Acvaristica, pesti, plante
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Acvaristica, pesti, plante

Totul despre pesti exotici, plante si acvarii -animale iubite-
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 biotop amazon 144L

In jos 
5 participanți
AutorMesaj
gogosanuc
Peste sergent
Peste sergent
gogosanuc


Mesaje : 387
Data de inscriere : 09/07/2010
Localizare : Craiova

biotop amazon 144L Empty
MesajSubiect: biotop amazon 144L   biotop amazon 144L Icon_minitimeSam Iul 02, 2011 11:47 pm

incerc usor usor cu pasi marunti si desi sa realizez un biotop amazon.
nisip fin (momentan am putin dar voi vompleta saptamana viitoare cand imi vine si restul nisipului)
plante desuprafata(pistia in mare parte)
partea de decor vita de vie (nu e chiar de amazon dar in lipsa de altceva merge de moment)
filtrare: sun sun 302 (3L sera siporax ,buret grosier si perlon)
fluval 3 plus pt curent si filtrare mecanica
lumina 39 w osram 865
pesti : 2 ancistrusi /o pereche de ramirezi / 8 bleheri (din pacate atatia am mai gasit voi completa cu inca un card de pesti cel mai probabil 20 neoni rosii)
pe langa pesti am bagat si melci pomaceea 5 buc
de asemeni voi pune si ceva poze pe baza carora se poate discuta /critica/sfatuii / toate acestea in scop constructiv
astept parerile dumneavoastra.
biotop amazon 144L Sany2429


biotop amazon 144L Sany2430


biotop amazon 144L Sany2431n


biotop amazon 144L Sany2432

Sus In jos
christiansen
Moderator
Moderator
christiansen


Mesaje : 308
Data de inscriere : 20/02/2010
Localizare : Ploiesti

biotop amazon 144L Empty
MesajSubiect: Re: biotop amazon 144L   biotop amazon 144L Icon_minitimeJoi Iul 07, 2011 10:49 pm


acvariu are potential , ca recomandari :

- mai frumos ar arata daca ai completa tot cu bleheri nu cu neoni rosii, acu totul tine de placerea vizuala a fiecaruia
- ce faci cu 5 melci pomaceea?
- nu ti-ar place apa sa aiba o tenta galbuie , sa aduca a black water? ai putea folosi frunze de stejar , extras de Black water...etc
- cel din poza esti sigur ca este ancistrus? mie imi pare a fi un juvenil de pleco .
- daca nu plantezi de ce mai adaugi nisip?
Sus In jos
gogosanuc
Peste sergent
Peste sergent
gogosanuc


Mesaje : 387
Data de inscriere : 09/07/2010
Localizare : Craiova

biotop amazon 144L Empty
MesajSubiect: Re: biotop amazon 144L   biotop amazon 144L Icon_minitimeJoi Iul 07, 2011 11:45 pm

Salut Cristiansen si multumesc de sugestii.
Hai sa iti dau si cateva raspunsuri:
- as fi vrut sa completez tot cu bleheri dar nu mai gasesc momentan in tot orasul si sa comand de mai stiu eu unde nu prea am garantia ca ajung intregi;
- melcii sunt primiti de la un prieten si au ca scop curatarea minunatei si incomparabilei mazga alba formata pe lemne ;
- despre black water ce sa zic ar fi super ok dar momentan nu am de unde sa iau frunze de stejar;
- voi inlocuii vita de vie cu crengi de prun sau de cires sa aiba o infatisare cat mai interesanta nu ca gramada de cioate pe mijloc , voi cauta frunze de stejar si voi incerca sa dau acea tenta de galbui apei;
- despre ancistrus nu stiu daca e reala treaba sau e pleco asa cum ai spus si tu, cel de la magazin asa a spus ca este ancistrus ; e luat de la zoomania si asa era trecut pe acea eticheta;
- nisipul l-am pus pt ca arata nasol acvariul fara substrat ;
-este pus un strat fin sa nu se vada fundul acvariului(sticla de)si de asemeni am o pereche de ciclide mici si anume ramirezi care dupa cum stii au un comportament interesant de a lua nisipul in gura si de al scuipa in alta parte(de a sapa);
- ca si plante am pistia de suprafata iar pe lemne voi pune microsorum sau anubias(sa vad ce varianta imi cade mai mult pe plac)
Sus In jos
christiansen
Moderator
Moderator
christiansen


Mesaje : 308
Data de inscriere : 20/02/2010
Localizare : Ploiesti

biotop amazon 144L Empty
MesajSubiect: Re: biotop amazon 144L   biotop amazon 144L Icon_minitimeDum Iul 10, 2011 11:28 pm

Nu m-am exprimat eu foarte concis cu privire la nisip , ai spus ca mai aduagi, nelamurirea mea era de ce mai adaugi nisip:)

Daca e de la zoomanaia, sunt sanse mari sa fie plecostomus , cel putin la zoomania din Ploiesti mai mereu au pleco nu ancistrusi.
Poti deosebi foarte usor daca le compari coloritul , ancistrusii au culoare de baza maroniu inchis cu pete mici deschise...si pleco au culoarea de baza crem deschis cu pete inchise (maronii)

Pentru blackwater nu e un musai frunzele de stejar, poti opta ptr extract de la Sera, Jbl ...etc fie frunze comercializate de JBL, ar mai fi si posibilitatea cu pliculete de ceai negru , dar aici trebuie sa te documentezi ce si cum , stiu doar ca unii acvaristi folosesc si aceasta solutie mai ieftina!

Ramirezii nu sunt ciclide africane sa sape grote si tuneluri, din ce cunosc eu in perioada de imperechere pot crea o adancitura unde depun icrele, in caz de nu depun pe o suprafata plata din acvariu .

Lemnele arata bine , acum depinde de gusturi , dar nu e o solutie asa des intalnita lemnul de prun si cires, cauta mai multe informatii daca sunt compatibile aceste esente de lemn in acvariu !
Sus In jos
gogosanuc
Peste sergent
Peste sergent
gogosanuc


Mesaje : 387
Data de inscriere : 09/07/2010
Localizare : Craiova

biotop amazon 144L Empty
MesajSubiect: Re: biotop amazon 144L   biotop amazon 144L Icon_minitimeSam Iul 30, 2011 5:21 am

Si un mic update azi 30.iulie.2011
biotop amazon 144L Sany2507



biotop amazon 144L Sany2508w



biotop amazon 144L Sany2509

Sus In jos
booghibooghi
Peste sergent
Peste sergent
booghibooghi


Mesaje : 429
Data de inscriere : 24/07/2010
Localizare : Câmpina - Prahova

biotop amazon 144L Empty
MesajSubiect: Re: biotop amazon 144L   biotop amazon 144L Icon_minitimeLun Aug 01, 2011 7:30 am

Ince ,incet o sa iasa ce ti-ai propus.Mie unul imi place.
Sus In jos
gogosanuc
Peste sergent
Peste sergent
gogosanuc


Mesaje : 387
Data de inscriere : 09/07/2010
Localizare : Craiova

biotop amazon 144L Empty
MesajSubiect: Re: biotop amazon 144L   biotop amazon 144L Icon_minitimeLun Aug 01, 2011 5:30 pm

Multumesc frumos de incurajare Booghi .Voi mai creste numarul smecherilor din gasca dar sa iau salariul Very Happy.
De asemeni voi mai baga niste plantute care necesita lumina putina sa fie mai multa verdeata.
Sus In jos
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

biotop amazon 144L Empty
MesajSubiect: Re: biotop amazon 144L   biotop amazon 144L Icon_minitimeMier Aug 03, 2011 4:16 am

Plante iti recomand ce imi place mine: Nane si Mos Very Happy Cu siguranta ar da bine!
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
gogosanuc
Peste sergent
Peste sergent
gogosanuc


Mesaje : 387
Data de inscriere : 09/07/2010
Localizare : Craiova

biotop amazon 144L Empty
MesajSubiect: Re: biotop amazon 144L   biotop amazon 144L Icon_minitimeJoi Aug 04, 2011 5:39 am

Va urma cat de curand in doua luni maxim de aproximativ 200 L
dimensiuni probabil 100x45x45
acum na nu prea stiu ce geam sa folosesc.
Ce ma sfatuiesti?
Sus In jos
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

biotop amazon 144L Empty
MesajSubiect: Re: biotop amazon 144L   biotop amazon 144L Icon_minitimeVin Aug 05, 2011 8:10 pm

Pentru mai multa siguranta un geam de 8 mm. Merge si de 6mm dar este la limita. Vezi ca este un program pe forum, calculator pentru acvariu.
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
booghibooghi
Peste sergent
Peste sergent
booghibooghi


Mesaje : 429
Data de inscriere : 24/07/2010
Localizare : Câmpina - Prahova

biotop amazon 144L Empty
MesajSubiect: Re: biotop amazon 144L   biotop amazon 144L Icon_minitimeSam Aug 06, 2011 8:52 am

Ionut T. a scris:
Vezi ca este un program pe forum, calculator pentru acvariu.

Asta e link-ul :

http://www.theaquatools.com/building-your-aquarium
Sus In jos
gogosanuc
Peste sergent
Peste sergent
gogosanuc


Mesaje : 387
Data de inscriere : 09/07/2010
Localizare : Craiova

biotop amazon 144L Empty
MesajSubiect: Re: biotop amazon 144L   biotop amazon 144L Icon_minitimeSam Aug 06, 2011 10:24 am

Multumesc baieti! Voi alege geam de 8 mm cu ramforsari in partea superioara.Dupa calculator tre de 6 mm , dupa mine de 8 mm.
Ca dimensiuni 100x50x45 sau 100x45x45 ?
Sus In jos
Sorin C.
Peste capitan
Peste capitan
Sorin C.


Mesaje : 694
Data de inscriere : 10/11/2009
Localizare : Ploiesti N-E-S-V.

biotop amazon 144L Empty
MesajSubiect: Re: biotop amazon 144L   biotop amazon 144L Icon_minitimeMar Aug 09, 2011 12:59 am

Cat iti place tie de lat. Grosimea sticlei e influentata de inaltime si mult mai putin de latime. Conteaza doar suprafata pe care va sta acel acvariu.
Sus In jos
gogosanuc
Peste sergent
Peste sergent
gogosanuc


Mesaje : 387
Data de inscriere : 09/07/2010
Localizare : Craiova

biotop amazon 144L Empty
MesajSubiect: Re: biotop amazon 144L   biotop amazon 144L Icon_minitimeMar Aug 09, 2011 8:37 am

Acvariul va sta pe un stand metalic cu dimensiunile 100x50x80,imbracat in pal.si dimensiunile finale vor fi 100x45x45 geam de 8 mm.Multumesc pt ajutor prieteni.
Sus In jos
Continut sponsorizat





biotop amazon 144L Empty
MesajSubiect: Re: biotop amazon 144L   biotop amazon 144L Icon_minitime

Sus In jos
 
biotop amazon 144L
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» vand acvariu 144l

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Acvaristica, pesti, plante :: Forum Acvaristica :: Inceputuri - Jurnale-
Mergi direct la: