Acvaristica, pesti, plante
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Acvaristica, pesti, plante

Totul despre pesti exotici, plante si acvarii -animale iubite-
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 problema cu guramii

In jos 
+3
Sorin C.
Mihai B.
falconety
7 participanți
AutorMesaj
falconety
Peste sergent
Peste sergent
falconety


Mesaje : 307
Data de inscriere : 17/10/2009
Localizare : breaza/ph

problema cu guramii Empty
MesajSubiect: problema cu guramii   problema cu guramii Icon_minitimeMar Feb 09, 2010 11:32 am

salut.
am si eu o problema cu coloritul guramilor. 2 din 4 gurami sau inchis la culoare din mijloc spre coada.(jumatate deschis-jumatate inchis)din albastru deschis s-au inchis foarte tare.de inotat,mancat si sanatosi par ok. coloritul a fost 1-ul dupa celalalt cam 1-2saptamani.deci la ceva timp.
puteti sa ma ajutati cu o informatie ce ar avea?boala?si daca este boala cum sa o tratez?
Sus In jos
http://www.electrocasnicebreaza.forumgratuit.ro
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

problema cu guramii Empty
MesajSubiect: Re: problema cu guramii   problema cu guramii Icon_minitimeLun Feb 15, 2010 3:07 am

Ce fel de gurami sunt ? Eventual pune si o poza.
Eu am gurami pitici varietatea Colisa Chuna si la fel
s-au colorat spre coada, un bleu mai intens, desi ei
sunt portocalii de fel, dar asta e ok nu este o boala,
pestii se coloreaza mai intens cand au conditii bune
sau cand se imperecheaza...


Ultima editare efectuata de catre blu3yes in Mier Feb 17, 2010 4:40 am, editata de 1 ori
Sus In jos
falconety
Peste sergent
Peste sergent
falconety


Mesaje : 307
Data de inscriere : 17/10/2009
Localizare : breaza/ph

problema cu guramii Empty
MesajSubiect: Re: problema cu guramii   problema cu guramii Icon_minitimeLun Feb 15, 2010 10:53 am

problema cu guramii Spa6595
Sus In jos
http://www.electrocasnicebreaza.forumgratuit.ro
Sorin C.
Peste capitan
Peste capitan
Sorin C.


Mesaje : 694
Data de inscriere : 10/11/2009
Localizare : Ploiesti N-E-S-V.

problema cu guramii Empty
MesajSubiect: Re: problema cu guramii   problema cu guramii Icon_minitimeLun Feb 15, 2010 11:08 am

Nu stiu ce poate sa provoace asa ceva. Dar......

Daca imi dai voie de off-topic: cauta sa ii reproduci si daca puii lor prezinta aceasi coloratura treci pe productie mare si il ajungi pe Bill Gates din urma. La bani ma refer.

Totusi, interesant.........
S-au colorat asa peste noapte sau in timp ?
Sus In jos
falconety
Peste sergent
Peste sergent
falconety


Mesaje : 307
Data de inscriere : 17/10/2009
Localizare : breaza/ph

problema cu guramii Empty
MesajSubiect: Re: problema cu guramii   problema cu guramii Icon_minitimeMar Feb 16, 2010 4:50 am

cu parere de rau amandoi au murit ieri dupa aproximativ 1 luna de cand s-au colorat. acum nu mai am decat sa pot afla cauza dead
Sus In jos
http://www.electrocasnicebreaza.forumgratuit.ro
john777
Moderator
Moderator
john777


Mesaje : 152
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/ph

problema cu guramii Empty
MesajSubiect: Re: problema cu guramii   problema cu guramii Icon_minitimeMier Feb 17, 2010 1:43 am

din cate stiu eu tu ai un peste in acvariu care inteapa. de ce nu dai mai multe detalii de el? poate o fi el cauza?
Sus In jos
falconety
Peste sergent
Peste sergent
falconety


Mesaje : 307
Data de inscriere : 17/10/2009
Localizare : breaza/ph

problema cu guramii Empty
MesajSubiect: acesta este pestele despre care stii   problema cu guramii Icon_minitimeLun Feb 22, 2010 5:15 am

problema cu guramii Nf5ekp
Sus In jos
http://www.electrocasnicebreaza.forumgratuit.ro
keno
Peste soldat
Peste soldat



Mesaje : 13
Data de inscriere : 26/07/2010
Localizare : Bucuresti

problema cu guramii Empty
MesajSubiect: Re: problema cu guramii   problema cu guramii Icon_minitimeMar Aug 03, 2010 9:29 am

Interesant este ca si eu am 4 gurami dintre care 2 seamana cu o jumatate din guramul tau si ceilalti 2 cu cealalta jumate(la culori).Ciudat este ca din culoare deschisa s-a inchis (si totusi portiunea care s-a inchis la culoare are o culoare normala), deobicei, in general pestii din cauza stresului se albesc si se decoloreaza total, numai ca la tine s-a intamplat invers, dar totusi tin sa cred ca asta este factorul, si anume STRESUL sau chiar batranetea.Si eu am avut un guram care parea perfect sanatos, manca inota mereu, iar dimineata l-am gasit mort fara nicio muscatura sau prezentand vreo boala anume.Asa ca ce sfat ti-as putea da este sa fii atent de acum inainte sa le asiguri conditiile lor bune de trai si sa te astepti la orice din partea lor ca sunt niste pesti foarte imprevizibili.
Succes!
Sus In jos
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

problema cu guramii Empty
MesajSubiect: Re: problema cu guramii   problema cu guramii Icon_minitimeMar Aug 03, 2010 11:25 am

Si parerea mea este ca este o boala pe sistem nervos, care nu stiu daca la alti pesti se comporta la fel dar la guram este sigur.
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
cichlidman
Peste soldat
Peste soldat



Mesaje : 20
Data de inscriere : 25/04/2011
Localizare : Slobozia

problema cu guramii Empty
MesajSubiect: Re: problema cu guramii   problema cu guramii Icon_minitimeLun Apr 25, 2011 4:53 am

cel mai probabil poate fi o boala daca au mai si murit acel platydoras costatus poate fi primul suspect daca la intepat deoarece corpul lui se infectase probabil dar singurul lucru pe care il pot spune este ca nu am mai vazut niciodata asa ceva la un gurami
Sus In jos
Continut sponsorizat





problema cu guramii Empty
MesajSubiect: Re: problema cu guramii   problema cu guramii Icon_minitime

Sus In jos
 
problema cu guramii
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Acvaristica, pesti, plante :: Necuvantatoare acvatice :: Anabantidae-
Mergi direct la: