Acvaristica, pesti, plante
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Acvaristica, pesti, plante

Totul despre pesti exotici, plante si acvarii -animale iubite-
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Incepator

In jos 
4 participanți
AutorMesaj
stefan052
Greenhorn



Mesaje : 6
Data de inscriere : 05/07/2011
Localizare : Bucuresti

Incepator Empty
MesajSubiect: Incepator   Incepator Icon_minitimeVin Iul 22, 2011 10:27 pm

Va prezint umilul meu acvariu de 24 l


HARDWARE:
-Filtru cascada Hailea sl -206
- Pompa aer resun ..nu stiu modelul am mostenit-o de la tata Wink

Plante nu am dar vreau sa imi cumpar in curand ...tata a promis ca o sa ma t sa le ingrijesc... pana atunci raman la cele artificiale..


De curand mi-am facut si un background 3d si l-am vopsit cu vopsea normala si as vrea sa stiu daca dauneaza pestilor... pana acum nu au avut nimic tinand cont ca il am in acvariu de 3 zile.

Acum ciorba de pesti:
-2 scalari
-3 xipho
-2 black molly

Incepator Img0160bn

Incepator Img0162ari

vreau pareri si recomandari!!

https://2img.net/r/ihimg/photo/my-images/39/img0162ari.jpg/
https://2img.net/r/ihimg/photo/my-images/819/img0160bn.jpg/
Sus In jos
Sorin C.
Peste capitan
Peste capitan
Sorin C.


Mesaje : 694
Data de inscriere : 10/11/2009
Localizare : Ploiesti N-E-S-V.

Incepator Empty
MesajSubiect: Re: Incepator   Incepator Icon_minitimeDum Iul 24, 2011 1:38 am

Vopsea normala, normala pentru ce? scratch

2 scalari in 24 litri? scratch

Soarele lumineaza de sus in jos, in apa - normal, nu de pe fundul baltii/raului/fluviului sau ce o fi pe acolo.

Cred ca singurul lucru corect care il ai acolo e ca stau pestii in apa. Atat.
Sus In jos
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

Incepator Empty
MesajSubiect: Re: Incepator   Incepator Icon_minitimeJoi Iul 28, 2011 1:27 am

Background 3d in 24 litri mai ocupa inca o parte din spatiu dedicat pestilor.
Sad MMM pacat ca nu pot vedea pozele ca navi de pe telefon si incarca ............
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
stefan052
Greenhorn



Mesaje : 6
Data de inscriere : 05/07/2011
Localizare : Bucuresti

Incepator Empty
MesajSubiect: ssss   Incepator Icon_minitimeMar Aug 16, 2011 7:17 am

problema cu lumina s-a rezolvat am pus un spot de 20 w sus fixat pe capac iar bacgroundul l-am scos si am facut altul de grosime mult mai mica... alta intrebare la acvariul cel mic adica asta ajunge un incalzitor de 25w pt ca am in desfasurare un acvariu de aprox 63 l brut iar in cel mic vreau sa cresc pui . O sa revin in aproximativ 2 saptamani cu acvariul cel mare care va avea plante naturale!!!
Sus In jos
BaDD
Greenhorn



Mesaje : 10
Data de inscriere : 01/04/2011
Localizare : Sibiu

Incepator Empty
MesajSubiect: Nu neaparat   Incepator Icon_minitimeMier Aug 17, 2011 2:35 am

Nu o sa te chinui neaparat sa intretii plantele! Sunt destule plante in comert care sunt foarte usor de crescut si intretinut! Daca ai putina lumina si un PlantaMin spre exemplu nu o sa ai absolut nicio problema cu aceste plante! Eu am o planta care am crescut-o fara lumina si fara niciun fel de nutrient (am primit-o de la tatal prietenei mele care la randul lui nu avea bec, nutrient si apa era extrem de murdara si lui ii rezista). Nu stiu exact ce planta e dar tind sa cred ca-i Anubias Afzeli sau cel putin una care seamana destul de mult cu ea! Oricum acestei plante parca ii merge mai bine fara lumina ca am crescut una intr-un acvariu luminat si creste extrem de greu,deci cred ca-i indicat sa o pui intr-un loc mai intunecat al acvariului(intunecat nu inseamna sa nu aibe lumina deloc pentru ca lumina face totusi bine plantelor, e vorba de intensitate)! Mai sunt si acele plante lungi cu multe frunze mici pe tulpina care pot sta foarte bine si plantate si la suprafata care sunt rezistente si ele! Cu plantele artificiale nu rezolvi nimic, decat ca aspect...si ar trebui sa te gandesti intai la binele pestilor, nu la binele ochilor privitorilor! Cat despre background, nu cred ca e o idee buna la un acvariu de 24 l sa mai adaugi si un background luand din capacitate. Si scalarii aia la 24 l nu stiu zau cat de bine le e! Cat despre incalzitor , ajunge 25 w la acvariul cel mic si tind sa cred ca o sa ajunga si la cel de 63 l (asta in cazul in care are termostat). Bafta
Sus In jos
Continut sponsorizat





Incepator Empty
MesajSubiect: Re: Incepator   Incepator Icon_minitime

Sus In jos
 
Incepator
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Acvaristica, pesti, plante :: Forum Acvaristica :: Inceputuri - Jurnale-
Mergi direct la: