Acvaristica, pesti, plante
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Acvaristica, pesti, plante

Totul despre pesti exotici, plante si acvarii -animale iubite-
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 guppy

In jos 
+3
Ionut T.
aco
alexploiesti
7 participanți
AutorMesaj
alexploiesti
Peste soldat
Peste soldat
alexploiesti


Mesaje : 23
Data de inscriere : 04/10/2010
Localizare : Ploiesti-vest

guppy Empty
MesajSubiect: guppy   guppy Icon_minitimeMar Oct 05, 2010 10:39 pm

as vrea si eu cateva informatii despre cresterea puilor de guppy.
Sus In jos
aco
Peste colonel
Peste colonel



Mesaje : 1084
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti Sud

guppy Empty
MesajSubiect: Re: guppy   guppy Icon_minitimeMar Oct 05, 2010 11:59 pm

Se cresc singuri.. toata treaba e sa nu ii manance parintii sau alti pesti. Daca vrei sa-i tii e bine sa-i separi.
Sus In jos
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

guppy Empty
MesajSubiect: Re: guppy   guppy Icon_minitimeMier Oct 06, 2010 12:07 am

Mancarica putina si des, aproximativ 3/6 ori pe zi.
Temperatura 24/26 grade.
Daca poti planta+un strat si sa le faci si lor un acvariu, ar fi ideal. Undeva la 30l
Filtrare cu burete bolborositor, aerare moderata.


Ultima editare efectuata de catre Ionut T. in Mier Oct 06, 2010 12:23 am, editata de 1 ori
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
ovidiucro
Peste sergent
Peste sergent
ovidiucro


Mesaje : 335
Data de inscriere : 15/08/2010
Localizare : Campina PH

guppy Empty
MesajSubiect: Re: guppy   guppy Icon_minitimeMier Oct 06, 2010 12:09 am

Guppi este originar din Venezuela, Guyana, Trinidad şi insulele Barbados, unde trăieşte în bălţi şi lacuri mici, care uneori seacă complet. Fundul acestor ape este acoperit cu mal, iar apa, datorită evaporaţiei puternice, este de multe ori foarte dură >(10—12°D.G.). Apele sînt bogate în vegetaţie tropicală şi pline de larve de ţînţari-moschito, pe care guppii îi consumă cu multă plăcere, în ţările de baştină, populaţia locală l-a numit peştele milionar, deoarece se reproduce uşor. Acest peşte mic, cu colorit frumos, mişună în apele natale.
Se reproduce în acvarii amenajate modest, cu un simplu filtru, cateva tufe de mirophyllum si riccia.
Guppi este un peşte vivipar. Icrele fecundate se dezvoltă în ovarele femelei. Perioada de gestaţie durează 4 săptămani. In perioada de gestaţie, reproducătorii vor fi hrăniţi în special cu hrană vie şi numai pe măsură ce o consumă. La 6 săptămîni devin maturi din punct de vedere sexual. Este o specie prolifică. Ca o trăsătură interesantă amintim faptul că spermatozoizii pătrunşi în ovarele femelei se păstrează în încreţiturile acestora. Ei rămîn activi pentru încă 4—5 fecundări consecutive. Natura suplineşte astfel lipsa masculului, care în anumite ape din ţara de baştină se găseşte într-un număr redus.
în urma numeroaselor încrucişări şi selecţionări, guppy a devenit sensibil şi pretenţios faţă de hrană, care trebuie să fie variată şi bogată în vitamine.
Asa, acum despre cresterea puilor de guppy:
Se pregateste un bazin de 20l, chiar si fara substrat (vei putea curata usor puii morti si mizeria de pe fund, acumularea de resturi e f. daunatoare puilor) doar cu un incalzitor si un filtru nu prea puternic, care ar putea afecta puii(acestora le place sa fie trasi de curent, de aceea se apropie periculos de admisia acestuia). Coloana de apa sa aiba 15cm inaltime. Cateva tufe de taxiphylum si hygrophila asigura adapostul necesar alevinilor. Conform constatărilor unor specialişti din S.U.A. (Axelrod, Whitern), fără Tubifex, care trebuie să constituie 60—70% din hrana peştilor, munca de încrucişare şi de selecţie nu dă rezultatele scontate. După aceşti autori, chiar de la varsta de cîteva zile alevinii trebuie hrăniţi cu tubi, bineînţeles sub formă de ,,tocătură". Artemia salina, este hrana ce se recomandă pentru generaţiile tinere, impreuna cu viermi micro, grindal, de cateva ori pe zi. Trebuie sa dai mancare numai atat cat consuma ei in cateva minute. Se recomada schimburi de apa zilnice, de 25%.
La varsta de 1,-2luni, ii poti muta in bazine cu alti pesti pasnici.


Ultima editare efectuata de catre ovidiucro in Mier Oct 06, 2010 1:59 am, editata de 1 ori
Sus In jos
http://www.cds-sat.ro
christiansen
Moderator
Moderator
christiansen


Mesaje : 308
Data de inscriere : 20/02/2010
Localizare : Ploiesti

guppy Empty
MesajSubiect: Re: guppy   guppy Icon_minitimeMier Oct 06, 2010 12:59 am

cred ca alex ar prefera sfaturi din experienta personala , ca de articole e plin internetul !

de pe melagurile noastre iti recomand jurnalul lui silvester, de pe alt forum , omul are o experienta mare cu cresterea acestor pesti si impartaseste niste sfaturi foarte utile ! asta daca vrei sa faci ceva performanta !
Sus In jos
alexploiesti
Peste soldat
Peste soldat
alexploiesti


Mesaje : 23
Data de inscriere : 04/10/2010
Localizare : Ploiesti-vest

guppy Empty
MesajSubiect: Re: guppy   guppy Icon_minitimeMier Oct 06, 2010 10:55 pm

iam separat intr-un acvariu de 10 l ca nu am mai mare.....cam in cate saptamani ii pot pune in acvariul mare?
Sus In jos
aco
Peste colonel
Peste colonel



Mesaje : 1084
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti Sud

guppy Empty
MesajSubiect: Re: guppy   guppy Icon_minitimeMier Oct 06, 2010 10:59 pm

Depinde de ritumul in care cresc, in mod normal la 3-4 saptamani ii poti muta in comunitar.
Sus In jos
le24vel
Peste soldat
Peste soldat



Mesaje : 17
Data de inscriere : 12/06/2012
Localizare : Bucuresti

guppy Empty
MesajSubiect: Re: guppy   guppy Icon_minitimeVin Iun 22, 2012 5:42 am

Salut,


Ti as sugera sa nu i muti inca...

1. Pulilor le dai mancare mult mai mica,se poate pierde intr un acvariu mai mare sau o pot manca pestii mai mari si ei sa ramana flamanzi.
2. Depinde si ce fel de filtru ai ...posibil sa mai pierzi din ei pe drum...
3. O sa ti fie mult mai greu knd le faci curatenie...trebuia sa sporesti atentia sa nu i tragi pe furtun. ( daca in felu asta schimbi apa)


Ramane la aprecierea ta!
Sus In jos
Sorin C.
Peste capitan
Peste capitan
Sorin C.


Mesaje : 694
Data de inscriere : 10/11/2009
Localizare : Ploiesti N-E-S-V.

guppy Empty
MesajSubiect: Re: guppy   guppy Icon_minitimeDum Aug 05, 2012 10:18 pm

De cand a intrebat omul si cand i-ai raspuns tu s-ar putea sa se fi si lasat de acvaristica.
Sus In jos
Continut sponsorizat





guppy Empty
MesajSubiect: Re: guppy   guppy Icon_minitime

Sus In jos
 
guppy
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» sunt bunic
» Guppy
» Donez guppy

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Acvaristica, pesti, plante :: Necuvantatoare acvatice :: Vivipari-
Mergi direct la: