Acvaristica, pesti, plante
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Acvaristica, pesti, plante

Totul despre pesti exotici, plante si acvarii -animale iubite-
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 informatii Ramirezi

In jos 
3 participanți
AutorMesaj
lawwwrentiu
Peste soldat
Peste soldat
lawwwrentiu


Mesaje : 34
Data de inscriere : 18/03/2011
Localizare : Bucuresti

informatii Ramirezi Empty
MesajSubiect: informatii Ramirezi   informatii Ramirezi Icon_minitimeMier Apr 06, 2011 8:08 am

am nevoie de informatiile esentiale pt reproducerea la Ramirezi. acum 4 ore o pereche a inceput sa depuna in acvariul comunitar. avand un alt acvariu de dimensiuni mult reduse ( il tineam pregatit pt femelele de vivipari proaspete mamici) i-am mutat acolo. nu am apucat insa sa mai fac nici un test de apa. oricum era ciclata de 10 zile. aerisita, planta am bagat doar cu 2 ore inainte de Ramirezi. temperatura o ridic la 28-29 grade. altceva ce ar trebui sa fac?
Sus In jos
christiansen
Moderator
Moderator
christiansen


Mesaje : 308
Data de inscriere : 20/02/2010
Localizare : Ploiesti

informatii Ramirezi Empty
MesajSubiect: Re: informatii Ramirezi   informatii Ramirezi Icon_minitimeMier Apr 06, 2011 6:22 pm

nu am reprodus ramirezi , dar din ce stiu , sunt parinti grijuli , vor avea grija de pui (asta daca nu mananca ponta, lucru intalanit la perechile tinere fara experienta ) ! Poate te poate ajuta si Aco cu ceva sfaturi, are mai multa experienta cu acesti pesti !

nu cred ca e nevoie sa ridici temperatura , acvariul unde ai mutat parintii cat de mare este? ar fi bine daca ar avea niste plante (pentru infuzorii din jurul lor ) , puii care vor ecloza vor fi foarte mici si iti va fi dificil sa ii hranesti , poti incerca sera micron , artemia eclozata , poate si niste microviermi ..etc. Succes
Sus In jos
aco
Peste colonel
Peste colonel



Mesaje : 1084
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti Sud

informatii Ramirezi Empty
MesajSubiect: Re: informatii Ramirezi   informatii Ramirezi Icon_minitimeJoi Apr 07, 2011 1:01 am

Poate...



Ai nevoie de apa acida. Temperatura nu trebuie ridicata.
Daca ai o familie inchegata, incepand cu a 4a-5a ponta isi vor ridica singuri puii daca sunt singuri in acvariu. La cel mai mic stres vor manca icrele.

Daca vrei sa separi icrele le eclozezi la 25 de grade in apa cu putin albastru de metil, dupa ce eclozeaza si observi ca alevinii si-au consumat sacul vitelin si se ridica in coloana apei trebuie sa-i hranesti cu mancare speciala pentru pui, naturala. Eu n-am reusit sa ridic puii cu mancare din comert pentru puiet de peste.
Sus In jos
lawwwrentiu
Peste soldat
Peste soldat
lawwwrentiu


Mesaje : 34
Data de inscriere : 18/03/2011
Localizare : Bucuresti

informatii Ramirezi Empty
MesajSubiect: Re: informatii Ramirezi   informatii Ramirezi Icon_minitimeJoi Apr 07, 2011 8:46 am

Multumesc pt informatii.
Sus In jos
Continut sponsorizat





informatii Ramirezi Empty
MesajSubiect: Re: informatii Ramirezi   informatii Ramirezi Icon_minitime

Sus In jos
 
informatii Ramirezi
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Ramirezi (Microgeophagus ramirezi)
» pereche ramirezi
» Donez 2 ramirezi bolivieni

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Acvaristica, pesti, plante :: Necuvantatoare acvatice :: Cichlidae-
Mergi direct la: