Acvaristica, pesti, plante
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Acvaristica, pesti, plante

Totul despre pesti exotici, plante si acvarii -animale iubite-
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Ciclidele africane

In jos 
5 participanți
AutorMesaj
stoikan
Peste sergent
Peste sergent
stoikan


Mesaje : 163
Data de inscriere : 08/12/2009
Localizare : Ploiesti

Ciclidele africane Empty
MesajSubiect: Ciclidele africane   Ciclidele africane Icon_minitimeLun Dec 14, 2009 5:34 am

Salut tutror, sunt putin presat de timp, asa ca vreau sa incep prin enumerarea unora dintre cele mai cunoscute specii de ciclide africane de pe la noi si nu numai. Voi pune linkuri catre Google Images, pentru a facilita cat de cat accesul catre acesti minunati pesti. Doar dati click pe fiecare specie in parte. Cu timpul vom reveni si cu ceva articole, generalitati, sau chiar pentru fiecare in parte.

Ciclidele din Lacul Malawi:

Mbuna:
Aulonocara:
Altele:

Ciclidele din Lacul Tanganyika:


Alte Ciclide Africane:


Cam atat momentan, sper sa va placa, va astept cu click pe fiecare si vot Smile sper pozitiv Wink

Ape limpezi...
Sus In jos
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

Ciclidele africane Empty
MesajSubiect: Re: Ciclidele africane   Ciclidele africane Icon_minitimeLun Dec 14, 2009 9:22 am

multam pentru info. chiar te rog, sa ne ti la curent cu mai multe detalii,cand ai ceva timp. cred ca ma bate gandul ..... la un acvariu de ciclide.(sper sa nu ma bata si nevasta, cu inca un acvariu What a Face ) bere Ciclidele africane 192511
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
stoikan
Peste sergent
Peste sergent
stoikan


Mesaje : 163
Data de inscriere : 08/12/2009
Localizare : Ploiesti

Ciclidele africane Empty
MesajSubiect: bafta   Ciclidele africane Icon_minitimeMar Dec 15, 2009 9:49 am

arata-i cateva acvarii de ciclide si spune-i cum se comporta. Le va iubi
Sus In jos
ilie
Peste soldat
Peste soldat



Mesaje : 67
Data de inscriere : 10/07/2010
Localizare : grecia-creta elounda

Ciclidele africane Empty
MesajSubiect: buna ziua tuturor   Ciclidele africane Icon_minitimeSam Iul 10, 2010 11:22 am

buna vreau sa spun ca sint nou aici pe forum si imi place ce vad si vad ca e activitate. admin faci treba bun.
sint si eu un patimas al acvaristici si am cu ce curind o sa fac poze cu pesti mei si acvarile mele .
sper sa va inpresinez si cred ca am cu ce dar in primul rind vreau sa vb despre cichlide care e cava nou si pt mine am un acvariu de 250 de litri pt 7 superbe cichlide dar gasesc cu dificultate sa ii reproduc si cu atiat mai mult cu cit sint rari sau cel putin greu de gasit cit de curind o sa fac pozel am nevoie de sfaturi cum sai reproduc este un mascul matur de circa 10-12 cm si 6 femele de 6-9 cm ... masculul a inceput sasi faca cuibul in nisip si este prea agresiv cu femelele incerca sa intre in dansul de reproducere cu una iar pe urma le vede pe celelante si devine agresiv fatza de toate femele le bate rau de tot sugesti va rog
Sus In jos
ilie
Peste soldat
Peste soldat



Mesaje : 67
Data de inscriere : 10/07/2010
Localizare : grecia-creta elounda

Ciclidele africane Empty
MesajSubiect: Re: Ciclidele africane   Ciclidele africane Icon_minitimeSam Iul 10, 2010 11:26 am

pesti mei fac parte din familia pecoks si anume o specie care este pe cale de disparitzi si anume :Aulonocara gertrudae va rog si apreciez ori ce sfat.. si inca ceva scuze gramatica mea nu mia prea placut scoala doar biologia si engleza Smile
Sus In jos
cassys
Peste sergent
Peste sergent
cassys


Mesaje : 105
Data de inscriere : 23/09/2010
Localizare : Piatra Neamt

Ciclidele africane Empty
MesajSubiect: sa nu uitam si cichlidele africane din lacul Victoria   Ciclidele africane Icon_minitimeJoi Sept 23, 2010 11:05 am

Cichlidele africane, renumite pentru coloritul intens, comportament social deosebit si pentru clocitul icrelor in gura , pe langa cele doua mari lacuri Malawi si Tanganyika, o varietate diversa se gaseste si in lacul Victoria.Va las sa descoperiti singuri minunata lume a acestor vietuitoare si atasez un link care spun eu ca e de folos: http://www.african-cichlid.com/Lake_Victoria.htm


Ultima editare efectuata de catre cassys in Vin Sept 24, 2010 7:16 am, editata de 1 ori
Sus In jos
albinik
Peste soldat
Peste soldat
albinik


Mesaje : 44
Data de inscriere : 27/03/2010
Localizare : BACAU -bc.

Ciclidele africane Empty
MesajSubiect: Re: Ciclidele africane   Ciclidele africane Icon_minitimeVin Sept 24, 2010 6:13 am

bravo
Ce sa mai .....frumos!!!frumos rau de tot!!
Chiar aveam nevoie de aceste informatii!!!!
Sus In jos
ilie
Peste soldat
Peste soldat



Mesaje : 67
Data de inscriere : 10/07/2010
Localizare : grecia-creta elounda

Ciclidele africane Empty
MesajSubiect: buna    Ciclidele africane Icon_minitimeVin Sept 24, 2010 11:23 am

da chiclidele sant noua mea pasiune sant super usor de intretinut si nu sant pretentzioase de loc eu momentam am mai facut rost de o specie de chiclide super rare dar frumoase Labidochromis caeruleus dar asnt blue nu galbeni Smile o sa postez si un filmuletz cu ei cand am timp:)
Sus In jos
Continut sponsorizat





Ciclidele africane Empty
MesajSubiect: Re: Ciclidele africane   Ciclidele africane Icon_minitime

Sus In jos
 
Ciclidele africane
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Ciclide africane
» ciclide africane
» vand ciclide africane

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Acvaristica, pesti, plante :: Necuvantatoare acvatice :: Cichlidae-
Mergi direct la: