Acvaristica, pesti, plante
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Acvaristica, pesti, plante

Totul despre pesti exotici, plante si acvarii -animale iubite-
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Ajutor! Imi naste femela de guppy

In jos 
+6
Sorin C.
christiansen
overburn
Mios
Ionut T.
coco007
10 participanți
AutorMesaj
coco007
Peste soldat
Peste soldat
coco007


Mesaje : 19
Data de inscriere : 29/11/2010
Localizare : constanta

Ajutor! Imi naste femela de guppy Empty
MesajSubiect: Ajutor! Imi naste femela de guppy   Ajutor! Imi naste femela de guppy Icon_minitimeMier Dec 01, 2010 2:53 am

Am cumparat acum 1 sapr si ceva o femela guppy cu burtica mare pata deztul de vizibita si credeam ca mai are putin si face puiuti.Exact in ziua in care am cumparat-o am luat si o maternitate.Cum am ajuns acasa am bagat-o in acvariu si am lasat-o o zi dupa care am pus-o in maternitate.A stat cam 4 zile si toto nu a nascut.Am scos-o si ,am citit pe net ca atunci cand naste su ridica in sus si coboara pe o fata a acvariului(exact asta facea imediat cand am scos-o)Sa o bag inapoi sau sa o mai las.Are burta destul de mare si cam patratoasa.Astept pareri.



Multumesc!
Sus In jos
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

Ajutor! Imi naste femela de guppy Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor! Imi naste femela de guppy   Ajutor! Imi naste femela de guppy Icon_minitimeMier Dec 01, 2010 3:19 am

Incearca sa nu o mai stresezi. Baga pestele in fatatoare si vezi cum faci sa fie putin mai intuneric in acea zona. O sa apara si mititei cu siguranta.


Ai grija cu titlul ca nu se accepta doar "AJUTOR" ajutor poti gasi la 112. L-am modificat eu si iti mut si topicul la sectiunea corespunzatoare. Atentie pe viitor.
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
coco007
Peste soldat
Peste soldat
coco007


Mesaje : 19
Data de inscriere : 29/11/2010
Localizare : constanta

Ajutor! Imi naste femela de guppy Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor! Imi naste femela de guppy   Ajutor! Imi naste femela de guppy Icon_minitimeJoi Dec 02, 2010 9:47 pm

Mersi pentru sfat. Azi dimineata am gasit 20 si ceva de puiuti si cred ca toti misca.Dar sunt 2 care stau impreuna parca ar avea burtile lipite da nu se cunoaste daca te uiti cu ochiul liber.Aia is mai anormali in rest foarte bine.



Mersi mult!!!
Sus In jos
Mios
Peste capitan
Peste capitan
Mios


Mesaje : 643
Data de inscriere : 29/06/2010
Localizare : Ploiesti EST

Ajutor! Imi naste femela de guppy Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor! Imi naste femela de guppy   Ajutor! Imi naste femela de guppy Icon_minitimeJoi Dec 02, 2010 10:24 pm

Trebuie sa studiezi de acum cresterea alevinilor...
Sus In jos
coco007
Peste soldat
Peste soldat
coco007


Mesaje : 19
Data de inscriere : 29/11/2010
Localizare : constanta

Ajutor! Imi naste femela de guppy Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor! Imi naste femela de guppy   Ajutor! Imi naste femela de guppy Icon_minitimeVin Dec 03, 2010 3:17 am

Da o sa ma documentez.Dar poti sa-mi dai si mie niste sfaturi despre mancare,temperatura,etc.daca se poate.

Multumesc!
Sus In jos
overburn
Peste sergent
Peste sergent
overburn


Mesaje : 152
Data de inscriere : 08/09/2010
Localizare : Ploiesti, Str. Buna Vestire

Ajutor! Imi naste femela de guppy Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor! Imi naste femela de guppy   Ajutor! Imi naste femela de guppy Icon_minitimeLun Dec 06, 2010 4:51 am

Poti sa le dai de mancare artemia , fulgi foarte maruntiti, galbenus de ou fiert (cam cat poti sa iei pe buricul degetului doar), destul de putin si cam de 3-4 ori pe zi
Ar fi ideal sa ii tii la cam 25 de grade cam ca pe majoritatea pestilor de apa dulce, si sa le faci schimbari de apa odata la 3-4 zile.
Si sa ii tii intr-un acvariu separat daca vrei sa nu ti'i manance adultii sau vreun alt peste care saliveaza dupa mancare vie.
Sus In jos
christiansen
Moderator
Moderator
christiansen


Mesaje : 308
Data de inscriere : 20/02/2010
Localizare : Ploiesti

Ajutor! Imi naste femela de guppy Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor! Imi naste femela de guppy   Ajutor! Imi naste femela de guppy Icon_minitimeLun Dec 06, 2010 5:03 am

guppy sunt printre cei mai usor de ridicat alevini ! poti sa le dai macarea care o ai ptr adulti, dar o maruntesti bine , vor manca fara probleme . daca vrei sa le iei neaparat mancare pentru alevini , ceva ieftin si bun este tetramin baby , nu te complica cu galbenus de ou, nu mai suntem in 1900' toamna ! ca temperatura , iti zic doar cu cat e mai sus cu cat se accelereaza metabolismul pestilor si implicit le trebuiesc mai multe mese pe zi ! un interval intre 23-25 C e oki, repet alevinii de guppy nu sunt atat de pretentiosi ! schimbul de apa , daca poti fa schimb 10%-15% in fiecare zi , se vor dezvolta mult mai frumos ! un alt lucru observat la alevinii mei , cresc mult mai repede si mai sanatosi daca in acvariul in care sunt crescuti sunt prezente plante ! pestii vor avea tot timpul de ciugulit la microorganismele ce se formeaza ! foloseste cateva plante nepretentioase gen pistia, egeria, ceva java fern , java moss...si lista poate continua !
Sus In jos
overburn
Peste sergent
Peste sergent
overburn


Mesaje : 152
Data de inscriere : 08/09/2010
Localizare : Ploiesti, Str. Buna Vestire

Ajutor! Imi naste femela de guppy Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor! Imi naste femela de guppy   Ajutor! Imi naste femela de guppy Icon_minitimeLun Dec 06, 2010 5:56 am

Dar galbenusul de ou ce are? Adica ok, este o metoda folosita de cand a inceput acvaristica, dar avand in vedere ca inca se foloseste cu rezultate pe masura, nu inteleg ce ar fi rau in asta.
Si personal mi se pare mai simplu sa fierb un ou decat sa ma duc pana la cel mai apropiat petshop sa cumpar tetramin baby sau mancare pentru ei, cel putin pentru cateva zile, si mai ales daca te trezesti brusc ca'ti fata femela.
Sus In jos
Sorin C.
Peste capitan
Peste capitan
Sorin C.


Mesaje : 694
Data de inscriere : 10/11/2009
Localizare : Ploiesti N-E-S-V.

Ajutor! Imi naste femela de guppy Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor! Imi naste femela de guppy   Ajutor! Imi naste femela de guppy Icon_minitimeLun Dec 06, 2010 6:14 am

Dar daca ai niste fulgi cu care hranesti pestii mari si ii faramitezi pentru alevini ce are? Fara sa mai stai sa fierbi ou in fiecare zi.

Nu are proteina asa de multa ca macarea tip granule/fulgi sau ca un galbenus de ou dar artemia sau microviermii sunt unele din mancarurile cele mai naturale posibile si care prin natura lor, adica vie, stimuleaza si mai mult puietul. Plus cum a zis Cristian, o mana de plante si scoti o frumusete de gupyy.

Nu doriti asta, continuati cu stilul de acvaristica al anilor 1922 toamna-primavara.
Sus In jos
overburn
Peste sergent
Peste sergent
overburn


Mesaje : 152
Data de inscriere : 08/09/2010
Localizare : Ploiesti, Str. Buna Vestire

Ajutor! Imi naste femela de guppy Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor! Imi naste femela de guppy   Ajutor! Imi naste femela de guppy Icon_minitimeLun Dec 06, 2010 6:28 am

Da, corect ca nu sunt asa de mici. Smile
Sus In jos
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

Ajutor! Imi naste femela de guppy Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor! Imi naste femela de guppy   Ajutor! Imi naste femela de guppy Icon_minitimeLun Dec 06, 2010 8:04 am

Oul strica si calitatea apei. Sa nu uiti si de acest aspect.
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
mihai_andrei
Peste sergent
Peste sergent
mihai_andrei


Mesaje : 256
Data de inscriere : 06/03/2010
Localizare : Ploiesti

Ajutor! Imi naste femela de guppy Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor! Imi naste femela de guppy   Ajutor! Imi naste femela de guppy Icon_minitimeLun Dec 06, 2010 7:53 pm

lasand gluma de-o parte, cea mai buna hrana pentru pici este artemia proaspat eclozata sau microviermii. daca vrei sa ii cresti mari si frumosi vindea cineva pe forum intro vreme niste culturi de microviermi. incearca sa intri in contact cu omul poate le dai picilor ceva papa viu Very Happy

sunt mahmur, scriu anapoda.

Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

Ajutor! Imi naste femela de guppy Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor! Imi naste femela de guppy   Ajutor! Imi naste femela de guppy Icon_minitimeLun Dec 06, 2010 9:03 pm

Artemia si microviermi pentru guppy de duzina ? Laughing
Pe care apoi o sa se chinuie sa ii doneze, ca nu ii vrea nimeni ?
Si pana face el o cultura de microviermi, puii de guppy fac pui la randul lor.

Da-le fulgi sfaramati bine si o sa creasca precum fat-frumos...
Sus In jos
mihai_andrei
Peste sergent
Peste sergent
mihai_andrei


Mesaje : 256
Data de inscriere : 06/03/2010
Localizare : Ploiesti

Ajutor! Imi naste femela de guppy Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor! Imi naste femela de guppy   Ajutor! Imi naste femela de guppy Icon_minitimeLun Dec 06, 2010 9:14 pm

Mihai B. a scris:
Artemia si microviermi pentru guppy de duzina ? Laughing
Pe care apoi o sa se chinuie sa ii doneze, ca nu ii vrea nimeni ?
Si pana face el o cultura de microviermi, puii de guppy fac pui la randul lor.

Da-le fulgi sfaramati bine si o sa creasca precum fat-frumos...

Sau ia-ti niste barbus tetrazona si scapi de toata problema Smile

Glumesc. Nu e cazul sa judecam placerile omului, dar ai dreptate, trebuie prevenit, ca viviparii daca incep sa se inmulteasca nu se mai opresc Smile pig pig pig pig

stiu ca in proiectare nu se cere musai, dar limba cea romana te rog sa o folosesti corect. mihai b.
Sus In jos
coco007
Peste soldat
Peste soldat
coco007


Mesaje : 19
Data de inscriere : 29/11/2010
Localizare : constanta

Ajutor! Imi naste femela de guppy Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor! Imi naste femela de guppy   Ajutor! Imi naste femela de guppy Icon_minitimeMar Dec 07, 2010 8:53 am

Mersi mult pentru sfaturile voastre.Am intrebat la un petshop si mi-a zis ca cei mai practici si buni sunt fulgii faramitati si le mai dau si niste granule mici si rosii dar se depun pe fund si in jurul lor se formeaza un strat transparent alea sunt algele?Nu am mai bagat substrat am plante de suprafata si una are prinsa un plmb de ea ca sa coboare pe fundul acvariului si o nuca de cocos taiata pe jumate cu 4 gauri cam cat anvergura degetului cat sa poata sa intre si sa iasa pe acolo.Au deja o saptamana si mie mi se pare ca auu mai crescut cat sa ii mai las?



Si despre artemia trebuiesc tinute la frigider sau in loc racoros ca sa nu mirosa?Ca am patit-o cu tubifix.
Sus In jos
Sorin C.
Peste capitan
Peste capitan
Sorin C.


Mesaje : 694
Data de inscriere : 10/11/2009
Localizare : Ploiesti N-E-S-V.

Ajutor! Imi naste femela de guppy Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor! Imi naste femela de guppy   Ajutor! Imi naste femela de guppy Icon_minitimeMar Dec 07, 2010 9:18 am

Cand mai dai exemple de ce cumperi sau expui in prblema foloseste si denumirile lor. Nu, am luat din alea si din celelalte, alea se duc pe fund si fac asa celelalte plutesc si fac asa, aaaaaaa sunt verzi.

Eu acum o sa presupun , dar mi-e ca nu gresec, granulele rosii sunt de la TrocoPrim, una dintre mancarurile ieftine, deh - de ce le-ai cumparat dealtfel, care nu prea sunt bune de nimic, nici macar demne de galeata de gunoi.

Bucata de plumb iti recomand sa o scoti din acvariu.

Cat despre artemia ai doua variante, ori cumperi deja eclozata - procesata - congelata si tu o tii la congelator. Din ea rupi bucati, dezgheti si dai la pesti sau o eclozezi tu. Ceea ce eu cred ca o sa fie un real chin pentru tine cu slabe sanse de reusita. Si pana reusesti sa faci toata pologhia o sa creasca alevinii si nu o sa mai ai nevoie.

Concluzie: Ramai la fulgi maruntiti. Mai bine iti focalizezi energia si fondurile sa le oferi conditii de viata decente decat sa te bagi in tot felul de experimente. Le-au facut si altii inaintea ta si chiar cu tone de informatii tot au facut greseli stupide si o sa se mai faca. Baga tare in filtrare.
Sus In jos
andrei
Peste sergent
Peste sergent
andrei


Mesaje : 130
Data de inscriere : 06/09/2009
Localizare : Drobeta Turnu Severin

Ajutor! Imi naste femela de guppy Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor! Imi naste femela de guppy   Ajutor! Imi naste femela de guppy Icon_minitimeMier Dec 08, 2010 2:05 am

Sorin C. a scris:
Eu acum o sa presupun , dar mi-e ca nu gresec, granulele rosii sunt de la TrocoPrim, una dintre mancarurile ieftine, deh - de ce le-ai cumparat dealtfel, care nu prea sunt bune de nimic, nici macar demne de galeata de gunoi.

ok.. e chiar asa grava? Laughing

eu folosesc de.. mult timp. si puilor de carasi si gurami tot troco le-am dat. pui iesiti din icre.
mai am si pureci, fulgi si altele, dar in principiu le dau trocoprim. nu zic ca e foarte buna, dar se poate si cu asta.
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

Ajutor! Imi naste femela de guppy Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor! Imi naste femela de guppy   Ajutor! Imi naste femela de guppy Icon_minitimeMier Dec 08, 2010 6:14 am

andrei a scris:
...nu zic ca e foarte buna, dar se poate si cu asta...

Se poate si cu purici decat, cu neon chinezesc de 3 lei din piata, si cu plante de plastic.
Depinde de tine ce vrei sa faci si la ce nivel.
Sus In jos
andrei
Peste sergent
Peste sergent
andrei


Mesaje : 130
Data de inscriere : 06/09/2009
Localizare : Drobeta Turnu Severin

Ajutor! Imi naste femela de guppy Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor! Imi naste femela de guppy   Ajutor! Imi naste femela de guppy Icon_minitimeMier Dec 08, 2010 10:33 am

ok am inteles
da nici de aruncat sa nu fie buna? m-am simtit asa.. Laughing si vroiam sa stiu de ce, ca sa nu mai folosesc

mi s-a parut cel mai usor de utilizat - cutie mare cu capac
am crezut ca e mai buna asta rosie nu am luat ca e ieftina, plus ca la carasi si pangasius dau nr 2

gata ca nu mai dau off
Sus In jos
andrei2186
Greenhorn



Mesaje : 3
Data de inscriere : 07/01/2011
Localizare : Ploiesti

Ajutor! Imi naste femela de guppy Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor! Imi naste femela de guppy   Ajutor! Imi naste femela de guppy Icon_minitimeLun Ian 10, 2011 8:27 pm

Mihai B. a scris:
Artemia si microviermi pentru guppy de duzina ? Laughing
Pe care apoi o sa se chinuie sa ii doneze, ca nu ii vrea nimeni ?
Si pana face el o cultura de microviermi, puii de guppy fac pui la randul lor.

Da-le fulgi sfaramati bine si o sa creasca precum fat-frumos...

Si eu am de ceva vreme niste pui de xifo si le dau numai fulgi foarte bine pisati si nu au nici o treaba
Sus In jos
Continut sponsorizat





Ajutor! Imi naste femela de guppy Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor! Imi naste femela de guppy   Ajutor! Imi naste femela de guppy Icon_minitime

Sus In jos
 
Ajutor! Imi naste femela de guppy
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Acvaristica, pesti, plante :: Necuvantatoare acvatice :: Vivipari-
Mergi direct la: