Acvaristica, pesti, plante
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Acvaristica, pesti, plante

Totul despre pesti exotici, plante si acvarii -animale iubite-
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 OTRAVA la farmacie?

In jos 
+6
Cornel
booghibooghi
Ionut T.
aco
Mihai B.
ovidiucro
10 participanți
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
ovidiucro
Peste sergent
Peste sergent
ovidiucro


Mesaje : 335
Data de inscriere : 15/08/2010
Localizare : Campina PH

OTRAVA la farmacie? Empty
MesajSubiect: OTRAVA la farmacie?   OTRAVA la farmacie? Icon_minitimeDum Sept 12, 2010 9:22 am

Salut, tuturor.
Hai sa va spun si patania mea de azi, referitoare la tratarea algelor fuzz cu apa oxigenata:
azi, la schimbarea partiala de apa, am "jumulit" un microsorum cam jegos si a iesit din el nor de mizerie. Am sifonat, am curatat, am completat cu apa si dupa cca o ora, am vazut ca geamul din spate era plin de fuzz (o parte din norul de mizerie se depusese pe alge si le-a facut foarte vizibile. Am dat fuga la farmacie, am luat apa oxigenata, OTRAVA la farmacie? Otrava
am stins lumina de la acvariu si am pus 45 ml/80l apa. Cum pestii se comportau normal, am facut greseala sa plec o vreme. Dupa 3-4 ore, am zis sa vad ce se mai intampla. Am aprins neoanele si tabloul era groaznic: toate rasborele (10) moarte sau in agonie,OTRAVA la farmacie? Rasboramoarte
5-6 neoni morti, un microrasbora mort si doi in agonie.
Plantele pline de bule, de parca as fi injectat co2 la greu (eu nu am deloc)OTRAVA la farmacie? Perlare.
Am facut imediat un schimb masiv de apa 35-40l, dar inca mai am doi microrasbora ce stau cu gurile la suprafata apei, de parca nu au aer.OTRAVA la farmacie? Microbolnavi
Nu stiu ce porcarie am primit de la farmacie, dar si daca voiam otrava si tot nu era asa eficienta Evil or Very Mad
Atentie mare la ce cumparati, fratilor!!!
Sus In jos
http://www.cds-sat.ro
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

OTRAVA la farmacie? Empty
MesajSubiect: Re: OTRAVA la farmacie?   OTRAVA la farmacie? Icon_minitimeDum Sept 12, 2010 9:36 am

Ai primit exact ce scrie pe borcanel. Apa oxigenata. Daca numele ei incepe cu apa, nu inseamna ca e chiar apa.
Se mai numeste Peroxid de Oxigen si are formula H2O2. Este folosita in special ptr dezinfectarea si inchiderea ranilor,
pe care le "arde" (face niste spuma din ce imi aduc eu aminte). Are efecte hemostatice, adica coaguleaza
sangele si opreste sangerarea. Iti dai seama ce efect a avut trecerea acestei substante prin branhiile pestilor?

Acum ca sa te pun nitel la zid (fiind adminul cel rau nu pot sa ma dezic), eu ti-am zis sa scoti plantele si sa le speli
cu apa oxigenata pentru a indeparta algele de pe ele.
Sus In jos
aco
Peste colonel
Peste colonel



Mesaje : 1084
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti Sud

OTRAVA la farmacie? Empty
MesajSubiect: Re: OTRAVA la farmacie?   OTRAVA la farmacie? Icon_minitimeDum Sept 12, 2010 9:39 am

Mihai, din proprie experienta si din sfaturi primite de la oameni care stiu ce spun iti garantez ca apa oxigenata POATE fi folosita in acvarii fara nici o urmare grava asupra pestilor. DIn pacate aici aa fost ori vorba de o supradoza ori acea apa oxigenata contine si alte substante.
Am si eu partea mea de vina aici din pacate No

LE: metoda cu scosul plantelor nu are efect daca acvariul nu e tratat cu un filtru UV.
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

OTRAVA la farmacie? Empty
MesajSubiect: Re: OTRAVA la farmacie?   OTRAVA la farmacie? Icon_minitimeDum Sept 12, 2010 9:55 am

Ma indoiesc ca se poate folosi apa oxigenata in acvariu. Si daca da, in concentratie
asa de mica, ca nu ii mai vad sensul. Apa oxigenata, cum am zis si mai sus nu e deloc apa.

Citez dintr-un articol: "Se toarna o cana de apa oxigenata in bazin si se lasa pentru
jumatate de ora pentru a ucide orice organism."
Sus In jos
aco
Peste colonel
Peste colonel



Mesaje : 1084
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti Sud

OTRAVA la farmacie? Empty
MesajSubiect: Re: OTRAVA la farmacie?   OTRAVA la farmacie? Icon_minitimeDum Sept 12, 2010 9:57 am

Nu te indoi, nu vreau sa intru in polemici cu tine, eu am folosit-o cu succes si uneori in concentratii mult mai mari decat cea care a omorat pestii lui ovidiu. Sfatul l-am primit la randul meu de la cineva care merita ascultat si am si citit cateva experiente personale inainte sa trec la fapte. Ti-am scris pe mess mai multe, posteaza tu daca ai chef sa dai toate explicatiile si variantele posibile.
Acum ma simt si eu vinovat. Am specificat ca am facut-o pe barba mea si ca exista riscuri Sad


Ultima editare efectuata de catre aco in Dum Sept 12, 2010 10:04 am, editata de 2 ori
Sus In jos
ovidiucro
Peste sergent
Peste sergent
ovidiucro


Mesaje : 335
Data de inscriere : 15/08/2010
Localizare : Campina PH

OTRAVA la farmacie? Empty
MesajSubiect: Re: OTRAVA la farmacie?   OTRAVA la farmacie? Icon_minitimeDum Sept 12, 2010 10:02 am

Ce-a fost, a fost !
Am postat, pentru ca din greseli se invata. Singurii care au avut de suferit, au fost si cei mai nevinovati: pestii. De ei imi pare tare rau, nu ca n-as mai avea de unde sa iau altii, dar pur si simplu erau plini de sanatate, vioi si, asa cum am zis mai sus, complet nevinovati.
Am invatat o lectie, asta este, cel putin, sper sa citeasca toti si sa fie atenti in viitor!
ACO nu are nici o vina, sunt major, vaccinat si dupa ce am citit posturile despre fuzz, am luat singur hotararea asa ca suport consecintele.
Se pare, pana la urma, ca singura metoda eficienta impotriva "jigodiei" verzi este black out-ul total 2-4 zile.
Daca nu am scapat de fuzz, va fi urmatoarea incercare pe care o voi intreprinde.
Va tin la curent.
Sus In jos
http://www.cds-sat.ro
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

OTRAVA la farmacie? Empty
MesajSubiect: Re: OTRAVA la farmacie?   OTRAVA la farmacie? Icon_minitimeDum Sept 12, 2010 10:12 am

Sau, ceea ce recomand sunt produsele special dedicate acvaristicii.
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

OTRAVA la farmacie? Empty
MesajSubiect: Re: OTRAVA la farmacie?   OTRAVA la farmacie? Icon_minitimeDum Sept 12, 2010 10:26 am

In urma dezbaterii pe mess cu Aco, am cazut la un numitor comun.
Nu prea e ok sa folosim H2O2 in acvariul cu animalutze, riscurile
fiind prea mari. Fie ca gresesti concentratia, fie ca nu e peroxid de oxigen
pur ce ti se vinde in sticla, ai sanse mari sa crapi vietuitoarele.

Deci, eu personal raman la NU.
Sus In jos
booghibooghi
Peste sergent
Peste sergent
booghibooghi


Mesaje : 429
Data de inscriere : 24/07/2010
Localizare : Câmpina - Prahova

OTRAVA la farmacie? Empty
MesajSubiect: Re: OTRAVA la farmacie?   OTRAVA la farmacie? Icon_minitimeDum Sept 12, 2010 5:27 pm

M-a sunat si pe mine Ovidiu si tinand cont de acei pestisori am promis ca am sa iau sticla la munca si o sa ii fac o analiza amanuntita la laborator,am sa postez aici ce anume este si cata concentratie de H2O2 este in acea sticla
Sus In jos
ovidiucro
Peste sergent
Peste sergent
ovidiucro


Mesaje : 335
Data de inscriere : 15/08/2010
Localizare : Campina PH

OTRAVA la farmacie? Empty
MesajSubiect: Re: OTRAVA la farmacie?   OTRAVA la farmacie? Icon_minitimeDum Sept 12, 2010 5:40 pm

Bilant final, sper eu, al experimentului cu apa oxigenata:
microrasbora 4 supravietuitori (din 8 )
sumi 6 (din 6)
neoni 1 (din 10)
cori 1 (din 2) am avut 3, dar unul dintre ei a cazut victima tetrazonelor.
rasbora 0 (din 10)

Pestii supravietuitori inoata normal, dar se comporta ca si cum s-ar teme de ceva... nu ies de la adapostul plantelor.
Inca nu le-am dat de mancare, poate la pranz o s-o fac si am sa vad cum reactioneaza.
Sus In jos
http://www.cds-sat.ro
Cornel
Peste capitan
Peste capitan
Cornel


Mesaje : 575
Data de inscriere : 16/03/2010
Localizare : ploiesti

OTRAVA la farmacie? Empty
MesajSubiect: RE   OTRAVA la farmacie? Icon_minitimeDum Sept 12, 2010 5:48 pm

incearca si cu algol de la jbl dar in cantitate mult mai mica decat cea recomandata.la mine a mers.
Sus In jos
christiansen
Moderator
Moderator
christiansen


Mesaje : 308
Data de inscriere : 20/02/2010
Localizare : Ploiesti

OTRAVA la farmacie? Empty
MesajSubiect: Re: OTRAVA la farmacie?   OTRAVA la farmacie? Icon_minitimeDum Sept 12, 2010 9:12 pm

Cornel a scris:
incearca si cu algol de la jbl dar in cantitate mult mai mica decat cea recomandata.la mine a mers.

vezi ca asta daca nu ma insel contine sulfat de cupru, care nu este tolerat de ancistrusi , cory si nevertrebrate ! inainte de a mai folosi substante in acvariu , mai multa documentare ! study atentie si la sursele de informare !
Sus In jos
ovidiucro
Peste sergent
Peste sergent
ovidiucro


Mesaje : 335
Data de inscriere : 15/08/2010
Localizare : Campina PH

OTRAVA la farmacie? Empty
MesajSubiect: Re: OTRAVA la farmacie?   OTRAVA la farmacie? Icon_minitimeDum Sept 12, 2010 9:17 pm

[quote="christiansen"]
Cornel a scris:
inainte de a mai folosi substante in acvariu , mai multa documentare ! study atentie si la sursele de informare !
Asta ma duce cu gandul la un deziderat mai vechi de-al meu: o baza de date care sa cuprinda experienta "numelor grele" din acvaristica, dar si a noastra a celor din comunitate.
Baza de date sa fie actualizata, dezbatuta pe forum iar punctele asupra carora am cazut de acord sa fie postate intr-un capitol special.
O s-a dezvolt subiectul la prima intalnire a noastra.
Sus In jos
http://www.cds-sat.ro
Karma
Moderator
Moderator
Karma


Mesaje : 146
Data de inscriere : 13/05/2010
Localizare : Ploiesti

OTRAVA la farmacie? Empty
MesajSubiect: Re: OTRAVA la farmacie?   OTRAVA la farmacie? Icon_minitimeDum Sept 12, 2010 11:04 pm

Salut ... imi pare rau sa aud despre recentele decese ... totusi sa stii ca e suspecta cauza mortii ...
Si eu am folosit chiar de curand h2o2 in bazin ... 84l ... 45 ml in prima zi ... 40 a doua zi ... urmat de un schimb de 40l de apa ...
Am 11 neoni clasici, 8 roz, 7 negrii, 8 tanichtys albonubes, 2 botia ( si astia sunt chiar sensibili as putea spune), cory si anci ... si nu au avut absolut nici o problema No

Si la mine au perlat florile ... dar nu ca la tine ... si am si aditie de co2 .. si ceva lumina ... tind sa cred ca ai bagat o doza mai mare Rolling Eyes
Daca nu ma insel un "administrator" dupa alt forum (sa nu dam nume) sustinea ca a dozat in loc de 40ml/litru ... 150ml/litru ... si nu a avut probleme kicking

Deci ... ce doza ai bagat Suspect
Sus In jos
Sorin C.
Peste capitan
Peste capitan
Sorin C.


Mesaje : 694
Data de inscriere : 10/11/2009
Localizare : Ploiesti N-E-S-V.

OTRAVA la farmacie? Empty
MesajSubiect: Re: OTRAVA la farmacie?   OTRAVA la farmacie? Icon_minitimeLun Sept 13, 2010 2:02 am

Intrebare: cum ai turnat apa oxigenata in acvariu?

Sus In jos
ovidiucro
Peste sergent
Peste sergent
ovidiucro


Mesaje : 335
Data de inscriere : 15/08/2010
Localizare : Campina PH

OTRAVA la farmacie? Empty
MesajSubiect: Re: OTRAVA la farmacie?   OTRAVA la farmacie? Icon_minitimeLun Sept 13, 2010 3:21 am

Pt. Karma: doza a fost de aproape 40ml/100l
Pt. Sorin: am adaugat apa oxigentata incetisor, in curentul provocat de iesirea filtrului.

p.s. pe la ora 10, am inceput sa ma confrunt cu fenomenul de deciclare, provocat de moartea bacteriilor din filtru.
Pe la ora 13 am adaugat 30 ml Nitrivec. Am setat programatorul iluminarii la 9-13 si 16-20.
Sus In jos
http://www.cds-sat.ro
sergiu
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 123
Data de inscriere : 21/01/2010
Localizare : Ploiesti

OTRAVA la farmacie? Empty
MesajSubiect: Re: OTRAVA la farmacie?   OTRAVA la farmacie? Icon_minitimeLun Sept 13, 2010 3:30 am

Acum citeva luni de zile am avut probleme cu algele, am bagat o sticluta plina de 170 ml. de apa oxigenata la bazin de 160 litri apa, pestii nu au avut nimic, singura problema pe care am constatato a fost la unele plante care nu au mai avut acelasi ritm de crestere ca pina mai inainte.
Sus In jos
aco
Peste colonel
Peste colonel



Mesaje : 1084
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti Sud

OTRAVA la farmacie? Empty
MesajSubiect: Re: OTRAVA la farmacie?   OTRAVA la farmacie? Icon_minitimeLun Sept 13, 2010 8:02 am

Eu raman la parerea ca apa aia avea si altceva in ea, asta cel putin pana la proba contrarie.
Sus In jos
ovidiucro
Peste sergent
Peste sergent
ovidiucro


Mesaje : 335
Data de inscriere : 15/08/2010
Localizare : Campina PH

OTRAVA la farmacie? Empty
MesajSubiect: Re: OTRAVA la farmacie?   OTRAVA la farmacie? Icon_minitimeLun Sept 13, 2010 6:13 pm

Ionut T. a scris:
Presupun ca Ovidiu sa fi cumparat apa oxigenata mult mai concentrata la un volum mai mic. Aici nimeni nu da nici o informatie
La ce fel de infomatie te referi? Sper ca nu-i vorba de concentratie scratch deoarece prima poza contine chiar eticheta cu concentratia...


Ultima editare efectuata de catre ovidiucro in Lun Sept 13, 2010 6:58 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
http://www.cds-sat.ro
christiansen
Moderator
Moderator
christiansen


Mesaje : 308
Data de inscriere : 20/02/2010
Localizare : Ploiesti

OTRAVA la farmacie? Empty
MesajSubiect: Re: OTRAVA la farmacie?   OTRAVA la farmacie? Icon_minitimeLun Sept 13, 2010 6:43 pm

Citat :
din cunostintele mele stiu ca sunt mai multe tipuri de apa oxigenata, defapt ma refer la gradul de tarie in volum.
exemplu: 3.6/100 din 12 volum 200g sau alt tip cu 3/100 10 vol. la 250ml.

ionut eu nu am inteles de ce concentratii vorbesti tu ! din ce stiu eu , concentratiile solutiilor sunt deobicei calculate la un volum de 100 unitati ! In prima poza se observa pe eticheta, concentratia 3% , in 100ml sunt 3ml H2O2(substanta acvtiva) si 97 ml solutie (H2O sau orice atlceva)
Sus In jos
ovidiucro
Peste sergent
Peste sergent
ovidiucro


Mesaje : 335
Data de inscriere : 15/08/2010
Localizare : Campina PH

OTRAVA la farmacie? Empty
MesajSubiect: Re: OTRAVA la farmacie?   OTRAVA la farmacie? Icon_minitimeLun Sept 13, 2010 9:15 pm

ovidiucro a scris:
...la ora 13 am adaugat 30 ml Nitrivec. ...
Bacteriile din nitrivec si-au facut datoria cu brio. Le-am adaugat direct in mediile de filtrare si, de dimineata, apa era din nou limpede.
Maine o sa pun si restul de 20ml, tot in filtru.
Sus In jos
http://www.cds-sat.ro
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

OTRAVA la farmacie? Empty
MesajSubiect: Re: OTRAVA la farmacie?   OTRAVA la farmacie? Icon_minitimeLun Sept 13, 2010 9:32 pm

christiansen a scris:

ionut eu nu am inteles de ce concentratii vorbesti tu ! din ce stiu eu , concentratiile solutiilor sunt deobicei calculate la un volum de 100 unitati ! In prima poza se observa pe eticheta, concentratia 3% , in 100ml sunt 3ml H2O2(substanta acvtiva) si 97 ml solutie (H2O sau orice atlceva)

Pe sticluta de la mine scrie concentratie de 3.6/100 la 12/100 volum din sticla. Nu calculez capacitatea sticlei care are 250ml.
ps: la sticluta lui Ovidiu cred ca concentratia de 3/100 este pentru toata sticluta.
Sper ca nu fac vre-o gafa...
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
christiansen
Moderator
Moderator
christiansen


Mesaje : 308
Data de inscriere : 20/02/2010
Localizare : Ploiesti

OTRAVA la farmacie? Empty
MesajSubiect: Re: OTRAVA la farmacie?   OTRAVA la farmacie? Icon_minitimeLun Sept 13, 2010 9:41 pm

pai nu conteaza capacitatea sticlei, tu ai solutie concetratie 3,6% iar ovidiu 3%, diferenta foarte mica zic eu de concetratie
Sus In jos
aco
Peste colonel
Peste colonel



Mesaje : 1084
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti Sud

OTRAVA la farmacie? Empty
MesajSubiect: Re: OTRAVA la farmacie?   OTRAVA la farmacie? Icon_minitimeLun Sept 13, 2010 9:42 pm

Lasa ca eu am 10% Rolling Eyes
Sus In jos
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

OTRAVA la farmacie? Empty
MesajSubiect: Re: OTRAVA la farmacie?   OTRAVA la farmacie? Icon_minitimeLun Sept 13, 2010 9:45 pm

christiansen a scris:
pai nu conteaza capacitatea sticlei, tu ai solutie concetratie 3,6% iar ovidiu 3%, diferenta foarte mica zic eu de concetratie
Pai da, dar eu am concentratie de 3.6 la volum de 12/100 din sticla, Ovidiu poate are concentratia de 3/100 in toata sticla. Asta vroiam sa spun.
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
aco
Peste colonel
Peste colonel



Mesaje : 1084
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti Sud

OTRAVA la farmacie? Empty
MesajSubiect: Re: OTRAVA la farmacie?   OTRAVA la farmacie? Icon_minitimeLun Sept 13, 2010 9:47 pm

Ionut, cum ai ajuns la concluzia ca tu ai concentratie 3.6x12% ?!
Mie imi cam da cu virgula bounce

Concentratia este trecuta pe recipient pentru o cantitate de 100ml, sau gr cum vad ca e cantarita apa asta oxigenata, desi e lichid. Nu conteaza volumul recipientului, concentratia se mentine in toata masa lichidului. Nu se multiplica.
Sus In jos
ovidiucro
Peste sergent
Peste sergent
ovidiucro


Mesaje : 335
Data de inscriere : 15/08/2010
Localizare : Campina PH

OTRAVA la farmacie? Empty
MesajSubiect: Re: OTRAVA la farmacie?   OTRAVA la farmacie? Icon_minitimeLun Sept 13, 2010 10:31 pm

3 la suta inseamna EXACT asta: 3parti la suta de parti.
Ca-s mililitri sau vagoane, tot aia.
La o suta de vagoane lichid sunt trei vagoane H2O2.
Problema e alta: ce contine lichidul ala (in afara de H2O2) si daca proportia de pe eticheta este corecta!
Sus In jos
http://www.cds-sat.ro
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

OTRAVA la farmacie? Empty
MesajSubiect: Re: OTRAVA la farmacie?   OTRAVA la farmacie? Icon_minitimeMar Sept 14, 2010 3:53 am

OTRAVA la farmacie? Ao03110


soluzione diluata al 3.6% in preso stabilizzata a 12 volumi.
traducere: solutie diluata in 3.6% in greutate stabilizata in 12 volum.
traducere google: diluat la 3,6%, dar sa stabilizat în 12 volume.

sticluta are 250 ml.
acum poate ma intelegeti ce vreau sa spun.
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
Sorin C.
Peste capitan
Peste capitan
Sorin C.


Mesaje : 694
Data de inscriere : 10/11/2009
Localizare : Ploiesti N-E-S-V.

OTRAVA la farmacie? Empty
MesajSubiect: Re: OTRAVA la farmacie?   OTRAVA la farmacie? Icon_minitimeJoi Sept 16, 2010 10:16 am

Multe dintre solutiile de apa oxigenata comercializata in farmacii au si stabilizatori ( EDTA ) care nu afecteaza cu nimic vietuitoarele acvatice dar si acid fosforic. Si dupa cum se stie acidul fosforic este o soluție caustică, mai departe faceti singurei calculul.
Sus In jos
booghibooghi
Peste sergent
Peste sergent
booghibooghi


Mesaje : 429
Data de inscriere : 24/07/2010
Localizare : Câmpina - Prahova

OTRAVA la farmacie? Empty
MesajSubiect: Re: OTRAVA la farmacie?   OTRAVA la farmacie? Icon_minitimeMar Sept 28, 2010 4:48 am

Astazi au venit rezultatele de la laborator in legatura cu apa oxigenata,sunt urmatoarele:
-apa oxigenata 100%
-concentratia 2.97%
-si cam atat


Acum nu stiu din ce cazua au murit acei pesti
Sus In jos
Continut sponsorizat





OTRAVA la farmacie? Empty
MesajSubiect: Re: OTRAVA la farmacie?   OTRAVA la farmacie? Icon_minitime

Sus In jos
 
OTRAVA la farmacie?
Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Acvaristica, pesti, plante :: Forum Acvaristica :: Alge-
Mergi direct la: