Acvaristica, pesti, plante
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Acvaristica, pesti, plante

Totul despre pesti exotici, plante si acvarii -animale iubite-
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Un nou inceput

In jos 
+4
Mios
ady vladutz
Mihai B.
dinu adrian
8 participanți
AutorMesaj
dinu adrian
Peste soldat
Peste soldat
dinu adrian


Mesaje : 12
Data de inscriere : 25/11/2010
Localizare : ploiesti

Un nou inceput Empty
MesajSubiect: Un nou inceput   Un nou inceput Icon_minitimeJoi Dec 02, 2010 9:06 am

Un nou inceput Imgp3010f


Cam asta e bazinu meu, cu bune cu rele. Am incercat sa tin cont de toate opiniile exprimate pe aici si pe alte forumuri sau website-uri de profil. Inainte de a popula acvariul, am achizitionat cam tot ce am considerat necesar: filtru resun magi 200 la care carbunele activ a fost inlocuit cu Aquaclear 200, lumina dedicata (Juwel aquarium 15w Day-Lite), priza programabila, o gramada de nimicuri (pompa de curatat substratul, minciog, "scule" de curatat geamul acvariului, pentru plantat ), fertilizant pentru plante etc . Orice sugestie este absolut binevenita. Nu uitati totusi ca sunt la "un nou inceput". Ultimul acvariu l-am avut acum vreo 20 ani.
Un nou inceput Imgp30060.th
kicking
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

Un nou inceput Empty
MesajSubiect: Re: Un nou inceput   Un nou inceput Icon_minitimeJoi Dec 02, 2010 10:07 am

Da-ne mai multe detalii, generale si tehnice, despre bazin.

Si incearca un fundal negru sau albastru inchis macar, cred ca ar iesi in evidenta
mai bine plantele tale decat cele pozate de pe fundal...
Sus In jos
ady vladutz
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 375
Data de inscriere : 09/10/2010
Localizare : campina

Un nou inceput Empty
MesajSubiect: Re: Un nou inceput   Un nou inceput Icon_minitimeJoi Dec 02, 2010 10:26 am

fundalul negru va scoate verdele plantelor in evidenta.
incearca sa pui o banda neagra si la marginea de sus a acvariului sa nu se mai vada linia apei.

nu sunt vre-un expert da mi se pare prea simplu.
parca vad o cioata pe acolo pe undeva, incearca sa o scoti mai in fata.
un anubias sau microsorum prins de el cred ca ar arata ok. sa vedem ce zic si ceilalti.
plantele sunt puse prea in linie dreapta, ar trebuii sa mai pui ceva plante mai mici in colturile din fata.
Sus In jos
Mios
Peste capitan
Peste capitan
Mios


Mesaje : 643
Data de inscriere : 29/06/2010
Localizare : Ploiesti EST

Un nou inceput Empty
MesajSubiect: Re: Un nou inceput   Un nou inceput Icon_minitimeJoi Dec 02, 2010 10:37 am

Da. Ai plante doar de fundal acolo... Ceva plante middle sau front?? Vad acolo niste poturi de.... de.... de..... micrantemoides?? In fata e micrantemoides!? Daca da...sa stii ca ala va creste inalt, si frumos.
Sus In jos
dinu adrian
Peste soldat
Peste soldat
dinu adrian


Mesaje : 12
Data de inscriere : 25/11/2010
Localizare : ploiesti

Un nou inceput Empty
MesajSubiect: Am revenit.   Un nou inceput Icon_minitimeDum Dec 26, 2010 7:20 am

Mihai B. a scris:
Da-ne mai multe detalii, generale si tehnice, despre bazin.

Si incearca un fundal negru sau albastru inchis macar, cred ca ar iesi in evidenta
mai bine plantele tale decat cele pozate de pe fundal...


Stiu ca a trecut ceva timp de la ultima postare dar niciodata nu-i tarziu.
Dar se pare, ca oricat de mult m-am straduit lucrurile nu merg tocmai bine.


S-o luam cu hardware-ul:
Bazin 50x30x35 aprox 50 L
Filtru intern Fluval 2 plus
Capac home made ( lambriuri pvc)
Iluminare - 1 x15W juwel aquarium day lite
Priza programabila 10 H
Incalzitor Tetratec - 50W
Substratul: Serafloredepot + pietris
Locatari permanenti 6 neoni, 2xipho, 2 cory, 1 ancistrus, 1 gupy si mandria mea un superb betan.
Am si 2 chiriasi care curand se vor muta 2 scalari.

Acum problemele:

1. De cand am schimbat filtrul, se vad o gramada de particule in suspensie in apa.Cu fostul filtru, cel mic, resun magi 200 apa era absolut cristal, dar l-am considerat prea mic si am purces la cumparat si acum na belea.

2. aproape toate plantele cumparate arata jalnic, in timp ce plantele primite moca o duc bine mersi. Am folosit fertilizare jbl 7 balls, pastile sera pentru substrat, fertilizare in coloana de apa sera si tetra.
('aplecaciuni')
3.Curentul produs de filtru mi se pare prea mare. Am incercat sa directionez jetul in mai multe directii, degeaba, e pus pe minim si tot la fel e mare agitatie in acvariu.

Un nou inceput Imgp3169


Pare jalnic dar arata mult mai bine in realitate, NUUUU radeti de cartonul din spate, e de sezon a venit mosul si la ei ('santa')santa santa
Sus In jos
ady vladutz
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 375
Data de inscriere : 09/10/2010
Localizare : campina

Un nou inceput Empty
MesajSubiect: Re: Un nou inceput   Un nou inceput Icon_minitimeDum Dec 26, 2010 8:49 am

arata binisor.
plantele cumparate arata rau pentru ca sunt crescute in anumite medii pe care tu nu le poti oferii, in timp ce acelea pe care le-ai primit de la altii sunt crescute in medii asemanatoare cu al tau.
mi se pare foarte putina lumina....15w pentru 50l.
din cate am invatat, fertilizarea are efect atunci cand sunt indeplinite si celelalte conditii necesare dezvoltarii plantelor:lumina de calitate si co2.
curentul prea mare din acvariu se micsoreaza in timp(depinde si de cat timp l-ai pus in functiune).daca nu, incearca sa ii blochezi iesirea cu niste burete. eu asa am facut pentru un resun sp1200 pe care l-am pus in 35l.
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

Un nou inceput Empty
MesajSubiect: Re: Un nou inceput   Un nou inceput Icon_minitimeDum Dec 26, 2010 9:35 am

Apa e laptoasa pentru ca ce ai facut tu acolo se numeste deciclare partiala.
Norocul mare e ca doar o parte mica din bacterii sunt in filtru. Majoritatea
sunt in substrat si pe decoruri.

Lumina e destula pentru un acvariu low-tech. Plantele ce le au tu acolo nici
nu necesita mai multa. Lumina mai multa inseamna si fertilizare mai multa
si adaos de CO2. Si mai inseamna si alge. Adica sa te legi la cap cand nu te doare.
Trage un tub Osram 865 nou daca poti, si plantele o sa iti multumeasca.

Realizarile tale in momentul asta nu sunt de aquascaping. La asta se ajunge
mult mai tarziu. Trebuie sa fi multumit ca ai reusit in intelegi niste lucruri de baza
ce se petrec in acvariu. Oricum bazinul arata mai bine decat initial.

PS: nu mai face pozele perfect perpendicular pe fata acvariului. Nu de alta,
dar modelul aparatului foto ar trebui sa il aflam doar daca vrei tu sa ni-l zici.
Fa-le drept din fata daca vrei poza generala, dar un pic de sus in jos.
Sus In jos
AngelTudorache
Peste sergent
Peste sergent
AngelTudorache


Mesaje : 312
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti

Un nou inceput Empty
MesajSubiect: Re: Un nou inceput   Un nou inceput Icon_minitimeDum Dec 26, 2010 10:03 am

dinu adrian a scris:
Locatari permanenti 6 neoni, 2xipho, 2 cory, 1 ancistrus, 1 gupy si mandria mea un superb betan.

Nu stiu daca am inteles eu bine.. dar ancistrusul tau din prima poza in partea dreapta a pozei pe geam mie mi se pare a fi un otocinclus ..
Poate gresesc.. de unde ai luat ancistrusul?
Sus In jos
dinu adrian
Peste soldat
Peste soldat
dinu adrian


Mesaje : 12
Data de inscriere : 25/11/2010
Localizare : ploiesti

Un nou inceput Empty
MesajSubiect: Re: Un nou inceput   Un nou inceput Icon_minitimeLun Dec 27, 2010 7:52 am

Mihai B. a scris:
Apa e laptoasa pentru ca ce ai facut tu acolo se numeste deciclare partiala.
Norocul mare e ca doar o parte mica din bacterii sunt in filtru. Majoritatea
sunt in substrat si pe decoruri.

Lumina e destula pentru un acvariu low-tech. Plantele ce le au tu acolo nici
nu necesita mai multa. Lumina mai multa inseamna si fertilizare mai multa
si adaos de CO2. Si mai inseamna si alge. Adica sa te legi la cap cand nu te doare.
Trage un tub Osram 865 nou daca poti, si plantele o sa iti multumeasca.

Realizarile tale in momentul asta nu sunt de aquascaping. La asta se ajunge
mult mai tarziu. Trebuie sa fi multumit ca ai reusit in intelegi niste lucruri de baza
ce se petrec in acvariu. Oricum bazinul arata mai bine decat initial.

PS: nu mai face pozele perfect perpendicular pe fata acvariului. Nu de alta,
dar modelul aparatului foto ar trebui sa il aflam doar daca vrei tu sa ni-l zici.
Fa-le drept din fata daca vrei poza generala, dar un pic de sus in jos.

Cu tot respectul, daca era vorba de o deciclare fie ea si partiala nu mai postam aici ci asteptam. Nu am zis nimic de "apa laptoasa" ci de particule in suspensie. Filtrele au mers in paralel o saptamana dupa care am scos resun-ul. Ce vroiam sa spun este ca fluvalul (2 plus) a venit cu 2 bureti care se schimba alternativ si nu pare sa retina particulele de dimensiuni mici .Nu-i nimic dau fuga inapoi la pet shop si incercam altceva.Un filtru asa cum era resun-ul, cu 2 medii de filtrare.
Sus In jos
dinu adrian
Peste soldat
Peste soldat
dinu adrian


Mesaje : 12
Data de inscriere : 25/11/2010
Localizare : ploiesti

Un nou inceput Empty
MesajSubiect: Re: Un nou inceput   Un nou inceput Icon_minitimeLun Dec 27, 2010 7:56 am

AngelTudorache a scris:
dinu adrian a scris:
Locatari permanenti 6 neoni, 2xipho, 2 cory, 1 ancistrus, 1 gupy si mandria mea un superb betan.

Nu stiu daca am inteles eu bine.. dar ancistrusul tau din prima poza in partea dreapta a pozei pe geam mie mi se pare a fi un otocinclus ..
Poate gresesc.. de unde ai luat ancistrusul?

Bravo, buna observatia, asta demonstreaza cat de usor ne lasam influentati. Totusi te astept pe la mine sa vezi cu ochi tai despre ce e vorba, si sa vezi cum o duc plantele de la tine.
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

Un nou inceput Empty
MesajSubiect: Re: Un nou inceput   Un nou inceput Icon_minitimeLun Dec 27, 2010 8:05 am

Nu ai mentionat ca ai mers in paralel cu filtrele astfel incat sa se cicleze din mers cel nou.
Si din poza asa pare, apa laptoasa. Banuiesc ca lumina si camera sunt de vina.
Daca m-am inselat, cu atat mai bine pentru tine. Dar crede-ma, intr-un acvariu stabil,
nu ai nevoie de filtrare fina ca sa fie apa lacrima. O sa te convingi in timp de asta.

dinu adrian a scris:
... fluvalul (2 plus) a venit cu 2 bureti care se schimba alternativ si nu pare sa retina particulele de dimensiuni mici...
Nu inteleg, cum vine asta, 2 bureti care se schimba alternativ?
Nu face greseala sa crezi ca un Resun va face treaba mai buna decat un Fluval.

PS: Nu e nevoie sa citezi intreg postul cand vrei sa dai raspuns la o idee decat.
E suficient sa citezi doar paragraf la care faci referire.
Sus In jos
dinu adrian
Peste soldat
Peste soldat
dinu adrian


Mesaje : 12
Data de inscriere : 25/11/2010
Localizare : ploiesti

Un nou inceput Empty
MesajSubiect: Re: Un nou inceput   Un nou inceput Icon_minitimeLun Dec 27, 2010 9:52 am

Mihai B. a scris:
Nu inteleg, cum vine asta, 2 bureti care se schimba alternativ?
Cartusul cu filtru dublu, permite schimbarea alternativa a celor 2 bureti bureti fara a perturba filtrarea biologica.

Sus In jos
Sorin C.
Peste capitan
Peste capitan
Sorin C.


Mesaje : 694
Data de inscriere : 10/11/2009
Localizare : Ploiesti N-E-S-V.

Un nou inceput Empty
MesajSubiect: Re: Un nou inceput   Un nou inceput Icon_minitimeLun Dec 27, 2010 10:09 am

Stii ce e aia filtrare biologica si cum functioneaza implicit mecanismul lor, rata de multiplicare, spatiul/suprafata necesara formarii coloniilor?


Si iti mai spun si eu, in ultima poza exista un semn clar ca bazinul e partial deciclat.

Nu o sa stau sa iti explic de ce s-a intamplat asta dar iti spun ca are legatura foarte stransa cu rocada filtrelor.

Iar legat de particulele care le vezi plutind prin apa este legat de aceeasi treaba cu mutatul filtrelor.


In timp o sa intelegi mai multe, bineinteles daca te informezi ca nu o sa intre in cap peste noapte sau mai stiu prin ce minune. Wink
Sus In jos
AngelTudorache
Peste sergent
Peste sergent
AngelTudorache


Mesaje : 312
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti

Un nou inceput Empty
MesajSubiect: Re: Un nou inceput   Un nou inceput Icon_minitimeLun Dec 27, 2010 9:51 pm

dinu adrian a scris:
Bravo, buna observatia, asta demonstreaza cat de usor ne lasam influentati. Totusi te astept pe la mine sa vezi cu ochi tai despre ce e vorba, si sa vezi cum o duc plantele de la tine.

Salut Adi, abia acum stiu cine esti. Wink
Sper sa iti mearga bine plantele de la mine.
Nu am inteles ce ai scris mai sus. cine este influentat de cine? E ancistrus ce ai tu in acvariu?
Bafta multa in continuare cu proiectul tau.
ps: sincer, as veni o fuga pe la tine dar o mica fractura la picior si un gips burlan ma retin o perioada in casa.
Sus In jos
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

Un nou inceput Empty
MesajSubiect: Re: Un nou inceput   Un nou inceput Icon_minitimeMar Dec 28, 2010 5:32 am

Problema cu apa... cam toti o au in acesta perioada. Coincidenta sau nu, am impresia ca influenteaza si temperatura apei in momentul schimbului. Incercati ca schimbul de apa sa se faca la aceleasi temperaturi. Sunt curios si eu daca asta ar fi problema.
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
dinu adrian
Peste soldat
Peste soldat
dinu adrian


Mesaje : 12
Data de inscriere : 25/11/2010
Localizare : ploiesti

Un nou inceput Empty
MesajSubiect: Re: Un nou inceput   Un nou inceput Icon_minitimeMar Dec 28, 2010 8:07 am

AngelTudorache a scris:


Nu am inteles ce ai scris mai sus. cine este influentat de cine? E ancistrus ce ai tu in acvariu?
Noi. incepatorii, care luam de buna deocamdata cam orice ni se spune, asta pana o sa reusim sa filtram informatia .
Da ai dreptate nu e ancistrus, tipul de la care l-am luat asa stia si el . O sa pun si un filmulet cat de curand, numai sa se limpezeasca apa ca sa vezi cum o duc plantele de la tine (ff bine ). Am fost la pet shopul de la mall si am luat o solutie jbl clynol. Sa vedem, deocamdata apa e cam tulbure, scrie in prospect ca se limpezeste in 2h - 24h. Sincer nici nu stiu cat de buna ,dar... sa vedem .

Insanatosire grabnica.http://www.jbl.de/news.php?lang=en&id=1
Sus In jos
aco
Peste colonel
Peste colonel



Mesaje : 1084
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti Sud

Un nou inceput Empty
MesajSubiect: Re: Un nou inceput   Un nou inceput Icon_minitimeMar Dec 28, 2010 10:51 am

Jbl clynol e pentru tanin si alte minuni, nu pentru deciclare. Iti trebuie nitrivec sau ceva asemanator de la jbl sau tetra.

Ionut, eu mereu fac schimburile de apa cu apa rece ca gheata de la robinet si nu am avut probleme de genul.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Un nou inceput Empty
MesajSubiect: Re: Un nou inceput   Un nou inceput Icon_minitime

Sus In jos
 
Un nou inceput
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Acvaristica, pesti, plante :: Forum Acvaristica :: Inceputuri - Jurnale-
Mergi direct la: