Acvaristica, pesti, plante
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Acvaristica, pesti, plante

Totul despre pesti exotici, plante si acvarii -animale iubite-
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 acvariu guppi

In jos 
+3
Mihai B.
gogosanuc
ady vladutz
7 participanți
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
ady vladutz
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 375
Data de inscriere : 09/10/2010
Localizare : campina

acvariu guppi Empty
MesajSubiect: acvariu guppi   acvariu guppi Icon_minitimeMar Noi 30, 2010 8:41 am

am un acvariu mai ciudat in care pana acum am tinut puiuti de xifo si guppi in care nu am avut plante pana acum.am hotarat sa renunt la crescut pui si sa populez acvariu cu guppi.
dimensiunile lui sunt 66L, 30H, 19l
e mai greu sa il plantez dar totusi o sa incerc.
pentru inceput am gasit o creanga destul de draguta dar pe care nu stiu daca o pot pune in acvariu, si aici cer sfaturi de la voi:pot pune creanga de corn in acvariu dupa ce o fierb?daca da, pot sa o pun fara sa o mai decojesc?pentru ca este foarte subtire si va fii foarte greu.
creanga este cea din imagineacvariu guppi P1040023a
Sus In jos
gogosanuc
Peste sergent
Peste sergent
gogosanuc


Mesaje : 387
Data de inscriere : 09/07/2010
Localizare : Craiova

acvariu guppi Empty
MesajSubiect: Re: acvariu guppi   acvariu guppi Icon_minitimeMar Noi 30, 2010 8:48 am

draguta crenguta....numai ca lasand coaja pe crenguta acea seva care se tot elimina in apa va persista mult mai mult timp...parerea mea....
Sus In jos
ady vladutz
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 375
Data de inscriere : 09/10/2010
Localizare : campina

acvariu guppi Empty
MesajSubiect: Re: acvariu guppi   acvariu guppi Icon_minitimeMar Noi 30, 2010 8:49 am

eu as vrea sa pun moss pe ea. dar nu stiu daca lemnul de corn elimina vre-o substanta nociva.
Sus In jos
gogosanuc
Peste sergent
Peste sergent
gogosanuc


Mesaje : 387
Data de inscriere : 09/07/2010
Localizare : Craiova

acvariu guppi Empty
MesajSubiect: Re: acvariu guppi   acvariu guppi Icon_minitimeMar Noi 30, 2010 8:56 am

CORN IV ~i m. Arbust (mai rar arbore mic) cu lemnul foarte tare, cu flori galbene ºi cu fructe roºii, comestibile. /<lat. cornus (DEX)
Selected response from:

asta este tot ce am gasit....dar ma gandesc ca este tot lemn si din cate vad eu este verde...si orice lemn elimina seva din el mai ales in apa si tinand cont de faptul ca acea seva se elimina mai bine daca lemnul e decojit ..tu decizi ce e de facut

LE : si majoritatea parazitilor se afla sub coaja copacilor
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

acvariu guppi Empty
MesajSubiect: Re: acvariu guppi   acvariu guppi Icon_minitimeMar Noi 30, 2010 9:21 am

Nu elimina nici o seva. Seva este sucul nutritiv pe care planta il circula prin fibrele ei
pentru a se hrani. Elimina alte substante, printre care si tanini. Creanga aia la cat de
verde e, nu o vad bine in acvariu. Plus ca daca nu ai informatii sigure despre respectiva
esenta de lemn, iarasi nu o vad bine in acvariu.

Oameni buni, ca sunteti mai multi care nu intelegeti, vita de vie merge ok in acvariu.
Se gaseste prin toate curtile, si care sunteti prin provincie, o aveti la nas. Si
arata al dracu de bine in acvariu...
De ce va riscati cu tot felul de lemne ciudate ?
Sus In jos
ady vladutz
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 375
Data de inscriere : 09/10/2010
Localizare : campina

acvariu guppi Empty
MesajSubiect: Re: acvariu guppi   acvariu guppi Icon_minitimeMar Noi 30, 2010 9:26 am

vita de vie nu o sa arate niciodata asa.am incercat si vita de vie, am incercat si prun, am incercat si mar, si au mers toate.
acum am creanga asta de corn si mai am cateva cioate de salcam pe care vreau sa le folosesc si ma gandeam ca poate are vre-unul dintre voi cunostinte de asa ceva. daca nu a incercat nimeni pana acum, poate e timpul sa incerce cineva?voi ce ziceti?
ce se intampla daca e verde, din moment ce o sa o fierb?creanga de mar pe care o am in celalalt acvariu a fost tot verde si am fiert-o si arata ok.
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

acvariu guppi Empty
MesajSubiect: Re: acvariu guppi   acvariu guppi Icon_minitimeMar Noi 30, 2010 9:43 am

Atunci are rost sa ne mai racim gura ? Spor la treaba...
Sus In jos
gogosanuc
Peste sergent
Peste sergent
gogosanuc


Mesaje : 387
Data de inscriere : 09/07/2010
Localizare : Craiova

acvariu guppi Empty
MesajSubiect: Re: acvariu guppi   acvariu guppi Icon_minitimeMar Noi 30, 2010 10:53 am

Mihai seva de care vb era taninul..dar am avut un lapsus ...si oricum din cate vad omu face expozitie de lemne in acel bazin.....in curand pestiucii lui vor face mobila la cate esente a bagat in acvariu....

prietene se va intampla cam asa....la un moment dat pestii vor da coltul si apoi te vei intreba ...de ce oare?

si atunci noi vom fi aici sa iti spunem....ti-am spus noi...

nu baga toate tampeniile in acvariu...nu de alta dar si eu am facut multe tampenii desii mi-au spus baietii sa nu le fac...si am pierdut multi pesti...pana sa imi invat lectia
Sus In jos
ady vladutz
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 375
Data de inscriere : 09/10/2010
Localizare : campina

acvariu guppi Empty
MesajSubiect: Re: acvariu guppi   acvariu guppi Icon_minitimeMar Noi 30, 2010 7:29 pm

ok.....sa zicem ca renunt la creanga de corn...nici salcam nu pot sa folosesc?
Sus In jos
ady vladutz
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 375
Data de inscriere : 09/10/2010
Localizare : campina

acvariu guppi Empty
MesajSubiect: Re: acvariu guppi   acvariu guppi Icon_minitimeMar Noi 30, 2010 10:35 pm

mai am cateva intrebari:
1.mai am niste crengi de prun, care au fost uscate si acum le tin in apa, dar care sunt prea mari si nu le pot folosii in totalitate.as putea sa folosesc bucati din ele si sa mai fac rost de niste vita de vie(vreau neaparat lemn in decorul asta sa il pot aranja cu niste moss).are cineva vre-o poza cu acvariu aranjat cu lemne din care as putea sa ma inspir?
2. cati guppi as putea sa tin in acvariu 66*19*33?
3.pot sa tin doar masculi sa evit supra popularea?
Sus In jos
gogosanuc
Peste sergent
Peste sergent
gogosanuc


Mesaje : 387
Data de inscriere : 09/07/2010
Localizare : Craiova

acvariu guppi Empty
MesajSubiect: Re: acvariu guppi   acvariu guppi Icon_minitimeMier Dec 01, 2010 3:05 am

poti tine maxim 7-8 gupyy in acel bazin...are circa 41 L

si da poti sa tii numai masculi daca asta vrei...au culori frumoase si nu se imultesc ..desi daca stai sa te gandesti tie cam cum ti-ar fi fara o femeie?
Sus In jos
ady vladutz
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 375
Data de inscriere : 09/10/2010
Localizare : campina

acvariu guppi Empty
MesajSubiect: Re: acvariu guppi   acvariu guppi Icon_minitimeMier Dec 01, 2010 8:27 am

deci cu marja de eroare pot tine 10 guppi avand in vedere ca o sa pun si un filtru intern si nu o sa tin doar masculi.

contradictortiu unora din voi am gasit un tip care a pus in acvariu niste lemne de corn mult mai mari decat ce vreau sa pun eu, le-a fiert si tinut in apa si nu are probleme cu el.tine in respectivul acvariu scalari si neoni, deci pot folosii creanga de corn dupa ce o ususc si o fierb si toate cele.
Sus In jos
ady vladutz
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 375
Data de inscriere : 09/10/2010
Localizare : campina

acvariu guppi Empty
MesajSubiect: Re: acvariu guppi   acvariu guppi Icon_minitimeMier Dec 01, 2010 9:54 am

ca filtru m-am gandit la un resun sp900i care este suficient pentru un acvariu de pana la 80l sau am mai gasit intr-un magazin un hangon chinezesc dophin parca era firma care avea un debitt de 190l/h dar avea buretele foarte mic.voi, ce parere aveti, ce sa aleg intre astea 2?
Sus In jos
gogosanuc
Peste sergent
Peste sergent
gogosanuc


Mesaje : 387
Data de inscriere : 09/07/2010
Localizare : Craiova

acvariu guppi Empty
MesajSubiect: Re: acvariu guppi   acvariu guppi Icon_minitimeJoi Dec 02, 2010 8:31 am

iti trebuie un filtru care sa filtreze de 3X 80 L...adica minim 240 L ..ma rog 300 L / h..pentru a face fata bazinului tau...mai ales ca se mai colmateaza mai scade debitul
Sus In jos
ady vladutz
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 375
Data de inscriere : 09/10/2010
Localizare : campina

acvariu guppi Empty
MesajSubiect: Re: acvariu guppi   acvariu guppi Icon_minitimeJoi Dec 02, 2010 9:07 am

ce 80l??????ala are 30 si ceva.....66*33*19...undeva pana in 40l
Sus In jos
gogosanuc
Peste sergent
Peste sergent
gogosanuc


Mesaje : 387
Data de inscriere : 09/07/2010
Localizare : Craiova

acvariu guppi Empty
MesajSubiect: Re: acvariu guppi   acvariu guppi Icon_minitimeJoi Dec 02, 2010 9:36 am

scuze Ady ...mai citeam si alte pagini cu alte bazine si mi-a ramas gandul la un bazin de 80 l

da tre sa filtreze de 3-4 ori marimea bazinului
Sus In jos
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

acvariu guppi Empty
MesajSubiect: Re: acvariu guppi   acvariu guppi Icon_minitimeJoi Dec 02, 2010 9:42 am

Eu spun ca ar fi bun, nu il stiu la treaba ca sa pot da un ok convins Very Happy
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
ady vladutz
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 375
Data de inscriere : 09/10/2010
Localizare : campina

acvariu guppi Empty
MesajSubiect: Re: acvariu guppi   acvariu guppi Icon_minitimeJoi Dec 02, 2010 10:00 am

eu am luat in calcul sa filtreze cam de 6 ori volumul acvariului pentru ca intimp se mai micsoreaza.ar fii avantajos hang-on-ul ala k nu ocupa spatiu in bazin dar are buretele foarte mic.in schimb resun-ul care nu are nici el un burete foarte mare, are un sertaras pcu carbune activ unde cred ca pot pune cateva inele ceramice sau un burete mai dens.plus de asta are volumul reglabil.

adik e mai ok resun-ul....nu?
Sus In jos
gogosanuc
Peste sergent
Peste sergent
gogosanuc


Mesaje : 387
Data de inscriere : 09/07/2010
Localizare : Craiova

acvariu guppi Empty
MesajSubiect: Re: acvariu guppi   acvariu guppi Icon_minitimeJoi Dec 02, 2010 10:04 am

eu am un filtru intern de la resun bf 200 si sunt multumit de el.,,,filtrele de la resun au pompele chiar ok...
Sus In jos
ady vladutz
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 375
Data de inscriere : 09/10/2010
Localizare : campina

acvariu guppi Empty
MesajSubiect: Re: acvariu guppi   acvariu guppi Icon_minitimeJoi Dec 02, 2010 10:16 am

resun bf 200 am si eu la cel de 100l
Sus In jos
ady vladutz
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 375
Data de inscriere : 09/10/2010
Localizare : campina

acvariu guppi Empty
MesajSubiect: Re: acvariu guppi   acvariu guppi Icon_minitimeVin Dec 17, 2010 4:37 am

are cineva idee despre cum as putea sa aranjez un acvariu cu dimensiunile acvariului meu(66L,33h,19l)?e foarte singust si o sa-mi fie foarte greu, dar nu imposibil, si ma gandeam ca ati poate ati vazut pe undeva un aranjament pe care as putea sa il reproduc la dimensiunile astea.
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

acvariu guppi Empty
MesajSubiect: Re: acvariu guppi   acvariu guppi Icon_minitimeVin Dec 17, 2010 6:44 am

Ca idee:

acvariu guppi 13
Sus In jos
ady vladutz
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 375
Data de inscriere : 09/10/2010
Localizare : campina

acvariu guppi Empty
MesajSubiect: Re: acvariu guppi   acvariu guppi Icon_minitimeVin Dec 17, 2010 7:28 am

multumesc mihai!
crengi am uscate din vara si tinute in apa de vre-o luna
moss am primit ceva zilele trecute
nu am niste anubias.si ar merge si niste microsorum dar l-am dat la schimb pe hasemania nana. mai am niste criptocorine o tufa mai micuta. si cred ca as putea sa m ai completez cu ceva valisneria si sa vad ce mai gasesc prin acvariu.
astept totusi si alte idei
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

acvariu guppi Empty
MesajSubiect: Re: acvariu guppi   acvariu guppi Icon_minitimeVin Dec 17, 2010 7:37 am

As renunta la Vallisneria. Sincer e urata ca planta si creste prea repede.
Ce vezi tu in bazinul ala lungi si dese sunt fire de Rotala Rotundifolia daca
nu ma inseala ochiul. Eu asta ti-as recomanda ca planta inalta. Nu este dificila
si arata muuuult mai bine decat Vallisneria.
Sus In jos
ady vladutz
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 375
Data de inscriere : 09/10/2010
Localizare : campina

acvariu guppi Empty
MesajSubiect: Re: acvariu guppi   acvariu guppi Icon_minitimeVin Dec 17, 2010 7:43 am

in momentul de fata, nu imi mai permit sa fac investitii.o sa incerc sa improvizez cu ce am deocamdata.mai am niste bacopa, ceva care pana acum o confundam cu cabomba, un echinodorus micut si nu mai stiu ca nu le retin denumirile.
sa pun si la asta fundal negru?
uita.te daca poti prin topicul coltul meu de natura si spune-mi daca e vre-o planta pe acolo care as putea sa o folosesc si mai jumulesc din ala mare.
Sus In jos
ady vladutz
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 375
Data de inscriere : 09/10/2010
Localizare : campina

acvariu guppi Empty
MesajSubiect: Re: acvariu guppi   acvariu guppi Icon_minitimeSam Dec 18, 2010 4:46 am

astazi am reusit in sfarsit sa amenajez acvariul asta la care ma chinui de ceva vreme.a fost foarte greu datorita faptului ca este foarte ingust dar totusi am reusit sa fac ceva.inca nu este gata si mai stept sfaturi de la voi.
pana la urma am ales ca filtru resun sp1200
datorita faptului ca nu am unde sa tin pestii care au fost in el(sunt intr-un acvariu de 15l) vreau sa grabesc ciclarea acvariului.stiu ca nu este bine dar nu am incotro.
in locul prostiilor de plastic care erau in recipientul filtrului,am pus buretele care l-am avut pana acum la pompa de aer.
am pus apa 50% din bazinul de 100l si niste melci.
am spalat buretele din bazinul de 100l in apa de la asta mic.
il las cateva zile si o sa incep sa pun in el pestii, cate 2-3 in fiecare zii.
pe la ora 1 arata cam asaacvariu guppi Ora1
intre timp s-a limpezit apa si arata cam asa
acvariu guppi Ora4
o sa ma intrebati si voi de ce acvariul sta sub masa, pai ute de aia
acvariu guppi Cele2
nu reusesc sa fac poze ca lumea dar astept si eu ceva sfaturi de la voi.
in partea stanga am pus niste ricia prinsa cu plasa de niste pietre.acvariu guppi Ricia
de la rici incolo nu va ramane nici o planta.foxtail este pusa in coltul ala pentru ca este o planta care "fomista" si in locul ei va aparea o cioata mica cu moss.
undeva pe la jumate am un echinodorus(singurul pe care l-am avut in bazinul mare).
in spatele crengilor cu moss am niste valisneria(ma gandeam sa pun tot spatele doar valisneria ca o perdea.
mai am pe acolo cateva fire de bacopa. si in dreapta am un fir de criptocorine.
toate plantele in afara de ricia si moss sunt puse preventiv.
ce plante credeti ca ar trebuii sa folosesc si in ce parte a acvariului sa le pun?
Sus In jos
ady vladutz
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 375
Data de inscriere : 09/10/2010
Localizare : campina

acvariu guppi Empty
MesajSubiect: Re: acvariu guppi   acvariu guppi Icon_minitimeSam Dec 18, 2010 4:48 am

am uitat sa spun ca nu bag co2, substrat nu am, decat nisip de la booghi.fertlizare am inteles ca nu pot sa pun pana peste vre-o 2 saptamani(cand o sa administrez pps pro si micro de la cristi ionescu) iar ca lumina am un neon de 18w si nu doresc sa mai investesc in lumina.o sa fac pentru neon un reflector sau o sa fac un capac acvariului captusit cu folie de aluminiu.

in acvariu mare mai am:higrophila corimbosa angustifolia sisiamensis(nucus),sagitaria, elocharis,higrophila polisperma,limnophila sesiflora,eustralis stelata,najas guadalapensis,2 fire de mayaca cred,echinodorus tenelus,heterantera zosterifolia,feriga,ceratopteris cornuta si siliquosa .in afar de asta mai am moss cam cat am pus pe crengi si ricia.
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

acvariu guppi Empty
MesajSubiect: Re: acvariu guppi   acvariu guppi Icon_minitimeSam Dec 18, 2010 5:15 am

Micro si macro de la C.Ionescu poti sa pui, cand poti sa oferi plantelor si celelalte 2 laturi
ale triunghiului de fertilizare, la acelasi nivel. Adica lumina si CO2.

La cei 18W ai tai, banuiesc cu spectru de vitrina frigorifica, si fara CO2, e ca si cum ai servi
la masa caviar, cu mamaliga uscata si apa chioara.

Ori le dai din toate, la acelasi nivel, ori nu le mai dai. Altfel, hranesti algele.
Ah, si nu mai devreme de 4-5 saptamani de la start.

Sper ca ai inteles corelatia fertilizare/lumina/CO2.

PS: sub acvariu mi se pare mie sa nu ai pus nimic? Sigur e parchetul perfect drept?
Initial aveai un polistiren. Cam tarziu sa iti atrag atentia acum, nu?
Sus In jos
ady vladutz
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 375
Data de inscriere : 09/10/2010
Localizare : campina

acvariu guppi Empty
MesajSubiect: Re: acvariu guppi   acvariu guppi Icon_minitimeSam Dec 18, 2010 5:33 am

sub acvariu am pus polistiren extrudat pentru parchet 5mm.
au intrat in acvariu 3 galeti de apa, adica 30l. nu este suficienta lumina de 18w(neon philips) la 30l?
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

acvariu guppi Empty
MesajSubiect: Re: acvariu guppi   acvariu guppi Icon_minitimeSam Dec 18, 2010 5:38 am

Ba da, e de ajuns. Cantitativ.
Sus In jos
Continut sponsorizat





acvariu guppi Empty
MesajSubiect: Re: acvariu guppi   acvariu guppi Icon_minitime

Sus In jos
 
acvariu guppi
Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Acvaristica, pesti, plante :: Forum Acvaristica :: Inceputuri - Jurnale-
Mergi direct la: