Acvaristica, pesti, plante
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Acvaristica, pesti, plante

Totul despre pesti exotici, plante si acvarii -animale iubite-
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 formarea algelor

In jos 
+2
VizZzY
falconety
6 participanți
AutorMesaj
falconety
Peste sergent
Peste sergent
falconety


Mesaje : 307
Data de inscriere : 17/10/2009
Localizare : breaza/ph

formarea algelor Empty
MesajSubiect: formarea algelor   formarea algelor Icon_minitimeSam Ian 16, 2010 11:56 pm

salut.
aveti idee din ce motiv se pot forma alge?in spesial cele de pe frunzele plantelor. din cate am mai citit exista si pesti care mananca alge(sau curata algele din acvariu)....
Sus In jos
http://www.electrocasnicebreaza.forumgratuit.ro
VizZzY
Peste soldat
Peste soldat



Mesaje : 97
Data de inscriere : 20/09/2009
Localizare : campina/ph

formarea algelor Empty
MesajSubiect: Re: formarea algelor   formarea algelor Icon_minitimeDum Ian 17, 2010 1:02 am

razele soarelui daca patrund direct in acvariu , determina formarea algelor. cam asta stiu, am mai aflat ca o neaerare eficienta determina la randul sau formarea algelor
Sus In jos
Sorin C.
Peste capitan
Peste capitan
Sorin C.


Mesaje : 694
Data de inscriere : 10/11/2009
Localizare : Ploiesti N-E-S-V.

formarea algelor Empty
MesajSubiect: Re: formarea algelor   formarea algelor Icon_minitimeDum Ian 17, 2010 1:12 am

Dezechilibre mari ale chimiei apei, in mod special macronutrientii, datorita biofiltrarii insuficiente si prezentei NH3 si/sau NO2, cumularii mari de deseuri organice ( excremente si plante /frunze moarte ) formarii de biofilm rezutand in schimb de gaze mai mic cu aerul atmosferic pot duce deasemnea la formari de alge. Am un acvriu care sta in bataia soarelui 2-3 ore pe zi si singura alga care se dezvolta este GDA pe geamul din fata si ocazional BBA pe frunzele vechi de la o hygrofila in rest apa clara cristal.
Sus In jos
AngelTudorache
Peste sergent
Peste sergent
AngelTudorache


Mesaje : 312
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti

formarea algelor Empty
MesajSubiect: Re: formarea algelor   formarea algelor Icon_minitimeMier Iun 09, 2010 9:50 pm

Salut, m-am pricopsit si eu cu niste BBA pe frunzele de Anubias. Stie cineva cum pot sa scap de nenorocirea asta de alga?
Multumesc.
Sus In jos
aco
Peste colonel
Peste colonel



Mesaje : 1084
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti Sud

formarea algelor Empty
MesajSubiect: Re: formarea algelor   formarea algelor Icon_minitimeMier Iun 09, 2010 10:45 pm

Injectii locale de easy carbo. Altfel nu prea ai cum.
E bine sa indepartezi frunzele afectate puternic ca sa nu transmita alga si frunzelor sanatoase.
Eu am scapat de BBA din intamplare, odata cu stabilizarea acvariului. Tot pe anubias am avut si eu, este o planta care nu trebuie tinuta in lumina puternica.
Sus In jos
AngelTudorache
Peste sergent
Peste sergent
AngelTudorache


Mesaje : 312
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti

formarea algelor Empty
MesajSubiect: Re: formarea algelor   formarea algelor Icon_minitimeMier Iun 09, 2010 10:53 pm

adica din asta: Easy Carbo ??

si cum sa fac injectii locale? procedura mai exacta.. Smile
Sus In jos
aco
Peste colonel
Peste colonel



Mesaje : 1084
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti Sud

formarea algelor Empty
MesajSubiect: Re: formarea algelor   formarea algelor Icon_minitimeMier Iun 09, 2010 10:55 pm

Ala e. Tragi in seringa easy carbo in functie de volumul acvariului, mai tragi apa peste ca sa ai solutia mai diluata si stropesti exact in dreptul algelor. Dupa 3-4 zile se vad primele rezultate, alga se inroseste si moare.
Sus In jos
AngelTudorache
Peste sergent
Peste sergent
AngelTudorache


Mesaje : 312
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti

formarea algelor Empty
MesajSubiect: Re: formarea algelor   formarea algelor Icon_minitimeMier Iun 09, 2010 11:32 pm

multumesc aco, o sa incerc sa vad cum merge treaba..
Sus In jos
aco
Peste colonel
Peste colonel



Mesaje : 1084
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti Sud

formarea algelor Empty
MesajSubiect: Re: formarea algelor   formarea algelor Icon_minitimeMier Iun 09, 2010 11:33 pm

E bine sa fac o precizare, asta nu e o solutie, tratezi efectul nu cauza...
Sus In jos
AngelTudorache
Peste sergent
Peste sergent
AngelTudorache


Mesaje : 312
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti

formarea algelor Empty
MesajSubiect: Re: formarea algelor   formarea algelor Icon_minitimeJoi Iun 10, 2010 12:07 am

stiu asta.. deocamdata trebuie sa inlatur alga.. apoi o sa vad ce pot face sa inlatur si cauza.. ca sa o inlatur ar trebui sa stiu care e cauza.. asta ma documentam acum.. Wink
Multumesc

ps: crezi ca Neritina ar reusi sa faca ceva treaba? la mine nu e atat de nasol.. e doar un mic inceput timid de BBA.
Sus In jos
aco
Peste colonel
Peste colonel



Mesaje : 1084
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti Sud

formarea algelor Empty
MesajSubiect: Re: formarea algelor   formarea algelor Icon_minitimeJoi Iun 10, 2010 12:24 am

Din ce am citit se pare ca da, insa nu pot sa-ti confirm, la mine in acvariu neritinele n-au rezistat decat 15 minute.
Sus In jos
Sorin C.
Peste capitan
Peste capitan
Sorin C.


Mesaje : 694
Data de inscriere : 10/11/2009
Localizare : Ploiesti N-E-S-V.

formarea algelor Empty
MesajSubiect: Re: formarea algelor   formarea algelor Icon_minitimeJoi Iun 10, 2010 4:59 am

Neritina ajuta mult, chiar ca se ocupa de BBA cu sarg.
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

formarea algelor Empty
MesajSubiect: Re: formarea algelor   formarea algelor Icon_minitimeJoi Iun 10, 2010 9:27 am

AngelTudorache a scris:
Salut, m-am pricopsit si eu cu niste BBA pe frunzele de Anubias. Stie cineva cum pot sa scap de nenorocirea asta de alga?
Multumesc.

Anubiasul cere lumina mai putina, si eu pe frunzele lui am alga verde (GSA), pentru ca nu am unde sa il pitesc
de neoane. SAE si ancistrusi, dar cat se poate de mici sa ii iei. Astia tin alga sub control, o tund frecvent. La fel
si Neritinele, dar cu conditia sa nu ai botia in acvariu.

PS. esti sigur ca e BBA ce ai tu pe anubias ?
Sus In jos
AngelTudorache
Peste sergent
Peste sergent
AngelTudorache


Mesaje : 312
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti

formarea algelor Empty
MesajSubiect: Re: formarea algelor   formarea algelor Icon_minitimeJoi Iun 10, 2010 10:00 pm

Mihai B. a scris:

PS. esti sigur ca e BBA ce ai tu pe anubias ?

Am cautat si din pozele pe care le-am vazut pe net cred ca asta e.. e greu, imposibil, de curatat "mecanic" iar la cum arata seamana mult cu BBA.. bineinteles ca Ancistrusii o ocolesc.. parca le e lehamite de ea..

deocamdata am dat "remove" la frunzele "contaminate" si m-am ales cu un Anubias cam chel.. Acum astept sa vad cum se mai manifesta.. poate nu o sa mai apara..

LE: cam asa arata la mine: http://fishyaquaria.wordpress.com/ ; https://2img.net/h/i68.photobucket.com/albums/i26/mralgae/algae%20forms/bba-redalgae.jpg

nu era chiar atat de mare, dar ca forma, amplasare si culoare cam asa arata la mine... sper sa nu mai apara nemernica mica..
Sus In jos
aco
Peste colonel
Peste colonel



Mesaje : 1084
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti Sud

formarea algelor Empty
MesajSubiect: Re: formarea algelor   formarea algelor Icon_minitimeVin Ian 14, 2011 12:38 pm

Subiectul va fi in continuare dezbatut pe noul forum, http://forum.aquaristic.ro .
Sus In jos
Continut sponsorizat





formarea algelor Empty
MesajSubiect: Re: formarea algelor   formarea algelor Icon_minitime

Sus In jos
 
formarea algelor
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Metode verificate de combaterea algelor.

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Acvaristica, pesti, plante :: Forum Acvaristica :: Alge-
Mergi direct la: