Acvaristica, pesti, plante
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Acvaristica, pesti, plante

Totul despre pesti exotici, plante si acvarii -animale iubite-
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Am nevoie de sfaturi.

In jos 
3 participanți
AutorMesaj
bogdan
Greenhorn



Mesaje : 8
Data de inscriere : 08/11/2010
Localizare : galati

Am nevoie de sfaturi. Empty
MesajSubiect: Am nevoie de sfaturi.   Am nevoie de sfaturi. Icon_minitimeMar Noi 09, 2010 8:04 am

Buna vreau sa va spun ca pina acum am crescut doar specii vivipare dar sint mult mai pasionat de cele ovovipare si vreau sa incep o mica crescatorie cu specii ca Betta,Gurami,Colisa,si am nevoie de niste sfaturi despre cam cite bazine am nevoie si ce marime plus ceva sfaturi pentru inceputul acestei minicrescatorii Wink
Sus In jos
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

Am nevoie de sfaturi. Empty
MesajSubiect: Re: Am nevoie de sfaturi.   Am nevoie de sfaturi. Icon_minitimeMar Noi 09, 2010 8:23 am

De cate bazine ai nevoie?
Depinde doar de tine cati pesti vrei sa ai. Cel mai mic bazin sa fie de 40 litri pe perechea de pesti si asta doar pentru inmultit.
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
simpfzoli
Peste soldat
Peste soldat



Mesaje : 90
Data de inscriere : 09/11/2010
Localizare : satu mare

Am nevoie de sfaturi. Empty
MesajSubiect: Re: Am nevoie de sfaturi.   Am nevoie de sfaturi. Icon_minitimeMar Noi 09, 2010 9:09 pm

de exemplu la colisa tre sa iei un acvariu de 40 de liti de apa pe care il pui pina la jumatate cu apa si pui perechea de pesti(colisa ) in ea. mai pui citeva plante si bine inteles plante de suprafata. e mai bine daca intriduci c o zi mai repede femela si masculul mai tirziu. dupa depunere scoti femela imediat ca ai sanse mari ca masculul sa o omoare. iar dupa ce tiau eclozat idrele scoti si masculul. puii vor fi hraniti la inceput cu artemia proaspat eclozata. la colisa si la betta e identic totul. si is destul de usor de inmultit. incan un sfat cu gurami nu iti recomand sa incerci pentru ca gurami nu vrea nimeni ai sa reuseti cu inmultirea lor dar degaba o sa iti trebuiasca o gramada de acvarii si numai pentru ca nu o sa cumpere nimeni gurami sau prea putini. la betta gindestete ca dupa un anumit timp toti masculii va trebuii sa i ti singuri in pahara de lastic. asta inseamna ca la 80 de masculi 80 de pahare. ai spatiu suficient ? perechile sa ti le alegi foarte bine si daca exista pesti cu defecte cit de mici incearca sa-i ocolesti pentru ca defectele se trnsmit puiilor. daca mai ai nelamuriri te voi ajuta cu placere.
Sus In jos
bogdan
Greenhorn



Mesaje : 8
Data de inscriere : 08/11/2010
Localizare : galati

Am nevoie de sfaturi. Empty
MesajSubiect: Re: Am nevoie de sfaturi.   Am nevoie de sfaturi. Icon_minitimeMar Noi 09, 2010 9:30 pm

Ce sa mai zic chiar nu am luat in considerare lucrurile astea si multumesc frumos pentru sfaturi,dar atunci ce specii sint recomandate ca fiind usor de crescut si inmultit caci cu Beta si Gurami cred ca sint lamurit,vorbesc despre specii ovovipare Am nevoie de sfaturi. 164614
Sus In jos
simpfzoli
Peste soldat
Peste soldat



Mesaje : 90
Data de inscriere : 09/11/2010
Localizare : satu mare

Am nevoie de sfaturi. Empty
MesajSubiect: Re: Am nevoie de sfaturi.   Am nevoie de sfaturi. Icon_minitimeMar Noi 09, 2010 11:59 pm

caci esti incepator nu stiu ce sa iti recomand. eventual zebre sau conconius... colisa ... varietati mai multe. diferite culori. si incearca cu varietati mai deosebite colisa are o gramada de feluri vezi si u de care poti sa iti iei.
Sus In jos
bogdan
Greenhorn



Mesaje : 8
Data de inscriere : 08/11/2010
Localizare : galati

Am nevoie de sfaturi. Empty
MesajSubiect: Re: Am nevoie de sfaturi.   Am nevoie de sfaturi. Icon_minitimeMier Noi 10, 2010 12:24 am

Da asa am sa si fac Colisa si Conconius o sa fie,singura problema va fi faptul ca nu prea gasim in Galati Colisa din nu stiu care motiv,dar sper sa gasesc totusi citeva perechi,si multumesc frumos pentru cele invatate caci eram gata gata sa ma apuc de Gurami si Beta si sigur se solda cu un mare esec new48
Sus In jos
Continut sponsorizat





Am nevoie de sfaturi. Empty
MesajSubiect: Re: Am nevoie de sfaturi.   Am nevoie de sfaturi. Icon_minitime

Sus In jos
 
Am nevoie de sfaturi.
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Acvaristica, pesti, plante :: Forum Acvaristica :: Informatii si detalii acvaristice-
Mergi direct la: