Acvaristica, pesti, plante
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Acvaristica, pesti, plante

Totul despre pesti exotici, plante si acvarii -animale iubite-
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 hrana sanatoasa

In jos 
5 participanți
AutorMesaj
ilie
Peste soldat
Peste soldat



Mesaje : 67
Data de inscriere : 10/07/2010
Localizare : grecia-creta elounda

hrana sanatoasa Empty
MesajSubiect: hrana sanatoasa   hrana sanatoasa Icon_minitimeSam Iul 17, 2010 10:56 am

eu cred ca este foarte important cu ce ne hranim mici nostri prieteni ... in genelar in mai multe cartzi care leam citit in mai multe situri care leam vazut scria ceva de genul : o hrana cit mai diversa este recomandata pt pesti nostri dar asta nu inseamna ca trebuie sa avem 5 feluri de mincare de pesti si shopuri ... e gresit parerea mea.. sa incercam sa hranim pesti cu cea ce necesita si sa aducem ceva in plus ... eu hranesc pesti mei cu diferite legume ... care le splal forte bine inaite de a ajunge mincare le pesti si am observat ca sint inebunitzi dupa legume... mai inales specile comune cum ar fii gupy ,platy etc incercatzi si voi si vetzi vedea diferentza o sa postez si un video ... de indata ce este uploded incercatzi sau mai bine zis uitatziva si pe urma incercatzi
Sus In jos
ilie
Peste soldat
Peste soldat



Mesaje : 67
Data de inscriere : 10/07/2010
Localizare : grecia-creta elounda

hrana sanatoasa Empty
MesajSubiect: hrana    hrana sanatoasa Icon_minitimeSam Iul 17, 2010 10:33 pm

dupa cum spunea poftim si un video ... sa intelegetzi mai bine chiar daca cunoscatori nu vb eu vreau sa va impart cunostintzele mele si vou .... convingetziva singuri
Sus In jos
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

hrana sanatoasa Empty
MesajSubiect: Re: hrana sanatoasa   hrana sanatoasa Icon_minitimeSam Iul 17, 2010 11:39 pm

ce tip de mancare era? salata cumva?
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
ilie
Peste soldat
Peste soldat



Mesaje : 67
Data de inscriere : 10/07/2010
Localizare : grecia-creta elounda

hrana sanatoasa Empty
MesajSubiect: hrana   hrana sanatoasa Icon_minitimeDum Iul 18, 2010 12:12 am

in mod normal le dau salata verde... dar acela era spanac ... sa ajunga ca popei marinarul pesti mei tari au nevoie de fier ..Smile) cred ca sint pe calea cea buna si la carasei si la tetras le dau castravetzi, morcovi ,dovlecei,oua,kiwi,banane...etc
Sus In jos
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

hrana sanatoasa Empty
MesajSubiect: Re: hrana sanatoasa   hrana sanatoasa Icon_minitimeDum Iul 18, 2010 12:26 am

morcovi le-am dat si eu, de salata sau castravete nici nu se ating.
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
ilie
Peste soldat
Peste soldat



Mesaje : 67
Data de inscriere : 10/07/2010
Localizare : grecia-creta elounda

hrana sanatoasa Empty
MesajSubiect: hmm   hrana sanatoasa Icon_minitimeDum Iul 18, 2010 12:27 am

dar cu ai facut ai luat salata si ai aruncato in acvariu doar atat sau cum?
Sus In jos
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

hrana sanatoasa Empty
MesajSubiect: Re: hrana sanatoasa   hrana sanatoasa Icon_minitimeDum Iul 18, 2010 12:31 am

am taiat salata, iar morcov ras.la morcovi si ai mei sunt inebuniti. eventual aratane cum o prepari de sunt asa de multumiti de savurarea salati.
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
ilie
Peste soldat
Peste soldat



Mesaje : 67
Data de inscriere : 10/07/2010
Localizare : grecia-creta elounda

hrana sanatoasa Empty
MesajSubiect: Ok   hrana sanatoasa Icon_minitimeDum Iul 18, 2010 12:34 am

imi pare bine ca va pot fii de ajutor acum nu mai am timp sa explic si sa mai stau la calc ..... dar pe seara o sa pun un video sau poze sa va explic si imi pare bine ca esti interesat de modul meu dea a hrani pesti... o sa vezi si cu castravetzi si cu banane ... pote in seara asta am timp:)
Sus In jos
aco
Peste colonel
Peste colonel



Mesaje : 1084
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti Sud

hrana sanatoasa Empty
MesajSubiect: Re: hrana sanatoasa   hrana sanatoasa Icon_minitimeDum Iul 18, 2010 2:16 am

Morcovi am dat si eu.
Cat despre alte legume, eu nu le-as baga in acvariu fara sa le arunc inainte 3 secunde intr-un vas cu apa clocotita.
Sus In jos
ilie
Peste soldat
Peste soldat



Mesaje : 67
Data de inscriere : 10/07/2010
Localizare : grecia-creta elounda

hrana sanatoasa Empty
MesajSubiect: da   hrana sanatoasa Icon_minitimeDum Iul 18, 2010 8:55 am

deci este asa:
1 iau leguma (spanac,salata,dovlecel,castravete) il spall bine bine in apa calda \
2 ii pun la fier in oala vreo 3-4 min sa dea in clocot
3 in felul asta leguma se inmoaie si este posibil c
\
a pesti mici ca gupi,sifo,platy,moly,coridoras, sa poata so manince Smile Very Happy
incerca asa si o sa vezii rezultatele eu am le dau constant legume pote saptamina nu maminca alceva pina nu termina tot:)
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

hrana sanatoasa Empty
MesajSubiect: Re: hrana sanatoasa   hrana sanatoasa Icon_minitimeDum Iul 18, 2010 11:32 am

ilie a scris:
deci este asa:
1 iau leguma (spanac,salata,dovlecel,castravete) il spall bine bine in apa calda \
2 ii pun la fier in oala vreo 3-4 min sa dea in clocot
3 in felul asta leguma se inmoaie si este posibil c
\
a pesti mici ca gupi,sifo,platy,moly,coridoras, sa poata so manince Smile Very Happy
incerca asa si o sa vezii rezultatele eu am le dau constant legume pote saptamina nu maminca alceva pina nu termina tot:)

Te rog sa fi mai atent la taste. Ar trebui sa putem citi propozitiile fara sa incercam sa intuim ce vrei sa scrii de fapt.

On-topic:
Eu la pesti le-am dat mazare, fiarta de sotia mea pentru mancarea casei, din care am cules cateva boabe.
Decorticata bineinteles inainte de coaja aceea mai tare.
Au mancat cu o pofta extraordinara. Si v-o recomand pentru ca ajuta la digestie,
capitol la care pestii stau cam prost.
Sus In jos
ilie
Peste soldat
Peste soldat



Mesaje : 67
Data de inscriere : 10/07/2010
Localizare : grecia-creta elounda

hrana sanatoasa Empty
MesajSubiect: da   hrana sanatoasa Icon_minitimeDum Iul 18, 2010 10:01 pm

scuze dar cind ma grabesc sa ajung la lucru si nu prea am timp nu mai acord atata atentie tastelor ......
dar cred ca toata lumea a inteles cea ce am vrut sa spun What a Face
Sus In jos
Sorin C.
Peste capitan
Peste capitan
Sorin C.


Mesaje : 694
Data de inscriere : 10/11/2009
Localizare : Ploiesti N-E-S-V.

hrana sanatoasa Empty
MesajSubiect: Re: hrana sanatoasa   hrana sanatoasa Icon_minitimeLun Iul 19, 2010 2:34 am

Este adevarat ca pestii in natura nu beneficiaza de fulgi sau granule procesate pline de E-uri si vitamine dar aveti mare grija cu zarzavaturile in acvariu. Sunt folosite multe chimicale la cresterea lor si doi la mana - pot genera mediu de viata si hrana paramecilor sau planctonului, de care nu se scapa usor.
Sus In jos
Continut sponsorizat





hrana sanatoasa Empty
MesajSubiect: Re: hrana sanatoasa   hrana sanatoasa Icon_minitime

Sus In jos
 
hrana sanatoasa
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Hrana pesti
» Hrana vie
» hrana de la Jbl Spirulina

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Acvaristica, pesti, plante :: Forum Acvaristica :: Hrana-
Mergi direct la: