Acvaristica, pesti, plante
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Acvaristica, pesti, plante

Totul despre pesti exotici, plante si acvarii -animale iubite-
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Acvariu 120 plantat

In jos 
+6
aco
ovidiucro
Mios
booghibooghi
Mihai B.
Remus
10 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
AutorMesaj
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

Acvariu 120 plantat - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Acvariu 120 plantat   Acvariu 120 plantat - Pagina 2 Icon_minitimeMar Sept 21, 2010 7:16 am

Mihai B. a scris:
Nu confunda GSA (ce avem noi), cu GDA.
GDA se curata foarte usor de pe geamul acvariului, este ca o ceata verde.
GSA face punctele acelea verzi foarte greu de razuit, si fac pariu ca asta ai
si tu, ca si mai toti dintre noi.

De fapt GSA apare la valori prea scazute de PO4, si poate fi prevenita marind doza de fosfati/macro.
Nu mai confundati GSA cu GDA, este asemanatoare dar nu e aceeasi alga. La
noi in acvarii este aproape imposibil sa faci GDA, avand in vedere ca natural se obtin
foarte greu fosfatii in apa, iar cu fertilizare macro nu cresti doar fosfatii ci si restul si nu apare dezechilibru.
Sus In jos
Remus
Peste sergent
Peste sergent
Remus


Mesaje : 215
Data de inscriere : 10/09/2010
Localizare : Ploiesti

Acvariu 120 plantat - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Acvariu 120 plantat   Acvariu 120 plantat - Pagina 2 Icon_minitimeMar Sept 21, 2010 8:29 am

Sergiu tocmai asa am facut iti arata pe spate la panoul de culori,nu ai cum sa dai gres.Maine voi face un nou set de teste(NO3,PO4,KH,Fe).
Sus In jos
Remus
Peste sergent
Peste sergent
Remus


Mesaje : 215
Data de inscriere : 10/09/2010
Localizare : Ploiesti

Acvariu 120 plantat - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Acvariu 120 plantat   Acvariu 120 plantat - Pagina 2 Icon_minitimeMar Sept 21, 2010 8:39 am

Mios pozele care le-ai facut mi le dai altadata nu este problema,mai devreme era copilul la calculator si face urat daca il deranjez Smile
Sus In jos
Mios
Peste capitan
Peste capitan
Mios


Mesaje : 643
Data de inscriere : 29/06/2010
Localizare : Ploiesti EST

Acvariu 120 plantat - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Acvariu 120 plantat   Acvariu 120 plantat - Pagina 2 Icon_minitimeMar Sept 21, 2010 9:00 am

E ok. Sa urmaresti cresterea blyxei unde ai rarit-o.
Sus In jos
sergiu
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 123
Data de inscriere : 21/01/2010
Localizare : Ploiesti

Acvariu 120 plantat - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Acvariu 120 plantat   Acvariu 120 plantat - Pagina 2 Icon_minitimeMier Sept 22, 2010 3:43 am

Mihai B. a scris:

Citat :
Nu mai confundati GSA cu GDA, este asemanatoare dar nu e aceeasi alga. La
noi in acvarii este aproape imposibil sa faci GDA, avand in vedere ca natural se obtin
foarte greu fosfatii in apa, iar cu fertilizare macro nu cresti doar fosfatii ci si restul si nu apare dezechilibru.

Mihai pot sa te contrazic ca nu poti obtine valori mari de po4, am avut GDA in acvariu de ma disperase ,si pe geam si pe plante.
Stergeam geamul la 2 zile si iar aparea, eram in stare sa imi pun stergator de parbriz Very Happy
In oricare acvariu cu PPS Pro nu o sa ai valorile dorite de no3 si po4 din cauza aceasta apar si dezechilibre, unele plante consuma mai mult no3 decit po4 sau invers
Ca idee am avut valori de po4 in bazin de 0,4





Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

Acvariu 120 plantat - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Acvariu 120 plantat   Acvariu 120 plantat - Pagina 2 Icon_minitimeMier Sept 22, 2010 5:15 am

Destul de neobisnuit ce spui, de obicei nitratii se obtin foarte usor avand in vedere ca
de la resturile de mancare si fecalele pestilor, asta ramane in final, nitrati.

Fosfatii, ma rog, depinde ce fel de macro folosesti. Intradevar daca corelezi un macro bogat
in PO4 cu niste plante ce papa NO3 masiv gen Zosterifolia, ramai cu fosfati mai mari
si ai sanse sa obtii si GDA. Nu e deloc imposibil, am zis doar ca e foarte greu.

Ideea este ca si Remus ca si noi se confrunta cu GSA de fapt. Aici am punctat, ca sa nu confundam.
Sus In jos
ovidiucro
Peste sergent
Peste sergent
ovidiucro


Mesaje : 335
Data de inscriere : 15/08/2010
Localizare : Campina PH

Acvariu 120 plantat - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Acvariu 120 plantat   Acvariu 120 plantat - Pagina 2 Icon_minitimeMier Sept 22, 2010 7:24 am

Uite ce am gasit eu referitor la GSA, la un acvarist cu 28 ani vechime si in plus, cercetator biolog:
GSA este legat de un dezechilibru intre Po4 si No3. In principiu, nu este Po4 in apa.

Acvariu 120 plantat - Pagina 2 Gsam

Metoda:
1-ziua intai, schimb apa 50%;
2-adaos de KNo3;
3-curatarea tuturor geamurilor acvariului zilnic;
4-adauga zilnic 1 gram de Po4 la 500 galoane* apa de avariu, pana dispare alga;
5-de indata ce ai ajuns in acest punct, sau in ziua a 7-a, faci schimb de apa 50%;
6-daca GSA nu s-a oprit in prima saptamana, dupa schimbul de apa de 50% dubleaza cantitatea de KNo3 si continua inca o saptamana.

* un galon este egal cu aproximativ 4 litri.


Ultima editare efectuata de catre ovidiucro in Joi Sept 23, 2010 1:43 am, editata de 1 ori
Sus In jos
http://www.cds-sat.ro
Remus
Peste sergent
Peste sergent
Remus


Mesaje : 215
Data de inscriere : 10/09/2010
Localizare : Ploiesti

Acvariu 120 plantat - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Acvariu 120 plantat   Acvariu 120 plantat - Pagina 2 Icon_minitimeMier Sept 22, 2010 7:52 am

Nu am reusit sa fac test la NO3 si PO4 azi,le voi face maine.Sunt convins ca nivelul PO4 il voi gasi foarte mic in raport cu NO3.O sa incerc (binenteles dupa teste) sa maresc doza de PO4 treptat sa vedem,poate acum reusesc sa ridic po4 peste 0,8.
Sus In jos
sergiu
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 123
Data de inscriere : 21/01/2010
Localizare : Ploiesti

Acvariu 120 plantat - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Acvariu 120 plantat   Acvariu 120 plantat - Pagina 2 Icon_minitimeMier Sept 22, 2010 7:56 am

Remus ai grija ce iti doresti, po4 cu valori de 0,8 nu sint indicate in acvariu
Valori indicate de po4 sint 0,05 - 0,5
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

Acvariu 120 plantat - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Acvariu 120 plantat   Acvariu 120 plantat - Pagina 2 Icon_minitimeMier Sept 22, 2010 9:14 am

Are dreptate sergiu, la PO4 de 0.8 dai in alta alga, GDA, ce ziceam eu mai sus.
Sus In jos
Remus
Peste sergent
Peste sergent
Remus


Mesaje : 215
Data de inscriere : 10/09/2010
Localizare : Ploiesti

Acvariu 120 plantat - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Acvariu 120 plantat   Acvariu 120 plantat - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Sept 23, 2010 2:21 am

Atunci ce ar trebui sa fac ? nu ramane decat sa incerc sa scad N03 care ultima oara la test era undeva la 20 ppm.Problema este ca nu stiu cum as putea sa scad N03,doar sa fertilizez mai putin PPS pro sau deloc.
Sus In jos
Remus
Peste sergent
Peste sergent
Remus


Mesaje : 215
Data de inscriere : 10/09/2010
Localizare : Ploiesti

Acvariu 120 plantat - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Acvariu 120 plantat   Acvariu 120 plantat - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Sept 23, 2010 3:22 am

Am reusit sa fac teste la NO3 si PO4,valorile sunt NO3=10 si PO4 =0,6.Raportul 20/1 nu se incadreza la mine dar sunt aproape.Conform testelor ar trbui sa mai maresc putin No3 nicidecum sa il scad.Voi ce parere aveti ?GSA este foarte mult la mine cu toate ca la valorile astea ar trebui sa fie cat mai putin.Ma gandesc sa nu fie alta cauza.De cateva zile a mai aparut o alta alga, am indentificato ca fiind RODOPHYTA SP. 2.Undeva spune ca ar aparea din exces de fe(nu este cazul la mine valoarea fe este de 0,1)O sa incerc sa fac cateva poze cu alga in cauza.
Sus In jos
Remus
Peste sergent
Peste sergent
Remus


Mesaje : 215
Data de inscriere : 10/09/2010
Localizare : Ploiesti

Acvariu 120 plantat - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Acvariu 120 plantat   Acvariu 120 plantat - Pagina 2 Icon_minitimeVin Sept 24, 2010 9:01 pm

Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

Acvariu 120 plantat - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Acvariu 120 plantat   Acvariu 120 plantat - Pagina 2 Icon_minitimeVin Sept 24, 2010 9:20 pm

Acvariul arata excelent, e chiar pata aia verde-intens care imi place si mie.

Un alt remediu pe care ai putea sa il incerci contra GSA este cam asa:
- razui geamul sa fie lacrima
- faci un schimb de apa major gen 50%, ca sa elimini majoritatea sporilor care se elibereaza
in apa acvariului.
- peste 2 zile repeti schimbul de apa si monitorizezi daca mai apare asa repede alga.

La mine a avut efect, a durat 2 saptamani pana sa apara iar petele pe geam.
Plus ca am marit doza de macro de la Cristi Ionescu.

PS: RHODOPHYTA (sau red algae) sa stii ca nu e alga de apa dulce, si sunt sanse nule sa apara in
acvariul tau.
Sus In jos
Remus
Peste sergent
Peste sergent
Remus


Mesaje : 215
Data de inscriere : 10/09/2010
Localizare : Ploiesti

Acvariu 120 plantat - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Acvariu 120 plantat   Acvariu 120 plantat - Pagina 2 Icon_minitimeSam Sept 25, 2010 12:50 am

Merci Mihai,

Cu GSA am rezolvato teoretic (am reusit sa aduc NO3 la 15 si PO4 la 0,5) sper sa dispara alga.RHODOPHYTA poate fi de apa sarata dar asa mi s-a parut dupa cum arata.Este o alga neagra,se curata foarte usor de pe frunze cu unghia.Nu imi fac probleme cu aceasta alga,va disparea cu siguranta.Cu GSA am incercat si varianta cu schimbul de apa 50% dupa razuirea geamurilor,aparea in 2 zile la loc.Acum se pare ca dupa echilibru dintre PO4 si NO3 parca nu se mai intampla asa.


Ultima editare efectuata de catre Remus in Sam Sept 25, 2010 4:07 am, editata de 1 ori
Sus In jos
aco
Peste colonel
Peste colonel



Mesaje : 1084
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti Sud

Acvariu 120 plantat - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Acvariu 120 plantat   Acvariu 120 plantat - Pagina 2 Icon_minitimeSam Sept 25, 2010 12:59 am

Razuirea gsa nu da rezultate decat corelata cu folosirea unui sterilizator uv care sa omoare sporii trasi de filtru, altfel se inmultesc la loc.
Sus In jos
Remus
Peste sergent
Peste sergent
Remus


Mesaje : 215
Data de inscriere : 10/09/2010
Localizare : Ploiesti

Acvariu 120 plantat - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Acvariu 120 plantat   Acvariu 120 plantat - Pagina 2 Icon_minitimeSam Sept 25, 2010 4:06 am

UV nu face nimic la GSA nici macar la spori,am incercat asta plus ca filtrul uv distruge si fertilizantii din masa apei.Singura alga care o distruge UV este apa verde.Parerile sunt impartite pe forumuri despre folosirea filtrului uv,la mine a facut mai mult rau decat bine,il tin doar ca o arma impotriva apei verzi.
Sus In jos
ovidiucro
Peste sergent
Peste sergent
ovidiucro


Mesaje : 335
Data de inscriere : 15/08/2010
Localizare : Campina PH

Acvariu 120 plantat - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Acvariu 120 plantat   Acvariu 120 plantat - Pagina 2 Icon_minitimeSam Sept 25, 2010 4:57 am

Uite AICI cateva pareri avizate ale unor acvaristi, unii dintre ei spunand ceva de genul:
"am folosit sterilizatorul UV timp de patru ani consecutiv, fara a avea probleme. Sunt unele pareri cum ca sterilizatorul ar afecta microelemente fertilizante, dar eu nu am gasit nici o dovada in acest sens. Plantele mele nu au aratat semne de carenta, nici pestii nu au fost bolnavi. In plus, de atunci, nu m-am mai confruntat cu fenomenul de "apa verde".
Spune-mi si mie, te rog, cum ai constatat distrugerea de fertilizanti din masa apei. De asemenea, cum a facut "mai mult rau decat bine", deoarece este bine de invatat din experienta fiecaruia.
Sterilizatorul UV – are rolul de a distruge microorganismele nedorite in bazin, precum si sporii de alge. In cazul bazinelor care folosesc sterilizatoare UV s-a constatat scaderea ratei de imbolnaviri ale pestilor si diminuarea algelor. Ca un efect al folosirii acestuia se va obtine o apa mai clara.
Contrar opiniei unor acvaristi sterilizatorul UV nu distruge bacteriile benefice deoarece coloniile de bacterii adera la suprafete precum un lipici.
Simultan cu folosirea UV-ului trebuie sa faci o filtrare mecanica si schimburi de apa 50%. Algele alea moarte trebuie inlaturate cumva, nu? De asemenea, este foarte importanta viteza cu care apa trece prin sterilizator, deoarece trebuie sa-i dai acestuia suficient timp sa "lucreze" membrana celulara a algelor. Producatorul recomanda la un bazin de 200l o pompa de 100l/h.
Sus In jos
http://www.cds-sat.ro
Remus
Peste sergent
Peste sergent
Remus


Mesaje : 215
Data de inscriere : 10/09/2010
Localizare : Ploiesti

Acvariu 120 plantat - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Acvariu 120 plantat   Acvariu 120 plantat - Pagina 2 Icon_minitimeSam Sept 25, 2010 6:51 am

Ovidiu probabil ca la mine filtrul uv este prea mare (9w) pentru volumul de apa din acvariu meu.Conform testelor fe dupa o utilizare a filtrului era 0 numai dupa 2 ore de la administrare de micro.Cum spuneam,parerile sunt impartite,sunt zeci de topicuri pe aceasta problema.Un mare acvarist spune ca filtrul uv se foloseste doar ca prevenire nu pentru combatere alge si acesta se poate utiliza noaptea pus la o priza programabila max 3 ore.
Sus In jos
aco
Peste colonel
Peste colonel



Mesaje : 1084
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti Sud

Acvariu 120 plantat - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Acvariu 120 plantat   Acvariu 120 plantat - Pagina 2 Icon_minitimeSam Sept 25, 2010 6:59 am

Nu e vorba de nici o parere, UV ataca chelatii care intra in componenta fierului asimilabil de plante si astfel devine fe rezidual, care nu iese nici la test si nu e bun nici pt plante.
Testat de mine timp de 2 saptamani zilnic, pana mi-am perfectionat metoda de fertilizare zilnica.
Pe fiecare filtru uv este scris debitul maxim de apa/h la care este eficient.
Sus In jos
ovidiucro
Peste sergent
Peste sergent
ovidiucro


Mesaje : 335
Data de inscriere : 15/08/2010
Localizare : Campina PH

Acvariu 120 plantat - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Acvariu 120 plantat   Acvariu 120 plantat - Pagina 2 Icon_minitimeSam Sept 25, 2010 7:10 am

Am retinut rezultatul testelor de Fe. Am sa ma informez mai mult.
Acum, revenind la eficacitatea UV in situatia ta, cum ai procedat, efectiv?
Sus In jos
http://www.cds-sat.ro
Remus
Peste sergent
Peste sergent
Remus


Mesaje : 215
Data de inscriere : 10/09/2010
Localizare : Ploiesti

Acvariu 120 plantat - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Acvariu 120 plantat   Acvariu 120 plantat - Pagina 2 Icon_minitimeSam Sept 25, 2010 7:30 am

La mine filtrul uv nu l-am mai pus la treaba de mult.Apa trece prin el dar cu becul stins.O singura data am avut apa verde si a fost foarte eficient,in 3 zile a disparut alga.
Sus In jos
ovidiucro
Peste sergent
Peste sergent
ovidiucro


Mesaje : 335
Data de inscriere : 15/08/2010
Localizare : Campina PH

Acvariu 120 plantat - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Acvariu 120 plantat   Acvariu 120 plantat - Pagina 2 Icon_minitimeSam Sept 25, 2010 7:38 am

Remus a scris:
...un mare acvarist spune ca filtrul uv se foloseste doar ca prevenire nu pentru combatere alge si acesta se poate utiliza noaptea pus la o priza programabila max 3 ore.
Nu prea inteleg asta cu prevenirea si combaterea scratch da-mi si mie link-ul sa ma lamuresc.
Daca UV-ul a fost eficient in combaterea apei verzi, de ce nu incerci si acum?
Sus In jos
http://www.cds-sat.ro
Remus
Peste sergent
Peste sergent
Remus


Mesaje : 215
Data de inscriere : 10/09/2010
Localizare : Ploiesti

Acvariu 120 plantat - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Acvariu 120 plantat   Acvariu 120 plantat - Pagina 2 Icon_minitimeSam Sept 25, 2010 7:50 am

Deci filtrul uv distruge anumiti spori de alge (nu pe toti) apa verde este o alga gen spori sa i spunem asa.Sa previ inseamna sa il folosesti 2 ore pe noapte atunci cand plantelor nu le trebuie fertilizanti.Filtrul uv nu distruge algele(combate) ci doar sporii anumitor alge.Sper ca am fost explicit.O sa caut si topicul unde spune asta si o sa postez linkul in pm.(regulamentul nu ma lasa sa il postez aici din cate stiu)
Sus In jos
aco
Peste colonel
Peste colonel



Mesaje : 1084
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti Sud

Acvariu 120 plantat - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Acvariu 120 plantat   Acvariu 120 plantat - Pagina 2 Icon_minitimeSam Sept 25, 2010 10:16 am

Filtrul uv se foloseste pentru eliminarea infuzorilor si a fungilor din apa, faptul ca ataca si planctonul, ca aia e apa verde, e un mare bonus de care profitam toti.

Sus In jos
Remus
Peste sergent
Peste sergent
Remus


Mesaje : 215
Data de inscriere : 10/09/2010
Localizare : Ploiesti

Acvariu 120 plantat - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Acvariu 120 plantat   Acvariu 120 plantat - Pagina 2 Icon_minitimeSam Sept 25, 2010 10:13 pm

Astazi mi-a venit controlleru la HC As avea o intrebare daca poate raspunde cineva.Din cate am citit temperatura substratului trebuie sa fie cu 2 grade mai mare decat coloana de apa.La mine temperatura apei nu scade in timpul zilei (cu neoanele aprinse) sub 25 grade.Credeti ca o temperatura a substratului de 27 grade ar fi mare ?
Sus In jos
ovidiucro
Peste sergent
Peste sergent
ovidiucro


Mesaje : 335
Data de inscriere : 15/08/2010
Localizare : Campina PH

Acvariu 120 plantat - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Acvariu 120 plantat   Acvariu 120 plantat - Pagina 2 Icon_minitimeSam Sept 25, 2010 10:30 pm

Sincer, eu cred ca doar tu poti raspunde la aceasta intrebare.
Raspunsul depinde de: puterea incalzitorului, controlerul stie sau nu sa "invete" variatiile zilnice ale temperaturii bazinului, lungimea lui, deoarece unele nu sunt suficiente sa mentina temperatura in timpul iernii, temperatura ambianta, etc.
Incalzitorul de substrat necesita o perioada de reglaj. Subtratul tau are o temperatura usor diferita de a apei si, datorita compozitiei sale, are si o inertie de aproximativ 24 ore. Depinde si de grosimea lui.
Doar prin teste, in functie de mai multi factori, (temp. camerei, variatiile zi-noapte, etc.) poti sa afli cat trebuie sa fie diferenta intre substrat si apa.
In principiu, setezi astfel incat sa obtii 25 grade ale apei, sau cat vrei tu si ajustezi usor. Poate sa dureze si o saptamana.
Sus In jos
http://www.cds-sat.ro
Remus
Peste sergent
Peste sergent
Remus


Mesaje : 215
Data de inscriere : 10/09/2010
Localizare : Ploiesti

Acvariu 120 plantat - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Acvariu 120 plantat   Acvariu 120 plantat - Pagina 2 Icon_minitimeDum Sept 26, 2010 5:53 am

Sus In jos
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

Acvariu 120 plantat - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Acvariu 120 plantat   Acvariu 120 plantat - Pagina 2 Icon_minitimeDum Sept 26, 2010 6:41 am

Imi place, ce mai bravo Dar am si-o intrebare: Acea piatra este roca vulcanica?
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
Remus
Peste sergent
Peste sergent
Remus


Mesaje : 215
Data de inscriere : 10/09/2010
Localizare : Ploiesti

Acvariu 120 plantat - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Acvariu 120 plantat   Acvariu 120 plantat - Pagina 2 Icon_minitimeDum Sept 26, 2010 6:50 am

Da Ionut ai punctat bine Very Happy este roca vulcanica(are dublu rol in acvariu )
Sus In jos
Continut sponsorizat





Acvariu 120 plantat - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Acvariu 120 plantat   Acvariu 120 plantat - Pagina 2 Icon_minitime

Sus In jos
 
Acvariu 120 plantat
Sus 
Pagina 2 din 6Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» plantat 40l
» acvariu nou (100 L)
» Acvariu 20l

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Acvaristica, pesti, plante :: Forum Acvaristica :: Inceputuri - Jurnale-
Mergi direct la: