Acvaristica, pesti, plante
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Acvaristica, pesti, plante

Totul despre pesti exotici, plante si acvarii -animale iubite-
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Microrasbora Galaxy

In jos 
5 participanți
AutorMesaj
ovidiucro
Peste sergent
Peste sergent
ovidiucro


Mesaje : 335
Data de inscriere : 15/08/2010
Localizare : Campina PH

Microrasbora Galaxy Empty
MesajSubiect: Microrasbora Galaxy   Microrasbora Galaxy Icon_minitimeLun Sept 13, 2010 10:40 pm

Astazi am primit confirmarea de la Viorel din Galati ca maine expediaza tot ce mai gaseste prin bazinul cu Microrasbora.
Asta inseamna, conform spuselor lui, intre 18 si 25 bucati.
Stiu ca in afara de Aco, mai dorea cineva, dar spre rusinea mea, recunosc faptul ca nu mai tin minte exact daca era Mios sau Angel scratch
Oricum, am sa anunt cand soseste pachetul galactic Laughing
Sus In jos
http://www.cds-sat.ro
AngelTudorache
Peste sergent
Peste sergent
AngelTudorache


Mesaje : 312
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti

Microrasbora Galaxy Empty
MesajSubiect: Re: Microrasbora Galaxy   Microrasbora Galaxy Icon_minitimeLun Sept 13, 2010 10:54 pm

Eu as fi vrut vreo 6.. asta daca mai sunt disponibili.. va trimisesem un pm ieri dimineata..
Va multumesc..

ps: eventual poate aflati de la Viorel cate femele si cati masculi sunt si cum se diferentiaza. Eu am citit ca sunt relativ usor de inmultit.. poate reusim sa aducem in acvariile din Ploiesti niste minunatii de microrasbora galaxy din productii prahovene.. Smile


Ultima editare efectuata de catre AngelTudorache in Lun Sept 13, 2010 10:59 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
ovidiucro
Peste sergent
Peste sergent
ovidiucro


Mesaje : 335
Data de inscriere : 15/08/2010
Localizare : Campina PH

Microrasbora Galaxy Empty
MesajSubiect: Re: Microrasbora Galaxy   Microrasbora Galaxy Icon_minitimeLun Sept 13, 2010 10:57 pm

Ii impartim, Angel, facem noi cumva Smile
Va anunt cand sosesc.
Sus In jos
http://www.cds-sat.ro
Mios
Peste capitan
Peste capitan
Mios


Mesaje : 643
Data de inscriere : 29/06/2010
Localizare : Ploiesti EST

Microrasbora Galaxy Empty
MesajSubiect: Re: Microrasbora Galaxy   Microrasbora Galaxy Icon_minitimeLun Sept 13, 2010 11:44 pm

Da Angel ii dorea. Eu am avut 8 si au murit Sad V-as ramane recunoscator dintr-un motiv, daca i-ati da si lui Angel cateva exemplare. bere
Sus In jos
ovidiucro
Peste sergent
Peste sergent
ovidiucro


Mesaje : 335
Data de inscriere : 15/08/2010
Localizare : Campina PH

Microrasbora Galaxy Empty
MesajSubiect: Re: Microrasbora Galaxy   Microrasbora Galaxy Icon_minitimeMar Sept 14, 2010 2:37 am

"Microrasbora sp “Galaxy” / Danio margaritatus
Este un peste care face parte din familia Cyprinidelor si care provine din zona Myanmar. Coloritul care contrasteaza puternic cu plantele din acvariu si dimensiunea redusa a acestuia il face sa se preteze foarte bine la acvariile nano.

Hranirea. Nu este un peste pretentios la hrana putand fi hraniti cu hrana comerciala, cu hrana vie cum sunt daphniile, cu tubifex sau chiar cu artemia.

Parametrii apei. In salbaticie acesti pesti traiesc in iazuri mici, putin adanci, la o adancime de maxim 30 cm unde apa are o temperatura care variaza intre 22- 25°C. Este recomandat sa fie crescuti si reprodusi in apa usor alcalina, la un pH cuprins intre 6.5 si 7.5.

Acvariul. Au nevoie de un acvariu mic, de 45 cm lungime, 30 cm latime si 30 cm inaltime fiind suficient de mare pentru a adaposti un card de Microrasbora sp “Galaxy”. Fiind timizi prefera acvariile mai umbrite, iar pentru a asigura acest lucru puteti sa folositi niste plante plutitoare. Se simt bine in acvariile bine plantate, in grupuri de minim 6 exemplare.

Temperament. Fiind un peste foarte mic si timid este recomandat sa fie crescuti in grupuri de macar 5-10 bucati. Chiar daca masculii au tendinta sa se urmareasca si sa se tachineze uneori, acesti pesti sunt foarte pasnici si pot fi crescuti cu orice specie care are un temperament asemanator.

Dimorfism sexual. Masculii au un colorit de baza albastru stralucitor si aripioarele intens colorate, mai ales cele pelviene si abdominale, care au o banda rosu-portocaliu situata intre doua benzi fine, negre-albastrui.
Microrasbora Galaxy Microrasboraspgalaxymal

Femelele sunt in general mai putin colorate, mai corpolente si cu abdomenul rotunjit.
Microrasbora Galaxy Microrasboraspgalaxyfem

Reproducerea. Pentru reproducere trebuie sa aveti 2 masculi si o femela pe care ii veti pregati pentru reproducere prin hranirea cu hrana vie. In acvariul de reproducere trebuie sa asigurati un loc pe care sa depuna icrele si care sa ofere totodata protectie icrelor deoarece masculul isi mananca icrele. De obicei, exemplarele alese pentru reproducere sunt hranite bine cateva zile, daca este posibil cu hrana vie. In acest timp, bazinul trebuie aerat si filtrat bine. Schimbarea masiva de apa, 35-50% declanseaza instinctul de reproducere. Se poate folosi ca suport pentru icre Java moss. Dupa depunere trebuie scosi din acvariu parintii pentru a evita mancarea puilor, desi sunt crescatori ce spun ca au reprodus si crescut puii de microrasbora, in prezenta adultilor. Fiind foarte mici, puii trebuie hraniti cu infuzori o perioada de timp.

Sus In jos
http://www.cds-sat.ro
Karma
Moderator
Moderator
Karma


Mesaje : 146
Data de inscriere : 13/05/2010
Localizare : Ploiesti

Microrasbora Galaxy Empty
MesajSubiect: Re: Microrasbora Galaxy   Microrasbora Galaxy Icon_minitimeMar Sept 14, 2010 4:00 am

Daca mai raman dupa impartire ... ma risc si eu la 2 perechi Rolling Eyes ... cu inmultitul lor rezolv eu problema Twisted Evil
Sus In jos
booghisgirl
Greenhorn



Mesaje : 4
Data de inscriere : 24/08/2010
Localizare : Campina

Microrasbora Galaxy Empty
MesajSubiect: Re: Microrasbora Galaxy   Microrasbora Galaxy Icon_minitimeMar Sept 14, 2010 4:39 am

Ii reproduce Karma fara nici un fel de problema stiu eu.Asta daca mai are chef.
Sus In jos
Mios
Peste capitan
Peste capitan
Mios


Mesaje : 643
Data de inscriere : 29/06/2010
Localizare : Ploiesti EST

Microrasbora Galaxy Empty
MesajSubiect: Re: Microrasbora Galaxy   Microrasbora Galaxy Icon_minitimeMar Sept 14, 2010 5:37 am

Nu ar fi rau sa reproduci microrasbora Karma. Chiar te rugam... msn
Sus In jos
ovidiucro
Peste sergent
Peste sergent
ovidiucro


Mesaje : 335
Data de inscriere : 15/08/2010
Localizare : Campina PH

Microrasbora Galaxy Empty
MesajSubiect: Re: Microrasbora Galaxy   Microrasbora Galaxy Icon_minitimeJoi Sept 16, 2010 9:02 am

Au sosit msn
22 bucati, intr-o forma de zile mari, nici macar unul nu "stranuta" macar Microrasbora Galaxy 396110
E drept ca, de data asta, Viorel a ascultat si i-a expediat intr-un bidon de 5 l, nu 1,5 ca data trecuta No
Am vorbit cu Aco si maine trece pe la mine sa facem imparteala.
Sus In jos
http://www.cds-sat.ro
Karma
Moderator
Moderator
Karma


Mesaje : 146
Data de inscriere : 13/05/2010
Localizare : Ploiesti

Microrasbora Galaxy Empty
MesajSubiect: Re: Microrasbora Galaxy   Microrasbora Galaxy Icon_minitimeJoi Sept 16, 2010 9:35 am

party ... sunt pui sau maturi ? ... sunt productia lui sau cumparati ? Rolling Eyes

Mai ramane si ptr mine 2 perechi ? aplecaciuni
Sus In jos
ovidiucro
Peste sergent
Peste sergent
ovidiucro


Mesaje : 335
Data de inscriere : 15/08/2010
Localizare : Campina PH

Microrasbora Galaxy Empty
MesajSubiect: Re: Microrasbora Galaxy   Microrasbora Galaxy Icon_minitimeJoi Sept 16, 2010 9:41 am

Sunt productia lui. Sunt si pui si maturi.
Pentru cele doua perechi, trebuie sa vorbim cu totii, eu pot sa-ti cedez o pereche de la mine.
Sus In jos
http://www.cds-sat.ro
Mios
Peste capitan
Peste capitan
Mios


Mesaje : 643
Data de inscriere : 29/06/2010
Localizare : Ploiesti EST

Microrasbora Galaxy Empty
MesajSubiect: Re: Microrasbora Galaxy   Microrasbora Galaxy Icon_minitimeJoi Sept 16, 2010 10:00 am

Asta e o idee buna...
Sus In jos
Continut sponsorizat





Microrasbora Galaxy Empty
MesajSubiect: Re: Microrasbora Galaxy   Microrasbora Galaxy Icon_minitime

Sus In jos
 
Microrasbora Galaxy
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Microrasbora galaxy

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Acvaristica, pesti, plante :: Sectiunea bizz :: Detalii tranzactii-
Mergi direct la: