Acvaristica, pesti, plante
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Acvaristica, pesti, plante

Totul despre pesti exotici, plante si acvarii -animale iubite-
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 un sfat pentru inmultirea scalarilor

In jos 
2 participanți
AutorMesaj
john777
Moderator
Moderator
john777


Mesaje : 152
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/ph

un sfat pentru inmultirea scalarilor Empty
MesajSubiect: un sfat pentru inmultirea scalarilor   un sfat pentru inmultirea scalarilor Icon_minitimeVin Ian 08, 2010 8:19 am

salut.
poate da cineva un sfat cum sa procedez pentru inmultirea de scalari? si care sunt primele semne ca vor sa depuna?
Sus In jos
gedos4u
Peste soldat
Peste soldat
gedos4u


Mesaje : 12
Data de inscriere : 11/12/2009
Localizare : ploiesti

un sfat pentru inmultirea scalarilor Empty
MesajSubiect: salutare   un sfat pentru inmultirea scalarilor Icon_minitimeVin Ian 08, 2010 8:46 am

mai intai trebuie sa te asiguri ca ai pereche, care sa fie destul de matura pentru depunere.
daca ii ai in acvariul comunitar, ei iti arata ca sunt gata, alegandu-si un teritoriu al lor, pe care il apara si alunga ceilalti pesti de acolo. un fel de razboi...
apoi incep sa curete locul unde vor sa depuna, "pupa" o portiune de geam, sau pompa sau o frunza de planta...
trickuri pt inmultire iti pot spune doar din auzite, pentru ca eu nu am urmarit inmultirea lor, deci nu i-am scos niciodata la depuneri. au depus de capul lor, in acvariul mare. puii nu s-au format niciodata pana la capat fiind curatati de ancistrusi sau melci, in timpul noptii.
Sus In jos
 
un sfat pentru inmultirea scalarilor
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Cris

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Acvaristica, pesti, plante :: Necuvantatoare acvatice :: Cichlidae-
Mergi direct la: