Acvaristica, pesti, plante
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Acvaristica, pesti, plante

Totul despre pesti exotici, plante si acvarii -animale iubite-
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Intrebare in legatura cu substratul

In jos 
4 participanți
AutorMesaj
BaDD
Greenhorn



Mesaje : 10
Data de inscriere : 01/04/2011
Localizare : Sibiu

Intrebare in legatura cu substratul Empty
MesajSubiect: Intrebare in legatura cu substratul   Intrebare in legatura cu substratul Icon_minitimeMier Apr 06, 2011 10:59 am

As vrea sa stiu ce substrat ar trebui sa folosesc ca plantelor sa le mearga bine? Se gasesc de cumparat? Si daca da, de unde si de care imi recomandati...? Sau pot sa-l "culeg" eu de undeva? Din nou, daca da, de unde si cum sa-l tratez de eventualele bacterii si paraziti?
Sus In jos
christiansen
Moderator
Moderator
christiansen


Mesaje : 308
Data de inscriere : 20/02/2010
Localizare : Ploiesti

Intrebare in legatura cu substratul Empty
MesajSubiect: Re: Intrebare in legatura cu substratul   Intrebare in legatura cu substratul Icon_minitimeMier Apr 06, 2011 6:01 pm

acesta este un subiect delicat , se poate discuta pe pagini intregi , fiecare cu sugestiile lui. depinde mult de ce vrei tu de la acvariu si cat esti dispus sa investesti ! mai jos iti voi da niste sugestii pentru versiunea mai low dpdv al dotarilor acvariului (ma refer la CO2 preseurizat , cantitatea de lumina , teste PO4, NO3 , Fe )

poti alege dintre :

1. substrat fertil (gen JBL Aquabasis , JBL Florapol , Sera Floredepot , dintre cele mai ieftine ) si acoperit cu 4-6 cm fie de pietris inert (iti recomand ca granulatia sa fie undeva 1-2 mm , vezi pietrisul din HB) , fie de un strat de 4-6 cm sol (gen JBL Manado , Dupla Ground ..etc) !
2. poti folosi doar un strat de 5-6 cm de sol (Manado..etc) care are propietatea de a absorbi si a se incarca cu nutrientii din coloana de apa
3. poti folosi doar pietris , strat de 4-6 cm , pentru plante mai putin pretentioase care se multumesc sa absoarba marea majoritate a nutrientilor din coloana de apa ! eventual poti folosi odata la 6-8 saptamani , pastile cu micro si macro nutrienti de la Sera , acestea le infigi la radacinile plantelor ce necesita o cantitate mai mare de nutrienti la radacini (de exemplu , plantele din familia cryptocoryne , care cresc si in pietris simplu, au o accentuare a ritmului de crestere daca la radacina le furnizezi ceva micro si macro) ;


Sus In jos
Sorin C.
Peste capitan
Peste capitan
Sorin C.


Mesaje : 694
Data de inscriere : 10/11/2009
Localizare : Ploiesti N-E-S-V.

Intrebare in legatura cu substratul Empty
MesajSubiect: Re: Intrebare in legatura cu substratul   Intrebare in legatura cu substratul Icon_minitimeMier Apr 06, 2011 6:01 pm

Iti arat de unde incepi cu documentarea. http://www.google.ro/#sclient=psy&hl=ro&safe=off&q=substrat+fertilizant&aq=f&aqi=&aql=&oq=&pbx=1&fp=a4021b2907dd7648

Atat iti spun: Nu te grabi. Studiaza si dupa te apuci de treaba.




LE. Postaram in acelasi timp. Razz
Sus In jos
BaDD
Greenhorn



Mesaje : 10
Data de inscriere : 01/04/2011
Localizare : Sibiu

Intrebare in legatura cu substratul Empty
MesajSubiect: Re: Intrebare in legatura cu substratul   Intrebare in legatura cu substratul Icon_minitimeJoi Apr 07, 2011 8:04 am

Si "PlantaMin" de la Tetra ajuta? Ca am procurat o sticla de 100ml preventiv dupa ce i-am citit prospectu` aflandu-ma pe la petshop pentru a-mi face idee cam ce sa-mi iau,ce-mi doresc pe viitor.Si asta am zis ca e folositoare orice-ar fi . Ma gandesc ca de daunat , n-are ce sa dauneze atata timp cat e facuta special pentru plante de acvariu`. Dar e utila? Sa stiu daca pe viitor sa mai cumpar.
Sus In jos
lawwwrentiu
Peste soldat
Peste soldat
lawwwrentiu


Mesaje : 34
Data de inscriere : 18/03/2011
Localizare : Bucuresti

Intrebare in legatura cu substratul Empty
MesajSubiect: Re: Intrebare in legatura cu substratul   Intrebare in legatura cu substratul Icon_minitimeJoi Apr 07, 2011 8:25 am

in general poti afla ddoar din experienta. depinde de multi factori cum iti merg plantele, temperatura, lumina,apa de slaba calitate. dar factorul principal este lumina.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Intrebare in legatura cu substratul Empty
MesajSubiect: Re: Intrebare in legatura cu substratul   Intrebare in legatura cu substratul Icon_minitime

Sus In jos
 
Intrebare in legatura cu substratul
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Acvaristica, pesti, plante :: Forum Acvaristica :: Plante si Fertilizare-
Mergi direct la: