Acvaristica, pesti, plante
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Acvaristica, pesti, plante

Totul despre pesti exotici, plante si acvarii -animale iubite-
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Filtru extern Eheim 2224 Professional

In jos 
+2
aco
Bogdi P.
6 participanți
AutorMesaj
Bogdi P.
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 238
Data de inscriere : 14/09/2010
Localizare : Oradea, Bihor

Filtru extern Eheim 2224 Professional Empty
MesajSubiect: Filtru extern Eheim 2224 Professional   Filtru extern Eheim 2224 Professional Icon_minitimeDum Noi 28, 2010 10:48 am

Am primit azi un filtru extern Eheim 2224 Professional.Este second hand.Problema e ca lipsesc cateva parti componente.De la cine l-am primit nu le are.Am incercat sa caut pe net sa vad daca gasesc fiecare piesa lipsa in parte dar fara rezultat.Am deschis acest topic in speranta ca m-ati putea ajuta careva sa imi gasesc piesele lipsa sau stiti cum as putea sa le inlocuiesc.In cazul in care mai vedeti voi ca imi lipseste ceva,va rog sa imi spuneti.Acestea sunt pozele cu filtru :

Filtru extern Eheim 2224 Professional 63zmts

Filtru extern Eheim 2224 Professional Rbib8k

Filtru extern Eheim 2224 Professional Xqdzk8

Filtru extern Eheim 2224 Professional 2cxvj2b

Filtru extern Eheim 2224 Professional 207xfmw

Filtru extern Eheim 2224 Professional 505zeb

Filtru extern Eheim 2224 Professional 2yx44k3

Filtru extern Eheim 2224 Professional 243i2rs
Deci din cate am observat imi lipseste o "tava" pt mediile filtrante,furtunele,capetele de furtune,2 cleme de la capac,ventuze pt prinderea furtunelor...mai departe sa imi spuneti voi.

Asta e o poza cu filtru cu toate accesoriile :
Filtru extern Eheim 2224 Professional Rw6zis


L.E. As vrea sa il pot folosi pentru ca nu am posibilitatea sa imi cumpar nici un fel de filtru extern(mai ales acesta).Va multumesc pentru ajutor !


Ultima editare efectuata de catre Bogdi P. in Dum Noi 28, 2010 11:17 am, editata de 1 ori
Sus In jos
aco
Peste colonel
Peste colonel



Mesaje : 1084
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti Sud

Filtru extern Eheim 2224 Professional Empty
MesajSubiect: Re: Filtru extern Eheim 2224 Professional   Filtru extern Eheim 2224 Professional Icon_minitimeDum Noi 28, 2010 11:10 am

Din cate vad iti lipsesc vreo 2 cleme de la capac, cele care il tin inchis. Iti mai trebuie robinetii, dar aia se gasesc.

LE: in ultima poza se vad toate clemele, deci taie-le de pe lista.
Sus In jos
Bogdi P.
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 238
Data de inscriere : 14/09/2010
Localizare : Oradea, Bihor

Filtru extern Eheim 2224 Professional Empty
MesajSubiect: Re: Filtru extern Eheim 2224 Professional   Filtru extern Eheim 2224 Professional Icon_minitimeDum Noi 28, 2010 11:14 am

Nuuu.Ultima poza e luata de pe net si arata cam tot ce are filtrul in mod normal.Nu am 2 cleme de la capac.Momentan,zic eu,sunt cea mai mare problema pentru ca daca nu e inchis etans filtrul,o sa imi curga.Am dreptate?
Sus In jos
aco
Peste colonel
Peste colonel



Mesaje : 1084
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti Sud

Filtru extern Eheim 2224 Professional Empty
MesajSubiect: Re: Filtru extern Eheim 2224 Professional   Filtru extern Eheim 2224 Professional Icon_minitimeDum Noi 28, 2010 11:16 am

Tu ce zici, ai dreptate? Laughing

Pai atunci ai nevoie de cele 2 cleme, de unul din cosurile pentru medii, de robineti, de furtune, de tevile de in/out din acvariu.
O cheltuiala mult prea mare dupa parerea mea. Daca stai sa le cumperi pe rand ajungi la jumatate din pretul filtrului de nou.
Sus In jos
Bogdi P.
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 238
Data de inscriere : 14/09/2010
Localizare : Oradea, Bihor

Filtru extern Eheim 2224 Professional Empty
MesajSubiect: Re: Filtru extern Eheim 2224 Professional   Filtru extern Eheim 2224 Professional Icon_minitimeDum Noi 28, 2010 11:20 am

Pai clemele mi-ar trebui,1 cos pentru medii,dar acela poate il pot improviza cumva,furtune/tevi in/out imi cumpar daca se poate din magazinele de instalatii sanitare.Chiar am nevoie si de robineti ? Nu as putea cumva sa nu ii folosesc ? Sau e "musai musai" ? Sad
Sus In jos
aco
Peste colonel
Peste colonel



Mesaje : 1084
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti Sud

Filtru extern Eheim 2224 Professional Empty
MesajSubiect: Re: Filtru extern Eheim 2224 Professional   Filtru extern Eheim 2224 Professional Icon_minitimeDum Noi 28, 2010 11:21 am

Cred ca te poti descurca si fara robineti.
Dar cosul nu prea-l poti improviza, ala are si alt rol pe langa cel de a tine mediile la un loc.
Sus In jos
Bogdi P.
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 238
Data de inscriere : 14/09/2010
Localizare : Oradea, Bihor

Filtru extern Eheim 2224 Professional Empty
MesajSubiect: Re: Filtru extern Eheim 2224 Professional   Filtru extern Eheim 2224 Professional Icon_minitimeDum Noi 28, 2010 11:27 am

Am inteles.Acum unde gasesc eu cos ?!...Am cautat pe net dar nu am gasit nimic.Nici o componenta de schimb...Am sa incerc sa i-au 2 cleme de la claparii mei de schi Embarassed ca au acelasi mecanism de inchidere si sa vad daca potrivesc... What a Face


Ultima editare efectuata de catre Bogdi P. in Dum Noi 28, 2010 11:28 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

Filtru extern Eheim 2224 Professional Empty
MesajSubiect: Re: Filtru extern Eheim 2224 Professional   Filtru extern Eheim 2224 Professional Icon_minitimeDum Noi 28, 2010 11:28 am

Ventuzele nici nu se meritau sa le pomenesti ca lipsesc. Se gasesc tot felul
de ventuze pe toate drumurile.

Teava interioara, imposibil sa nu gasesti una sa se potriveasca acolo ca diametru...

Clemele, nu imi vine in minte acum nici o solutie DIY, daca nu le gasesti de cumparat
ca piese de schimb. Poate decat sa iti faci unele de lemn, zic eu. Cred ca ar fi destul
de rezistente. Daca le-as vedea clar cum sunt, poate mi-ar veni si alta idee...

Capetele de furtune ? Nu imi dau seama din poze la care te referi anume.
Cumva la tevile de tur si retur care intra in acvariu ? Cele curbate ?
Daca da, nu e panica, se gasesc de cumparat separat, si nu sunt scumpe.

Sa fiu sincer, decat pe intake (admisie) as da banii. Returul il poti face DIY,
un spray-bar dintr-o teava de plactic gaurita frumos, sau pur si simplu o
teava curbata si turtita putin la capat, sa disperseze apa orizontal.

Uite intake (nu e musai sa fie Eheim):

http://www.nevertebrate.ro/Filtrare-Accesorii-filtrare/c31_59/p840/Set-admisie-JBL-Inset/product_info.html

PS: totul e sa nu curga pe undeva, aia ar fi o problema reala...
Sus In jos
Bogdi P.
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 238
Data de inscriere : 14/09/2010
Localizare : Oradea, Bihor

Filtru extern Eheim 2224 Professional Empty
MesajSubiect: Re: Filtru extern Eheim 2224 Professional   Filtru extern Eheim 2224 Professional Icon_minitimeDum Noi 28, 2010 11:34 am

Tot ce tine de tevi/furtune lipsesc.Ziceam de capetele care vin la capetele furtunelor din acvariu.Cele care impiedica pestii sa intre pe intake/outtake.Am zis ce am observat eu ca lipseste.Nu ma pricep la filtre externe,de aceea vi-am cerut ajutorul.
Sus In jos
Bogdi P.
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 238
Data de inscriere : 14/09/2010
Localizare : Oradea, Bihor

Filtru extern Eheim 2224 Professional Empty
MesajSubiect: Re: Filtru extern Eheim 2224 Professional   Filtru extern Eheim 2224 Professional Icon_minitimeDum Noi 28, 2010 10:04 pm

Am sa incerc sa folosesc coliere din plastic in loc de clemele originale.M-am uitat acum dimineata si cred ca ar merge.Dar asta va fi dupa ce imi i-au un furtun de interior,tava pt mediile filtrante,mediile filtrante Very Happy pentru ca nu as vrea apoi sa tot schimb pe coliere.Am gasit pe net mediile filtrante originale la 109 lei + taxe transport. Nu as iesi mai ieftin daca as folosi siporax,bile de ceramica,perlon si eventual un burete(daca gasesc in forma de patrat sa il pot taia) ?
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

Filtru extern Eheim 2224 Professional Empty
MesajSubiect: Re: Filtru extern Eheim 2224 Professional   Filtru extern Eheim 2224 Professional Icon_minitimeDum Noi 28, 2010 10:22 pm

- burete grosier pentru pre-filtrarea mecanica
- siporax (Sera) sau Biomax (FLuval)
- perlon pentru impuritatile mici (daca simti nevoia).

Asta e si ordinea in care trebuie puse in sertare.
Sus In jos
Bogdi P.
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 238
Data de inscriere : 14/09/2010
Localizare : Oradea, Bihor

Filtru extern Eheim 2224 Professional Empty
MesajSubiect: Re: Filtru extern Eheim 2224 Professional   Filtru extern Eheim 2224 Professional Icon_minitimeDum Noi 28, 2010 10:33 pm

Multumesc.Cred ca o sa folosesc Siporax-ul pt ca am vazul filmul pe forum cand le-a comparat cu alt mediu filtrant si isi face treaba de minune.Am citit undeva ca e bun si perlonul dar trebuie schimbat des.Dar daca spui ca nu e "musai"Very Happy atunci renunt la el. Nu e cumva prea puternic filtrul pentru acvariul meu de 80 de litri ? Avand in vedere ca se specifica pe el ca merge la acvarii de pana la 250 de litri scratch Nu as vrea sa fie prea mare agitatia in acvariu.
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

Filtru extern Eheim 2224 Professional Empty
MesajSubiect: Re: Filtru extern Eheim 2224 Professional   Filtru extern Eheim 2224 Professional Icon_minitimeLun Noi 29, 2010 1:37 am

Bogdi P. a scris:
... Nu as vrea sa fie prea mare agitatia in acvariu.

O sa ajungi la un moment dat cand vei dori agitatie mai mare, de o sa mai bagi si
pompe de recirculare pe acolo. Oricum filtrul acesta e destul de puternic pentru
acvariul tau, dar nu iti face griji, ca aia 700 l/h sunt teoretici decat...
Sus In jos
Bogdi P.
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 238
Data de inscriere : 14/09/2010
Localizare : Oradea, Bihor

Filtru extern Eheim 2224 Professional Empty
MesajSubiect: Re: Filtru extern Eheim 2224 Professional   Filtru extern Eheim 2224 Professional Icon_minitimeLun Noi 29, 2010 5:46 am

In eventualitatea in care nu rezolv problema clemelor sau nu reusesc sa inchid capacul etans,as putea pune silicon in jurul lui?Sa nu curga?Sau e doar o idee proasta?
Sus In jos
aco
Peste colonel
Peste colonel



Mesaje : 1084
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti Sud

Filtru extern Eheim 2224 Professional Empty
MesajSubiect: Re: Filtru extern Eheim 2224 Professional   Filtru extern Eheim 2224 Professional Icon_minitimeLun Noi 29, 2010 5:47 am

E o idee proasta. Cum il mai deschizi? Trebuie sa poti improviza acele cleme, in cel mai rau caz le faci din sarma oteloasa.
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

Filtru extern Eheim 2224 Professional Empty
MesajSubiect: Re: Filtru extern Eheim 2224 Professional   Filtru extern Eheim 2224 Professional Icon_minitimeLun Noi 29, 2010 8:26 am

Cumva l-ai luat de la userul "idler" de pe alt forum ? Daca da, nasol,
omul pe alt topic se plangea de filtru ca are probleme cu el...

PS: clemele musai trebuie sa le rezolvi, nu se poate fara...
Sus In jos
Bogdi P.
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 238
Data de inscriere : 14/09/2010
Localizare : Oradea, Bihor

Filtru extern Eheim 2224 Professional Empty
MesajSubiect: Re: Filtru extern Eheim 2224 Professional   Filtru extern Eheim 2224 Professional Icon_minitimeLun Noi 29, 2010 10:28 am

Nu.Filtrul l-am primit de la cineva care l-a adus direct din Germania.Omul nu se pricepe la acvaristica si nu o stiut ca ii lipsesc atatea piese.Pai o sa incerc cu coliere de plastic(cu care se prind capacele rotilor de masini). Apropo,dupa ce prind colierele,cum testez filtrul sa vad daca are vreo scurgere? Bag apa in el si il tot intorc? Embarassed Embarassed

L.E. : Eu am cont doar pe forumul acesta.
Sus In jos
christiansen
Moderator
Moderator
christiansen


Mesaje : 308
Data de inscriere : 20/02/2010
Localizare : Ploiesti

Filtru extern Eheim 2224 Professional Empty
MesajSubiect: Re: Filtru extern Eheim 2224 Professional   Filtru extern Eheim 2224 Professional Icon_minitimeLun Noi 29, 2010 10:41 am

Bogdi P. a scris:
Apropo,dupa ce prind colierele,cum testez filtrul sa vad daca are vreo scurgere? Bag apa in el si il tot intorc? Embarassed Embarassed

poate ca ar trebui sa il pui in functiune sa vezi daca curge Twisted Evil . sincer nu cred ca vei rezolva ceva cu imporvizatiile de care vorbesti ! incearca la un service eheim din romania , iti pot aduce clemele cu siguranta !
Sus In jos
aco
Peste colonel
Peste colonel



Mesaje : 1084
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti Sud

Filtru extern Eheim 2224 Professional Empty
MesajSubiect: Re: Filtru extern Eheim 2224 Professional   Filtru extern Eheim 2224 Professional Icon_minitimeLun Noi 29, 2010 11:08 am

Profipet.
Sus In jos
Bogdi P.
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 238
Data de inscriere : 14/09/2010
Localizare : Oradea, Bihor

Filtru extern Eheim 2224 Professional Empty
MesajSubiect: Re: Filtru extern Eheim 2224 Professional   Filtru extern Eheim 2224 Professional Icon_minitimeLun Noi 29, 2010 11:20 am

Si cum i-au eu legatura cu cei de acolo ?
Sus In jos
Sorin C.
Peste capitan
Peste capitan
Sorin C.


Mesaje : 694
Data de inscriere : 10/11/2009
Localizare : Ploiesti N-E-S-V.

Filtru extern Eheim 2224 Professional Empty
MesajSubiect: Re: Filtru extern Eheim 2224 Professional   Filtru extern Eheim 2224 Professional Icon_minitimeLun Noi 29, 2010 11:53 am

AICI


Iar nu folositi Google.
Sus In jos
Bogdi P.
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 238
Data de inscriere : 14/09/2010
Localizare : Oradea, Bihor

Filtru extern Eheim 2224 Professional Empty
MesajSubiect: Re: Filtru extern Eheim 2224 Professional   Filtru extern Eheim 2224 Professional Icon_minitimeLun Noi 29, 2010 12:07 pm

Multumesc frumos.Am sa merg la pet shop-ul la care am lucrat si am sa cer numarul agentului de la profipet(ei ne aduceau marfa) si am sa-l sun sa discut cu el.Nu mi-a picat fisa pe moment.Uitasem in mare parte tot ce tinea de fostul loc de munca...
Sus In jos
danu7z
Peste sergent
Peste sergent
danu7z


Mesaje : 254
Data de inscriere : 28/09/2010
Localizare : bucuresti / berceni

Filtru extern Eheim 2224 Professional Empty
MesajSubiect: Re: Filtru extern Eheim 2224 Professional   Filtru extern Eheim 2224 Professional Icon_minitimeMar Noi 30, 2010 12:58 am

Sa ne anunti si pe noi daca ai rezolvat si daca iti merge, daca ai vreo problema cu el Wink
Sus In jos
http://www.v3rs4c3.sunphoto.ro
Sorin C.
Peste capitan
Peste capitan
Sorin C.


Mesaje : 694
Data de inscriere : 10/11/2009
Localizare : Ploiesti N-E-S-V.

Filtru extern Eheim 2224 Professional Empty
MesajSubiect: Re: Filtru extern Eheim 2224 Professional   Filtru extern Eheim 2224 Professional Icon_minitimeMar Noi 30, 2010 2:53 am

Eventual daca nu rezolvi cu clemele, alea care le ai poti sa le pui pe diagonala astfel incat sa iti tina capacul catusi de putin.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Filtru extern Eheim 2224 Professional Empty
MesajSubiect: Re: Filtru extern Eheim 2224 Professional   Filtru extern Eheim 2224 Professional Icon_minitime

Sus In jos
 
Filtru extern Eheim 2224 Professional
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Acvaristica, pesti, plante :: Forum Acvaristica :: Hardware-
Mergi direct la: