Acvaristica, pesti, plante
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Acvaristica, pesti, plante

Totul despre pesti exotici, plante si acvarii -animale iubite-
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Jurnal de ciortan

In jos 
+4
Mihai B.
ady vladutz
Sorin C.
Ripper
8 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
AutorMesaj
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

Jurnal de ciortan - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Jurnal de ciortan   Jurnal de ciortan - Pagina 2 Icon_minitimeSam Dec 18, 2010 5:21 am

Bogdi P. a scris:
Nu vreau sa par obraznic nea'Mihai dar buretele ala verde din Resun SP 1100 ii jalnic,subtire si nu tine mult.Intr-adevar ar putea baga ceva medii filtrante pt filtrarea bio in loc de bilele de cauciuc din el...doar ca e puternic filtru si inca nu ne-a spus colegul cati litri are acvariul sau... Suspect

Daca citeai cu atentie ce am scris eu, vei vedea ca pari nitel...

Mihai B. a scris:
...Daca vrei sa faci o treaba cu filtrare bio in ceva intern, cauta Resun SP-1100, are loc sa bagi
nu gluma...
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

Jurnal de ciortan - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Jurnal de ciortan   Jurnal de ciortan - Pagina 2 Icon_minitimeSam Dec 18, 2010 5:23 am

Ripper a scris:
... Bine ce-i drept acum asta se întâmplă cam la 2 săptămâni când trebuie curățat...

Pentru ca trebuie curatat saptamanal la fiecare schimb de apa saptamanal,
care se face saptamanal, adica o data pe saptamana. Minim.
Sus In jos
Ripper
Peste soldat
Peste soldat



Mesaje : 54
Data de inscriere : 27/10/2010
Localizare : Ploiesti - Centru

Jurnal de ciortan - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Jurnal de ciortan   Jurnal de ciortan - Pagina 2 Icon_minitimeSam Dec 18, 2010 5:26 am

Schimbul îl fac la 5 zile, însă filtrul cam la 14 îl curăț.
Deci, lăsând teoria la o parte, mă ajutați cu niște sfaturi să fac o alegere bună, CONCRET?
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

Jurnal de ciortan - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Jurnal de ciortan   Jurnal de ciortan - Pagina 2 Icon_minitimeSam Dec 18, 2010 5:36 am

Pai concret, ti-am zis deja. Scrie mai sus nitel ce filtru, si ce sa faci cu el.
Sus In jos
Ripper
Peste soldat
Peste soldat



Mesaje : 54
Data de inscriere : 27/10/2010
Localizare : Ploiesti - Centru

Jurnal de ciortan - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Jurnal de ciortan   Jurnal de ciortan - Pagina 2 Icon_minitimeSam Dec 18, 2010 10:17 pm

Am o femelă platy care de vreo 3 zile e foarte apatică... nu mai mănâncă, stă la suprafață nemișcată, i s-a strâns coada înotătoare, negrul de pe coadă de asemenea i-a pălit mult și parcă a sllăbit. O am de vreo 2 luni aproape, a fost foarte activă, a și fătat o dată. Acum nu știu ce are... mi-e frică să nu dea vreo boală si la ceilalți pești... ce să fac, s-o scot din acvariu sau s-o las să moară?
Sus In jos
ady vladutz
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 375
Data de inscriere : 09/10/2010
Localizare : campina

Jurnal de ciortan - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Jurnal de ciortan   Jurnal de ciortan - Pagina 2 Icon_minitimeSam Dec 18, 2010 10:45 pm

fa-i o poza
Sus In jos
Ripper
Peste soldat
Peste soldat



Mesaje : 54
Data de inscriere : 27/10/2010
Localizare : Ploiesti - Centru

Jurnal de ciortan - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Jurnal de ciortan   Jurnal de ciortan - Pagina 2 Icon_minitimeSam Dec 18, 2010 10:48 pm

Nu are nimic deosebit pe corp, decât negrul ăla care acum e foarte pal, maro așa. Înainte am crezut că are dropsy, era foarte umflată la burtă, dar probabil a avut legătură cu nașterea și oricum nu arăta exact a dropsy... cert e că acum s-a dezumflat de tot, dar se simte rău de 3 zile.
Sus In jos
Ripper
Peste soldat
Peste soldat



Mesaje : 54
Data de inscriere : 27/10/2010
Localizare : Ploiesti - Centru

Jurnal de ciortan - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Jurnal de ciortan   Jurnal de ciortan - Pagina 2 Icon_minitimeMar Dec 21, 2010 12:30 am

Din păcate am fost nevoit s-o scot din acvariu până să moară... făcuse ceva care semăna cu un puf alb(ciupercă) pe jumate de corp spre coadă. Acum sper să nu mai apară și la alți peștișori.

Nu știu ce să mai fac cu algele... cum să le țin sub control. Au explodat acum de când am schimbat fertilizarea și lumina...
Sus In jos
Ripper
Peste soldat
Peste soldat



Mesaje : 54
Data de inscriere : 27/10/2010
Localizare : Ploiesti - Centru

Jurnal de ciortan - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Jurnal de ciortan   Jurnal de ciortan - Pagina 2 Icon_minitimeMar Dec 21, 2010 4:08 am

Nu mai pot să editez... am niște nedumeriri în privința melcilor, oare pot fi de folos sau nu? Ce specii și dacă găsesc pe undeva în Ploiești?
Mulțumesc și scuze că-s pisălog...
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

Jurnal de ciortan - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Jurnal de ciortan   Jurnal de ciortan - Pagina 2 Icon_minitimeMar Dec 21, 2010 6:38 am

Daca gasesti Neritine, papa alge si nu papa plante ca Pomacea.
Sus In jos
Ripper
Peste soldat
Peste soldat



Mesaje : 54
Data de inscriere : 27/10/2010
Localizare : Ploiesti - Centru

Jurnal de ciortan - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Jurnal de ciortan   Jurnal de ciortan - Pagina 2 Icon_minitimeMar Dec 21, 2010 7:26 am

Am inteles, multam. Acum sa vad pe unde oi gasi...
Sus In jos
Sorin C.
Peste capitan
Peste capitan
Sorin C.


Mesaje : 694
Data de inscriere : 10/11/2009
Localizare : Ploiesti N-E-S-V.

Jurnal de ciortan - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Jurnal de ciortan   Jurnal de ciortan - Pagina 2 Icon_minitimeMar Dec 21, 2010 7:36 am

La petshopul de la Cina. Calitatea intai. Recomand, cel putin ale mele rad tot ca niste mici buldozere.
Sus In jos
Remus
Peste sergent
Peste sergent
Remus


Mesaje : 215
Data de inscriere : 10/09/2010
Localizare : Ploiesti

Jurnal de ciortan - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Jurnal de ciortan   Jurnal de ciortan - Pagina 2 Icon_minitimeMar Dec 21, 2010 7:44 am

Scuze de off topic

Ca venii vorba de neretine am si eu o intrebare,cum reusiti cei care aveti aceasta specie sa o tineti in viata ? La mine mor pe capete tinand cont ca am ph mic,singurul vinovat care l-am gasit pana in momentul de fata.
Sus In jos
Ripper
Peste soldat
Peste soldat



Mesaje : 54
Data de inscriere : 27/10/2010
Localizare : Ploiesti - Centru

Jurnal de ciortan - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Jurnal de ciortan   Jurnal de ciortan - Pagina 2 Icon_minitimeMar Dec 21, 2010 7:59 am

Of, așa sensibili sunt? Sad
Eu am PH-ul cam 7.5...
Sus In jos
Remus
Peste sergent
Peste sergent
Remus


Mesaje : 215
Data de inscriere : 10/09/2010
Localizare : Ploiesti

Jurnal de ciortan - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Jurnal de ciortan   Jurnal de ciortan - Pagina 2 Icon_minitimeMar Dec 21, 2010 10:34 am

La tine cred ca o sa le mearga foarte bine cu ph 7,5.Eu am 6,3 Smile
Sus In jos
Ripper
Peste soldat
Peste soldat



Mesaje : 54
Data de inscriere : 27/10/2010
Localizare : Ploiesti - Centru

Jurnal de ciortan - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Jurnal de ciortan   Jurnal de ciortan - Pagina 2 Icon_minitimeMar Dec 21, 2010 11:47 pm

Mi-am luat azi de la Cina un Neritine, e micuț, dar pare sănătos... să-l văd la treabă acum. Mi-am mai luat și o femelă platy, au niște exemplare noi superbe, un galben cu portocaliu.
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

Jurnal de ciortan - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Jurnal de ciortan   Jurnal de ciortan - Pagina 2 Icon_minitimeMier Dec 22, 2010 9:23 am

Remus a scris:
La tine cred ca o sa le mearga foarte bine cu ph 7,5. Eu am 6,3 Smile

Neritina Natalensis:

"They are and extremely easy animal to keep and will do fine in any tank set up.
But to keep them in tip top shape I would recommend you keep them in water
with a pH of no less than 7.0, and if you really love these snails you can add
some extra calcium to their water in the form of drops or crushed coral gravel."
Sus In jos
Sorin C.
Peste capitan
Peste capitan
Sorin C.


Mesaje : 694
Data de inscriere : 10/11/2009
Localizare : Ploiesti N-E-S-V.

Jurnal de ciortan - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Jurnal de ciortan   Jurnal de ciortan - Pagina 2 Icon_minitimeMier Dec 22, 2010 9:56 am

Ripper a scris:
...e micuț, dar pare sănătos...

Suspect mai in gluma mai inserios, vezi ca citeste mai multa lume pe aici si din nefericire mai sunt unii care si cred.

Vezi ca sunt raportate cauze de deces in randul neritinelor in acvarii doldora de alge. Cauzelel sunt multe, de ambele parti, ale mediului si ale melcului.



Legat de sarurile din apa, daca duritatea totala si kh depasesc valoarea de 5 grade nu trebuie sa va face-ti griji in privinta lor. Dar la un pH asa scazut sa zicem ca ar fi o mica problema. Alta problema destul de intalnita este ca datorita vitezei lor nu prea ajung sa mai ciuguleasca si ei din ce dati pestilor. Se pare ca totusi nu numai algele fac parte din dieta lor, asa ca daca aveti posibilitatea sa hraniti cu vre-o pastila, pe perioada noptii a.i. sa apuce si ele acolo o imbucatura ar fi ok. Sau cel putin mai folositi vitamine pentru pesti, cele lichide ar fi perfecte, direct in coloana apei.

Sus In jos
Bogdi P.
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 238
Data de inscriere : 14/09/2010
Localizare : Oradea, Bihor

Jurnal de ciortan - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Jurnal de ciortan   Jurnal de ciortan - Pagina 2 Icon_minitimeMier Dec 22, 2010 10:30 am

Ce fel de vitamine lichide sunt pentru pesti? Si ce firme le face ? Ca sa stiu sa caut si eu pentru ai mei.Multumesc ! bere
Sus In jos
Sorin C.
Peste capitan
Peste capitan
Sorin C.


Mesaje : 694
Data de inscriere : 10/11/2009
Localizare : Ploiesti N-E-S-V.

Jurnal de ciortan - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Jurnal de ciortan   Jurnal de ciortan - Pagina 2 Icon_minitimeMier Dec 22, 2010 10:35 am

SERA Fishtamin

JBL Atvitol

etc.
Sus In jos
Ripper
Peste soldat
Peste soldat



Mesaje : 54
Data de inscriere : 27/10/2010
Localizare : Ploiesti - Centru

Jurnal de ciortan - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Jurnal de ciortan   Jurnal de ciortan - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Dec 23, 2010 5:08 am

Va prezint, femeia de servici! Laughing
https://2img.net/r/ihimizer/i/dscf3052copy.jpg
https://2img.net/r/ihimizer/i/dscf3058copy.jpg

Se pare că poze nu mai reușesc nicicum să pun...

Jurnal de ciortan - Pagina 2 Dscf3052copy

Jurnal de ciortan - Pagina 2 Dscf3058copy


click dreapta pe poza, copy image location, si link-ul acela il adaugi. (mihai b)
Sus In jos
Ripper
Peste soldat
Peste soldat



Mesaje : 54
Data de inscriere : 27/10/2010
Localizare : Ploiesti - Centru

Jurnal de ciortan - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Jurnal de ciortan   Jurnal de ciortan - Pagina 2 Icon_minitimeSam Dec 25, 2010 2:53 am

Iar am o problema cu o femelă platy cumpărată de 3 săptămâni... stă doar într-un loc la fund, deobicei sub filtru, e apatică, nu vine la mâncare deloc. Modificări exterioare nu are încă... Oare să fie din cauza masculului care avea obiceiul și pe prima care mi-a murit s-o alerge groaznic? Apoi imediat cum am băgat-o pe cealaltă în acvriu, a luat-o pe ea în primire...

Acum 5 zile am mai luat tot o femelă, dar de asta nu se atinge deloc, nici nu se uită la ea...
Sus In jos
Ripper
Peste soldat
Peste soldat



Mesaje : 54
Data de inscriere : 27/10/2010
Localizare : Ploiesti - Centru

Jurnal de ciortan - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Jurnal de ciortan   Jurnal de ciortan - Pagina 2 Icon_minitimeDum Dec 26, 2010 8:44 pm

N-a mai rezistat saraca, a murit azi! Sad
M-am hotarat sa arunc masculul de platy, acum a luat-o in primire pe cealalata, o alearga de-a luat-o naiba prin acvariu.
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

Jurnal de ciortan - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Jurnal de ciortan   Jurnal de ciortan - Pagina 2 Icon_minitimeDum Dec 26, 2010 11:18 pm

Cu 2-3 femele si fara mascul nu cred ca vei mai avea probleme de genul asta.
Parerea mea e ca asa si trebuie tinuti viviparii.
Sus In jos
aco
Peste colonel
Peste colonel



Mesaje : 1084
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti Sud

Jurnal de ciortan - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Jurnal de ciortan   Jurnal de ciortan - Pagina 2 Icon_minitimeDum Dec 26, 2010 11:38 pm

Sa-l arunci?
Rubrica de donatii e cateva randuri mai jos...
Sus In jos
Ripper
Peste soldat
Peste soldat



Mesaje : 54
Data de inscriere : 27/10/2010
Localizare : Ploiesti - Centru

Jurnal de ciortan - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Jurnal de ciortan   Jurnal de ciortan - Pagina 2 Icon_minitimeDum Dec 26, 2010 11:39 pm

Ai dreptate... sau cum am la guppy, doar masculi, chiar dacă se mai hârjonesc, deobicei aceia mai tineri o iau un pic pe coajă, dar trăiesc foarte bine.


P.S. Mi-am făcut reflectoare... parcă văd o diferență, însă nu știu cum s-o exprim. Nu e mai mare intensitatea de lumină, bate altfel doar.

Nu-l arunc, m-am exprimat la nervi. O să-l donez cuiva, însă mă îndoiesc că vrea să-l ia... E teroare, mic și-al naibii.
Sus In jos
Ripper
Peste soldat
Peste soldat



Mesaje : 54
Data de inscriere : 27/10/2010
Localizare : Ploiesti - Centru

Jurnal de ciortan - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Jurnal de ciortan   Jurnal de ciortan - Pagina 2 Icon_minitimeMier Ian 12, 2011 4:17 am

Mă confrunt cu cea mai nenorocită algă, ceva verde, pufos și care crește luuuungă, atât pe plante, geamuri, cât și restul. De celelalte alge văd c-am scăpat... cum ar fi GDA de pe geamuri, și alte chestii maro. Acum doar cu asta verde mă confrunt. Probabil trebuie să încerc altă dozare la fertilizare, dar nu știu cum...
Oare un blackout ar rezolva ceva?
Sus In jos
Sorin C.
Peste capitan
Peste capitan
Sorin C.


Mesaje : 694
Data de inscriere : 10/11/2009
Localizare : Ploiesti N-E-S-V.

Jurnal de ciortan - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Jurnal de ciortan   Jurnal de ciortan - Pagina 2 Icon_minitimeMier Ian 12, 2011 7:55 am

Vezi la mine la semnatura in legatura cu alga.

Spor, nu de alga ci la lucru.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Jurnal de ciortan - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Jurnal de ciortan   Jurnal de ciortan - Pagina 2 Icon_minitime

Sus In jos
 
Jurnal de ciortan
Sus 
Pagina 2 din 2Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
 Subiecte similare
-
» Jurnal de functionare a unui Tetratec EX 1200.

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Acvaristica, pesti, plante :: Forum Acvaristica :: Inceputuri - Jurnale-
Mergi direct la: