Acvaristica, pesti, plante
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Acvaristica, pesti, plante

Totul despre pesti exotici, plante si acvarii -animale iubite-
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 incepator din bucuresti

In jos 
3 participanți
AutorMesaj
sulfy
Peste soldat
Peste soldat



Mesaje : 15
Data de inscriere : 14/04/2011
Localizare : bucuresti

incepator din bucuresti Empty
MesajSubiect: incepator din bucuresti   incepator din bucuresti Icon_minitimeLun Apr 25, 2011 6:55 pm

Achizitionat pe 8 Martie 2011.

Dotari initiale si ciclare de afon incepator facute din mers ( recunosc cu rusinea de rigoare ) :

1.hardware :
- Filtru Eheim nu stiu caracteristicile ( a venit la pachet cu acvariul ) functiona in paralel cu un Resun Magi - 380 ( tragea apa pe langa capac probabil ii voi pune un inel de cauciuc , schimbat cu un Shark Adv 400 si acestuia va trebuii sa ii pun un inel de cauciuc la imbinarea magnetica )
- incalzitor 50w ( nu tinea o temperatura constanta ) schimbat pe parcurs cu un Aquael 75w
- pompa de aer
- neon JBl T8 438 mm, 15w, 9000k, cri 98, im 600, Solar natur
- si inca un Aqua Glo T8, 15w, 18000k , 35 lux, 290 lum , la care nu am capetele de prindere ( am cautat in toate magazinele de electrice si nu am gasit nimic impermeabil )

2.Alte dotari : ca orice incepator care face un acvariu pentru copil
- nisip colorat ( albastru si portocaliu 1-2 mm, 5 kg ) ulterior adaugat 4 kg nisip alb
- cateva pietre cumparate din hornbach
-cateva plante rezistente la carasei , cava mai imprastiate prin acvariu momentan, dintre care o cunosc doar pe anubias

3.Ciorba mea de peste :
- 2 carasei unul auriu si unul pestrit cu alb negru si auriu marime 5-7 cm
- 3 Silver Shark 6-8 cm
- 2 Colisa laila rosii unul de 5 cm altul de 7-8 cm
- 2 coridoras argintii cu reflexe verde-albastru
- 2 xipho rosii cu negru ( pe 10.04.2011 nescut 10 alevini, salvati 8 vosr fi donati cand se va ajunge la dimensiunea de 1.0 -1.5 cm )
- 8 neoni cardinal ( initial 10 dar au trecut printr-un gris si finrot la care am aplicat : temperatura 30-31 grade, aerare intensiva,
1 lingura sare bucatarie / 10L apa , baita zilnica verde de malachit , si tratament alternativ in acvariu cu Ektol fluid si Punktol , bine inteles pierderea regretabila a 2 bucati ) greseli incepator ...
- 2 melci galbeni + 1 cm crescut de la achizitie

4.Teste :
- No3 de la Tetra - stabilit la 25 mg/l dupa 2 saptamani de 50-100 cu schimburi zilnice de 25% apa
- pH Tetra = 7.2-7.4

5. Apa in momentul de fata : Cristal . neunblat la acvariu de 5-6 zile .

Vise : 90*45*40 ( incastrat in biblioteca care vine in iunie doar cu pestisori actuali , eventual cu suplimentarea bancului de neoni cu inca 8-10 bucati ) cu grija setupului de 4 saptamani si toate cele , fiindca am prea multe cucuie in frunte de la tocul usi .
Sus In jos
http://www.paperdistribution.ro
gogosanuc
Peste sergent
Peste sergent
gogosanuc


Mesaje : 387
Data de inscriere : 09/07/2010
Localizare : Craiova

incepator din bucuresti Empty
MesajSubiect: Re: incepator din bucuresti   incepator din bucuresti Icon_minitimeMar Apr 26, 2011 6:16 am

Salut colegu si bine ai venit! Vezi ca ai cam multi pestisori in acel acvariu.Renunta la cei mari si opreste doar pestisorii de talie mica.Asteptam si o poza:D
Sus In jos
ady vladutz
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 375
Data de inscriere : 09/10/2010
Localizare : campina

incepator din bucuresti Empty
MesajSubiect: Re: incepator din bucuresti   incepator din bucuresti Icon_minitimeLun Mai 02, 2011 5:41 am

Frate ce de pesti......vrei sa ai cate 2 din toate speciile?ia verifica tu compatibilitatea pestilor tai si necesitatile lor.
Incearca sa te orientezi catre maxim 3 specii de pesti care sa fie compatibili si carora le poti oferii conditiile de care au nevoie.
Asta daca vrei sa ai ceva frumos si sanatos.
Sus In jos
sulfy
Peste soldat
Peste soldat



Mesaje : 15
Data de inscriere : 14/04/2011
Localizare : bucuresti

incepator din bucuresti Empty
MesajSubiect: Re: incepator din bucuresti   incepator din bucuresti Icon_minitimeLun Mai 23, 2011 5:30 am

Fericire mare , azi am fost in Hornbach si am vazut ca este 450 ron un capac , plimbanduma pe acolo am vorbit cu pustiul de la raion de un acvariu complet 100*40*40 si mia spus ca au unul 100L*40l*45h la 619 dar surpriza a venit cand iam zis ca nu am 600 , mia zis ca are unul descoplet la 452 nu avea incalzitor si nu mai stiu ce intra in set . Achizitionat .
Gata cu joaca de amatori ne mutam semi amatori in noul jurnal " Acvariu 180L pentru pustiul meu "
Sus In jos
http://www.paperdistribution.ro
gogosanuc
Peste sergent
Peste sergent
gogosanuc


Mesaje : 387
Data de inscriere : 09/07/2010
Localizare : Craiova

incepator din bucuresti Empty
MesajSubiect: Re: incepator din bucuresti   incepator din bucuresti Icon_minitimeLun Mai 23, 2011 9:20 am

Colegu felicitari pentru noua achizitie .Dar indiferent cat e bazinul de mare tot trebuie sa te orientezi catre anumite specii de pesti(doua maxim trei).Citeste despre ei , despre necesitatile lor .
Sus In jos
Continut sponsorizat





incepator din bucuresti Empty
MesajSubiect: Re: incepator din bucuresti   incepator din bucuresti Icon_minitime

Sus In jos
 
incepator din bucuresti
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Din bucuresti
» Oana din Bucuresti
» Vand creveti Red Cherry in Bucuresti

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Acvaristica, pesti, plante :: Forum Acvaristica :: Inceputuri - Jurnale-
Mergi direct la: