Acvaristica, pesti, plante
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Acvaristica, pesti, plante

Totul despre pesti exotici, plante si acvarii -animale iubite-
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 buturugi, crengi, radacini

In jos 
+3
Sorin C.
merlin21
ady vladutz
7 participanți
AutorMesaj
ady vladutz
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 375
Data de inscriere : 09/10/2010
Localizare : campina

buturugi, crengi, radacini Empty
MesajSubiect: buturugi, crengi, radacini   buturugi, crengi, radacini Icon_minitimeSam Oct 09, 2010 9:40 pm

weekendul urmator vreau sa dau o fuga prin imprejurimi in cautarea unor noi decoruri pentru acvariu. eu am avut succes cu arborii autohtoni si dak daca este careva interesat caut in functie de dimensiunile si formele pe care le doriti. dau la schimb cu alte produse sau le vand pe bani, sau dak daca aveti alte sugestii...
pentru alte detalii ma gasiti la id de mess adrian_cristian53
Sus In jos
merlin21
Peste soldat
Peste soldat
merlin21


Mesaje : 23
Data de inscriere : 29/09/2010
Localizare : Bucuresti-Targoviste

buturugi, crengi, radacini Empty
MesajSubiect: Re: buturugi, crengi, radacini   buturugi, crengi, radacini Icon_minitimeLun Oct 11, 2010 9:19 am

pai pune si tu poze, sa vedem despre ce este vorba
Sus In jos
Sorin C.
Peste capitan
Peste capitan
Sorin C.


Mesaje : 694
Data de inscriere : 10/11/2009
Localizare : Ploiesti N-E-S-V.

buturugi, crengi, radacini Empty
MesajSubiect: Re: buturugi, crengi, radacini   buturugi, crengi, radacini Icon_minitimeLun Oct 11, 2010 7:04 pm

Omu' a zis ca da o fuga WE urmator dupa lemne. La ce vrei sa iti faca poze?
Sus In jos
Remus
Peste sergent
Peste sergent
Remus


Mesaje : 215
Data de inscriere : 10/09/2010
Localizare : Ploiesti

buturugi, crengi, radacini Empty
MesajSubiect: Re: buturugi, crengi, radacini   buturugi, crengi, radacini Icon_minitimeLun Oct 11, 2010 11:15 pm

La fuga lol! kicking
Sus In jos
ady vladutz
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 375
Data de inscriere : 09/10/2010
Localizare : campina

buturugi, crengi, radacini Empty
MesajSubiect: Re: buturugi, crengi, radacini   buturugi, crengi, radacini Icon_minitimeMar Oct 12, 2010 9:22 am

pai...eu am in acvariu o chestie mai micuta care arata cam asa
https://2img.net/r/ihimizer/img231/222/image199r.jpg
https://2img.net/r/ihimizer/img830/7633/image197.jpg
acum u poti sa zici k vrei ditamai busteanul la 2m...nush....poti sa zici k vrei cv sa se incadreze in anumite dimensiuni, sau poti sa zici k vrei ceva care sa semene cu mai stiu eu ce lemn ai vazut in nush ce poza...iti dai seama k nu ma duc cu o caruta sa o umplu de lemne....iau si eu 2-3 chestii care imi par mai interesante si vad ce s-ar potrivii la mine...as vrea sa caut niste radacini ca sunt mai spectaculoase
scuze pentru calitatea proasta a imaginilor

am repetat de nu stiu cate ori, nu mai folositi rezolutii care sa necesite 2 monitoare alaturate.
si renunta te rog la k, sh, cv, incearca limba romana in schimb. (mihai b.)



scuze...mi-am dat seama tarziu de rezolutie....si nu mai folosesc prescurtari


o creamga care mie mi se pare interesanta e asta
buturugi, crengi, radacini 19092010001x
Sus In jos
ady vladutz
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 375
Data de inscriere : 09/10/2010
Localizare : campina

buturugi, crengi, radacini Empty
MesajSubiect: Re: buturugi, crengi, radacini   buturugi, crengi, radacini Icon_minitimeVin Oct 15, 2010 9:08 am

in trecere am mai vazut cate ceva azi
buturugi, crengi, radacini 15102010001
buturugi, crengi, radacini 15102010003k
buturugi, crengi, radacini 15102010004
buturugi, crengi, radacini 15102010005
buturugi, crengi, radacini 15102010006
buturugi, crengi, radacini 15102010007
buturugi, crengi, radacini 15102010008
buturugi, crengi, radacini 15102010009
buturugi, crengi, radacini 15102010010
buturugi, crengi, radacini 15102010
Sus In jos
merlin21
Peste soldat
Peste soldat
merlin21


Mesaje : 23
Data de inscriere : 29/09/2010
Localizare : Bucuresti-Targoviste

buturugi, crengi, radacini Empty
MesajSubiect: Re: buturugi, crengi, radacini   buturugi, crengi, radacini Icon_minitimeVin Oct 15, 2010 9:47 am

interesant.. dar e cam ciudat. nu prea imi dau seama de dimensiuni.. ce fel de lemn este, daca rezista in acvariu.
pe mine me intereseaza ceva de genu ultima poza..
Sus In jos
ady vladutz
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 375
Data de inscriere : 09/10/2010
Localizare : campina

buturugi, crengi, radacini Empty
MesajSubiect: Re: buturugi, crengi, radacini   buturugi, crengi, radacini Icon_minitimeVin Oct 15, 2010 9:50 am

merlin21 a scris:
interesant.. dar e cam ciudat. nu prea imi dau seama de dimensiuni.. ce fel de lemn este, daca rezista in acvariu.
pe mine me intereseaza ceva de genu ultima poza..
majoritatea din poze sunt salcam si foarte putine nuc uscate....asta e ce am vazut eu in trecere...poti sa-mi dai niste dimensiuni ...parca tu esti tipul cu nano?
Sus In jos
Sorin C.
Peste capitan
Peste capitan
Sorin C.


Mesaje : 694
Data de inscriere : 10/11/2009
Localizare : Ploiesti N-E-S-V.

buturugi, crengi, radacini Empty
MesajSubiect: Re: buturugi, crengi, radacini   buturugi, crengi, radacini Icon_minitimeVin Oct 15, 2010 7:44 pm

Iti recomand nici macar o aschiuta mica de nuc sa nu bagi in acvariu. Contine prea mult iod si cativa tanini toxici si afecteaza foarte mult pestii. Salcamul daca este uscat si oparit este bun pentru acvariu.
Sus In jos
Mios
Peste capitan
Peste capitan
Mios


Mesaje : 643
Data de inscriere : 29/06/2010
Localizare : Ploiesti EST

buturugi, crengi, radacini Empty
MesajSubiect: Re: buturugi, crengi, radacini   buturugi, crengi, radacini Icon_minitimeVin Oct 15, 2010 7:58 pm

Daca ai stii cat trebuie fierte aceste crengi ca sa stea la fundul acvariului, si nu la suprafata lui....te-ai lasa pagubas. Razz
Dar cine stie. Incercarea moarte n-are.
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

buturugi, crengi, radacini Empty
MesajSubiect: Re: buturugi, crengi, radacini   buturugi, crengi, radacini Icon_minitimeVin Oct 15, 2010 8:04 pm

Nici unul din lemnele din acvariul meu nu este fiert. Am mangrove luate din HB
si cioate de vita de vie aduse de un prieten. Toate acestea au fost spalate bine
cu dusul cu apa fierbinte si frecate cu o perie sa iasa mizeria, si apoi tinute in
galeata cu apa cateva zile ca sa se imbibe.

Plus ca se pot ancora de fundul bazinului cu o ventuza.
Sus In jos
ady vladutz
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 375
Data de inscriere : 09/10/2010
Localizare : campina

buturugi, crengi, radacini Empty
MesajSubiect: Re: buturugi, crengi, radacini   buturugi, crengi, radacini Icon_minitimeVin Oct 15, 2010 8:53 pm

stiu cum trebuiesc tratate lemnele pentru acvariu
am am o creanga de prun uscat. la fel ca si mihai am pus-o sub dus fierbinte si am frecat-o cu peria sa nu ramana impuritati iar apoi am tinut-o in apa sa vad cum se comporta.. am luat prun pebtru ca stiu ca dureaza mai mult pana putrezeste. intr-adevar daca lemnul este fiert o sa tina mai mult in apa fara sa putrezeasca. dar nu cred k vrei sa o tii 20 de ani in acvariu. eu ma plictisesc foarte usor de aranjamentul acvariului si sunt tentat sa schimb periodic decorul si elementele de decor.stiu k nucul este foarte toxic dar m-a intrebat la ce am facut pozele. din toate alea una singura era la nuc. astea nu leam luat akasa, leam vazut in trecere si le-am dat exemple drept model pentru cine este interesat sa vada cam ce pot gasii.
Sus In jos
danu7z
Peste sergent
Peste sergent
danu7z


Mesaje : 254
Data de inscriere : 28/09/2010
Localizare : bucuresti / berceni

buturugi, crengi, radacini Empty
MesajSubiect: Re: buturugi, crengi, radacini   buturugi, crengi, radacini Icon_minitimeSam Oct 16, 2010 12:53 am

scuze ca ma bag ca musca .. dar doar atata trebuie facut la o creanga sa zicem din parc? spalata cu dusul fiebinte data cu peria asa la misto putin si tinuta cateva zile intr-o galeata ? daca e asa imi umplu acvariu de crengi Very Happy:))) , eu credeam ca e ceva mai complicat .. fierte cu sare nu stiu de care .. nu stiu cat timp tinute sub apa si asa mai departe...
Sus In jos
http://www.v3rs4c3.sunphoto.ro
ady vladutz
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 375
Data de inscriere : 09/10/2010
Localizare : campina

buturugi, crengi, radacini Empty
MesajSubiect: Re: buturugi, crengi, radacini   buturugi, crengi, radacini Icon_minitimeSam Oct 16, 2010 12:59 am

danu7z a scris:
scuze ca ma bag ca musca .. dar doar atata trebuie facut la o creanga sa zicem din parc? spalata cu dusul fiebinte data cu peria asa la misto putin si tinuta cateva zile intr-o galeata ? daca e asa imi umplu acvariu de crengi Very Happy:))) , eu credeam ca e ceva mai complicat .. fierte cu sare nu stiu de care .. nu stiu cat timp tinute sub apa si asa mai departe...
nu chiar asa la nimereala...nu poti folosii rasinoase si lemn moale ca putrezesc foarte repede.nucul cred ca este imposibil de bagat datorita cantitatii mare de tanin,sper sa nu gresesc
daca lemnul e verde eu cred k trebuie neaparat fiert
Sus In jos
danu7z
Peste sergent
Peste sergent
danu7z


Mesaje : 254
Data de inscriere : 28/09/2010
Localizare : bucuresti / berceni

buturugi, crengi, radacini Empty
MesajSubiect: Re: buturugi, crengi, radacini   buturugi, crengi, radacini Icon_minitimeSam Oct 16, 2010 1:01 am

dar daca e uscat merge doar pusa niste apa fiarta peste el si frecat cu o perie (nu de sarma) ?
Sus In jos
http://www.v3rs4c3.sunphoto.ro
ady vladutz
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 375
Data de inscriere : 09/10/2010
Localizare : campina

buturugi, crengi, radacini Empty
MesajSubiect: Re: buturugi, crengi, radacini   buturugi, crengi, radacini Icon_minitimeSam Oct 16, 2010 1:05 am

danu7z a scris:
dar daca e uscat merge doar pusa niste apa fiarta peste el si frecat cu o perie (nu de sarma) ?

nu stiu sigur...eu nu am avut probleme cu al meu
Sus In jos
danu7z
Peste sergent
Peste sergent
danu7z


Mesaje : 254
Data de inscriere : 28/09/2010
Localizare : bucuresti / berceni

buturugi, crengi, radacini Empty
MesajSubiect: Re: buturugi, crengi, radacini   buturugi, crengi, radacini Icon_minitimeSam Oct 16, 2010 1:23 am

am inteles.. o sa caut si eu si o sa va tin la curent , ady multumesc pentru sfaturi !
Sus In jos
http://www.v3rs4c3.sunphoto.ro
danu7z
Peste sergent
Peste sergent
danu7z


Mesaje : 254
Data de inscriere : 28/09/2010
Localizare : bucuresti / berceni

buturugi, crengi, radacini Empty
MesajSubiect: Re: buturugi, crengi, radacini   buturugi, crengi, radacini Icon_minitimeSam Oct 16, 2010 6:19 am

am gasit si eu o creanga , am decojit-o , am bagat-o sub dush cu apa calda si acum zace intr-un butoi cu apa rece Very Happy , ar mai trebuii sa-i fac ceva?

c-am asta e inceputul
buturugi, crengi, radacini D4n0780

jumate decojita
buturugi, crengi, radacini D4n0783

decojita toata creanga
buturugi, crengi, radacini D4n0784
Sus In jos
http://www.v3rs4c3.sunphoto.ro
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

buturugi, crengi, radacini Empty
MesajSubiect: Re: buturugi, crengi, radacini   buturugi, crengi, radacini Icon_minitimeSam Oct 16, 2010 6:22 am

Creanga de .... ?
Sus In jos
danu7z
Peste sergent
Peste sergent
danu7z


Mesaje : 254
Data de inscriere : 28/09/2010
Localizare : bucuresti / berceni

buturugi, crengi, radacini Empty
MesajSubiect: Re: buturugi, crengi, radacini   buturugi, crengi, radacini Icon_minitimeSam Oct 16, 2010 6:28 am

Mihai B. a scris:
Creanga de .... ?
ti-as raspunde cu cel mai mare drag daca as stii Very Happy , am vazut-o la cineva in curte ... m-am aplecat peste gard si am luat=o am rupt=o ca era mai mare Very Happy mi-am oprit ce-mi trebuia si restul am lasat omului ca poate ii trebuia Smile) ... cred ca visin sau cires... c=am asta ar fi parerea mea...

L,E, -=>> e buna sau nu ? o bag in acvariu sau nu ? va intreb ca nu vreau sa mai comit vreo prostie ....
Sus In jos
http://www.v3rs4c3.sunphoto.ro
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

buturugi, crengi, radacini Empty
MesajSubiect: Re: buturugi, crengi, radacini   buturugi, crengi, radacini Icon_minitimeSam Oct 16, 2010 7:30 am

Nu. Nu.
Sus In jos
danu7z
Peste sergent
Peste sergent
danu7z


Mesaje : 254
Data de inscriere : 28/09/2010
Localizare : bucuresti / berceni

buturugi, crengi, radacini Empty
MesajSubiect: Re: buturugi, crengi, radacini   buturugi, crengi, radacini Icon_minitimeSam Oct 16, 2010 7:57 am

poti fi mai detaliat te rog , daca tot m-am chinuit o ora si ceva sa o belesc de coaja sa stiu macar de ce nu o pot baga in acvariu Neutral kicking kicking new48 affraid
L.e. am uitat sa specific , e mai uscata ca Ceausescu... banuiesc ca se vede si din poze


Ultima editare efectuata de catre danu7z in Sam Oct 16, 2010 8:01 am, editata de 1 ori
Sus In jos
http://www.v3rs4c3.sunphoto.ro
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

buturugi, crengi, radacini Empty
MesajSubiect: Re: buturugi, crengi, radacini   buturugi, crengi, radacini Icon_minitimeSam Oct 16, 2010 8:00 am

Mihai B. a scris:
Creanga de .... ?

danu7z a scris:
.... ti-as raspunde cu cel mai mare drag daca as stii ....
Sus In jos
danu7z
Peste sergent
Peste sergent
danu7z


Mesaje : 254
Data de inscriere : 28/09/2010
Localizare : bucuresti / berceni

buturugi, crengi, radacini Empty
MesajSubiect: Re: buturugi, crengi, radacini   buturugi, crengi, radacini Icon_minitimeSam Oct 16, 2010 8:07 am

danu7z a scris:

cred ca visin sau cires...
tind sa cred ca cires din mai multe motive
Sus In jos
http://www.v3rs4c3.sunphoto.ro
ady vladutz
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 375
Data de inscriere : 09/10/2010
Localizare : campina

buturugi, crengi, radacini Empty
MesajSubiect: Re: buturugi, crengi, radacini   buturugi, crengi, radacini Icon_minitimeSam Oct 16, 2010 8:09 am

din cate stiu eu, ar trebuii sa fie dintr-un lemn de esenta tare....si cred k ciresul sau visinul coloreaza apa, nu?

mai bine iti caut eu niste salcam uscat Smile) si cu forme mult mai interesante
Sus In jos
danu7z
Peste sergent
Peste sergent
danu7z


Mesaje : 254
Data de inscriere : 28/09/2010
Localizare : bucuresti / berceni

buturugi, crengi, radacini Empty
MesajSubiect: Re: buturugi, crengi, radacini   buturugi, crengi, radacini Icon_minitimeSam Oct 16, 2010 8:16 am

pffaaii de capu meu , m-am chinuit ca idiotu' si voi ziceti ca nu e buna Smile)) ady ms de oferta , dar pana vine din prahova in bucuresti , ajung eu la Buzau si iau de acolo tot ce am nevoie , incepand de la vita de vie pana la coji de nuca Smile)) scuza-ma ca ti-am stricat postul cu intrebarile mele stupide Neutral :*
Sus In jos
http://www.v3rs4c3.sunphoto.ro
ady vladutz
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 375
Data de inscriere : 09/10/2010
Localizare : campina

buturugi, crengi, radacini Empty
MesajSubiect: Re: buturugi, crengi, radacini   buturugi, crengi, radacini Icon_minitimeSam Oct 16, 2010 8:31 am

danu7z a scris:
pffaaii de capu meu , m-am chinuit ca idiotu' si voi ziceti ca nu e buna Smile)) ady ms de oferta , dar pana vine din prahova in bucuresti , ajung eu la Buzau si iau de acolo tot ce am nevoie , incepand de la vita de vie pana la coji de nuca Smile)) scuza-ma ca ti-am stricat postul cu intrebarile mele stupide Neutral :*

nu cred ca poti folosii coji de nuca...vita de vie arata foarte bine, dar si pe aia trebuie sa o fierbi foarte mult
Sus In jos
danu7z
Peste sergent
Peste sergent
danu7z


Mesaje : 254
Data de inscriere : 28/09/2010
Localizare : bucuresti / berceni

buturugi, crengi, radacini Empty
MesajSubiect: Re: buturugi, crengi, radacini   buturugi, crengi, radacini Icon_minitimeSam Oct 16, 2010 9:11 am

era sub forma de gluma treaba cu nucile , Very Happy ma refeream la cojile de nuci de cocos Smile))
Sus In jos
http://www.v3rs4c3.sunphoto.ro
Continut sponsorizat





buturugi, crengi, radacini Empty
MesajSubiect: Re: buturugi, crengi, radacini   buturugi, crengi, radacini Icon_minitime

Sus In jos
 
buturugi, crengi, radacini
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» buturugi
» schimb pesti si buturugi...
» executam radacini pentru fundaluri si de mijloc

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Acvaristica, pesti, plante :: Sectiunea bizz :: Schimburi-
Mergi direct la: