Acvaristica, pesti, plante
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Acvaristica, pesti, plante

Totul despre pesti exotici, plante si acvarii -animale iubite-
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Tetra Plantamin

In jos 
2 participanți
AutorMesaj
betta_patrat
Greenhorn
betta_patrat


Mesaje : 7
Data de inscriere : 04/02/2010
Localizare : Ploiesti

Tetra Plantamin Empty
MesajSubiect: Tetra Plantamin   Tetra Plantamin Icon_minitimeJoi Feb 04, 2010 1:05 am

Eu l-am achizitionat cand am observat ca planta de cryptocorine nu prea se simtea in largul ei.
Este posibil sa fi fost si din cauza tranzitiei, pentru ca le-am cumparat in ghiveci de la ZOOMania si le-am mai taiat din radacini la plantare.
Usor usor numarul frunzelor care se deteriorau si le cadeau a inceput sa scada. Acum e bine dar frunzele ce le cresc nu sunt la fel de mari ca cele pe care le aveau cand le-am cumparat.
Valisneria nu a avut si nu are nici o problema.
Asa ca m-am decis sa va intreb si pe voi ce parere aveti, este suficienta ferilizarea cu produse lichide ? Sa trec la pastilele fertilizante de substrat ?
Sau si una si alta ?
Sus In jos
Sorin C.
Peste capitan
Peste capitan
Sorin C.


Mesaje : 694
Data de inscriere : 10/11/2009
Localizare : Ploiesti N-E-S-V.

Tetra Plantamin Empty
MesajSubiect: Re: Tetra Plantamin   Tetra Plantamin Icon_minitimeJoi Feb 04, 2010 2:17 am

Cryptocorinele se hranesc preponderent prin radacini. Cele din magazin sunt deobicei crescute emers iar ce se intampla la tine e adaptarea la viata submersa.
La plantare se recomanda scurtarea radacinilor si taiaerea ultimului rand de frunze. In legatura cu PlantaMin-ul acela, scratch e o solutie buna de fertilizare, ma refer buna numai pentru afectul placebo. Mai bine cauti un fertilizant de la SERA, avem in oras magazin care vinde asa ceva sau Ferropol. La acvariul care il ai pentru moment nu e necesar achizitionarea vreunei solutii de fertilizare zilnice gen cele 24.

Nu ai specificat daca ai substrat fertilizant. Daca nu, poti cumpara niste pastile de la SERA sau JBL pentru fertilizarea substratului. Recomand sa mergi pe o singura linie de fertilizare, ori SERA ori JBL.
Sus In jos
 
Tetra Plantamin
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Lemon Tetra
» Fertilizant si Tetra diskus ...
» Donez 2 Serpae Tetra

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Acvaristica, pesti, plante :: Forum Acvaristica :: Plante si Fertilizare-
Mergi direct la: