
» Salutari de la Aco!
» Salutari din Medgidia

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Acvaristica, pesti, plante :: Forum Acvaristica :: Introducere-
Mergi direct la: