Acvaristica, pesti, plante
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Acvaristica, pesti, plante

Totul despre pesti exotici, plante si acvarii -animale iubite-
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Ma reapuc de pesti

In jos 
+3
Mihai B.
Ionut T.
booghibooghi
7 participanți
AutorMesaj
booghibooghi
Peste sergent
Peste sergent
booghibooghi


Mesaje : 429
Data de inscriere : 24/07/2010
Localizare : Câmpina - Prahova

Ma reapuc de pesti  Empty
MesajSubiect: Ma reapuc de pesti    Ma reapuc de pesti  Icon_minitimeDum Aug 01, 2010 12:17 am

Ma reapuc de pesti dupa o perioada indelungata aproximativ 20 de ani si as vrea daca se poate sa imi recomandati ceva pesti mentionez ca imi plac cei de talie mai mica max 5cm.Acvarii am vreo 3 toate sunt facute pe cornier cu geam de 4mm daca nu ma insel.Deocamdata vreau sa incep intr-un acvariu de 22 l pe la jumatea luni am sa imi cumpar un acvariu ceva mai mare sper ca de la Ionut T cel de 100 l.Ce ma sfatuiti?Mentionez ca sunt un fan al pestilor Beta Splendens.Mi-a adus cinvea 3 guppy 1M+2F si cred ca 1 pereche Rasbora.
Sus In jos
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

Ma reapuc de pesti  Empty
MesajSubiect: Re: Ma reapuc de pesti    Ma reapuc de pesti  Icon_minitimeDum Aug 01, 2010 12:59 am

Incearca cu cativa neoni 7-10, nu multi, pana iti faci un acvariu mare.




Ultima editare efectuata de catre Ionut T. in Dum Aug 01, 2010 4:20 am, editata de 2 ori
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
booghibooghi
Peste sergent
Peste sergent
booghibooghi


Mesaje : 429
Data de inscriere : 24/07/2010
Localizare : Câmpina - Prahova

Ma reapuc de pesti  Empty
MesajSubiect: Re: Ma reapuc de pesti    Ma reapuc de pesti  Icon_minitimeDum Aug 01, 2010 1:32 am

Ionut T. a scris:
Incearca cu cativa neoni, nu multi, pana iti faci un acvariu mare.
ionut pe astia ii am acum pana cumpar acvariu de la tu ii las asa
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

Ma reapuc de pesti  Empty
MesajSubiect: Re: Ma reapuc de pesti    Ma reapuc de pesti  Icon_minitimeDum Aug 01, 2010 1:44 am

Characidele sunt cele mai ok, pesti de card fara tendinte violente. Iti recomand din proprie
experienta neonii si callistusii.

Dintre Cyprinide sunt foarte ok Rasborele, pesti absolut pasnici. Am avut si sunt excelenti in comunitar.
Minim 6-7, sa se simta bine ei.
Sus In jos
booghibooghi
Peste sergent
Peste sergent
booghibooghi


Mesaje : 429
Data de inscriere : 24/07/2010
Localizare : Câmpina - Prahova

Ma reapuc de pesti  Empty
MesajSubiect: Re: Ma reapuc de pesti    Ma reapuc de pesti  Icon_minitimeDum Aug 01, 2010 2:55 am

Mihai B. a scris:
Characidele sunt cele mai ok, pesti de card fara tendinte violente. Iti recomand din proprie
experienta neonii si callistusii.

Dintre Cyprinide sunt foarte ok Rasborele, pesti absolut pasnici. Am avut si sunt excelenti in comunitar.
Minim 6-7, sa se simta bine ei.
si care e femela si care e masculul cum se evidentiaza?
Sus In jos
aco
Peste colonel
Peste colonel



Mesaje : 1084
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti Sud

Ma reapuc de pesti  Empty
MesajSubiect: Re: Ma reapuc de pesti    Ma reapuc de pesti  Icon_minitimeDum Aug 01, 2010 3:19 am

Daca o sa ai un card mai mare de rasbore o sa poti sa evidentiezi femelele prin faptul ca au burta patrata, par satule tot timpul. Oricum nu-ti face mari sperante ce ii vei putea inmulti.

Recomand si eu minim 6-7 exemplare.
Sus In jos
Cornel
Peste capitan
Peste capitan
Cornel


Mesaje : 575
Data de inscriere : 16/03/2010
Localizare : ploiesti

Ma reapuc de pesti  Empty
MesajSubiect: re   Ma reapuc de pesti  Icon_minitimeDum Aug 01, 2010 3:42 am

si eu iti recomand neonii,sunt micuti, pasnici,viu colorati si foarte frumosi.iti trebuie cel putin un card de 7 exemplare.
Sus In jos
booghibooghi
Peste sergent
Peste sergent
booghibooghi


Mesaje : 429
Data de inscriere : 24/07/2010
Localizare : Câmpina - Prahova

Ma reapuc de pesti  Empty
MesajSubiect: Re: Ma reapuc de pesti    Ma reapuc de pesti  Icon_minitimeDum Aug 01, 2010 4:21 am

Cornel a scris:
si eu iti recomand neonii,sunt micuti, pasnici,viu colorati si foarte frumosi.iti trebuie cel putin un card de 7 exemplare.
intradevar sunt superbi neoni dar nu stiu care e mascul si care e femela as vrea sa ii pot inmultii
Sus In jos
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

Ma reapuc de pesti  Empty
MesajSubiect: Re: Ma reapuc de pesti    Ma reapuc de pesti  Icon_minitimeDum Aug 01, 2010 4:24 am

aco a scris:
Daca o sa ai un card mai mare de rasbore o sa poti sa evidentiezi femelele prin faptul ca au burta patrata, par satule tot timpul. Oricum nu-ti face mari sperante ce ii vei putea inmulti.

Recomand si eu minim 6-7 exemplare.

La fel si la neoni.
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

Ma reapuc de pesti  Empty
MesajSubiect: Re: Ma reapuc de pesti    Ma reapuc de pesti  Icon_minitimeDum Aug 01, 2010 5:31 am

Rasborele, nu se cunosc informatii despre reproducerea in captivitate, toti pestii
ajung la noi din crescatoriile din Asia unde li se induce hormonal reproducerea
la scara industriala.

Neonii, necesita conditii speciale pentru reproducere iar alevinii dupa eclozare
sunt foarte dificil de crescut, de obicei mor in cateva zile. Necesita pentru depunere
apa moale si usor acida, adica exact invers de cum avem noi la robinet.
Ar trebui sa ai un recipient pregatitor in care sa filtrezi apa prin turba pentru
a-i scadea duritatea si pH-ul.

Si la fiecare specie de ovipari, sunt multe "secrete" sa le zicem, pe care nu le stim, le aflii
poate din greseli daca ai norocul, nici crescatorii de pe afara nu sunt generosi cu
astfel de detalii.
Sus In jos
booghibooghi
Peste sergent
Peste sergent
booghibooghi


Mesaje : 429
Data de inscriere : 24/07/2010
Localizare : Câmpina - Prahova

Ma reapuc de pesti  Empty
MesajSubiect: Re: Ma reapuc de pesti    Ma reapuc de pesti  Icon_minitimeDum Aug 01, 2010 5:01 pm

Mihai B. a scris:
Rasborele, nu se cunosc informatii despre reproducerea in captivitate, toti pestii
ajung la noi din crescatoriile din Asia unde li se induce hormonal reproducerea
la scara industriala.

Neonii, necesita conditii speciale pentru reproducere iar alevinii dupa eclozare
sunt foarte dificil de crescut, de obicei mor in cateva zile. Necesita pentru depunere
apa moale si usor acida, adica exact invers de cum avem noi la robinet.
Ar trebui sa ai un recipient pregatitor in care sa filtrezi apa prin turba pentru
a-i scadea duritatea si pH-ul.

Si la fiecare specie de ovipari, sunt multe "secrete" sa le zicem, pe care nu le stim, le aflii
poate din greseli daca ai norocul, nici crescatorii de pe afara nu sunt generosi cu
astfel de detalii.
Ms Mihai am sa imi mai cumpar si niste neoni ca imi plac si mai vedem dupa ce mi-l aranjez un pic acvariu am sa postez si eu o poza 2,3 etc
Sus In jos
booghibooghi
Peste sergent
Peste sergent
booghibooghi


Mesaje : 429
Data de inscriere : 24/07/2010
Localizare : Câmpina - Prahova

Ma reapuc de pesti  Empty
MesajSubiect: Re: Ma reapuc de pesti    Ma reapuc de pesti  Icon_minitimeMier Aug 04, 2010 1:44 am

asa cum am promis niste poze

Ma reapuc de pesti  04082010258

Ma reapuc de pesti  04082010261

Ma reapuc de pesti  04082010262

Ma reapuc de pesti  04082010267

Deocamdata atat pana imi iau un acvariu mare nu ma agit prea tare !!

Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

Ma reapuc de pesti  Empty
MesajSubiect: Re: Ma reapuc de pesti    Ma reapuc de pesti  Icon_minitimeMier Aug 04, 2010 6:40 am

Callistusii precum si rasborele sunt pesti de card, asadar orienteaza-te sa ai minim 6 din fiecare.
Sus In jos
booghibooghi
Peste sergent
Peste sergent
booghibooghi


Mesaje : 429
Data de inscriere : 24/07/2010
Localizare : Câmpina - Prahova

Ma reapuc de pesti  Empty
MesajSubiect: Re: Ma reapuc de pesti    Ma reapuc de pesti  Icon_minitimeJoi Aug 05, 2010 1:26 am

As dorii si eu o parere a celor cunoscatori daca mai trebuie ceva sau nu.As vrea un sfat

Ma reapuc de pesti  05082010278

Noile achizitii cory July parca daca nu ma insel azi i-am cumparat de la Ploiesti au vreo 3 cm.

Ma reapuc de pesti  05082010272

Ma reapuc de pesti  05082010285

Ma reapuc de pesti  05082010284



Sus In jos
AngelTudorache
Peste sergent
Peste sergent
AngelTudorache


Mesaje : 312
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti

Ma reapuc de pesti  Empty
MesajSubiect: Re: Ma reapuc de pesti    Ma reapuc de pesti  Icon_minitimeJoi Aug 05, 2010 2:18 am

Eu as jupui hartia aia alba cu "passed Q.C..." de pe filtru. Parca atrage atentia si nu e prea estetica. filtrul mutat in colt in spate.
As pune incalzitorul in picioare intr-un colt. o sa dea mai bine si o sa poti in timp sa il ascunzi dupa plante.
Nuca de cocos parca e prea mare. Poate ar trebui sa mai tai un pic din ea daca te descurci. Sa lasi doar o jumatate de nuca de cocos.
Si, in final, ar mai trebui un autocolant negru pe spatele acvariului.

LE: acum am vazut.. ar mai trebui niste apa in acvariu pana la marginea aia alba de sus. sa nu se vada luciul apei.
Sus In jos
booghibooghi
Peste sergent
Peste sergent
booghibooghi


Mesaje : 429
Data de inscriere : 24/07/2010
Localizare : Câmpina - Prahova

Ma reapuc de pesti  Empty
MesajSubiect: Re: Ma reapuc de pesti    Ma reapuc de pesti  Icon_minitimeJoi Aug 05, 2010 5:39 am

AngelTudorache a scris:
Eu as jupui hartia aia alba cu "passed Q.C..." de pe filtru. Parca atrage atentia si nu e prea estetica. filtrul mutat in colt in spate.
As pune incalzitorul in picioare intr-un colt. o sa dea mai bine si o sa poti in timp sa il ascunzi dupa plante.
Nuca de cocos parca e prea mare. Poate ar trebui sa mai tai un pic din ea daca te descurci. Sa lasi doar o jumatate de nuca de cocos.
Si, in final, ar mai trebui un autocolant negru pe spatele acvariului.

LE: acum am vazut.. ar mai trebui niste apa in acvariu pana la marginea aia alba de sus. sa nu se vada luciul apei.

Ai dreptate in legatura cu hartia de pe filtru cum ajung acasa o dau jos,incalzitorul imi iese din acvariu daca il pun in picioare,iar nuca de cocos chiar azi am facut-o si mi-a luat ceva vreme vreo 2 ceasuri + vreo 3 fiertul,o sa mai imi cumpar niste nuci de cocos mai mici m-am chinuit destul de mult la asta nu am multi pesti si oricum nu imi mai iau nimic.Iar cu autocolantul cred ca o sa ma apuc si de el sapt ce vine.Acest acvariu a fost conceput la vremea lui ptr imperecheri si dupa ptr puiet.
Sus In jos
AngelTudorache
Peste sergent
Peste sergent
AngelTudorache


Mesaje : 312
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti

Ma reapuc de pesti  Empty
MesajSubiect: Re: Ma reapuc de pesti    Ma reapuc de pesti  Icon_minitimeJoi Aug 05, 2010 8:40 pm

Nu vreau sa te contrazic, dar din ce vad eu in poza cred ca incalzitorul are loc in picioare. vezi ca el ar trebui sa aiba un semn pe el cat ar trebui minim cufundat in apa. In plus daca mai pui ceva apa in acvariu cat sa nu se mai vada luciul apei cred ca ai sanse lejer sa intre in picioare. Cel putin asa mi se pare din poza. Nu cred ca ar trebui incalzitorul cufundat complet in apa(minim pana la semn - cel putin eu asa stiu).
Sus In jos
aco
Peste colonel
Peste colonel



Mesaje : 1084
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti Sud

Ma reapuc de pesti  Empty
MesajSubiect: Re: Ma reapuc de pesti    Ma reapuc de pesti  Icon_minitimeJoi Aug 05, 2010 9:21 pm

Nu se intampla nimic daca scufunzi incalzitorul complet.
Sus In jos
paco
Greenhorn



Mesaje : 7
Data de inscriere : 27/04/2010
Localizare : ploiesti

Ma reapuc de pesti  Empty
MesajSubiect: Re: Ma reapuc de pesti    Ma reapuc de pesti  Icon_minitimeJoi Aug 05, 2010 10:13 pm

de unde din ploiesti ai luat jully si la ce pret
Sus In jos
aco
Peste colonel
Peste colonel



Mesaje : 1084
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti Sud

Ma reapuc de pesti  Empty
MesajSubiect: Re: Ma reapuc de pesti    Ma reapuc de pesti  Icon_minitimeJoi Aug 05, 2010 11:24 pm

Are la cina, parca 6 sau 7 lei bucata. Problema e ca ultima oara mai erau vreo 4-5 decat. (asta inainte sa ia bughibughi )
Sus In jos
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

Ma reapuc de pesti  Empty
MesajSubiect: Re: Ma reapuc de pesti    Ma reapuc de pesti  Icon_minitimeVin Aug 06, 2010 3:44 am

De la cina si costa 8 lei buc. Asa ia luat, la pretul asta.
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
booghibooghi
Peste sergent
Peste sergent
booghibooghi


Mesaje : 429
Data de inscriere : 24/07/2010
Localizare : Câmpina - Prahova

Ma reapuc de pesti  Empty
MesajSubiect: Re: Ma reapuc de pesti    Ma reapuc de pesti  Icon_minitimeVin Aug 06, 2010 6:07 am

corect ce a spus Ionut ca a fost cu mine in ziua aceea au pesti de toate natiile si la preturi super
Sus In jos
Continut sponsorizat





Ma reapuc de pesti  Empty
MesajSubiect: Re: Ma reapuc de pesti    Ma reapuc de pesti  Icon_minitime

Sus In jos
 
Ma reapuc de pesti
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Acvaristica, pesti, plante :: Forum Acvaristica :: Inceputuri - Jurnale-
Mergi direct la: