Acvaristica, pesti, plante
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Acvaristica, pesti, plante

Totul despre pesti exotici, plante si acvarii -animale iubite-
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 BBA si RCS

In jos 
4 participanți
AutorMesaj
ovidiucro
Peste sergent
Peste sergent
ovidiucro


Mesaje : 335
Data de inscriere : 15/08/2010
Localizare : Campina PH

BBA si RCS Empty
MesajSubiect: BBA si RCS   BBA si RCS Icon_minitimeVin Dec 17, 2010 3:38 am

De luni am primit sticla de EasyCarbo si am inceput sa tratez invazia de BBA de pe tenelus. Folosesc o concentratie de 5ml/100l si aplic direct in zona afectata cu ajutorul unei seringi. Inainte de aplicare opresc filtrarea si timp de 10 minute nu mai am curenti in bazin, pentru a mentine cat mai mult solutia concentrata in zona cu alge. Pana aici, nimic deosebit. Ce m-a facut sa deschid acest topic, este faptul ca am citit multe pareri vis-a-vis de reactia crevetilor la glutaldehida.
Am supravegheat primele doua zile reactia lor fara a vedea nici o schimbare in comportament. Se pare ca sunt indiferenti la aceasta. Atat de indiferenti incat vin sa "pasca" in covorul cu alge chiar imediat dupa aplicarea locala a solutiei de EasyCarbo, desi acea zona contine 5ml din substanta respectiva:
BBA si RCS Bbasircs
Sus In jos
http://www.cds-sat.ro
Sorin C.
Peste capitan
Peste capitan
Sorin C.


Mesaje : 694
Data de inscriere : 10/11/2009
Localizare : Ploiesti N-E-S-V.

BBA si RCS Empty
MesajSubiect: Re: BBA si RCS   BBA si RCS Icon_minitimeVin Dec 17, 2010 3:56 am

Daca permiti o mica corectura, nu sunt foarte sigur din poza pusa la dispozitie, lumina prea putina si focalizare mai slaba dar pe tenellus este Staghorn. Staghornul din pacate e si el la fel de indiferent ca si crevetii la glutaraldehida. Nu in toate cazurile dar am observat o oarecare incapatanare in a deceda la tratamentele locale. Am avut succes cu apa oxigenata in tratarea ei.

Cateva mici detalii legate de acest compus.

Algaecidal activity

A polymerized isomer of glutaraldehyde known as polycycloglutaracetal is a fertilizer for aquatic plants. It is claimed that it provides a bioavailable source of carbon for higher plants that is not available to algae. Though not marketed as such due to federal regulations, the biocidal effect of glutaraldehyde kills most algae at concentrations of 0.5–5.0 ppm. These levels are not harmful to most aquatic fauna and flora. Adverse reactions have been observed by some aquarists at these concentrations in some aquatic mosses, liverworts, and vascular plants.

As adauga ca efect secundar asupra faunei, in rare cazuri de supra dozaj, ca poate sa duca la sterilitate.
Sus In jos
ovidiucro
Peste sergent
Peste sergent
ovidiucro


Mesaje : 335
Data de inscriere : 15/08/2010
Localizare : Campina PH

BBA si RCS Empty
MesajSubiect: Re: BBA si RCS   BBA si RCS Icon_minitimeVin Dec 17, 2010 4:07 am

Referitor la focalizare, atat poate sapuniera mea SONY DSC 120 Rolling Eyes
Am pus o poza in care se vad portiuni inrosite de actiunea solutiei.
Nu sunt foarte sigur dar inca mai cred ca-i BBA scratch
BBA si RCS Bbajj

L.E. Dupa inca o serie de poze, dupa ce le-am marit (varsta, Sorine, nu rade!) m-am convins ca ai dreptate: nu-i BBA! aplecaciuni

BBA si RCS Staghorn
Sus In jos
http://www.cds-sat.ro
Sorin C.
Peste capitan
Peste capitan
Sorin C.


Mesaje : 694
Data de inscriere : 10/11/2009
Localizare : Ploiesti N-E-S-V.

BBA si RCS Empty
MesajSubiect: Re: BBA si RCS   BBA si RCS Icon_minitimeVin Dec 17, 2010 6:20 am

Se pare ca ii vine de hac, dar doar in zona unde este expusa jetului concentrat, dupa ce se dilueaza putin nu le mai afecteaza pe cele din jur.

Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

BBA si RCS Empty
MesajSubiect: Re: BBA si RCS   BBA si RCS Icon_minitimeVin Dec 17, 2010 6:39 am

E staghorn. Dar nu inteleg de ce consumi EasyCarbo pe el. E alga de bazin crud, se duce singura in timp.
Sau aplici terapia de soc "Foame intensiva".

Reteta:

Se tin 2-3 SAE nemancati timp de 3-4 zile. Nu e musai sa fie mici, ai mei se apropie
puternic de 10 cm. Dupa care alga dispare ca prin minune, cu ragaiturile de rigoare
ale celor 2-3 SAE. A li se pune la dispozitie cateva scobitori, si ceva de baut ca sa alunece haleala.

Reteta e testata in 2 acvarii de mine. Nu vorbesc din "citeala" de pe alte forumuri.
Se aplica pentru toate algele in afara de BBA, pe care SAE se pare ca nu le prea
"inghit". Cei putin ai mei.
Sus In jos
ovidiucro
Peste sergent
Peste sergent
ovidiucro


Mesaje : 335
Data de inscriere : 15/08/2010
Localizare : Campina PH

BBA si RCS Empty
MesajSubiect: Re: BBA si RCS   BBA si RCS Icon_minitimeVin Dec 17, 2010 7:17 am

Mihai, scobitori am, apa destula (112L) nu-mi lipsesc decat trei litere.
Asa ca am abuzat de bunavointa lui Aco pentru a mi le procura.
Referitor la EC, il "consum" pentru a hrani ferma de alge pe care o am Twisted Evil
...si nu ma refer la Stag...
Sus In jos
http://www.cds-sat.ro
aco
Peste colonel
Peste colonel



Mesaje : 1084
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti Sud

BBA si RCS Empty
MesajSubiect: Re: BBA si RCS   BBA si RCS Icon_minitimeVin Dec 17, 2010 8:58 am

Mihai imi pare rau ca te contrazic, staghorn nu e neaparat alga de bazin crud.
Sus In jos
aco
Peste colonel
Peste colonel



Mesaje : 1084
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti Sud

BBA si RCS Empty
MesajSubiect: Re: BBA si RCS   BBA si RCS Icon_minitimeVin Ian 14, 2011 12:35 pm

Subiectul va fi in continuare dezbatut pe noul forum, http://www.forum.aquaristic.ro .
Sus In jos
Continut sponsorizat





BBA si RCS Empty
MesajSubiect: Re: BBA si RCS   BBA si RCS Icon_minitime

Sus In jos
 
BBA si RCS
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Acvaristica, pesti, plante :: Forum Acvaristica :: Alge-
Mergi direct la: