Acvaristica, pesti, plante
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Acvaristica, pesti, plante

Totul despre pesti exotici, plante si acvarii -animale iubite-
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 pot tine betta in acvariu comunitar

In jos 
+3
Sorin C.
stoikan
john777
7 participanți
AutorMesaj
john777
Moderator
Moderator
john777


Mesaje : 152
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/ph

pot tine betta in acvariu comunitar Empty
MesajSubiect: pot tine betta in acvariu comunitar   pot tine betta in acvariu comunitar Icon_minitimeJoi Ian 14, 2010 10:13 pm

cum spune si titlul.
pot tine betta mascul in acvariul comunitar impreuna cu 3 femele? devine agresiv cu ceilalti sau numai cu femelele betta? stiu ca masculi nu se tin impreuna....dar nu stiu daca devine agresiv cu ceilalti pesti?


Ultima editare efectuata de catre john777 in Vin Ian 15, 2010 8:24 am, editata de 3 ori
Sus In jos
stoikan
Peste sergent
Peste sergent
stoikan


Mesaje : 163
Data de inscriere : 08/12/2009
Localizare : Ploiesti

pot tine betta in acvariu comunitar Empty
MesajSubiect: ok   pot tine betta in acvariu comunitar Icon_minitimeJoi Ian 14, 2010 11:48 pm

Din cate stiu nu ar trebui sa fie probleme. De masculi stiam si eu, dar femelele se pot tine impreuna. Daca cineva stie altceva.....
Sus In jos
john777
Moderator
Moderator
john777


Mesaje : 152
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/ph

pot tine betta in acvariu comunitar Empty
MesajSubiect: Re: pot tine betta in acvariu comunitar   pot tine betta in acvariu comunitar Icon_minitimeVin Ian 15, 2010 12:17 am

femelele,intradevar sunt calme. am bagat 1 mascul peste ele, si a devenit putin agresiv. agresiv chiar si cu alti pesti.l-am scos imediat.ma gandesc sa nu fie ceva de moment si dupa sa fie calm. deaceea intreb pe toti care au idee de ce se intampla si daca pot sa il introduc iar in acvariu comunitar.
Sus In jos
stoikan
Peste sergent
Peste sergent
stoikan


Mesaje : 163
Data de inscriere : 08/12/2009
Localizare : Ploiesti

pot tine betta in acvariu comunitar Empty
MesajSubiect: noaptea?   pot tine betta in acvariu comunitar Icon_minitimeVin Ian 15, 2010 1:03 am

incearca sa il introduci noaptea, poate functioneaza...
Sus In jos
Sorin C.
Peste capitan
Peste capitan
Sorin C.


Mesaje : 694
Data de inscriere : 10/11/2009
Localizare : Ploiesti N-E-S-V.

pot tine betta in acvariu comunitar Empty
MesajSubiect: Re: pot tine betta in acvariu comunitar   pot tine betta in acvariu comunitar Icon_minitimeVin Ian 15, 2010 1:52 am

Masculii si femelele de betta nu se tin impreuna decat atunci cand sunt pusi la puit. Atat. Daca aveti acvarii de peste 500 litri si foarte bine plantate puteti tine masculi si femele impreuna. Separat se pot tine femele in acvriul comunitar de pana una bucata la 30 litri, iar masculi numai unul, niciodata amestecat. Am incercat si nu merge. Se lasa cu crime.
Sus In jos
john777
Moderator
Moderator
john777


Mesaje : 152
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/ph

pot tine betta in acvariu comunitar Empty
MesajSubiect: Re: pot tine betta in acvariu comunitar   pot tine betta in acvariu comunitar Icon_minitimeVin Ian 15, 2010 5:25 am

scuze de insistenta. daca bag betanul intr-un acvariu cu alti pesti mai devine agresiv? exemplu: carasei, gurami, scalari...
Sus In jos
Sorin C.
Peste capitan
Peste capitan
Sorin C.


Mesaje : 694
Data de inscriere : 10/11/2009
Localizare : Ploiesti N-E-S-V.

pot tine betta in acvariu comunitar Empty
MesajSubiect: Re: pot tine betta in acvariu comunitar   pot tine betta in acvariu comunitar Icon_minitimeVin Ian 15, 2010 6:07 am

NU. In cel mai rau caz o sa fugareasca putin scalarii, eventual pierde putin timp si observa-l. Eu am tinut masculul de betta in acvariul cu puii de pink convict si s-au inteles bine din primul moment, am observat ceva animozitati inainte de hranire, dar nu s-au atins niciodata. Femelele au fost tinute impreuna cu molly si la fel fiecare isi vedea de treaba lui, chiar nu i-am surprins niciodata sa se dea unul la altul, dar fiecare avea teritoriul lui.
Sus In jos
VizZzY
Peste soldat
Peste soldat



Mesaje : 97
Data de inscriere : 20/09/2009
Localizare : campina/ph

pot tine betta in acvariu comunitar Empty
MesajSubiect: Re: pot tine betta in acvariu comunitar   pot tine betta in acvariu comunitar Icon_minitimeVin Ian 15, 2010 7:32 am

eu am 1 bucata bettan CT intr-un acvariu cu 30 de guppy maturi si vreo 50 pui si singurul inconvenient este faptul ca nu prea apuca mancare.....pentru ca nu este atat de agitat la aparitia ei Smile
Sus In jos
Sorin C.
Peste capitan
Peste capitan
Sorin C.


Mesaje : 694
Data de inscriere : 10/11/2009
Localizare : Ploiesti N-E-S-V.

pot tine betta in acvariu comunitar Empty
MesajSubiect: Re: pot tine betta in acvariu comunitar   pot tine betta in acvariu comunitar Icon_minitimeVin Ian 15, 2010 8:51 am

E mascul? Il ai cu guppy de cand era mai pustan si nu prea sria el ce e ala teritoriu.
Ia cu imprumut de la john bettanul meu si pune-l la guppy, evident sa-l scoti pe al tau de acolo sa vezi ce face.
Sus In jos
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

pot tine betta in acvariu comunitar Empty
MesajSubiect: Re: pot tine betta in acvariu comunitar   pot tine betta in acvariu comunitar Icon_minitimeVin Ian 15, 2010 11:28 am

scifficus a scris:

Ia cu imprumut de la john bettanul meu si pune-l la guppy, evident sa-l scoti pe al tau de acolo sa vezi ce face.

ar fi tare sa faca plecaciuni aplecaciuni ha ha ha dar nu cred! "este scandalos" de violent
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
john777
Moderator
Moderator
john777


Mesaje : 152
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/ph

pot tine betta in acvariu comunitar Empty
MesajSubiect: Re: pot tine betta in acvariu comunitar   pot tine betta in acvariu comunitar Icon_minitimeVin Ian 15, 2010 11:05 pm

da este foarte nervos si violent.
Sus In jos
VizZzY
Peste soldat
Peste soldat



Mesaje : 97
Data de inscriere : 20/09/2009
Localizare : campina/ph

pot tine betta in acvariu comunitar Empty
MesajSubiect: Re: pot tine betta in acvariu comunitar   pot tine betta in acvariu comunitar Icon_minitimeVin Ian 15, 2010 11:26 pm

de fapt bettanul meu a fost tinut o perioada de catre un coleg de-al meu intr-un bol , intre timp , mi-am facut acvariul , am luat guppy, si la 2 saptamani am bagat si bettanul...o perioada nu am avut plante multe....atunci era mai derbedeu , acum s-a calmat. Paste Riccia Very Happy
n-am inteles faza cu plecaciunile Very Happy
Sus In jos
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

pot tine betta in acvariu comunitar Empty
MesajSubiect: Re: pot tine betta in acvariu comunitar   pot tine betta in acvariu comunitar Icon_minitimeVin Ian 15, 2010 11:58 pm

ma refeream la guppy sa faca plecaciuni in fata betanului. sa nu ii macelareasca ..... Wink
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
john777
Moderator
Moderator
john777


Mesaje : 152
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/ph

pot tine betta in acvariu comunitar Empty
MesajSubiect: Re: pot tine betta in acvariu comunitar   pot tine betta in acvariu comunitar Icon_minitimeDum Ian 17, 2010 10:20 pm

betanul a ajuns in acvariul cu scalarii, unde pare ca sta destul de bine si fara sa dea semne de violenta. Wink
Sus In jos
Luigi Vampa
Peste soldat
Peste soldat
Luigi Vampa


Mesaje : 92
Data de inscriere : 17/10/2010
Localizare : Bucuresti

pot tine betta in acvariu comunitar Empty
MesajSubiect: Re: pot tine betta in acvariu comunitar   pot tine betta in acvariu comunitar Icon_minitimeMar Dec 07, 2010 2:13 am

am un acvariu cu filtru, pompa si incalzitorul intr-un bloc compact. prin partea de jos se trage apa ,iar pe un orificiu din partea de sus iese, ei, betanul meu si-a facut casa in acest bloc si cine indrazneste sa se apropie de orificiu de evacuare (care este de fapt intrarea pt el) se infoaie , se zbarleste, isi departeaza branhiile, ce mai, nimeni nu are curaj sa intre acolo. in rest e calm si nu supara pe nimeni
Sus In jos
Sorin C.
Peste capitan
Peste capitan
Sorin C.


Mesaje : 694
Data de inscriere : 10/11/2009
Localizare : Ploiesti N-E-S-V.

pot tine betta in acvariu comunitar Empty
MesajSubiect: Re: pot tine betta in acvariu comunitar   pot tine betta in acvariu comunitar Icon_minitimeMar Dec 07, 2010 2:41 am

Cool. Daca ai putea sa faci si un filmulet cu cateva momente din acestea ar fi super. Cel putin asa mai intelege lumea din comportamentul cat si frumusetea acestor pesti.
Sus In jos
Luigi Vampa
Peste soldat
Peste soldat
Luigi Vampa


Mesaje : 92
Data de inscriere : 17/10/2010
Localizare : Bucuresti

pot tine betta in acvariu comunitar Empty
MesajSubiect: Re: pot tine betta in acvariu comunitar   pot tine betta in acvariu comunitar Icon_minitimeLun Dec 13, 2010 10:52 am

Sorin C. a scris:
Cool. Daca ai putea sa faci si un filmulet cu cateva momente din acestea ar fi super. Cel putin asa mai intelege lumea din comportamentul cat si frumusetea acestor pesti.
am sa incerc sa fac un filmulet, este atat de frumos cand se infoaie...
Sus In jos
le24vel
Peste soldat
Peste soldat



Mesaje : 17
Data de inscriere : 12/06/2012
Localizare : Bucuresti

pot tine betta in acvariu comunitar Empty
MesajSubiect: DA!   pot tine betta in acvariu comunitar Icon_minitimeJoi Iun 14, 2012 5:58 am



Se poate tin un mascul intr un acvariu comunitar...(80)


Eu am betta MASCUL cu mai multe feluri de pesti ...guppy sanitari neoni gurami caras auriu etc si nu s a intamplat nimic ...se simt bine impreuna...e chiar foare linistit...pe langa asta am si femele betta...5-6, in schimb cand pun masculu betta cu o femela betta o alerga nonstop.(am incercat sa i inmultesc).



P.S. Daca pui masculu de mic intr un acvariu comunitar se va obisnui si nu va fi agresiv.(cel putin asa s a intamplat la mine)

Bafta!




Sus In jos
Continut sponsorizat





pot tine betta in acvariu comunitar Empty
MesajSubiect: Re: pot tine betta in acvariu comunitar   pot tine betta in acvariu comunitar Icon_minitime

Sus In jos
 
pot tine betta in acvariu comunitar
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Vand Betta si acvariu pentru Betta
» Betta
» betta

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Acvaristica, pesti, plante :: Necuvantatoare acvatice :: Anabantidae-
Mergi direct la: