Acvaristica, pesti, plante
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Acvaristica, pesti, plante

Totul despre pesti exotici, plante si acvarii -animale iubite-
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Salut!

In jos 
5 participanți
AutorMesaj
nightman29
Peste soldat
Peste soldat
nightman29


Mesaje : 43
Data de inscriere : 12/12/2009
Localizare : Aricestii-Rahtivani,Prahova

Salut! Empty
MesajSubiect: Salut!   Salut! Icon_minitimeSam Dec 12, 2009 5:17 am

Sunt Emy si sunt din Aricestii Rahtivani(la 15 km de Ploiesti). Am 31 ani.
Posed un acvariu home made de 80 l,in care am 4 scalari 4 molinezi 1 ancitrus,2 plante echinodorus care nu prea imi merg bine datorita lumini proaste,filtru intern resun bf 200.
Nu am folosit si nici nu folosesc teste de apa deoarece sunt scumpe,cred eu in raport cu salariul meu,nu am avut probleme din cauza asta pt ca fac schimb de apa periodic.
Cam atat!
Sus In jos
Sorin C.
Peste capitan
Peste capitan
Sorin C.


Mesaje : 694
Data de inscriere : 10/11/2009
Localizare : Ploiesti N-E-S-V.

Salut! Empty
MesajSubiect: Re: Salut!   Salut! Icon_minitimeSam Dec 12, 2009 9:34 am

Bine ai venit. Ape limpezi si pesti sanatosi in continuare. Daca nu exagerezi cu mancarea sau fertilizantii nici nu ai nevoie de teste.
Am inteles ca stai prost cu lumina. La acvariul tau iti trebuie neon de 18 watti ( 590 mm lungime) , cate, depinde de ce necesitati au plantele tale. Un neon Osram 865 e 9 lei bucata iar un droser aferent e in artsani vreo 8 lei. Daca vrei mai multe detalii adauga-ma la lista de messenger, scifficus_xxx.
Sus In jos
stoikan
Peste sergent
Peste sergent
stoikan


Mesaje : 163
Data de inscriere : 08/12/2009
Localizare : Ploiesti

Salut! Empty
MesajSubiect: salut   Salut! Icon_minitimeDum Dec 13, 2009 12:00 pm

Bine ai venit. Cred ca ai nevoie de 2 neoane de 18W. Ar trebui sa fie suficient. Cu scalarii nu stiu ce sa zic... pe parcurs ar trebui sa pastrezi doar 1 pereche. Eu am avut 4 in 180 L si fiecare pereche avea jumatatea ei de acvariu. Nu prea indrazneau sa se viziteze Smile
Sus In jos
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

Salut! Empty
MesajSubiect: Re: Salut!   Salut! Icon_minitimeDum Dec 13, 2009 8:36 pm

Salut si bine ai venit. Salut! 192511
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
Claude
Peste soldat
Peste soldat



Mesaje : 81
Data de inscriere : 06/12/2009
Localizare : Ploiesti

Salut! Empty
MesajSubiect: Re: Salut!   Salut! Icon_minitimeDum Dec 13, 2009 11:07 pm

salut si bine ai venit!

Legat de ce iti spune scifficus, vin si eu cu o completare. Am acasa si t8 si t5. ambele 865... Sper sa nu par Gica Contra, dar daca iti permiti, eu as pune 2x 24 w t5 de 865 (16.90 RON bucata la Marbo) Costa dublu dar te si tine dublu iar daca acvariul este inalt, adancimea la care lumineaza T5 este mult mai mare deci poti creste plante de gazon.. ai avea 0,6 w / l, asta insemna ca poti - cu putina rabdare- creste si plante cu necesitatii mari de luminozitate. echinodorusii in general sunt ok ca cerinte (medii la lumina, depinde insa si de specia pe care o ai si de inaltimea coloanei de apa). Promovez T5 pentru ca eu unul am inceput tranzitia la el in acvariile plantate si sunt mai mult decat uimit de diferenta. La 0, 5 w/l am pearling la riccia fara sa adaug deloc co2. Iar glosso creste la 0,6 intr-o veselie in acvariul in care fertilizez etc. Mai sunt si alte considerente. Lungimea neoanelor de 24w este de 549 mm (mai multi w pentru o dimensiune mai mica a neonului ). De mers merg cu balastul electronic universal(cel de 8 lei de care zice scifficus). Si asa cum am spus din motive economice am pus intial t8 iar acum ma trec pe t5...daca ascultam sfaturile altora si treceam direct pe t5...economiseam destul de mult.

Intr-o alta odrine de idei scalarii, daca nu sunt maturi (nu au inca fondul irisului portocaliu sau rosu) si ii mai poti lasa o vreme si 4 in acvariul de 80 de l dar e bine sa pastrezi pe viitor numai 2 (ideal pereche). devin maturi cam la 8-9 luni (sau mai devreme daca sunt hraniti cu hrana de lux gen inima de vita, larvae vii etc...) iar cei mai adesea cei care ii vad eu prin petshopuri au intre 1-4 luni. Eu unul tin in momentul de fata fiecare pereche in acvariul ei. si am scapat de luptele intre masculi care se mai lasau si cu aripioare zdrelite etc...

Am folosit si inca folosesc unele teste de apa si nu sunt deloc fanul lor. pe langa faptul ca rezultatul e de o acuratete indoielnica, in general acvariul si plantele iti spun singure ce au nevoie. testele imi apar ca fiind utile cand startezi un bazin si cand ai o problema in apa (alge sau carente). Schimbul de apa e foarte ok dar sper ca e partial si nu total.
Sus In jos
nightman29
Peste soldat
Peste soldat
nightman29


Mesaje : 43
Data de inscriere : 12/12/2009
Localizare : Aricestii-Rahtivani,Prahova

Salut! Empty
MesajSubiect: Re: Salut!   Salut! Icon_minitimeDum Dec 13, 2009 11:43 pm

Eu am un capac la acvariu facut de mine si in el am un neon de 18w dar normal.As lua un neon de care zice scifficus dar nu am timp sa umblu de colo colo in cautarea lui cand intru in Ploiesti.
Mi-ar conveni sa-mi spuneti un magazin unde gasesc neonul ala osram 865.
In ceea ce priveste t5-urile as vrea sa le iau dar din ianuarie in colo,nu de alta dar acum nevastamea nu-mi da bani pt ele. Poate pana atunci se mai strang persoane care vor neoane de la Marble si facem o comanda.
O sa incerc sa pun si cateva poze sa vedeti acvariul meu cu capac si toate ce mai sunt pe acolo,sa vedem daca ma descurc.
Va multumesc pt urari si sfaturi si va doresc si eu ape limpezi si sarbatori fericite.
Sus In jos
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

Salut! Empty
MesajSubiect: Re: Salut!   Salut! Icon_minitimeLun Dec 14, 2009 8:52 am

va rog frumos sa incercati sa dezvoltati aceste ideii la o alta sectiune.poate mai sunt persoane interesate, si nu gasesc!
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
Continut sponsorizat





Salut! Empty
MesajSubiect: Re: Salut!   Salut! Icon_minitime

Sus In jos
 
Salut!
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» salut de la telega
» salut
» Salut acvaristilor!

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Acvaristica, pesti, plante :: Forum Acvaristica :: Introducere-
Mergi direct la: