Acvaristica, pesti, plante
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Acvaristica, pesti, plante

Totul despre pesti exotici, plante si acvarii -animale iubite-
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Acvariul meu de semi-incepator

In jos 
+2
ady vladutz
stefannetro
6 participanți
AutorMesaj
stefannetro
Greenhorn



Mesaje : 8
Data de inscriere : 12/01/2011
Localizare : Bucuresti

Acvariul meu de semi-incepator Empty
MesajSubiect: Acvariul meu de semi-incepator   Acvariul meu de semi-incepator Icon_minitimeMier Ian 12, 2011 8:56 pm

Salutari
Saptamana trecuta mi-am luat un acvariu Aquael Econoline 60 - 54 litri cu filtru, incalzitor.. adica functional. Apoi am luat ceva decor, Substrat JBL AquaBasis plus 2,5 l si Aquatic Nature Dekoline Broken Brown 5 kg.
Urmatorul pas a fost sa iau niste plante (Elodea, valisneria, anubias) si m-am apucat de decorat.
Am pus apa si apoi Tetra AquaSafe Start si Easy Life EasyStart si l-am lasat o saptamana sa "dospeasca" si in acest timp am tot citit forumuri.
Ieri am pus primi chiriasi - 2 cory mici, albi dintre care unul incredibil de agitat:) si 5 callistus
aici e poza facuta inainte de sosirea chiriasilor
https://2img.net/r/ihimizer/img135/5963/dsc00979e.jpg


La sfarsit de saptamana vrea sa vin cu principalii clienti (15 -20) neoni clasici si negri. As vrea sa aflu si parerea voastra cat si sfaturi.

Multumesc anticipat !
p.s. evident ca o sa vin cu up-date-uri
Sus In jos
ady vladutz
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 375
Data de inscriere : 09/10/2010
Localizare : campina

Acvariul meu de semi-incepator Empty
MesajSubiect: Re: Acvariul meu de semi-incepator   Acvariul meu de semi-incepator Icon_minitimeMier Ian 12, 2011 9:17 pm

Pentru un incepator arata ok. Mai ales ca te-ai si documentat inainte sa te apuci de treaba.
Scoate anubiasul din substrat si prinde-l de buturuga pe care o ai. se va simtii mult mai bine.
Mie mi se pare ca ar fii cam multi inca 20 de neoni.
Bafta in continuare!
Sus In jos
aco
Peste colonel
Peste colonel



Mesaje : 1084
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti Sud

Acvariul meu de semi-incepator Empty
MesajSubiect: Re: Acvariul meu de semi-incepator   Acvariul meu de semi-incepator Icon_minitimeMier Ian 12, 2011 10:40 pm

ady vladutz a scris:

Scoate anubiasul din substrat si prinde-l de buturuga pe care o ai. se va simtii mult mai bine.


Partial adevarat, de fapt daca il scoti si il pui pe o piatra/buturuga va trai, daca il lasi plantat o sa ii putrezeasca rizomul. Ca si masura provizorie il poti planta lasand rizomul afara din substrat, asta daca are radacinile destul de lungi si iti permit.
Daca spui ca acvariul are doar o saptamana de la start iti racomand sa mai astepti 2-3 saptamanani pana vii cu neonii, mai ales ca sunt pesti destul de sensibili. De asemenea, nu-l popula masiv dintr-o data, ia cativa pesti la fiecare 3-4 zile.
Perioada cuprinsa intre 5-10 zile de la start e zona din ciclul azotului in care ai amoniacul la nivel maxim in bazin, acum e cel mai periculos pentru pesti. Cory probabil se vor descurca, dar alti pesti sunt mai putin rezistenti.
Sus In jos
stefannetro
Greenhorn



Mesaje : 8
Data de inscriere : 12/01/2011
Localizare : Bucuresti

Acvariul meu de semi-incepator Empty
MesajSubiect: Re: Acvariul meu de semi-incepator   Acvariul meu de semi-incepator Icon_minitimeJoi Ian 13, 2011 12:10 am

Multumesc pentru sfaturi. Si eu ma gandeam la fel, sa astept ceva mai mult pana bag neoni si sa nu iau mai mult de 10 ca acvariu e cam mic, dar de la petshop si nu numai, mi-au zis ca punand solutiile acelea pot grabi momentul cand pun pesti si ca neonii find mici pot sa pun mult mai multi (chiar 30-40 dupa parerea lor)
In privinta plantei, rizomul nu e in pietris, ci deasupra lui, doar radacinile(care erau destul de maricele) le-am infipt pana in substrat, dar nu se vede in poza din cauza pietrelor. Nu o sa o scot, o sa ma risc cu ea asa si daca se duce o sa fie o "investitie" in experienta mea:). Oricum nu cred ca as putea duce la capat cu succes procesul de mutare.
O alta intrebare ar fi daca neonii clasici si cei negri pot creea un grup, sau ar fi mai bine sa iau doar de un fel?
Si nu pot termina decat cu o alta intrebare: teste pentru apa (PH, nitrati....) merita sa iau si daca da, care sunt ok?
Sus In jos
Remus
Peste sergent
Peste sergent
Remus


Mesaje : 215
Data de inscriere : 10/09/2010
Localizare : Ploiesti

Acvariul meu de semi-incepator Empty
MesajSubiect: Re: Acvariul meu de semi-incepator   Acvariul meu de semi-incepator Icon_minitimeJoi Ian 13, 2011 1:57 am

Nu ai spus nimic de lumina,mi se pare cam intunecat,pe viitor trebuie sa suplimentezi lumina(pe langa altele) daca vrei plante sanatoase si frumoase.
Sus In jos
stefannetro
Greenhorn



Mesaje : 8
Data de inscriere : 12/01/2011
Localizare : Bucuresti

Acvariul meu de semi-incepator Empty
MesajSubiect: Re: Acvariul meu de semi-incepator   Acvariul meu de semi-incepator Icon_minitimeJoi Ian 13, 2011 5:10 am

Buna observatie, nu am zis nimic de cum e echipat. Este cumparat cu totul de la:
http://shop.magicaquarium.ro/products.php?product=Acvariu-Aquael-Econoline-60-%252d-54-litri

- Aquael Incalzitor Aquael Comfort Zone 75W (se pare ca mi-au dat mai mare decat era in oferta)
- PAT-mini filter Aquael
- capac cu iluminare 11 W

Poza era facuta cu telefonul mobil, fara blitz si cu lumina stinsa in camera dar este destul de luminat.
Pana sa pun pestii am tinut cam 12-14 ore lumina aprinsa, dar acum am citit ca e cam mult si de 2 zile am lasat doar 5-6 ore seara. Oricum pe plante a cam aparut ceva alge sau mizerie (habar nu am) de culoare maro.

Poze cu pestii
Acvariul meu de semi-incepator Dsc00983x

Acvariul meu de semi-incepator Dsc00984p
Merci
Sus In jos
Remus
Peste sergent
Peste sergent
Remus


Mesaje : 215
Data de inscriere : 10/09/2010
Localizare : Ploiesti

Acvariul meu de semi-incepator Empty
MesajSubiect: Re: Acvariul meu de semi-incepator   Acvariul meu de semi-incepator Icon_minitimeJoi Ian 13, 2011 6:02 am

Acvariile cumparate din magazin sunt subdimensionate la capitolul lumina,11w este foarte putin pentru un acvariu plantat.Poti creste plante cu necesitati de lumina reduse.
Sus In jos
ady vladutz
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 375
Data de inscriere : 09/10/2010
Localizare : campina

Acvariul meu de semi-incepator Empty
MesajSubiect: Re: Acvariul meu de semi-incepator   Acvariul meu de semi-incepator Icon_minitimeJoi Ian 13, 2011 6:04 am

Daca nu ma insel, ce vezi tu maro sunt alge specifice bazinului crud. Am avut si eu pe cateva plante cand am schimbat setup-ul.
Sus In jos
Sorin C.
Peste capitan
Peste capitan
Sorin C.


Mesaje : 694
Data de inscriere : 10/11/2009
Localizare : Ploiesti N-E-S-V.

Acvariul meu de semi-incepator Empty
MesajSubiect: Re: Acvariul meu de semi-incepator   Acvariul meu de semi-incepator Icon_minitimeJoi Ian 13, 2011 7:10 am

Si foarte mare atentie cu filtrul de la set. Este extrem de mic, ca si filtrare, pentru cantitatea de pesti care ti-a propus-o pentru acvariu. Ca sa nu zic ca atunci cand il vei curata se vor produce niste dezechilibre, cumulat cu putina ta experienta = probleme.


Ca sa fie complete sfaturile sa nu zici mai incolo ca nu ti-a zis nimeni.
Sus In jos
stefannetro
Greenhorn



Mesaje : 8
Data de inscriere : 12/01/2011
Localizare : Bucuresti

Acvariul meu de semi-incepator Empty
MesajSubiect: Re: Acvariul meu de semi-incepator   Acvariul meu de semi-incepator Icon_minitimeJoi Ian 13, 2011 8:11 pm

Neata,
Bun se pare ca "este" cam multe probleme, desi au legatura intre ele o sa le iau pe rand:

1. lumina - e clar ca am prea putina, dar o sa incerc sa tin mai mult timp aprinsa si vad efectele pentru plante, oricum poate imi recomandati un neon care sa fie ok pt dimensiunile acvariului meu.
2. algele maro - daca nu dispar in timp si eu asa sper o sa incerc ceva solutii minune (si o sa va rog sa-mi recomandati)
3. filtrul - e mic, dar puternic Smile astea sunt caracteristicile (filtru intern PAT-Mini 50-400l/h 4W ), astept si aici recomandarile voastre pentru un model cu care sa il schimb
4. pestii - nu o sa mai iau asa multi, o sa fie undeva la 8-12 neoni (adica total 15-20 pesti) eu cred ca se ok, voi ce parere aveti

Sorin, te rog sa-mi dai mai multe detalii despre dezechilibrele ce pot aparea si ce pot face sa minimizez efectele.
Si inca o intrebare? daca mi se duc plantele cum pot pune altele fara sa scot apa din acvariu? ceva tehnici , sau daca exista pe undeva informatia, un link.

p.s. nu platesc consultanta, dar sunt darnic cu recunostinta Smile
Sus In jos
Remus
Peste sergent
Peste sergent
Remus


Mesaje : 215
Data de inscriere : 10/09/2010
Localizare : Ploiesti

Acvariul meu de semi-incepator Empty
MesajSubiect: Re: Acvariul meu de semi-incepator   Acvariul meu de semi-incepator Icon_minitimeJoi Ian 13, 2011 11:33 pm

Ha m-ai facut sa rad cu scosul plantelor din acvariu fara sa scoti apa Smile Cum adica tu scoti apa din acvariu cand umbli la plante ?(eu asta inteleg).Lasand gluma la o parte la capitolul lumina nu rezolvi nimic daca ti lumina mai mult aprinsa,eu faceam referire la intensitate nu la timpul de functionare.
Sus In jos
Sorin C.
Peste capitan
Peste capitan
Sorin C.


Mesaje : 694
Data de inscriere : 10/11/2009
Localizare : Ploiesti N-E-S-V.

Acvariul meu de semi-incepator Empty
MesajSubiect: Re: Acvariul meu de semi-incepator   Acvariul meu de semi-incepator Icon_minitimeVin Ian 14, 2011 1:34 am

Nu ai inteles, poate sa fie filtru de 1200 litri pe ora, volumul acelui burete nu este suficient ca suport pentru filtrarea biologica la cati pesti vrei sa bagi tu acolo.
Sus In jos
Bogdi P.
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 238
Data de inscriere : 14/09/2010
Localizare : Oradea, Bihor

Acvariul meu de semi-incepator Empty
MesajSubiect: Re: Acvariul meu de semi-incepator   Acvariul meu de semi-incepator Icon_minitimeVin Ian 14, 2011 1:51 am

Algele brune sunt specifice acvariilor crude.Se indeparteaza mecanic sau cu ajutorul unui ancistrus(mie mi le-a mancat in 2 zile).Neonul lasat prea mult aprins nu stiu daca e o solutie.Prea multa lumina nu e buna intotdeauna.Mie mi s-au facut niste alge "frumoase" datorita luminei prea multe(12 ore pe zi).Si nu cred ca vrei sa ajungi in stadiul ala.Cauta un neon mai puternic care sa potriveasca in locul celuilalt.Iar despre filtru,eu iti recomand un Hailea RP 400,iar in locul carbonului activ din el,baga un mediu filtrant pentru filtrarea biologica.Prea multi pesti=amoniac,nitriti,nitrati=schimburi dese de apa=probleme...Ai mare grija sa nu deciclezi acvariul.Buretele din filtru sa-l speli INTOTDEAUNA IN APA SCOASA DIN ACVARIU ! NU la robinet !
Sus In jos
stefannetro
Greenhorn



Mesaje : 8
Data de inscriere : 12/01/2011
Localizare : Bucuresti

Acvariul meu de semi-incepator Empty
MesajSubiect: Re: Acvariul meu de semi-incepator   Acvariul meu de semi-incepator Icon_minitimeDum Ian 16, 2011 8:08 pm

Buna dimineata,

Din pacate a aparut si prima victima, unul din Cory a fost vanat, mancat, ciupit de coada de catre cel mai mare Callistus si pana la urma l-am gasit plutind. Oricum am vazut ca nenea asta incearca sa se cam impuna in acvariu. Ca urmare am avut de gand sa il duc inapoi, dar pana la urma am luat inca 3 cory (unul alb si 2 negri). Din fericire si acestie 3 sunt la fel de agitati, iar unul din cei negri a inceput sa il alerge tocmai pe proaspatul ucigas. Asa ca am renuntat sa mai pun deocamdata neoni, voi astepta pana se stabilizeaza relatiile prin acvariu.
In alta ordine de idei am observat ca toti Caliistusii cam fug de lumina. Dupa cateva ore incep sa se ascunda dupa frunzele plantelor, in schimb pe intuneric prind viata.

O saptamana usoara,
Sus In jos
stefannetro
Greenhorn



Mesaje : 8
Data de inscriere : 12/01/2011
Localizare : Bucuresti

Acvariul meu de semi-incepator Empty
MesajSubiect: Re: Acvariul meu de semi-incepator   Acvariul meu de semi-incepator Icon_minitimeJoi Ian 20, 2011 11:52 pm

Maine vrea sa bag neoni (sau nu) am tot vazut in ultimul timp pe forumuri ca e periculos sa ii pun cu Callistus. Desi initial am ales aceasta combinatie tocmai pt ca se potrivesc, vad ca in multe acvarii neonii sunt vanati de calistusi. Aveti vreun sfat sau vreo recomandare, eventual sa pun altceva in loc de neoni.
Acum am 5 calistusi si 4 cory

poze noi
Acvariul meu de semi-incepator Dsc00990hf
Acvariul meu de semi-incepator Dsc00991j

merci
Sus In jos
stefannetro
Greenhorn



Mesaje : 8
Data de inscriere : 12/01/2011
Localizare : Bucuresti

Acvariul meu de semi-incepator Empty
MesajSubiect: Re: Acvariul meu de semi-incepator   Acvariul meu de semi-incepator Icon_minitimeLun Ian 24, 2011 7:54 pm

Au aparut si neoni Smile
Acvariul meu de semi-incepator Dsc00995s
Acvariul meu de semi-incepator Dsc00999y

Sus In jos
Continut sponsorizat





Acvariul meu de semi-incepator Empty
MesajSubiect: Re: Acvariul meu de semi-incepator   Acvariul meu de semi-incepator Icon_minitime

Sus In jos
 
Acvariul meu de semi-incepator
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Acvariul meu 54L
» Acvariul meu.
» acvariul meu

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Acvaristica, pesti, plante :: Forum Acvaristica :: Inceputuri - Jurnale-
Mergi direct la: