Acvaristica, pesti, plante
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Acvaristica, pesti, plante

Totul despre pesti exotici, plante si acvarii -animale iubite-
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 iaz de la A la Z

In jos 
3 participanți
AutorMesaj
tzae
Peste soldat
Peste soldat
tzae


Mesaje : 99
Data de inscriere : 15/01/2010
Localizare : ploiesti

iaz de la A la Z Empty
MesajSubiect: iaz de la A la Z   iaz de la A la Z Icon_minitimeSam Aug 07, 2010 11:39 am

Salutare!
Vreau sa incep construirea unui iaz,dar nu am nimic pus pe hartie,inca nu am un plan bine pus la punct..asa ca va rog sa ma ajutati cu cateva sfaturi!
1.sa fac ceva mai mare?de exemplu un L=3 m,l=3 m si h=2 m sau:
2.ceva mai mic care sa contina o cascada,un vas la aproximativ 100 l unde sa cada apa si de unde sa fie praluata cu ajutorul unei pompe??!!

Mentionez ca.daca o sa ma hotarasc pe prima varianta,vreau si acolo o cascada,care o sa ma ajute la oxigenarea apei si vreau sa fie cimentat!
Astept sfaturi si pareri despre filtru,plante,daca e bine sa fie cimentat etc.
Va multumesc
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

iaz de la A la Z Empty
MesajSubiect: Re: iaz de la A la Z   iaz de la A la Z Icon_minitimeSam Aug 07, 2010 11:56 am

In iaz(pond) se tin pesti gen crap koi, caras etc... Dimensiunile acestora ajung la cateva zeci de centrimetri
in mod normal. Crezi ca poti tine astfel de pesti in 100 de litri?

3m lungime, 3m latime si 1m adancime te-as sfatui(9.000 de litri de apa).
2m adancime mi se pare exagerat.

Totusi, ai grija ca asa proiect are si costuri pe masura. Fa-ti calculele inainte sa te apuci concret.

PS: daca il faci cimentat, plantele in ce vor creste?
Sus In jos
tzae
Peste soldat
Peste soldat
tzae


Mesaje : 99
Data de inscriere : 15/01/2010
Localizare : ploiesti

iaz de la A la Z Empty
MesajSubiect: iaz   iaz de la A la Z Icon_minitimeSam Aug 07, 2010 12:06 pm

Din cauza asta nu ma pot decide ce sa fac:ceva mini sau ceva maricel:din cauza banilor..
Dar inca nu m-am gandit sa bag pesti,in prima varianta nici gand,vasul acela vreau sa foloseasca
la acumularea apei de unde o sustrage pompa,in nici un caz nu m-am gandit la pesti
La a doua varianta ma gandeam la ceva pesti,tocmai de aceea am scris acea inaltime,ca sa aiba pestii
unde sa se ascunda pe timp de iarna!
Daca o sa fie cimentat,ori ii fac mici ghivece din ciment,ori ii fac suprafete plane unde o sa ii pun ghivece din plastic!
Sus In jos
stoikan
Peste sergent
Peste sergent
stoikan


Mesaje : 163
Data de inscriere : 08/12/2009
Localizare : Ploiesti

iaz de la A la Z Empty
MesajSubiect: Re: iaz de la A la Z   iaz de la A la Z Icon_minitimeSam Oct 30, 2010 10:56 pm

Ideal ar fi sa il faci undeva pe la 120 cm adancime, sa nu te doara capul iarna si sa fii sigur ca vor trece cu bine. In legatura cu volumul, eu am un fix. Cu cat mai mare, cu atat mai bine. Ai foarte mare grija sa ii calculezi foarte bine curentii din apa, fa-l pe trepte, 3-4 sunt de ajuns, astfel incat sa aiba diferite praguri de temperatura. Pentru plante, am vazut in hornbach ghivece pentru iaz, in jur de 6 RON buc. Iti recomand sa il faci din Folie, nu betonat. Exista riscul sa crape din cauza iernii, apa isi mareste volumul prin inghet si daca prinde o crapatura cat de mica.... Iti recomand sa folosesti geomembrana EPDM. Este ca un fel de cauciuc, este mai rezistent in timp decat folia PVC, se muleaza mai bine, este cu foarte putin mai scump decat PVC, dar face toti banii. Pentru cascada cumpara un Filtru de iaz din comert, au si UV, iar separat ii mai faci un filtru extern din Butoias Smile pe care il faci doar BIO. Neaparat sa pui plante, este foarte important pentru ecosistem. Iar daca faci iaz si nu pui cativa koi in el, nu il mai face Smile Te asigur ca vei avea o satisfactie pe masura. Eu am facut un iaz de 4-5 m3 la tara in iunie anul trecut, am luat niste koi pe la 5-6 cm iar acum, dupa 15 luni, unii au ajuns pe la 25-30 cm. Crede-ma ca merita.
daca mai ai intrebari, te astept. Daca te hotarasti in primavara sa il faci, poate facem o mobilizare si il terminam repede, e ceva de munca. Apuca-te de strans bani si bolovani, de la miici la foarte mari Smile
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

iaz de la A la Z Empty
MesajSubiect: Re: iaz de la A la Z   iaz de la A la Z Icon_minitimeSam Oct 30, 2010 11:44 pm

Stoikane, cred ca a renuntat de mult tzae la proiecte acvaristice...
Sus In jos
stoikan
Peste sergent
Peste sergent
stoikan


Mesaje : 163
Data de inscriere : 08/12/2009
Localizare : Ploiesti

iaz de la A la Z Empty
MesajSubiect: Re: iaz de la A la Z   iaz de la A la Z Icon_minitimeDum Oct 31, 2010 1:34 am

nu se stie niciodata, la mine primul lucru dupa ce sap fundatia de casa, va fi "groapa" de iaz Smile
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

iaz de la A la Z Empty
MesajSubiect: Re: iaz de la A la Z   iaz de la A la Z Icon_minitimeDum Oct 31, 2010 2:24 am

Sincer si la mine, la fel ar fi proiectul, daca reusesc sa ma mut la casa.
Momentan apartamentul ma cam limiteaza din multe puncte de vedere.
Sus In jos
stoikan
Peste sergent
Peste sergent
stoikan


Mesaje : 163
Data de inscriere : 08/12/2009
Localizare : Ploiesti

iaz de la A la Z Empty
MesajSubiect: Re: iaz de la A la Z   iaz de la A la Z Icon_minitimeDum Oct 31, 2010 3:41 am

Poate vor fi si vremuri mai bune Smile
Sus In jos
Continut sponsorizat





iaz de la A la Z Empty
MesajSubiect: Re: iaz de la A la Z   iaz de la A la Z Icon_minitime

Sus In jos
 
iaz de la A la Z
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Acvaristica, pesti, plante :: Forum Acvaristica :: Pond-
Mergi direct la: