Acvaristica, pesti, plante
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Acvaristica, pesti, plante

Totul despre pesti exotici, plante si acvarii -animale iubite-
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Salutare la toata lumea

In jos 
+4
Mios
Sorin C.
Mihai B.
Ovidiu74
8 participanți
AutorMesaj
Ovidiu74
Greenhorn



Mesaje : 3
Data de inscriere : 11/12/2010
Localizare : Targoviste

Salutare la toata lumea Empty
MesajSubiect: Salutare la toata lumea   Salutare la toata lumea Icon_minitimeSam Dec 11, 2010 11:13 pm

Salutare!
Ma numesc Ovidiu si am 36 de ani, sunt din Targoviste. Sunt incepator in domeniul acvaristicii (din martie anul acesta).
Am un acvariu de 24 l cu 12 pestisori in el, a fost dorinta fetitei mele (la inceput), acum pasiunea mea. In acvariu am 12 pestisori (3 gurami, 2 corydoras, 1 xipho, 1 tetrazona, 2 zebra si 3 nu stiu ce specie ). Am avut un acvariu de 40 l in care traiau 24 de pesti, acvariu din pacate sa crapat si a trebuit sa il inlocuiesc cu altul mai mic primit de la cineva ). In acvariu am nisip fin si plante artificiale, aerisirea se face cu ajutorul unui filtru extern cu furtun si piatra+burete ). Si acum vin cu o intrebare> am o pompa submersibila jebao si nu stiu cum sa o folosesc, pompa este mica si are o iesire prin care se introduce un furtun (banuiesc). Intrebarea este cum sa o folosesc.
Multumesc!
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

Salutare la toata lumea Empty
MesajSubiect: Re: Salutare la toata lumea   Salutare la toata lumea Icon_minitimeSam Dec 11, 2010 11:38 pm

Bun venit.

Vezi ca spatiul pentru acei pesti este mult prea mic.

Nisipul nu e bine sa fie nici prea fin, minim 1-2 mm.

Plantele artificiale nu te ajuta cu nimic, cele naturale poti zice ca oxigeneaza apa,
consuma diverse substante etc...

Tetrazonele, zebrele, corydoras, sunt pesti de card, se tin minim 6 bucati din fiecare.
Ori iti faci un acvariu mult mai mare, ori ramai cu o singura specie din care iei mai
multe exemplare.

Pompa, pune o poza sa vedem de care este, sa iti putem da un sfat.

Intre timp, fa nitica lectura:

https://acvaristica.forumgratuit.ro/informatii-si-detalii-acvaristice-f12/pentru-inceput-si-incepatori-t11.htm
Sus In jos
Sorin C.
Peste capitan
Peste capitan
Sorin C.


Mesaje : 694
Data de inscriere : 10/11/2009
Localizare : Ploiesti N-E-S-V.

Salutare la toata lumea Empty
MesajSubiect: Re: Salutare la toata lumea   Salutare la toata lumea Icon_minitimeDum Dec 12, 2010 1:10 am

Cel mai bine fa tu niste poze la echipamente, ca e nebunie mare intre ce explici tu si ce cred eu ca sunt acelea si pe urma elucidam toate misterele, poata si ala cu Elodia.

Bun venit.
Sus In jos
Mios
Peste capitan
Peste capitan
Mios


Mesaje : 643
Data de inscriere : 29/06/2010
Localizare : Ploiesti EST

Salutare la toata lumea Empty
MesajSubiect: Re: Salutare la toata lumea   Salutare la toata lumea Icon_minitimeDum Dec 12, 2010 1:17 am

Salut. Bine ai venit. Indrumarile necesare ti s-au dat deja de catre seniori. Nu ezita sa le urmezi! Toate bune!
Sus In jos
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

Salutare la toata lumea Empty
MesajSubiect: Re: Salutare la toata lumea   Salutare la toata lumea Icon_minitimeDum Dec 12, 2010 5:18 am

Bun venit, ape limpezi.
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
ady vladutz
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 375
Data de inscriere : 09/10/2010
Localizare : campina

Salutare la toata lumea Empty
MesajSubiect: Re: Salutare la toata lumea   Salutare la toata lumea Icon_minitimeDum Dec 12, 2010 7:02 am

bun venit!
Sus In jos
danu7z
Peste sergent
Peste sergent
danu7z


Mesaje : 254
Data de inscriere : 28/09/2010
Localizare : bucuresti / berceni

Salutare la toata lumea Empty
MesajSubiect: Re: Salutare la toata lumea   Salutare la toata lumea Icon_minitimeDum Dec 12, 2010 8:02 am

Salut , Bine ai venit !
Sus In jos
http://www.v3rs4c3.sunphoto.ro
mihai_andrei
Peste sergent
Peste sergent
mihai_andrei


Mesaje : 256
Data de inscriere : 06/03/2010
Localizare : Ploiesti

Salutare la toata lumea Empty
MesajSubiect: Re: Salutare la toata lumea   Salutare la toata lumea Icon_minitimeDum Dec 12, 2010 8:04 am

bun venit printre noi Smile si ape limpezi Smile
Sus In jos
Ovidiu74
Greenhorn



Mesaje : 3
Data de inscriere : 11/12/2010
Localizare : Targoviste

Salutare la toata lumea Empty
MesajSubiect: Iata pompa   Salutare la toata lumea Icon_minitimeDum Dec 12, 2010 8:13 pm

Sus In jos
Ovidiu74
Greenhorn



Mesaje : 3
Data de inscriere : 11/12/2010
Localizare : Targoviste

Salutare la toata lumea Empty
MesajSubiect: Re: Salutare la toata lumea   Salutare la toata lumea Icon_minitimeDum Dec 12, 2010 10:40 pm

Salutare!
Imi spuneti si mie va rog cum sa folosesc pompa submersibila ?
Multumesc frumos!
o sa fac si poze la acvariu sa le postez
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

Salutare la toata lumea Empty
MesajSubiect: Re: Salutare la toata lumea   Salutare la toata lumea Icon_minitimeDum Dec 12, 2010 10:55 pm

Foloseste-o astfel incat sa iti creeze un curent de apa prin acvariu. Circulatia buna este
foarte importanta. Ar mai fi cateva utilizari, dar nu stiu daca are putere sa iti ridice
apa la minim 50 cm deasupra, sa faci un filtru home-made.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Salutare la toata lumea Empty
MesajSubiect: Re: Salutare la toata lumea   Salutare la toata lumea Icon_minitime

Sus In jos
 
Salutare la toata lumea
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Acvaristica, pesti, plante :: Forum Acvaristica :: Introducere-
Mergi direct la: