Acvaristica, pesti, plante
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Acvaristica, pesti, plante

Totul despre pesti exotici, plante si acvarii -animale iubite-
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 ajutor indentificare planta

In jos 
+2
overburn
Remus
6 participanți
AutorMesaj
Remus
Peste sergent
Peste sergent
Remus


Mesaje : 215
Data de inscriere : 10/09/2010
Localizare : Ploiesti

ajutor indentificare planta Empty
MesajSubiect: ajutor indentificare planta   ajutor indentificare planta Icon_minitimeMar Ian 11, 2011 8:36 am

Salutare,

Ajutatima va rog sa indentific aceasta planta ca nu mai inteleg ninic (aviz cunoscatorilor)este vorba de planta din stanga in dreptul skimmerului .Planta este Lymnofilia aromatica sau eustralis stellata?

https://2img.net/r/ihimizer/i/dscf3324o.jpg/

https://2img.net/r/ihimizer/i/img00280201009301751.jpg/
ajutor indentificare planta IMG00280-20100930-1751

ajutor indentificare planta D:%5CIMG00280-20100930-1751
Sus In jos
overburn
Peste sergent
Peste sergent
overburn


Mesaje : 152
Data de inscriere : 08/09/2010
Localizare : Ploiesti, Str. Buna Vestire

ajutor indentificare planta Empty
MesajSubiect: Re: ajutor indentificare planta   ajutor indentificare planta Icon_minitimeMar Ian 11, 2011 9:01 am

arata a eustralis stellata mai mult. Dar planta aia de gazon din fata de tot ce e?
Sus In jos
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

ajutor indentificare planta Empty
MesajSubiect: Re: ajutor indentificare planta   ajutor indentificare planta Icon_minitimeMar Ian 11, 2011 9:03 am

Eustralis Stellata cu siguranta.
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
ady vladutz
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 375
Data de inscriere : 09/10/2010
Localizare : campina

ajutor indentificare planta Empty
MesajSubiect: Re: ajutor indentificare planta   ajutor indentificare planta Icon_minitimeMar Ian 11, 2011 9:10 am

Asta din fata pare a fii elocharis.
Sus In jos
Remus
Peste sergent
Peste sergent
Remus


Mesaje : 215
Data de inscriere : 10/09/2010
Localizare : Ploiesti

ajutor indentificare planta Empty
MesajSubiect: Re: ajutor indentificare planta   ajutor indentificare planta Icon_minitimeMar Ian 11, 2011 9:22 am

Ok merci,si eu am inclinat balanta spre Eustralis Stellata dar nu eram sigur pentru ca acum in acvariu am Lymnofilia aromatica si dupa parerea mea aceste 2 plante seamana izbitor.

Overburn planta gazon din fata este (sau era cel putin pentru ca nu o mai am in acvariu ) parvula
Sus In jos
aco
Peste colonel
Peste colonel



Mesaje : 1084
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti Sud

ajutor indentificare planta Empty
MesajSubiect: Re: ajutor indentificare planta   ajutor indentificare planta Icon_minitimeMar Ian 11, 2011 9:53 am

Stellata se diferentiaza de aromatica prin marimea coronamentului, e mai mare la prima.
De asemenea, stellata are frunzele mai inguste si mai lungi, si sunt mai multe la un etaj decat la aromatica. Stellata are partea inferioara a frunzelor mov.
Difera foarte mult si necesitatile celor 2 plante.
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

ajutor indentificare planta Empty
MesajSubiect: Re: ajutor indentificare planta   ajutor indentificare planta Icon_minitimeMar Ian 11, 2011 10:40 am

Daca dupa o luna tragi de ea si se ridica si blyxa si jumate din gazonul din fata, este Eustralis Stellata 100%.
Sus In jos
Remus
Peste sergent
Peste sergent
Remus


Mesaje : 215
Data de inscriere : 10/09/2010
Localizare : Ploiesti

ajutor indentificare planta Empty
MesajSubiect: Re: ajutor indentificare planta   ajutor indentificare planta Icon_minitimeJoi Ian 13, 2011 1:53 am

Smile nu este chiar asa Mihai,am mai avuto in acvariu (poate ca nu a stat suficient sa creasca radacinile atat de mult )
Sus In jos
Continut sponsorizat





ajutor indentificare planta Empty
MesajSubiect: Re: ajutor indentificare planta   ajutor indentificare planta Icon_minitime

Sus In jos
 
ajutor indentificare planta
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Acvaristica, pesti, plante :: Forum Acvaristica :: Plante si Fertilizare-
Mergi direct la: