Acvaristica, pesti, plante
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Acvaristica, pesti, plante

Totul despre pesti exotici, plante si acvarii -animale iubite-
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 cum stim cat mai are pana fata o femela de guppy?

In jos 
3 participanți
AutorMesaj
monicutza18_91
Greenhorn



Mesaje : 6
Data de inscriere : 08/03/2011
Localizare : arad

cum stim cat mai are pana fata o femela de guppy? Empty
MesajSubiect: cum stim cat mai are pana fata o femela de guppy?   cum stim cat mai are pana fata o femela de guppy? Icon_minitimeMier Mar 09, 2011 2:55 am

am o femela de guppy care trebuie sa fete. i-a crescut burtica si are acea pata de graviditate. cum imi dau seama cat mai are pana fata sa o pot muta in alt bazin? am auzit ca nu supravietuiesc daca stau singuri in bazin , nu as vrea sa risc si sa moara
Sus In jos
kappa25
Greenhorn



Mesaje : 5
Data de inscriere : 06/04/2011
Localizare : suceava

cum stim cat mai are pana fata o femela de guppy? Empty
MesajSubiect: Re: cum stim cat mai are pana fata o femela de guppy?   cum stim cat mai are pana fata o femela de guppy? Icon_minitimeMier Apr 06, 2011 8:03 am

Femela incepe sa aiba burta extrem de mare, sub o forma patratoasa, pare gata sa "explodeze". Nu trebuie mutata decat atunci cand da semnele ca ar vrea sa nasca. Daca mutarea se face prea devreme, se poate stresa si poate sa moara din aceasta cauza. Semne: femela este agitata, "alearga" in sus si in josul acvariului, nu prea prefera companie in jurul ei. Abia atunci cand devine agitata trebuie sa o muti. Pentru a observa mai bine burtica femelei da pe google la image si scrie pregnant guppy.
Sus In jos
lawwwrentiu
Peste soldat
Peste soldat
lawwwrentiu


Mesaje : 34
Data de inscriere : 18/03/2011
Localizare : Bucuresti

cum stim cat mai are pana fata o femela de guppy? Empty
MesajSubiect: Re: cum stim cat mai are pana fata o femela de guppy?   cum stim cat mai are pana fata o femela de guppy? Icon_minitimeMier Apr 06, 2011 8:15 am

crede-ma ca am tinut la "hotel" o femela guppy vreo 3 zile fara sa nasca. o mai bagam dimineatza in acvariul comunitar sa se hraneasca apoi din nou la hotel. la 2 zile faceam treaba cu mutatul. deci depinde ft mult de cat de rezistent este pestele. puii de la ea au acum aproape 4 luni si deja se pot deosebii fetitele de baietei. nu exista o regula generala in privinta sapararii femelelor de vivipari la nastere. cel mai bine observi comportamentul lor si inveti din mers.
SUCCES!
Sus In jos
Continut sponsorizat





cum stim cat mai are pana fata o femela de guppy? Empty
MesajSubiect: Re: cum stim cat mai are pana fata o femela de guppy?   cum stim cat mai are pana fata o femela de guppy? Icon_minitime

Sus In jos
 
cum stim cat mai are pana fata o femela de guppy?
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Acvaristica, pesti, plante :: Necuvantatoare acvatice :: Vivipari-
Mergi direct la: