Acvaristica, pesti, plante
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Acvaristica, pesti, plante

Totul despre pesti exotici, plante si acvarii -animale iubite-
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Acvariu 180L pentru pustiul meu

In jos 
4 participanți
AutorMesaj
sulfy
Peste soldat
Peste soldat



Mesaje : 15
Data de inscriere : 14/04/2011
Localizare : bucuresti

Acvariu 180L pentru pustiul meu  Empty
MesajSubiect: Acvariu 180L pentru pustiul meu    Acvariu 180L pentru pustiul meu  Icon_minitimeLun Mai 23, 2011 5:32 am

azi vreau sa avansez un pas : am achizitionat de la Hornbach la reducere ( reducere acordata in lipsa unei piese din pachetul )
Acvariu complet echipat
* Dimensiuni Lxlxh - 100 x 40 x 45
* Volum - 180 litri
* Grosime geam 6 mm
* Iluminare 2 x 30 W
* Filtru intern Aquaball 2212
* Incalzitor Jager 150W Lipsa
* Termometru

Pret redus 450 ron in loc de 619 pret de lista .
Momentan astept sa mai citesc ce trebuie pus in el pana miercuri cand vine mobilierul pentru el .
In cele 4 sapatamani de ciclare pestisori care ii am deja sper sa mai reziste daca nu au patit inca nimic in cel de 60L . acestia sunt :

- 2 carasei unul auriu si unul pestrit cu alb negru si auriu marime 5-7 cm
- 3 Silver Shark 6-8 cm
- 2 Colisa laila rosii unul de 5 cm altul de 7-8 cm
- 2 coridoras argintii cu reflexe verde-albastru
- 2 xipho rosii cu negru ( pe 10.04.2011 nescut 10 alevini, salvati 5 vor fi donati cand se va ajunge la dimensiunea de 1.0 -1.5 cm )
- 8 neoni cardinal suplimentare cu inca 10-15 dupa mutare in 180L
- 2 SAE pui
- 4 melci galbeni + 1 cm crescut de la achizitie

Pentru cel de 180 caut sa cumpar plante care rezista la carasei , deja am 15-20 de fire dar nu stiu cum se numesc .

Astept sugestii : filtru extern, de decorare, plante rezistente la carasei ,
Sus In jos
http://www.paperdistribution.ro
gogosanuc
Peste sergent
Peste sergent
gogosanuc


Mesaje : 387
Data de inscriere : 09/07/2010
Localizare : Craiova

Acvariu 180L pentru pustiul meu  Empty
MesajSubiect: Re: Acvariu 180L pentru pustiul meu    Acvariu 180L pentru pustiul meu  Icon_minitimeLun Mai 23, 2011 10:40 pm

Filtru extern JBL 1500 (cu siporax la greu) combinat cu un fluval 4 intern , plante rezistente la carasi ..plante cu frunze groase. Anubias .
echinodorus dar vezi la fiecare necesarul de lumina si alte necesitati si vezi unde vrei sa te bagi(lumina putina, lumina medie).
Sus In jos
christiansen
Moderator
Moderator
christiansen


Mesaje : 308
Data de inscriere : 20/02/2010
Localizare : Ploiesti

Acvariu 180L pentru pustiul meu  Empty
MesajSubiect: Re: Acvariu 180L pentru pustiul meu    Acvariu 180L pentru pustiul meu  Icon_minitimeMar Mai 24, 2011 9:54 pm

sulfy a scris:


- 2 carasei unul auriu si unul pestrit cu alb negru si auriu marime 5-7 cm
- 3 Silver Shark 6-8 cm
- 2 Colisa laila rosii unul de 5 cm altul de 7-8 cm
- 2 coridoras argintii cu reflexe verde-albastru
- 2 xipho rosii cu negru ( pe 10.04.2011 nescut 10 alevini, salvati 5 vor fi donati cand se va ajunge la dimensiunea de 1.0 -1.5 cm )
- 8 neoni cardinal suplimentare cu inca 10-15 dupa mutare in 180L
- 2 SAE pui
- 4 melci galbeni + 1 cm crescut de la achizitie


mai adaugi niste rondele morcov , ceva ceapa, patrunjel , bors etc. si ai o ciorba de peste ! succes Evil or Very Mad
Sus In jos
sulfy
Peste soldat
Peste soldat



Mesaje : 15
Data de inscriere : 14/04/2011
Localizare : bucuresti

Acvariu 180L pentru pustiul meu  Empty
MesajSubiect: Re: Acvariu 180L pentru pustiul meu    Acvariu 180L pentru pustiul meu  Icon_minitimeMier Mai 25, 2011 8:49 am

in 180 L si multe plante nici nu se lovesc ,
Sus In jos
http://www.paperdistribution.ro
gogosanuc
Peste sergent
Peste sergent
gogosanuc


Mesaje : 387
Data de inscriere : 09/07/2010
Localizare : Craiova

Acvariu 180L pentru pustiul meu  Empty
MesajSubiect: Re: Acvariu 180L pentru pustiul meu    Acvariu 180L pentru pustiul meu  Icon_minitimeMier Mai 25, 2011 9:55 pm

Colegu hai sa iti raspund mai pe sant sa zic asa. Doi carasi = 100 L (pesti de apa rece 20-22 grade max)
trei silver shark = 100-150 L
8 neoni =24 L (temperatura 24 - 28 grade)
si lista poate sa continue.
Pe scurt ai specii incompatibile , cu nevoi diferite de viata.Alege maxim 4 specii de pesti(neoni 15 -20 max , SAE ajung 2 ,coridoras trebuie minim 4 deci la tine sa zicem 6 bucati , eventual o pereche de ramirezi ...neonii ai vor pune in evidenta )restu plante si vizionare placuta la minunea de acvariu.
Sus In jos
sulfy
Peste soldat
Peste soldat



Mesaje : 15
Data de inscriere : 14/04/2011
Localizare : bucuresti

Acvariu 180L pentru pustiul meu  Empty
MesajSubiect: Re: Acvariu 180L pentru pustiul meu    Acvariu 180L pentru pustiul meu  Icon_minitimeVin Mai 27, 2011 11:31 pm

Noi achiziti pentru acvariu
- substrat Manado 20 kg
- Proflora Start 5L la galeata care a venit si cu 1 flacon de Ferropol normal si Ferropol 24 ( nu stiu la ce folosesc dar exista google )
- Filtru extern Cristalprofi e900 la care am mai luat 1 litru de Biocera max ultra pro 1200 ( un fel de siporax) si am schimbat buretele in sertarul 2 de sus in jos
si sper sa nu fi facut vreo greseala can am mai pus in fitru pe ultimul sertar pe mijloc si un strat de perlon ( inca nu l-am bagat in priza , standul mai intarzie 2 zile din motive de culoare )
- 1 doza da Filterstart

in timpul amenajarii voi face poze la fiecare pas facut pentru a sti voi unde am gresit . nu ma supar daca sunt tras de urechi .
Sus In jos
http://www.paperdistribution.ro
gogosanuc
Peste sergent
Peste sergent
gogosanuc


Mesaje : 387
Data de inscriere : 09/07/2010
Localizare : Craiova

Acvariu 180L pentru pustiul meu  Empty
MesajSubiect: Re: Acvariu 180L pentru pustiul meu    Acvariu 180L pentru pustiul meu  Icon_minitimeVin Iun 03, 2011 11:16 am

Colegu toate ca toate dar ceva poze nu ne arati si noua?Sa vedem si noi pe ce minuni dai banii si poate te vom putea ajuta mai mult.Fa un gest caritabil si incantane ochiul critic pe alocuri cu ceva imagini de invidiat.O noapte linistita sa ai.
Sus In jos
sulfy
Peste soldat
Peste soldat



Mesaje : 15
Data de inscriere : 14/04/2011
Localizare : bucuresti

Acvariu 180L pentru pustiul meu  Empty
MesajSubiect: Re: Acvariu 180L pentru pustiul meu    Acvariu 180L pentru pustiul meu  Icon_minitimeVin Iun 03, 2011 9:55 pm

gogosanuc a scris:
Colegu toate ca toate dar ceva poze nu ne arati si noua?Sa vedem si noi pe ce minuni dai banii si poate te vom putea ajuta mai mult.Fa un gest caritabil si incantane ochiul critic pe alocuri cu ceva imagini de invidiat.O noapte linistita sa ai.
Abia astept sa pun pozele , dar mai am de amenajat putintel in el , vreau sa mai iau 2 anubias si mai are cam 10-15 zile pana la ciclare , azi e chiar tulbure fiindca am stors buretele din filtru de la 60 L in filtrul cristal profi E900 . oricum ca aranjament am facut ceva spre japonia cu bonsai formati din mopane pe care am pus anubias pitic . calmul si rabdarea ma opresc sa fac greselile care au fost la primul acvariu .
Sus In jos
http://www.paperdistribution.ro
gogosanuc
Peste sergent
Peste sergent
gogosanuc


Mesaje : 387
Data de inscriere : 09/07/2010
Localizare : Craiova

Acvariu 180L pentru pustiul meu  Empty
MesajSubiect: Re: Acvariu 180L pentru pustiul meu    Acvariu 180L pentru pustiul meu  Icon_minitimeVin Iun 03, 2011 10:00 pm

Daca apa e asa tulbure cum spui baga niste schimburi de apa !Si pune si ceva poze .Pana la urma si ciclarea tot din dezvoltarea bazinului face parte.
Sus In jos
sulfy
Peste soldat
Peste soldat



Mesaje : 15
Data de inscriere : 14/04/2011
Localizare : bucuresti

Acvariu 180L pentru pustiul meu  Empty
MesajSubiect: Re: Acvariu 180L pentru pustiul meu    Acvariu 180L pentru pustiul meu  Icon_minitimeSam Iun 04, 2011 5:39 pm

gogosanuc a scris:
Daca apa e asa tulbure cum spui baga niste schimburi de apa !Si pune si ceva poze .Pana la urma si ciclarea tot din dezvoltarea bazinului face parte.

O parte din imagini
https://2img.net/r/ihimg/photo/my-images/685/dscn0639x.jpg/
https://2img.net/r/ihimg/photo/my-images/835/dscn0639b.jpg/
https://2img.net/r/ihimg/photo/my-images/4/dscn0637po.jpg/
Sus In jos
http://www.paperdistribution.ro
gogosanuc
Peste sergent
Peste sergent
gogosanuc


Mesaje : 387
Data de inscriere : 09/07/2010
Localizare : Craiova

Acvariu 180L pentru pustiul meu  Empty
MesajSubiect: Re: Acvariu 180L pentru pustiul meu    Acvariu 180L pentru pustiul meu  Icon_minitimeLun Iun 06, 2011 4:05 am

Dragut!Dar parca prea e o aglomerare de pietre acolo in mijloc.Plantele au un verde frumos.bv.
Sus In jos
cav74
Greenhorn



Mesaje : 1
Data de inscriere : 08/06/2011
Localizare : Bucuresti

Acvariu 180L pentru pustiul meu  Empty
MesajSubiect: Re: Acvariu 180L pentru pustiul meu    Acvariu 180L pentru pustiul meu  Icon_minitimeMier Iun 08, 2011 2:23 am

Salutare
Dacă se poate un sfat pt un începător.
Același ac arii l-am cumpărat si eu.
El este dotat cum se vede din primul mesaj cu un filtru intern.
Este necesar sa-l scimb cu unul extern?
Am undeva in jurul a 30 de pesti , din care 15 sunt Bruno si guppy. Restul nu cunosc denumirile.
Multmesc
Viorel
Sus In jos
sulfy
Peste soldat
Peste soldat



Mesaje : 15
Data de inscriere : 14/04/2011
Localizare : bucuresti

Acvariu 180L pentru pustiul meu  Empty
MesajSubiect: Re: Acvariu 180L pentru pustiul meu    Acvariu 180L pentru pustiul meu  Icon_minitimeMier Iun 08, 2011 6:10 am

cav74 a scris:
Salutare
Dacă se poate un sfat pt un începător.
Același ac arii l-am cumpărat si eu.
El este dotat cum se vede din primul mesaj cu un filtru intern.
Este necesar sa-l scimb cu unul extern?
Am undeva in jurul a 30 de pesti , din care 15 sunt Bruno si guppy. Restul nu cunosc denumirile.
Multmesc
Viorel

este foarte necesar suplimentarea lui cu un filtru extern , recomandabil un cristalprofi e900 la 400 ron gasesti in bucuresti sau , mai astepti 7-10 zile si iti dau eu unul nou folosit doar 25 de zile . ( am facut comanda externa la un magazin de ceva mai mare, mai bun si evident mai scump ) eu il voi da la 400 dar in plus am adaugat in el un sertar plin cu siporax si un sertar cu micromec .
daca vrei sa il iei adresa de mess : mariur2emanuel@yahoo.com
Sus In jos
http://www.paperdistribution.ro
gogosanuc
Peste sergent
Peste sergent
gogosanuc


Mesaje : 387
Data de inscriere : 09/07/2010
Localizare : Craiova

Acvariu 180L pentru pustiul meu  Empty
MesajSubiect: Re: Acvariu 180L pentru pustiul meu    Acvariu 180L pentru pustiul meu  Icon_minitimeLun Aug 01, 2011 11:05 pm

Eeee a trecut ceva timp de cand nu ne-ai mai aratat nimic.Niste poze noi ne mai arati si noua sa vedem cum arata bazinul? Ce modificari ai mai facut?
Sus In jos
sulfy
Peste soldat
Peste soldat



Mesaje : 15
Data de inscriere : 14/04/2011
Localizare : bucuresti

Acvariu 180L pentru pustiul meu  Empty
MesajSubiect: Re: Acvariu 180L pentru pustiul meu    Acvariu 180L pentru pustiul meu  Icon_minitimeMar Aug 02, 2011 5:02 pm

gogosanuc a scris:
Eeee a trecut ceva timp de cand nu ne-ai mai aratat nimic.Niste poze noi ne mai arati si noua sa vedem cum arata bazinul? Ce modificari ai mai facut?
cateva minute filmate acum 10 zile , intre timp am pus si o instalatie CO2

Sus In jos
http://www.paperdistribution.ro
sulfy
Peste soldat
Peste soldat



Mesaje : 15
Data de inscriere : 14/04/2011
Localizare : bucuresti

Acvariu 180L pentru pustiul meu  Empty
MesajSubiect: Re: Acvariu 180L pentru pustiul meu    Acvariu 180L pentru pustiul meu  Icon_minitimeVin Dec 09, 2011 11:25 pm

imagini noi din decembrie
Sus In jos
http://www.paperdistribution.ro
gogosanuc
Peste sergent
Peste sergent
gogosanuc


Mesaje : 387
Data de inscriere : 09/07/2010
Localizare : Craiova

Acvariu 180L pentru pustiul meu  Empty
MesajSubiect: salut   Acvariu 180L pentru pustiul meu  Icon_minitimeMar Mar 06, 2012 12:36 am

Acvariul arata chiar bine.Plantele sunt sanatoase iar neonii sunt mortali pe fundalul ala albastru.
Singurul lucru care nu imi place la acel bazin sunt rechinasii aia.Nu prea au ce cauta acolo(parerea mea,strica spectul bazinului).
Sus In jos
sulfy
Peste soldat
Peste soldat



Mesaje : 15
Data de inscriere : 14/04/2011
Localizare : bucuresti

Acvariu 180L pentru pustiul meu  Empty
MesajSubiect: Re: Acvariu 180L pentru pustiul meu    Acvariu 180L pentru pustiul meu  Icon_minitimeDum Mar 25, 2012 8:21 am

ieri rechinasi au luat drumul magazinului , ajunsesera la 13-15 cm marime si nu prea mai aveau loc in acvariu , locul lor a fost luat de inca 10 neoni cardinali .
Sus In jos
http://www.paperdistribution.ro
Continut sponsorizat





Acvariu 180L pentru pustiul meu  Empty
MesajSubiect: Re: Acvariu 180L pentru pustiul meu    Acvariu 180L pentru pustiul meu  Icon_minitime

Sus In jos
 
Acvariu 180L pentru pustiul meu
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Acvariu ~40L
» acvariu 280 L net
» acvariu nou (100 L)

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Acvaristica, pesti, plante :: Forum Acvaristica :: Inceputuri - Jurnale-
Mergi direct la: