Acvaristica, pesti, plante
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Acvaristica, pesti, plante

Totul despre pesti exotici, plante si acvarii -animale iubite-
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 comportament ciudat betta

In jos 
5 participanți
AutorMesaj
Luigi Vampa
Peste soldat
Peste soldat
Luigi Vampa


Mesaje : 92
Data de inscriere : 17/10/2010
Localizare : Bucuresti

comportament ciudat betta Empty
MesajSubiect: comportament ciudat betta   comportament ciudat betta Icon_minitimeLun Dec 13, 2010 10:09 am

sa va spui: am un mascul de betta; cuminte flower , nu are un teritoriu al lui, mananca etc etc....toate bune si frumoase pana azi cand i-am adus o femela (de la petrejoker). ei, de aici incepe "distractia" jocolor : dupa ce am introdus femela queen , a inceput "omu`" sa se dea in stamba, se infoaie, se agita, alearga toti pestii din acvariu (mai mici sau mai mari) de zici ca vrea cineva sa-i reguleze partenera comportament ciudat betta 801327
intrebarea mea este: poate face rau femelei (cu toate ca pana acum se pare ca doar o protejeaza) sau altui peste din acvariu?
Sus In jos
Sorin C.
Peste capitan
Peste capitan
Sorin C.


Mesaje : 694
Data de inscriere : 10/11/2009
Localizare : Ploiesti N-E-S-V.

comportament ciudat betta Empty
MesajSubiect: Re: comportament ciudat betta   comportament ciudat betta Icon_minitimeLun Dec 13, 2010 10:22 am

Incredibil, chiar incredibil. Ultra incredibil.

Nu e normal sa faca asa ceva. Posibil sa nu fie compatibili. Pot fi o multitudine de cauze. In mod normal poti tinuti foarte bine impreuna fara nici un fel de probleme. Am vazut pe internet sute de bazine unde sunti tinuti la un loc masculi si femele fara nici un fel de probleme.

ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha



Sus In jos
Luigi Vampa
Peste soldat
Peste soldat
Luigi Vampa


Mesaje : 92
Data de inscriere : 17/10/2010
Localizare : Bucuresti

comportament ciudat betta Empty
MesajSubiect: Re: comportament ciudat betta   comportament ciudat betta Icon_minitimeLun Dec 13, 2010 10:50 am

Sorin , ma fac ca nu observ sarcasmul tau care nu e nici pe departe fin, insa, ce nu stiu eu despre betta compenseaza cu.....multe alte cunostinte pe care le detin, asa ca nimeni nu-i perfect, nici macar in acvaristica, cu atat mai putin unii dintre noi.
Spor!
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

comportament ciudat betta Empty
MesajSubiect: Re: comportament ciudat betta   comportament ciudat betta Icon_minitimeLun Dec 13, 2010 11:10 am

Parerea mea ? De la peste la peste.

Am vazut multi betta tinuti in acvarii comunitare, la un loc cu alti pesti si femele de betta.
Am vazut si bettani care nu puteau fi tinuti decat singuri de rai ce erau. Nu cred ca e o regula
a speciei, cred ca depinde de personalitatea pestelui respectiv.
Sus In jos
Sorin C.
Peste capitan
Peste capitan
Sorin C.


Mesaje : 694
Data de inscriere : 10/11/2009
Localizare : Ploiesti N-E-S-V.

comportament ciudat betta Empty
MesajSubiect: Re: comportament ciudat betta   comportament ciudat betta Icon_minitimeLun Dec 13, 2010 11:56 am

Luigi Vampa a scris:
Sorin , ma fac ca nu observ sarcasmul tau care nu e nici pe departe fin, insa, ce nu stiu eu despre betta compenseaza cu.....multe alte cunostinte pe care le detin, asa ca nimeni nu-i perfect, nici macar in acvaristica, cu atat mai putin unii dintre noi.
Spor!


Nici nu am incercat sa fiu fin. Vezi ca e si specificat in semnatura.

Legat de compensarea in cunostine nu e cazul sa ne infoiem pe aici, ca sigur nu lucrezi la NASA. De altfel eu cred ca o persoana cu multe cunostinte e si o persoana cu succes in viata, de unde se extrapoleaza la puterea lui financiara iar aici vorbind pe fapte, dupa cum zici tu, ar fi trebuit sa "prezinti" marfa cu totul altfel. Pe partea cealalta una e sa stii cateva si una e sa fii apt de a invata mereu, de a te adapta si a razbate peste obstacole, de acumula cunostinte in fiecare zi si sa le si intelegi.

Eu personal fructific fiecare secunda din viata mea sa acumulez informatii si nu numai legate de acvaristica. Asa ca sa nu ne dam dupa deget cand ne lovim de o mica buturuga si nu stim cum sa o dregem.

Iar legat de perfectiune, daca ar fi mai toata lumea asa eram departe rau de tot, eu ma simt inferior si fac tot posibilul sa invat cat pot de multe, aproape pana la epuizare.

Asa ca iti doresc si eu tie spor, ca sigur ai si tu nevoie ca toata lumea.
Sus In jos
danu7z
Peste sergent
Peste sergent
danu7z


Mesaje : 254
Data de inscriere : 28/09/2010
Localizare : bucuresti / berceni

comportament ciudat betta Empty
MesajSubiect: Re: comportament ciudat betta   comportament ciudat betta Icon_minitimeLun Dec 13, 2010 1:12 pm

Hei hei hei dar ce vad eu aici ... nu are rost sa degenerati discutia .. Luigi , perechile mature de Betta din cate stiu eu nu se tin impreuna decat cand se "iubesc" ei .

INMULTIREA

Inainte de inmultire este bine ca Betta s., atit masculul cit si femela, sa fie bine hraniti iar apa sa fie foarte curata. Este de preferat ca cca 2 saptamini perechea de Betta pe care vreti sa o puneti la inmultit sa aiba mincare de buna calitate, tubi si in general mincarea vie este preferata de catre acesti pesti, artemia, larve de tintari , larve de libelule si fulgi
vitaminizati, aceste feluri de mincare sint foarte hranitoare si fac ca pesti sa fie predispusi la imperechere.

Un Betta s. matur si sanatos este intotdeauna gata de imperechere. Femela poate fi identificata dupa burta umflata si ovipositor-ul care este mai evident si incepe sa semene cu un tub mic.

Acvariul in care vreti sa puneti pesti la reprodus trebuie si el amenajat. Este bine ca acvariul sa nu fie foarte mic (1-3l), cel mai des se foloseste un acvariu de 20-30L, filtru nu este neaparat necesar, temperatura apei trebuie sa fie de 28-30'C si foarte important este sa aveti plante de suprafata sau ceva care sa pluteasca pentru ca masculul sa aiba de ce
sa-si "ancoreze" cuibul de spuma.

Dupa ce totul este gata, masculul este introdus in noua lui casa. Se lasa citeva ore pentru ca masculul sa se linisteasca si sa inceapa sa lucreze la cuib. Dupa aceea femela intr-o punga cu putina apa este introdusa in acvariul in care masculul a inceput contruirea cuibului. Acest lucru face ca amindoi parteneri sa fie interesati de reproducere iar masculul foarte

interesat de femela va termina cuibul in scurt timp. Este important ca acvariul de reproducere sa aiba capac pentru a se pastra o temperatura constanta si la suprafata apei.
Odata ce femela este eliberata, reproducerea incepe.

Masculul v-a "imbratisa" femela care elibereaza citeva oua, intre 5-30+, depinde de femela. Masculul fertilizeaza ouale, le aduna unul cite unul si le duce un cuib, in acest moment, femela ramine plutind la suprafata pentru putin timp dupa care incepe si ea sa caute oua pe fundul acvariului . Citeodata se intimpla ca ea sa manince ouale sau, din contra, sa ajute masculul cu plasarea acestora in cuib. Citeodata, mai ales daca este incepator si masculul va minca din oua dar in timp v-a realiza ce se intimpla si va incepe sa le duca in cuibul de spuma. Aceasta operatiune are loc de citeva sute de ori pina in momentul in care femela a eliberat toate ouale. Masculul va incerca sa o tina cit mai departe de cuib,acesta este cel mai bun moment pentru a scoate femela din acvariu si sa lasam masculul sa aiba grija de restul. El va readuce inapoi in cuib ouale care cad pe fundul acvariului si le va pazi tot timpul.

Viitorul tata ramine in acvariu timp de 1-3 zile de la reproducere, in acest timp nu trebuie sa-l hraniti, oricum nu va da nici o atentie mincarii. Ouale eclozeaza in 24-36 de ore. Odata eclozate ouale, masculul mai poate fi lasat 1-3 zile in acelasi bazin pentru a avea grija de alevini. Citeodata se intimpla ca alevinii sa cada din cuib, masculul ii va aduce inapoi. El v-a continua sa-i ridice de pe fundul acvariului pina ce alevinii vor putea sa inoate singuri.

Daca observati ca masculul nu poate face fata si sint prea multi alevini la cazuti din cuib, puteti, foarte usor, sa scoateti din apa din acvariu. In acest fel, distanta dintre cuib si alevini va fi mult mai mica si atunci masculul pute face totul mai repede si mai bine.
Daca el incepe sa manince alevinii, indepartati-l imediat si lasati nivelul apei foarte mic, de cca 5 cm. Indepartarea lui insa poate fi fatala alevinilor care fara el sint practic neajutorati.
Odata ce puii au inceput sa inoate, tatal poate fii indepartat.
Sus In jos
http://www.v3rs4c3.sunphoto.ro
Karma
Moderator
Moderator
Karma


Mesaje : 146
Data de inscriere : 13/05/2010
Localizare : Ploiesti

comportament ciudat betta Empty
MesajSubiect: Re: comportament ciudat betta   comportament ciudat betta Icon_minitimeLun Dec 13, 2010 5:48 pm

Luigi Vampa a scris:
intrebarea mea este: poate face rau femelei (cu toate ca pana acum se pare ca doar o protejeaza) sau altui peste din acvariu?
Da ... ii poate face rau

Acum ... avand in vedere ca i-ai bagat impreuna de curand, masculul e normal sa faca asa dar cu timpu` ii trece Smile ... incet incet o sa vezi ca nu o mai baga in seama decat cand dau nas in nas, depinde si de marimea acvariului acum evident Smile ... eu ii tin impreuna fara probleme de f mult timp si femela a invatat ca daca el se infoaie ... e cazul sa plece Twisted Evil

Mai multe mai pe seara daca vrei ... acum plec la munca Smile ... cya salut


Ultima editare efectuata de catre Karma in Mar Dec 14, 2010 5:09 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Luigi Vampa
Peste soldat
Peste soldat
Luigi Vampa


Mesaje : 92
Data de inscriere : 17/10/2010
Localizare : Bucuresti

comportament ciudat betta Empty
MesajSubiect: Re: comportament ciudat betta   comportament ciudat betta Icon_minitimeLun Dec 13, 2010 11:11 pm

multumesc tuturor pt informatii si scuzati-mi paronoi, insa mi s-a parut ca s-a ras de mine, in fine, am facut aseara un filmulet si am sa-l postez azi
Spor!
Sus In jos
Continut sponsorizat





comportament ciudat betta Empty
MesajSubiect: Re: comportament ciudat betta   comportament ciudat betta Icon_minitime

Sus In jos
 
comportament ciudat betta
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Acvaristica, pesti, plante :: Necuvantatoare acvatice :: Anabantidae-
Mergi direct la: