Acvaristica, pesti, plante
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Acvaristica, pesti, plante

Totul despre pesti exotici, plante si acvarii -animale iubite-
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Stiati ca...

In jos 
3 participanți
AutorMesaj
ovidiucro
Peste sergent
Peste sergent
ovidiucro


Mesaje : 335
Data de inscriere : 15/08/2010
Localizare : Campina PH

Stiati ca... Empty
MesajSubiect: Stiati ca...   Stiati ca... Icon_minitimeMar Noi 30, 2010 6:55 am

O colectie inedita de sfaturi de la acvaristi cu experienta.
Deoarece multe nu sunt testate de mine ci sunt pur si simplu rodul experientei altora, astept reactia celor care s-au confruntat cu ele direct...

Si ca sa se incinga spiritele de la inceput, Embarassed postez o parere ce pare a contrazice regulile stiute pana acum:

Ce declanseaza dezvoltarea algelor intr-un acvariu?
Algele napadesc un bazin cu un dezechilibru in nutrientii dizolvati in apa acestuia. In trecut se credea ca NO3 si PO4 provoaca dezvoltarea algelor. Experiente recente au aratat ca acesti nutrienti (chiar in supradoza) nu induc dezvoltarea algelor. Dimpotriva, o marire a dozei reduce numarul algelor. In general, nutrientii de mai sus nu au de-a face cu inmultirea algelor. Cea mai comuna greseala in cazul aparitiei algelor este reducerea aditiei acestora, reducere ce provoaca, dimpotriva, o si mai mare dezvoltare a algelor.
De fapt, motivele ce declanseaza expansiunea algelor in acvariu sunt:
1- acvariul incorect ciclat;
2- un nivel scazut de O2 in apa;
3- insuficienta circulatie a apei;
4- acumularile organice in substrat si filtru.
Ca o concluzie, nu reduceti aditia de nutrienti NO3 si PO4 in acvariile plantate pentru a combate algele. NO3 si PO4 provoaca aparitia algelor doar cand lipsesc!
Sus In jos
http://www.cds-sat.ro
Sorin C.
Peste capitan
Peste capitan
Sorin C.


Mesaje : 694
Data de inscriere : 10/11/2009
Localizare : Ploiesti N-E-S-V.

Stiati ca... Empty
MesajSubiect: Re: Stiati ca...   Stiati ca... Icon_minitimeMar Noi 30, 2010 7:49 am

Corect.





Eu cand latru ca tampitu' sa tineti curatenie in acvariu, circulatie mare si nitratii sus, in jur de 20-25 pana la 40 ppm si fosfatii la 1 ppm va uitati la mine ca la urs.
Sus In jos
ovidiucro
Peste sergent
Peste sergent
ovidiucro


Mesaje : 335
Data de inscriere : 15/08/2010
Localizare : Campina PH

Stiati ca... Empty
MesajSubiect: Re: Stiati ca...   Stiati ca... Icon_minitimeMar Noi 30, 2010 9:00 am

Sorin C. a scris:
...va uitati la mine ca la urs.
Da, dar ursul impune respect salut
Sus In jos
http://www.cds-sat.ro
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

Stiati ca... Empty
MesajSubiect: Re: Stiati ca...   Stiati ca... Icon_minitimeMar Noi 30, 2010 9:14 am

Un singur lucru ma pune pe ganduri:

2- un nivel scazut de O2 in apa;

Nu ca nu ar fi adevarat. In toate acvariile in care am avut burete bolborositor, implicit
nivel de O2 mare, nu am avut deloc alge. In cel de 54 pana sa ii dau reset, dupa ce am
eliminat buretele mi-a aparut BBA, putin dar aparuse...

Doar ma intrebam cum sa ridici concentratia de O2 in apa fara sa scoti mult CO2.
Sus In jos
ovidiucro
Peste sergent
Peste sergent
ovidiucro


Mesaje : 335
Data de inscriere : 15/08/2010
Localizare : Campina PH

Stiati ca... Empty
MesajSubiect: Re: Stiati ca...   Stiati ca... Icon_minitimeMar Noi 30, 2010 9:23 am

Parerea mea este ca se refera la scaderea cantitatii normale de O2 produsa de consumatorii de oxigen din apa:
- suprapopulare;
- temperatura ridicata (surse de lumina, temp camerei vara);
- filtre imbacsite;
- lipsa schimbului de gaze la suprafata (prin lipsa valuririi);
- hranirea in exces;
Citat: "Decomposing bacteria needs ample supplies of Oxygen in accordance to decompose Organics into inorganic compounds like NH4, NO3, PO4, and CO2 which plants can use up".


Ultima editare efectuata de catre ovidiucro in Mar Noi 30, 2010 9:25 am, editata de 1 ori
Sus In jos
http://www.cds-sat.ro
Sorin C.
Peste capitan
Peste capitan
Sorin C.


Mesaje : 694
Data de inscriere : 10/11/2009
Localizare : Ploiesti N-E-S-V.

Stiati ca... Empty
MesajSubiect: Re: Stiati ca...   Stiati ca... Icon_minitimeMar Noi 30, 2010 9:24 am

Varianta unu : supra valurire sau balbotare implicit aditie si mai mare de co2.

Varianta doi : cu plante ( si nivel marit la fertilizare - cum zise colegul nostru Ovidiu ) astfel plantele "baga" O2 mai mult in apa.


Oricum toata treaba tine de echilibru. Echilibru ca la carte.
E a dracu de multa teorie legat de treburile astea. Eu deabia daca am invatat ce scrie pe prima pagina a "manuscrisului".


Draga Ovidiu, daca ursu ala e vai mama lui si tinut si in cusca ...... se adevereste ce am zis mai sus.
Sus In jos
ovidiucro
Peste sergent
Peste sergent
ovidiucro


Mesaje : 335
Data de inscriere : 15/08/2010
Localizare : Campina PH

Stiati ca... Empty
MesajSubiect: Re: Stiati ca...   Stiati ca... Icon_minitimeMar Noi 30, 2010 10:07 am

Schimbarea periodica a apei din acvariu.
Filtrele au rolul de a mentine calitatea apei si de a incetini acumularea de compusi chimici daunatori. Oricum, ele nu reusesc sa impiedice deteriorarea calitatii apei. De aceea schimbul periodic de apa face parte din regulile de baza ale intretinerii unui acvariu. Schimbul de apa mentine echilibrul apei prin inlaturarea sau diluarea chimicalelor daunatoare si adaugarea de elemente vitale in bazin.
Beneficiile schimbului de apa:
- reducerea compusilor azotului (nitriti, nitrati, amoniac);
- eliminarea reziduurilor organice prin sifonarea stratului superficial al substratului;
- limpezirea apei (prin diluarea apei ingalbenite si mirositoare);
- completarea cu oligoelemente (trace elements) si minerale necesare.
Sus In jos
http://www.cds-sat.ro
ovidiucro
Peste sergent
Peste sergent
ovidiucro


Mesaje : 335
Data de inscriere : 15/08/2010
Localizare : Campina PH

Stiati ca... Empty
MesajSubiect: Re: Stiati ca...   Stiati ca... Icon_minitimeMar Noi 30, 2010 10:29 am

Rata de curgere a apei in acvariu.

"O rata cat mai ridicata de curgere asigura o curatare mai buna si completa a apei."
In realitate s-a constatat ca o rata de 4 treceri pe ora este cel mai bun compromis posibil.
In timp ce din punct de vedere al filtrarii mecanice este favorabila o rata mare, plantele sunt deranjate de un curent prea puternic, curent ce micsoreaza si cantitatea de CO2 din apa.
Cercetarile au aratat ca filtrarea biologica are randamentul maxim la 4 treceri/h sau mai putin. In acelasi timp, o viteza de o trecere pe ora duce la colmatarea mediilor filtrante si asfixierea bacteriilor nitrificatoare continute de filtru.

Sus In jos
http://www.cds-sat.ro
Continut sponsorizat





Stiati ca... Empty
MesajSubiect: Re: Stiati ca...   Stiati ca... Icon_minitime

Sus In jos
 
Stiati ca...
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Acvaristica, pesti, plante :: Forum Acvaristica :: Informatii si detalii acvaristice-
Mergi direct la: