Acvaristica, pesti, plante
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Acvaristica, pesti, plante

Totul despre pesti exotici, plante si acvarii -animale iubite-
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 acvariu incepator craiova

In jos 
+14
mihai_andrei
aco
booghibooghi
AngelTudorache
Mihai B.
Karma
cataalinnn
ilie
Mios
Cornel
Sorin C.
Ionut T.
falconety
gogosanuc
18 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 10 ... 19  Urmatorul
AutorMesaj
gogosanuc
Peste sergent
Peste sergent
gogosanuc


Mesaje : 387
Data de inscriere : 09/07/2010
Localizare : Craiova

acvariu incepator craiova - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Iul 15, 2010 11:05 am

ilie a scris:
sunny sunny sunny ceva de genul... furtunul care lam bagat in cogelator este un furtun normal pt acvari de silicon moale adica potzi inchide usa de la congelator si nu este nici o problema ... adica aerul trece prin furtun... e super si sper sa functzioneze farao
wow...e ceva...sa nu le spunem americanilor asta ca vor murii de ciuda....cine naiba le mai cumpara aparatura...suntem romani...inventam....sper sa mearga... acvariu incepator craiova - Pagina 2 396110
Sus In jos
cataalinnn
Peste soldat
Peste soldat



Mesaje : 47
Data de inscriere : 09/07/2010
Localizare : constanta

acvariu incepator craiova - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Iul 15, 2010 11:15 am

Sus In jos
gogosanuc
Peste sergent
Peste sergent
gogosanuc


Mesaje : 387
Data de inscriere : 09/07/2010
Localizare : Craiova

acvariu incepator craiova - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Iul 15, 2010 11:18 am

ma mai gandisem la o varianta si avem si filtru eztern si sistem de racire a apei........punand apa rece in vasul in care este pompa de apa...si in momentul in care pompeaza apa in acvariu..scade si temperatura apei si de asemeni se realizeaza si filtrarea

cataalinnn a scris:
https://www.youtube.com/watch?v=RWknp5iXCMU&feature=related

https://www.youtube.com/watch?v=tzSRweq_5j0&feature=related


primul doar asa ca idee......este frumos.....al doilea.....no comment.... afro study

prietene...ne-ai omorat aplecaciuni
Sus In jos
cataalinnn
Peste soldat
Peste soldat



Mesaje : 47
Data de inscriere : 09/07/2010
Localizare : constanta

acvariu incepator craiova - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Iul 15, 2010 11:26 am

acum am schimbat sticlele din acvariu, cu unele proaspete de la frigider. ultimele le-am pus in jur de ora 18. au redus de la 30 la 28. astea sigur ma tzin pana maine la 11 -12........noaptea este un pic mai racoare. si ma gandeam ca al meu asa micutz cum este este greu de racit , fara un chiller ( care oricum este foarte scump , cel mai ieftin era in jur de 1000 de lei ) ........pai daca aveam o balta de 150-200 de litrii ce naiba faceam? bagam calupuri de gheatza ? Sad
Sus In jos
gogosanuc
Peste sergent
Peste sergent
gogosanuc


Mesaje : 387
Data de inscriere : 09/07/2010
Localizare : Craiova

acvariu incepator craiova - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Iul 15, 2010 11:32 am

Cata frate ce facem noi e gainarie curata...ai vazut ce detin oamenii?...in postul de pe youtube?..meserie...dar lasa ca ne facem si noi mari calm
Sus In jos
ilie
Peste soldat
Peste soldat



Mesaje : 67
Data de inscriere : 10/07/2010
Localizare : grecia-creta elounda

acvariu incepator craiova - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: da   acvariu incepator craiova - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Iul 15, 2010 11:34 am

asa ca poate ma intelegi si pe mine care am 3 acvari de 250l ,280l si 340l si mai am unul de 100l si unul de 80 cam cita ghetza miar trebui?.... multa drunken si din aceasta cauza caut surse si forme alternative de a raci apa pt ca imi este greu sa car toata ziua citeva sute de kg de gheatza
si am incercat faza cu congelatorul sa vedem pe dimineatza
rezultatul.. silent
Sus In jos
gogosanuc
Peste sergent
Peste sergent
gogosanuc


Mesaje : 387
Data de inscriere : 09/07/2010
Localizare : Craiova

acvariu incepator craiova - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Iul 15, 2010 11:46 am

ilie a scris:
asa ca poate ma intelegi si pe mine care am 3 acvari de 250l ,280l si 340l si mai am unul de 100l si unul de 80 cam cita ghetza miar trebui?.... multa drunken si din aceasta cauza caut surse si forme alternative de a raci apa pt ca imi este greu sa car toata ziua citeva sute de kg de gheatza
si am incercat faza cu congelatorul sa vedem pe dimineatza
rezultatul.. silent
sincer te compatimesc...dar cu toate astea tot imi doresc un acvariu de 250 - 300 L dar de mai tre sa astept mai intai sa rezolv problema filtrarii pentru cel pe care al am...partea proasta e ca nu am nici spatiu in apartament
Sus In jos
cataalinnn
Peste soldat
Peste soldat



Mesaje : 47
Data de inscriere : 09/07/2010
Localizare : constanta

acvariu incepator craiova - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Iul 15, 2010 11:48 am

ilie a scris:
asa ca poate ma intelegi si pe mine care am 3 acvari de 250l ,280l si 340l si mai am unul de 100l si unul de 80 cam cita ghetza miar trebui?.... multa drunken si din aceasta cauza caut surse si forme alternative de a raci apa pt ca imi este greu sa car toata ziua citeva sute de kg de gheatza
si am incercat faza cu congelatorul sa vedem pe dimineatza
rezultatul.. silent

in ceea ce te priveste , parerea mea este urmatoarea. problema ta are o singura rezolvare . asta : http://www.happypets.ro/chiller-teco-tr5-p-989.html affraid affraid affraid Sad Sad Sad
Sus In jos
ilie
Peste soldat
Peste soldat



Mesaje : 67
Data de inscriere : 10/07/2010
Localizare : grecia-creta elounda

acvariu incepator craiova - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: lol   acvariu incepator craiova - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Iul 15, 2010 11:49 am

nu trebuie sami spui mie de spatiu si eu am marii probleme dar cu toate aste nu ma pot oprii 2 acvarii nu sint in casa lol ... e greu sa traesti prin atata apa doar ca partea buna e ca nu imi trebui instalazi inpotriva incendiilor Wink am atata apa ahahaha si mai vb maine ma culc noapte buna si mia parut bine sa fiu aici cu voii si alaturi de voii
Sus In jos
gogosanuc
Peste sergent
Peste sergent
gogosanuc


Mesaje : 387
Data de inscriere : 09/07/2010
Localizare : Craiova

acvariu incepator craiova - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Iul 15, 2010 11:51 am

daca as avea banii astia ...acvariu cu ciclide africane ar scrie pe mine cinste
Sus In jos
ilie
Peste soldat
Peste soldat



Mesaje : 67
Data de inscriere : 10/07/2010
Localizare : grecia-creta elounda

acvariu incepator craiova - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: mda   acvariu incepator craiova - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Iul 15, 2010 11:55 am

apropo miai vazut ciclidele? este super dar scumpe ce am eu sint foarte scumpe nu se gasesc de fapt:( si incerc sa ii inmultesc din rasputeri sper ca voi reusi intrun final... sint ai mei si ii iubesc dar sint primele mele ciclide africane sper sa nu am probleme cu ele mai am ceva videos daca vrei cauta pe youtube Smile poate iti place ceva:))
Sus In jos
gogosanuc
Peste sergent
Peste sergent
gogosanuc


Mesaje : 387
Data de inscriere : 09/07/2010
Localizare : Craiova

acvariu incepator craiova - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Iul 15, 2010 11:55 am

ilie a scris:
nu trebuie sami spui mie de spatiu si eu am marii probleme dar cu toate aste nu ma pot oprii 2 acvarii nu sint in casa lol ... e greu sa traesti prin atata apa doar ca partea buna e ca nu imi trebui instalazi inpotriva incendiilor Wink am atata apa ahahaha si mai vb maine ma culc noapte buna si mia parut bine sa fiu aici cu voii si alaturi de voii
odihna placuta...si mie mi-a parut bine si te mai astept la discutii
Sus In jos
gogosanuc
Peste sergent
Peste sergent
gogosanuc


Mesaje : 387
Data de inscriere : 09/07/2010
Localizare : Craiova

acvariu incepator craiova - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Iul 15, 2010 12:12 pm

ilie a scris:
apropo miai vazut ciclidele? este super dar scumpe ce am eu sint foarte scumpe nu se gasesc de fapt:( si incerc sa ii inmultesc din rasputeri sper ca voi reusi intrun final... sint ai mei si ii iubesc dar sint primele mele ciclide africane sper sa nu am probleme cu ele mai am ceva videos daca vrei cauta pe youtube Smile poate iti place ceva:))
frumosi pesti...sa iti traiasca si sa te bucuri de ei....si nisipul alb ...e super
Sus In jos
gogosanuc
Peste sergent
Peste sergent
gogosanuc


Mesaje : 387
Data de inscriere : 09/07/2010
Localizare : Craiova

acvariu incepator craiova - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Iul 15, 2010 7:57 pm

am gasit ceva super tare si nici nu e greu de facut....un filtru extern home made

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=13088

voi merge azi sa vad cat m-ar ajunge toata afacerea....oricum nu cat costa un filtru extern la pet shop Idea
Sus In jos
gogosanuc
Peste sergent
Peste sergent
gogosanuc


Mesaje : 387
Data de inscriere : 09/07/2010
Localizare : Craiova

acvariu incepator craiova - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 2 Icon_minitimeVin Iul 16, 2010 4:16 am

am fost si am cumparat teava de pvc ...de 110 mm diametrul si 50 cm lungime...+ doua capace pe diametrul tevii....am cumparat doua port furtune si doi conectori....pompa de apa de 600 l/H ...urneaza sa fac corpul filtrului si ssa mai iau materialele filtrante+furtun(tur...retur)...voi pune cateva poze cand e gata corpul...merg sa mesteresc la el Very Happy
Sus In jos
Sorin C.
Peste capitan
Peste capitan
Sorin C.


Mesaje : 694
Data de inscriere : 10/11/2009
Localizare : Ploiesti N-E-S-V.

acvariu incepator craiova - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 2 Icon_minitimeVin Iul 16, 2010 6:05 am

gogosanuc a scris:
...sistemul de iluminat l-am facut pe direct fara drosere...

Daca esti amabil imi explici si mie cum ai facut? Bineinteles daca e vreun secret nu insist.

Parte din viata mi-a ocupat-o tehnica, nu ca am stat mult de fundul ei ca nu as fi inteles-o ci pentru ca ma descurc destul de bine si am fost nevoit a face treaba in locul meseriasilor gen " nea Caisa".
Sus In jos
gogosanuc
Peste sergent
Peste sergent
gogosanuc


Mesaje : 387
Data de inscriere : 09/07/2010
Localizare : Craiova

acvariu incepator craiova - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 2 Icon_minitimeVin Iul 16, 2010 7:31 am

nu numai ca o sa iti explic ...voi posta si niste poze....e floare la ureche

mai intai de toate.....elemente componente ale filtrului home made :
- 1 bucata teava de PVC cu dimensiunile(diametrule de 110 mm...inaltimea de 50 cm);

https://2img.net/r/ihimizer/img215/9750/teavadepvc.jpg

- doua capace din PVC de acelasi diametru cu teava;

https://2img.net/r/ihimizer/img197/4244/sany0327u.jpg

- 2 port furtune de 1/2 si un reductor ;

https://2img.net/r/ihimizer/img130/7613/sany0330.jpg

- o pompa de apa cu debitul 600L / H (acest debit al are la calculat la gura pompei...dar in cazul meu are de impins pe o distanta de circa 1 m ....deci la acvariu va fi debitul de circa 350 l / h).
imi cer scuze dar pompa nu am atasat-o inca....o voi atasa maine dupa ce se usuca siliconul dat la imbinari.


am spus ca e nevoie de doua capace...unul va avea doua gauri si aveti poza mai sus...iar celalalt va fi intact fara gauri deoarece se afla in partea de jos a filtrului....imbinarea capacului doi am facut-o prin incalzirea tevii si introducerea acestuia fortat in interioarul tevii prin presarea cu mana.

mediile filtrante nu le-am cumparat inca...maine merg sa le cumpar si voi incerca sa le pun in ordinea aflata si pe urmatoarea schema :

https://2img.net/r/ihimizer/img801/6619/filtruextern.png

momentan cam atat am avut de spus...voi revenii cu amanunte dupa ce al voi pune in functiune

https://2img.net/r/ihimizer/img714/1826/sany0333c.jpg

https://2img.net/r/ihimizer/img10/9412/sany0334a.jpg

https://2img.net/r/ihimizer/img805/1466/sany0335.jpg

asta este partea de interior....cu reductorul

https://2img.net/r/ihimizer/img199/9089/sany0336a.jpg

acesta e capacul de sus cu port furtunul unde se leaga furtunul ce duce la acvariu...adica returul
iar in partea inferioara a capacului mai este un port furtun care face legatura la pompa de apa

https://2img.net/r/ihimizer/img96/3360/sany0338w.jpg

si asa arata filtrul intreg partea de exterior

https://2img.net/r/ihimizer/img822/4332/sany0339.jpg


Sus In jos
gogosanuc
Peste sergent
Peste sergent
gogosanuc


Mesaje : 387
Data de inscriere : 09/07/2010
Localizare : Craiova

acvariu incepator craiova - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 2 Icon_minitimeVin Iul 16, 2010 8:13 am

Sorin C. a scris:
gogosanuc a scris:
...sistemul de iluminat l-am facut pe direct fara drosere...

Daca esti amabil imi explici si mie cum ai facut? Bineinteles daca e vreun secret nu insist.

Parte din viata mi-a ocupat-o tehnica, nu ca am stat mult de fundul ei ca nu as fi inteles-o ci pentru ca ma descurc destul de bine si am fost nevoit a face treaba in locul meseriasilor gen " nea Caisa".

sistemul de iluminare....e simplu...am mers si am cumparat un neon cu tot cu suport...acest suport este pe direct fara droser...si nu e mult eu am dat 15 lei pe suport cu tot cu neon.....ai am inlocuit neonul obijnuit cu unul special pentru plante voi face o poza sa vezi

https://2img.net/r/ihimizer/img84/6291/sany0344.jpg

https://2img.net/r/ihimizer/img4/6098/sany0345l.jpg
Sus In jos
Sorin C.
Peste capitan
Peste capitan
Sorin C.


Mesaje : 694
Data de inscriere : 10/11/2009
Localizare : Ploiesti N-E-S-V.

acvariu incepator craiova - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 2 Icon_minitimeVin Iul 16, 2010 8:41 am

Nelamurirea mea era cum ai legat tu pe direct, adica de la retea un neon. Ca asta nici cum ai face nu o sa se aprinda direct de la priza. Iar afirmatia ca l-ai legat pe direct nu prea e corecta. Droser exista in corpul aceala, numai ca e construit de asa natura, pe lung, sa intre in sectiunea suportului de neon. Implicit o sa degaje caldura si ala pe langa neon. Ma speriasei cu afirmatia de mai sus, am crezut ca stiu destule si mai apare cate o noua solutie si nu stiu eu de ea Suspect , dar se pare ca adevarul e dincolo de noi. Twisted Evil

Vezi ca droserele din corpurile alea de neon sunt cam nasoale si nu aprind tubul la capacitatea lui si astfel nu prea o sa lumineze cum ar trebui.
Sus In jos
Karma
Moderator
Moderator
Karma


Mesaje : 146
Data de inscriere : 13/05/2010
Localizare : Ploiesti

acvariu incepator craiova - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 2 Icon_minitimeVin Iul 16, 2010 9:04 am

Sorin C. a scris:
Vezi ca droserele din corpurile alea de neon sunt cam nasoale si nu aprind tubul la capacitatea lui si astfel nu prea o sa lumineze cum ar trebui.
Au drosere electronice ... se aprind super ok ... am eu cateva dalea si pe 12 si pe 220 Twisted Evil ... toate merg bine.
Eu inca il astept pe Ilie ha ha ha ... sa vedem ce a facut cu furtunul in frigider new48 new48 new48
@gogosanuc un filtru dala am facut eu acum 2 luni ... te anunt de pe acum ca nu o sa mearga ... trebuie "tunat" Twisted Evil
Sus In jos
gogosanuc
Peste sergent
Peste sergent
gogosanuc


Mesaje : 387
Data de inscriere : 09/07/2010
Localizare : Craiova

acvariu incepator craiova - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 2 Icon_minitimeVin Iul 16, 2010 9:19 am

Karma a scris:
Sorin C. a scris:
Vezi ca droserele din corpurile alea de neon sunt cam nasoale si nu aprind tubul la capacitatea lui si astfel nu prea o sa lumineze cum ar trebui.
Au drosere electronice ... se aprind super ok ... am eu cateva dalea si pe 12 si pe 220 Twisted Evil ... toate merg bine.
Eu inca il astept pe Ilie ha ha ha ... sa vedem ce a facut cu furtunul in frigider new48 new48 new48
@gogosanuc un filtru dala am facut eu acum 2 luni ... te anunt de pe acum ca nu o sa mearga ... trebuie "tunat" Twisted Evil

vreau detalii cum adica tunat?

imi cer scuze pentru greseala cu neoanele...se mai intampla...incepator Embarassed

vreau si eu detalii in legatura cu filtrul...de sa nu mearga?...si ce tuning trebuie facut?
Sus In jos
gogosanuc
Peste sergent
Peste sergent
gogosanuc


Mesaje : 387
Data de inscriere : 09/07/2010
Localizare : Craiova

acvariu incepator craiova - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 2 Icon_minitimeVin Iul 16, 2010 9:54 am


Junior member

Joined: 23/05/2010 18:47:59
Messages: 59
Location: Timisoara
Offline
Dupa ce tot am studiat despre filtrele externe si componentele lor am ajuns si eu sa construiesc 90% din al meu.

Costuri:
- tzeava si capac pt filtru - 19 ron - praktiker
- robinet si 2 adaptoare pt furtun - 8 ron - kaufland
- 2m de furtun - 6 ron - praktiker
- Silicon - 10 ron - praktiker
- Pompa 600l/h - 50 ron - pt shop
- Capac (cel care trebuie lipit) - 7 ron (7 ron pentru ca e un capac de borcan de plastic si nu se vinde separat de borcan) - kaufland

Componente moca:
- 2 eprubete
- 2 ventuze de la un parasolar care nu-l foloseam.

Eprubetele le-am folosit ca si capete intrare/iesire. Una cu gauri din 4 parti pe post de sita si alta cu gauri numa pe o linie ca sa imprastie apa pe suprafata. Ventuzele de parasolar au in capat niste inele de cauciuc de care se prinde parasolarul. In acele inele de cauciuc eprubetele intra la FIX! Mai trebuie sa-l vopsesc maine si sa cumpar componentele interne si dup-aia e gata de munca



de pe un alt sitte si merge bine merci...deci de ce nu ar merge si cel facut de noi?...ca are acelasi principiu
Sus In jos
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

acvariu incepator craiova - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 2 Icon_minitimeVin Iul 16, 2010 10:08 am

De ce nu va deschideti topic-uri la Hardware sa va lasati introducerile curatele. Din partea mea puteti continua si aici dar poate mai sunt persoane interesate de inventi si cauta la sectiunea Hardware. Ne usurati si noua munca daca o sa vreti mutari de topicuri....
Sa incercam sa pastram un forum ordonat Wink si sa cream multe topic-uri cu adevaratele valori.
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
Sorin C.
Peste capitan
Peste capitan
Sorin C.


Mesaje : 694
Data de inscriere : 10/11/2009
Localizare : Ploiesti N-E-S-V.

acvariu incepator craiova - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 2 Icon_minitimeVin Iul 16, 2010 10:13 am

Karma a scris:
Au drosere electronice ... se aprind super ok

De unde stii ca se aprind super ok? Sau mai bine zis super ok pentru cine, ca vezi tu lumina sau ca tubul emite undele de lumina dupa care a fost proiectat? E o chestie si asta cu frecvente , voltaje la care functioneaza arcul electric produs in acel neon de filamente si bineinteles filtrarea radiatiei de catre straturile de fosfor de pe interiorul tubului.
Sus In jos
gogosanuc
Peste sergent
Peste sergent
gogosanuc


Mesaje : 387
Data de inscriere : 09/07/2010
Localizare : Craiova

acvariu incepator craiova - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 2 Icon_minitimeVin Iul 16, 2010 10:25 am

Ionut T. a scris:
De ce nu va deschideti topic-uri la Hardware sa va lasati introducerile curatele. Din partea mea puteti continua si aici dar poate mai sunt persoane interesate de inventi si cauta la sectiunea Hardware. Ne usurati si noua munca daca o sa vreti mutari de topicuri....
Sa incercam sa pastram un forum ordonat Wink si sa cream multe topic-uri cu adevaratele valori.

va rog sa ma scuzati...se pare ca e vina mea...putem muta acest topic unde trebuie?...nu vreau sa supar pe nimeni....sunt doar entuziasmat de aceasta lume noua ...acvaristica......si sincer chiar sper din tot sufletul sa reusesc sa fac filtrul acesta sa mearga bine chiar daca exista si unele rezerve
Sus In jos
gogosanuc
Peste sergent
Peste sergent
gogosanuc


Mesaje : 387
Data de inscriere : 09/07/2010
Localizare : Craiova

acvariu incepator craiova - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 2 Icon_minitimeVin Iul 16, 2010 10:57 am

Ionut T. a scris:
Nu este nici o problema topicul nu o sa-l mut ca este introducerea ta Wink dar poti deschide alt topic la https://acvaristica.forumgratuit.ro/hardware-f30/
si dezbatem toate problemele de filtre sau alte minuni.Si eu astept sa vad rezultatele filtrului tau
ok sefu am intele.....mai deschidem un topic..mc pentru increderea acordata....e o forma de respect pt munca mea...multumesc
Sus In jos
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

acvariu incepator craiova - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 2 Icon_minitimeVin Iul 16, 2010 11:09 am

Ti-am facut un mic favor pentru a-ti continua proiectul aici la hardware.Introducerea a ramas intacta si la locul ei.
Spor la treaba si asteptam rezultatele si pozele la cum introduci si mediile de filtrare si chiar pompa de filtru .
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
gogosanuc
Peste sergent
Peste sergent
gogosanuc


Mesaje : 387
Data de inscriere : 09/07/2010
Localizare : Craiova

acvariu incepator craiova - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 2 Icon_minitimeVin Iul 16, 2010 11:13 am

Ionut T. a scris:
Ti-am facut un mic favor pentru a-ti continua proiectul aici la hardware.Introducerea a ramas intacta si la locul ei.
Spor la treaba si asteptam rezultatele si pozele la cum introduci si mediile de filtrare si chiar pompa de filtru .

mc ...esti de treaba....pot continua sa postez aici sau trebuie sa fac alt topic...?....
Sus In jos
Cornel
Peste capitan
Peste capitan
Cornel


Mesaje : 575
Data de inscriere : 16/03/2010
Localizare : ploiesti

acvariu incepator craiova - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: re   acvariu incepator craiova - Pagina 2 Icon_minitimeVin Iul 16, 2010 4:02 pm

ne tii pe totii la 220w.hai mai repede cu filtrul ala ca nu mai am rabdare. bravo
ii dai seama ca ne facem toata lumea daca merge.
Sus In jos
gogosanuc
Peste sergent
Peste sergent
gogosanuc


Mesaje : 387
Data de inscriere : 09/07/2010
Localizare : Craiova

acvariu incepator craiova - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 2 Icon_minitimeVin Iul 16, 2010 6:34 pm

te rog sa ma crezi ca daca nu citeam pe mai multe pagini de net la mai multi useri ca merge nu eram atat de inversunat sa al fac...azi merg sa cumpar mediile filtrante....si sincer l-as mai lasa pana maine sa se usuce siliconul bine.....ma rog desi am avut atat elan si entuziasm dupa ce am auzit ca nu a mers la cineva care a facut unu la fel acum dou luni parca mi s-a taiat maioneza dar acum daca am pornit sa al fac nu dau inapoi.....nu am de unde sa stiu daca merge sau nu decat daca incerc tongue

singura problema ar fi fost la distanta dintre acvariu si filtru....dar am sa pun un furtun cu diametrul mai mare pe tur pentru un debit mai mare de apa si unul cu diametrul mai mic pe retur pentru a face presiune si pentru a putea urca mai bine...sper ca pompa sa faca fata ...daca nu face iau o pompa mai puternica dar la ce distanta am eu de aproximativ 60 cm de la gura filtrului eu zic ca merge ff bine
Sus In jos
Continut sponsorizat





acvariu incepator craiova - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 2 Icon_minitime

Sus In jos
 
acvariu incepator craiova
Sus 
Pagina 2 din 19Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 10 ... 19  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Acvaristica, pesti, plante :: Forum Acvaristica :: Inceputuri - Jurnale-
Mergi direct la: