Acvaristica, pesti, plante
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Acvaristica, pesti, plante

Totul despre pesti exotici, plante si acvarii -animale iubite-
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 acvariu guppi

In jos 
+3
Mihai B.
gogosanuc
ady vladutz
7 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
AutorMesaj
ady vladutz
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 375
Data de inscriere : 09/10/2010
Localizare : campina

acvariu guppi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu guppi   acvariu guppi - Pagina 2 Icon_minitimeSam Dec 18, 2010 5:44 am

deci nu si calitativ...
si daca fertilizez, fertilizez degeaba.....
si totusi, nu vreau plante pretentioase.in mare vreau sa sa fie verde si sa arat binisor.
nu imi permit sa fac investitii prea mari oricat as vrea eu. cate crezi ca poti face cu un slariu minim pe economie?poate ar trebuii sa ma las de "sportul" asta....

trecand peste astea, am 3 intrebari:
un neon cu o calitatate mai buna care ar fii?
are aceasi lungime ca neonul philips sa l pot pune in aceasi lampa?
gasesc in ploiesti la zoomizeria asa ceva(ma indoiesc ca se gasesc in campina)?


Ultima editare efectuata de catre ady vladutz in Sam Dec 18, 2010 5:57 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

acvariu guppi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu guppi   acvariu guppi - Pagina 2 Icon_minitimeSam Dec 18, 2010 5:56 am

Un Osram 865 de 18W nu cred ca sare de 10 lei.

Oricum, poti avea un acvariu verde si frumos doar fertilizand cu apa de la robinet,
fara CO2, dar cu o lumina cat de cat de calitate.
Sus In jos
ady vladutz
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 375
Data de inscriere : 09/10/2010
Localizare : campina

acvariu guppi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu guppi   acvariu guppi - Pagina 2 Icon_minitimeSam Dec 18, 2010 5:57 am

si il gasesc la poliesti?pot folosii aceasi lampa?
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

acvariu guppi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu guppi   acvariu guppi - Pagina 2 Icon_minitimeSam Dec 18, 2010 7:01 am

Tuburile de 18W sunt standard ca lungime, deci da, se potriveste in aceeasi lampa.
Osram 865 gasesti doar la Marbo Trade in Bucuresti, noi de acolo ne luam tuburi.
Echivalentul lui este Philips 865, pe care s-ar putea sa il gasesti si prin alte parti.
Sus In jos
ady vladutz
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 375
Data de inscriere : 09/10/2010
Localizare : campina

acvariu guppi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu guppi   acvariu guppi - Pagina 2 Icon_minitimeSam Dec 18, 2010 7:11 am

"s-ar putea"...deci nu am cine stie ce sanse..
si sa zicem ca fac si o bomba cu co2.sa urmez reteta lui sorin?
Sus In jos
Sorin C.
Peste capitan
Peste capitan
Sorin C.


Mesaje : 694
Data de inscriere : 10/11/2009
Localizare : Ploiesti N-E-S-V.

acvariu guppi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu guppi   acvariu guppi - Pagina 2 Icon_minitimeSam Dec 18, 2010 8:48 am

NU. Nu o urma, nu e buna, o sa ai probleme mereu cu ea.
Sus In jos
john777
Moderator
Moderator
john777


Mesaje : 152
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/ph

acvariu guppi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu guppi   acvariu guppi - Pagina 2 Icon_minitimeSam Dec 18, 2010 9:18 pm

Mihai B. a scris:
Un Osram 865 de 18W nu cred ca sare de 10 lei.

Oricum, poti avea un acvariu verde si frumos doar fertilizand cu apa de la robinet,
fara CO2, dar cu o lumina cat de cat de calitate.


Exact atat costa Osramul in Bricostore Ploiesti "10 LEI"
Sus In jos
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

acvariu guppi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu guppi   acvariu guppi - Pagina 2 Icon_minitimeSam Dec 18, 2010 9:24 pm

ady vladutz a scris:
"s-ar putea"...deci nu am cine stie ce sanse..
si sa zicem ca fac si o bomba cu co2.sa urmez reteta lui sorin?

Sa nu urmezi reteta lui Sorin, este mult prea buna sa fie folosita. Tu crezi ca omul a stat sa scrie pentru mine? Imi pare rau ca te indoiesti de reteta. Asa ca nu mai sta pe ganduri si da curs retetei, te tine foarte mult.

detalii aici:
http://acvaristicaforumgratuit.blogspot.com/2010/10/reteta-co2-la-bomba.html

http://acvaristicaforumgratuit.blogspot.com/2010/10/co2-pentru-acvariu-plante.html

http://acvaristicaforumgratuit.blogspot.com/2010/12/numarator-de-bule-co2-diy.html
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
ady vladutz
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 375
Data de inscriere : 09/10/2010
Localizare : campina

acvariu guppi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu guppi   acvariu guppi - Pagina 2 Icon_minitimeSam Dec 18, 2010 9:46 pm

nu am pus la indoiala reteta lui sorin.respect sfaturile voastre datorita cunostintelor pe care le aveti
trebuie sa recunosc a fost o intrebare stupida si imi cer scuze.
are vre-un coleg de pe forum din campina drum pe la bricostore zilele astea?
fac cinste , nu asta ar fii problema Very Happy
Sus In jos
Sorin C.
Peste capitan
Peste capitan
Sorin C.


Mesaje : 694
Data de inscriere : 10/11/2009
Localizare : Ploiesti N-E-S-V.

acvariu guppi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu guppi   acvariu guppi - Pagina 2 Icon_minitimeSam Dec 18, 2010 11:28 pm

Am crezut ca prinsesei mica glumitza si nu ai de ce sa iti ceri scuze ca nu mi-ai dat peste cafea. Wink
Sus In jos
ady vladutz
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 375
Data de inscriere : 09/10/2010
Localizare : campina

acvariu guppi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu guppi   acvariu guppi - Pagina 2 Icon_minitimeDum Dec 19, 2010 1:03 am

Smile)
nu vreau sa supar pe nimeni.uneori e mai greu sa-ti dai seama ce gandeste omul daca nu vezi expresia fetei.de aia s-au inventat emoticons. Wink

trecand peste chestia asta, o sa incerc sa schimb neonul de la acvariul de 30l si unul de la cel de 100.
in urmatoarea faza, vreau sa intreb daca m-ar avantaja mai mult sa fac reflectoare la neoane sau sa captusesc tot capacul cu folie aluminiu?care din variante ar amplifica maqi mult lumina neoanelor.
la cel de 100l am captusit tot capacul si diferenta este enorma fata de un capac fara folie.
la partea a doua, ma intereseaza daca pot folosii aceasi bomba la ambele acvaruiisi la cel de 100 si la cel de 30 si ceva daca pun iesiri separate cu robineti separati?asta ca sa ocupe spatiu mai putin.
Sus In jos
Sorin C.
Peste capitan
Peste capitan
Sorin C.


Mesaje : 694
Data de inscriere : 10/11/2009
Localizare : Ploiesti N-E-S-V.

acvariu guppi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu guppi   acvariu guppi - Pagina 2 Icon_minitimeDum Dec 19, 2010 1:45 am

Avantajul cel mai mare este cu reflectoare individuale si cat mai bine confectionate incat prin reflexie aproape toata lumina produsa de tub sa fie data in jos, spre substrat.

Iti recomand sa mergi separat cu doua bombe. La cea pentru acvariul de 30 l pui mai putina drojdie iar la cea pentru acvariul mare pui mai multa drojdie, in principiu dubla cantitatea.

Poti sa pui putina drojdie la inceput sa vezi cum merge si daca este nevoie pe parcurs mai inmoi putina drojdie si mai completezi in bidon. Macar pana iti dai seama cum merge. Ca dupa ce prinzi smecheria o sa faci reteta cu ochii inchisi. Mai te uiti din cand in cand sa nu versi cand torni din lichide. Wink
Sus In jos
ady vladutz
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 375
Data de inscriere : 09/10/2010
Localizare : campina

acvariu guppi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu guppi   acvariu guppi - Pagina 2 Icon_minitimeDum Dec 19, 2010 1:51 am

ok!prima faza e sa fac rost de neoane.
co2 pot sa bag si inainte de ciclarea acvariului?
Sus In jos
ady vladutz
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 375
Data de inscriere : 09/10/2010
Localizare : campina

acvariu guppi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu guppi   acvariu guppi - Pagina 2 Icon_minitimeMier Dec 29, 2010 9:34 pm

zilele astea am reusit sa schimb neonul si am pus osram 865.
dupa sarbatori vreau sa ii fac un reflector si sa mai fac rost de plante sa termin cu amenajarea.
imediat ce imi cumpar un test co2 o sa pun si o bomba in functiune pentru care imi mai trebuie un numarator de bule si nu am gasit deocamdata o solutie.
Sus In jos
gogosanuc
Peste sergent
Peste sergent
gogosanuc


Mesaje : 387
Data de inscriere : 09/07/2010
Localizare : Craiova

acvariu guppi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu guppi   acvariu guppi - Pagina 2 Icon_minitimeMier Dec 29, 2010 11:42 pm

Prietene are Sorin o solutie pentru numaratorul de bule...a scris omul mai mult decat suficient cum se fabrica...uite aici : https://acvaristica.forumgratuit.ro/t1276-numarator-de-bule-co2-diy .....multumiri Domnului Sorin
Sus In jos
ady vladutz
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 375
Data de inscriere : 09/10/2010
Localizare : campina

acvariu guppi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu guppi   acvariu guppi - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Dec 30, 2010 12:33 am

stiu articolul.dar nu am gasit ince un pet preformat.o sa incerc sa improvizez altceva.
Sus In jos
aco
Peste colonel
Peste colonel



Mesaje : 1084
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti Sud

acvariu guppi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu guppi   acvariu guppi - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Dec 30, 2010 1:05 am

Daca faci bomba nu e necesar un numarator de bule, oricum nu prea e sanatos sa limitezi debitul de co2, poate exploda recipientul.
Numarul de bule/sec se regleaza din cantitatea de drojdie pe care o adaugi in compozitie.
Sus In jos
ady vladutz
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 375
Data de inscriere : 09/10/2010
Localizare : campina

acvariu guppi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu guppi   acvariu guppi - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Dec 30, 2010 1:08 am

stiu si asta...mi-a explicat sorin cum trebuie sa functioneze, dar daca se pune asa ceva, nu se pune degeaba, nu?
Sus In jos
aco
Peste colonel
Peste colonel



Mesaje : 1084
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti Sud

acvariu guppi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu guppi   acvariu guppi - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Dec 30, 2010 3:17 am

Daca il pui il pui doar informativ, ti-am spus, la bomba nu e bine sa ii reduci debitul din robinet pentru ca se acumuleaza presiune in recipient.
Sus In jos
ady vladutz
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 375
Data de inscriere : 09/10/2010
Localizare : campina

acvariu guppi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu guppi   acvariu guppi - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Dec 30, 2010 9:03 am

mi s-a explicat ca niciodata sa nu micsorez debitul din robinet ca e riscant.treba se face din compozitie.
inainte de toate trebuie sa imi iau indicator de co2 si pe urma fac si bomba.sa mai fac rost de ceva banuti si pe urma nu ezit sa o fac si pe asta.
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

acvariu guppi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu guppi   acvariu guppi - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Dec 30, 2010 11:05 am

Adica sunt singurul care reglez debitul din robinet, si nu am probleme?

Eu cred ca e necesar mult mai mult decat o lingurita de drojdie uscata
la un bidon de 2,5 L ca sa creeze atata presiune acolo incat sa explodeze
un pet care tine pana la 12-13 bari.
Sus In jos
ady vladutz
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 375
Data de inscriere : 09/10/2010
Localizare : campina

acvariu guppi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu guppi   acvariu guppi - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Dec 30, 2010 8:10 pm

ideea este ca fiecare sfatuieste pe ceilalti sa faca asa cum i-a iesit experimentul. din punctul meu de vedere, ar fii mai simplu sa reglez din robinet dar nu vreau sa ma risc sa fac vre-o minune si sa colorez peretii sau sa mai fac alte prostii.
oricum nu ma deranjeaza sa reglez din compozitie. macar sa imi cumpar eu teste de co2.
Sus In jos
aco
Peste colonel
Peste colonel



Mesaje : 1084
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti Sud

acvariu guppi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu guppi   acvariu guppi - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Dec 30, 2010 10:49 pm

Ideea "este ca" procedeaza tu cum crezi ca e mai bine pentru tine si gata.




Sus In jos
ady vladutz
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 375
Data de inscriere : 09/10/2010
Localizare : campina

acvariu guppi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu guppi   acvariu guppi - Pagina 2 Icon_minitimeDum Ian 09, 2011 10:30 am

As putea sa tin creveti alaturi de guppi?Ma gandeam sa incerc vre-o 10 creveti.
Sus In jos
aco
Peste colonel
Peste colonel



Mesaje : 1084
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti Sud

acvariu guppi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu guppi   acvariu guppi - Pagina 2 Icon_minitimeDum Ian 09, 2011 10:33 am

Daca ai acvariul bine plantat, da. Eu ii am cu endleri si n-am probleme.
Sus In jos
ady vladutz
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 375
Data de inscriere : 09/10/2010
Localizare : campina

acvariu guppi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu guppi   acvariu guppi - Pagina 2 Icon_minitimeDum Ian 09, 2011 10:40 am

Ma gandesc ca endlerii sunt putin mai mici decat guppi. o femela de guppi se face destul de mare.
Intai trebuie sa termin de plantat si ma gandesc ca la cat moss am pus dupa ce o sa mai creasca o sa aiba unde se pitii.
Ma mai gandesc si ca decat sa ii tin sa stea pititi si sa nu iii vad mai bine ma las, nu?
Sus In jos
aco
Peste colonel
Peste colonel



Mesaje : 1084
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti Sud

acvariu guppi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu guppi   acvariu guppi - Pagina 2 Icon_minitimeDum Ian 09, 2011 10:41 am

Masculii sunt mai mici, dar femelele de endler sunt destul de mari.
Am tinut creveti in nano-ul in care aveam guppy show si n-au fost probleme.
Sus In jos
ady vladutz
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 375
Data de inscriere : 09/10/2010
Localizare : campina

acvariu guppi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu guppi   acvariu guppi - Pagina 2 Icon_minitimeDum Ian 09, 2011 10:45 am

Atunci sigur o sa incerc si eu cativa ca nu mai stau sa fac acvariu separat si pentru astia.
Sa vaed daca are cineva prin preajma de vanzare.....
Sus In jos
gogosanuc
Peste sergent
Peste sergent
gogosanuc


Mesaje : 387
Data de inscriere : 09/07/2010
Localizare : Craiova

acvariu guppi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu guppi   acvariu guppi - Pagina 2 Icon_minitimeLun Ian 10, 2011 5:32 am

ai facut bomba?daca da pune si tu ceva poze....ca de roade curiozitatea:D
Sus In jos
ady vladutz
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 375
Data de inscriere : 09/10/2010
Localizare : campina

acvariu guppi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu guppi   acvariu guppi - Pagina 2 Icon_minitimeLun Ian 10, 2011 5:55 am

Inca nu am facut.
Iti dai seama ca daca faceam va informam sa va spun cat ma bucur, mai ales ca eu nu am vayut la mine plante sa perleze(in afar de ricia care sta la suprafata). Sa-mi iau intai teste co2 si ce imi mai trebuie. Sa nu mai spun ca inca nu am terminat de plantat.Astept niste plaqnte de la cineva care intarzie sa apara.Mai am eu niste valisneria si alte cele, dar vreau sa incerc anubias,microsorum,criptocorine,echinodorusi, sa fie diferit de cel de 100.
Cum nu am bani sa cumpar test permanent pentru ambele acvarii, o sa incerc sa ma hotarasc daca fac pentru asta sau fac pentru cel de 100.
Tind sa-mi iau test permanent de la jbl dar in cazul asta, nu il pot folosii decat la un singur acvariu.
Ar mai fii varianta sa nu imi iau permanent si sa folosesc la ambele acvarii, vad care imi da satisfactie mai mare si apoi continui cu unul singur cu co2.
Ma mai gandesc totusi ca pana ma invat cu bomba si cu co2ul sa incerc la unul singur, macar daca fac vre-o gafa, sa fac numai la un singur acvariu. Am atatea intrebari.....si toate sunt limitate datorita fondurilor.
Sus In jos
Continut sponsorizat





acvariu guppi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu guppi   acvariu guppi - Pagina 2 Icon_minitime

Sus In jos
 
acvariu guppi
Sus 
Pagina 2 din 2Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
 Subiecte similare
-
» donez 20 guppi+5gurami
» acvariu nou (100 L)
» Acvariu 52l

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Acvaristica, pesti, plante :: Forum Acvaristica :: Inceputuri - Jurnale-
Mergi direct la: