Acvaristica, pesti, plante
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Acvaristica, pesti, plante

Totul despre pesti exotici, plante si acvarii -animale iubite-
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 acvariu 280 L net

In jos 
+4
Mihai B.
danu7z
Mios
alex84
8 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
AutorMesaj
Sorin C.
Peste capitan
Peste capitan
Sorin C.


Mesaje : 694
Data de inscriere : 10/11/2009
Localizare : Ploiesti N-E-S-V.

acvariu 280 L net - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu 280 L net   acvariu 280 L net - Pagina 2 Icon_minitimeLun Dec 13, 2010 8:44 am

Comparativ cu ce are coloana de apa mare? Posibil sa fiu obosit la ora asta dar nu inteleg scopul intrebarii nu de alta dar mai citeste si alta lume pe aici.

Atata timp cat nu o sa aibe probleme cu algele si mai ales ca a renuntat la ideea cu plantatul, cateva alge pe decor au farmecul lor. Nefolosind fertilizanti nu prea o sa aiba bataie de cap cu foarte multe.
Sus In jos
ady vladutz
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 375
Data de inscriere : 09/10/2010
Localizare : campina

acvariu 280 L net - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu 280 L net   acvariu 280 L net - Pagina 2 Icon_minitimeLun Dec 13, 2010 8:51 am

e bine si asa.....ai unul maqi mare, mai faci unul mai mic.....si tot asa pana nu mai ai unde sa le asezi.
si totusi,nu exista posibilitatea de a te baga in bazin?
poate vii se pare stupid dar am vazut bazine foarte mari amenajate in felul asta.
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

acvariu 280 L net - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu 280 L net   acvariu 280 L net - Pagina 2 Icon_minitimeLun Dec 13, 2010 9:18 am

Alea sunt de mii de litri. Sa fim seriosi, al lui este doar prea inalt.
Sus In jos
aco
Peste colonel
Peste colonel



Mesaje : 1084
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti Sud

acvariu 280 L net - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu 280 L net   acvariu 280 L net - Pagina 2 Icon_minitimeLun Dec 13, 2010 11:24 am

Acum am vazut pozele, acvariul asta are dimensiuni de VIS pentru niste scalari. Nisip, craci, scalari. sunny
Sus In jos
alex84
Peste soldat
Peste soldat



Mesaje : 17
Data de inscriere : 05/12/2010
Localizare : Bucuresti

acvariu 280 L net - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu 280 L net   acvariu 280 L net - Pagina 2 Icon_minitimeLun Dec 13, 2010 11:57 am

aco a scris:
Acum am vazut pozele, acvariul asta are dimensiuni de VIS pentru niste scalari. Nisip, craci, scalari. sunny

la scalari ma gandeam si eu...am studiat poze cu acvarii cu ciclide Smile si la scalari ma gandeam pentru ca sunt singurele acvarii (cele cu scalari) in care nu am vazut fundal...am si eu piticii mei :p

se vede ca sunt foarte obosit :p a iesit un post pe care nu o sa-l editez.
Sus In jos
Mios
Peste capitan
Peste capitan
Mios


Mesaje : 643
Data de inscriere : 29/06/2010
Localizare : Ploiesti EST

acvariu 280 L net - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu 280 L net   acvariu 280 L net - Pagina 2 Icon_minitimeLun Dec 13, 2010 10:15 pm

In cazul unui acvariu plantat: Daca bate lumina de afara direct in acvariu, o sa ai parte doar de alge, iar daca ai coloana prea mare...iti va trebui un sistem de iluminare de top. Dar dupa cum am inteles, ca vrei sa il faci pentru scalari, e ok. La asta ma refeream.
Sus In jos
Sorin C.
Peste capitan
Peste capitan
Sorin C.


Mesaje : 694
Data de inscriere : 10/11/2009
Localizare : Ploiesti N-E-S-V.

acvariu 280 L net - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu 280 L net   acvariu 280 L net - Pagina 2 Icon_minitimeLun Dec 13, 2010 11:06 pm

Mios a scris:
In cazul unui acvariu plantat: Daca bate lumina de afara direct in acvariu, o sa ai parte doar de alge ...

Mit alimentat de folclorul acvaristic. Sa o gandim putin.

Fapt. Lumina solara "are spectru complet" fata de instalatiile noastre de iluminat si implicit putere mai mare pe unitatea de suprafata ceea ce ar echivala cu un sistem de iluminat mai puternic.

Un acvariu plantat si intretinut corespunzator din toate punctele de vedere chiar daca sta expus la lumina solara nu va avea parte de alge. Este vorba de echilibru si a oferi plantelor suportul necesar incat sa poata concura cu algele.

Ca sa intelegi ce vreau sa zic vezi situatia ta cu cele 3 neoane cu reflectoare pe ele - lumina foarte multa = alge. Nu pateai asa ceva daca tineai regimul de fertilizare sub o stricta supraveghere si control, schimburi mari de apa, evident cu o duritate scazuta si co2 pe masura.

Sunt foarte multe acvarii expuse pe internet, chiar si ale colegilor nostri romani care beneficiaza de multa lumina solara dar nu au pic de alge. O sa caut cateva exemple. Tin minte de un tip care detine un bazin undeva la 300 litri pozitionat in balcon, pe pervazul dintre camera si balcon, dar tin minte ca are schimb de apa la picatura, co2 este dozat cu ph controler, filtrarea depaseste cu mult nivelele folosite in general iar fertilizarea lichida se face cu dozatoare automate.

Si unul din elementele ajutatoare este apa cu duritate mica. Algele prolifereaza mult mai greu la PH scazut, fapt demonstrat in marea majoritate a cazurilor.
Sus In jos
Mios
Peste capitan
Peste capitan
Mios


Mesaje : 643
Data de inscriere : 29/06/2010
Localizare : Ploiesti EST

acvariu 280 L net - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu 280 L net   acvariu 280 L net - Pagina 2 Icon_minitimeMar Dec 14, 2010 12:13 am

Da. Asta asa e. Dar daca il face pentru ciclide, doar cu lemn si nisip nu cred ca va avea probleme cu algele. Poate doar pe geam sa se adune cateva...
Sus In jos
alex84
Peste soldat
Peste soldat



Mesaje : 17
Data de inscriere : 05/12/2010
Localizare : Bucuresti

acvariu 280 L net - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu 280 L net   acvariu 280 L net - Pagina 2 Icon_minitimeMar Dec 14, 2010 1:22 am

Mios a scris:
Da. Asta asa e. Dar daca il face pentru ciclide, doar cu lemn si nisip nu cred ca va avea probleme cu algele. Poate doar pe geam sa se adune cateva...


Ideea este ca oricum acolo am pus jaluzea si nu mai intra lumina dar vreau sa-ti zic: am vazut un acvariu cu ciclide la cineva (pe net) care tinea 4 neoane marine JBL solar marin day aprinse 17 ore pe zi si pietrele prinsesera o culoare verzuie (erau alge verzi pe pietre) si un contrast superb cu culoarea initiala a pietrelor, cu nisipul si cu pestii (elongatus +caeruleus)
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

acvariu 280 L net - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu 280 L net   acvariu 280 L net - Pagina 2 Icon_minitimeMar Dec 14, 2010 8:58 am

La africani, nu vad de ce nu ti-ai dori alge. Dau un aspect natural pietrelor si decorului.
Neavand plante, nu au pe cine sa deranjeze.
Sus In jos
Continut sponsorizat





acvariu 280 L net - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu 280 L net   acvariu 280 L net - Pagina 2 Icon_minitime

Sus In jos
 
acvariu 280 L net
Sus 
Pagina 2 din 2Mergi la pagina : Înapoi  1, 2

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Acvaristica, pesti, plante :: Forum Acvaristica :: Inceputuri - Jurnale-
Mergi direct la: