Acvaristica, pesti, plante
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Acvaristica, pesti, plante

Totul despre pesti exotici, plante si acvarii -animale iubite-
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Probleme cu femela de xifo

In jos 
+2
christiansen
Black3vil
6 participanți
AutorMesaj
Black3vil
Peste soldat
Peste soldat



Mesaje : 40
Data de inscriere : 27/10/2010
Localizare : Breaza

Probleme cu femela de xifo Empty
MesajSubiect: Probleme cu femela de xifo   Probleme cu femela de xifo Icon_minitimeMar Noi 02, 2010 4:35 am

Am nevoie si eu de un sfat ma putetzi ajuta macar cu atat?Am de 3 luni o femelea de xifo care o pun sa fete si nu vrea am bagat-o cred ca de vreo 6 ori pe putin in fatatoare dar nimik.Ce pot face?
Sus In jos
christiansen
Moderator
Moderator
christiansen


Mesaje : 308
Data de inscriere : 20/02/2010
Localizare : Ploiesti

Probleme cu femela de xifo Empty
MesajSubiect: Re: Probleme cu femela de xifo   Probleme cu femela de xifo Icon_minitimeMar Noi 02, 2010 4:44 am

pai ai dat foarte putinde detalii pentru a te putea ajuta. ce varsta are pestele, ce varietate de xifo este , ce intelegi prin " a o pune sa nasca" , cu ce mascul a stat impreuna si cat timp , chimia apei . o poza cu femela in cauza ar fi de mare ajutor ! in general femelele de vivipari nu au probleme de a naste in acvariu comunitar , si dat timpul de care vorbesti ar fi trebuit sa nasca fie in acvariu comunitar fie unde ai separat-o ! uite un link cu metoda care o folosesc eu ! info nastere xifo
Sus In jos
Black3vil
Peste soldat
Peste soldat



Mesaje : 40
Data de inscriere : 27/10/2010
Localizare : Breaza

Probleme cu femela de xifo Empty
MesajSubiect: Re: Probleme cu femela de xifo   Probleme cu femela de xifo Icon_minitimeMar Noi 02, 2010 4:59 am

Poi la mine acasa o am de vreo 6 luni si pe el si pe ea e rosie aprins si el la fel.Poze fac dar nu se vad bine deloc si decat sa fac poze mai bine nu are rost.Apa am luat de la izvor.Nu am facut ph apei sau mai stiu eu ce ca nu am cumparat
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

Probleme cu femela de xifo Empty
MesajSubiect: Re: Probleme cu femela de xifo   Probleme cu femela de xifo Icon_minitimeMar Noi 02, 2010 5:25 am

A fatat in comunitar intre timp, iar puii au fost papa-bun. Separ-o doar cand e
super burtoasa si se vede pata aceea neagra in zona anala foarte intens.
Si las-o acolo zile bune, nu doar de azi pe maine...
Sus In jos
christiansen
Moderator
Moderator
christiansen


Mesaje : 308
Data de inscriere : 20/02/2010
Localizare : Ploiesti

Probleme cu femela de xifo Empty
MesajSubiect: Re: Probleme cu femela de xifo   Probleme cu femela de xifo Icon_minitimeMar Noi 02, 2010 5:40 am

acvariu in care ii ti, niste detalii despre el , despre ce si cati pesti ai in el, ce filtrare? detaliaza unde ai seaparat-o sa nasca, prezinta semne ca ar trebui sa nasca? fiind varietatea rosie nu se poate observa pata intunecata din zona abdominala! dar ar trebui sa aiba un abdomen foarte umflat,cand te uiti de sus sa fie foarte bombata in zona abdominala, verifica dimineata pana sa le dai de mancare, e posibil sa ii hranesti excesiv, fiind niste pesti foarte nesatului !
femela cand ar trebui sa nasca, sta mai retrasa, il respinge pe mascul, incearca sa isi gaseasca un adapost ferit ! masculul este cumva varietate lira? sigur ai pereche? prin poza ma refeream la una decenta facuta macar cu un aparat digital (point and shot), in nici un caz cu telefonul mobil ! sfatul meu e sa nu te mai chinui nici pe tine nici pe ea, si las-o in acvariu comunitar, la un momentdat va naste acolo , daca ai ceva plante sunt sanse mari sa iti scape cativa puisori !

@ mihai . de la femelele mele de xifo care au nascut in comunitar au supravietuit cel putin 10 pui din fiecare ponta ! adevarul e ca depine si ce colocatari mai ai in comunitar !pata neagra nu se vede daca este varietate rosie si nu trebuie nici lasata zile intregi, daca in maxim 3-4 zile de cand ai separat-o , intr-un acvariu cu apa proaspata si ai crescut temperatura treptat cu 2-3 grade nu naste atunci sigur mai are pana la nastere !
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

Probleme cu femela de xifo Empty
MesajSubiect: Re: Probleme cu femela de xifo   Probleme cu femela de xifo Icon_minitimeMar Noi 02, 2010 5:48 am

Uiti Cristiane ca xipho rosii am avut si am si eu inca la bunica-miu.
Linia McLeod. Si se vede absolut clar pata intunecata de care vorbim.
Ma rog, subiectul xipho nu ma prea pasioneaza dupa cum stii, asa ca
va las pe voi sa analizati mai departe...
Sus In jos
Black3vil
Peste soldat
Peste soldat



Mesaje : 40
Data de inscriere : 27/10/2010
Localizare : Breaza

Probleme cu femela de xifo Empty
MesajSubiect: Re: Probleme cu femela de xifo   Probleme cu femela de xifo Icon_minitimeMar Noi 02, 2010 5:50 am

Am pus-o in acvariu comunitar dar in fatatoare.Masculu nu e lirat am si fata si baiat la lirat.E xifo normal am guppy am beta doi carasi un scalar din fiecare cate o pereche zebra si corry.Am un acvariu de 120l si am o cascada.Dar nu a depus pe nicaeri ca nu am acvariu asta decat de vreo 3 luni si am inceput cu unu de 60l.Si ea e de mult asa de cand am bagat-o aici si nu a depus si plante nu prea am .
Sus In jos
christiansen
Moderator
Moderator
christiansen


Mesaje : 308
Data de inscriere : 20/02/2010
Localizare : Ploiesti

Probleme cu femela de xifo Empty
MesajSubiect: Re: Probleme cu femela de xifo   Probleme cu femela de xifo Icon_minitimeMar Noi 02, 2010 6:08 am

mihai , nu ai tu xifo, are bunicul tau Wink femela care am vazut-o eu la el era un mix ,nu era un exemplar reusit de xifo rosu !
cat despre "ciroba" de pesti care o ai tu in 120 l de apa, ce sa iti zic, daca nu ai nici plante cel mai probabil au fost mancati de ceilalti locatari (carasi , scalari...) si cei care au scapat probabil au fost aspirati de filtru cascada! fa rost de mai multe plante, in special plante de suprafata gen pistia , dar cu pradatori ca scalarii nu cred ca va scapa nimic de ei!

cat despre xifo , nu exista perechi , varietatile care le ai in acvariu se vor "corci " intre ele ! in plus masculul lira nu se poate reproduce din cauza gonopodiului supradezvoltat !

alt aspect este ce vei face daca vei reusi sa ii inmultesti? o femela la o ponta face lejer 20 de alevini ! parerea mea e ca ai deja acvariul suprapopulat , dar asta e un alt aspect !
Sus In jos
Black3vil
Peste soldat
Peste soldat



Mesaje : 40
Data de inscriere : 27/10/2010
Localizare : Breaza

Probleme cu femela de xifo Empty
MesajSubiect: Re: Probleme cu femela de xifo   Probleme cu femela de xifo Icon_minitimeMar Noi 02, 2010 6:12 am

eu incerc sa scap de guppy.Dar am din fiecare cate o pereche nu am mai mult de o pereche doar ca nu stiu ce sa zic de femela de xifo ca nu vrea sa nasca.nu nascut pana acuma deloc si am avut-o de mica daca era nastea.plante sunt scupe in campina si nu prea pot sa ajung la ploiesti sa iau de acolo
Sus In jos
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

Probleme cu femela de xifo Empty
MesajSubiect: Re: Probleme cu femela de xifo   Probleme cu femela de xifo Icon_minitimeMar Noi 02, 2010 8:11 am

Black3vil chiar insist cu o poza a acvariului. Asa putem obtine ceva raspunsuri mai bune, tu si noi. Probleme cu femela de xifo 192511 sa ne facem o idee de ce ai avea nevoie.
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
Black3vil
Peste soldat
Peste soldat



Mesaje : 40
Data de inscriere : 27/10/2010
Localizare : Breaza

Probleme cu femela de xifo Empty
MesajSubiect: Re: Probleme cu femela de xifo   Probleme cu femela de xifo Icon_minitimeMar Noi 02, 2010 8:27 am

Am de multe nevoie in acvariu ca de exemplu plante ca am putine.Nu am cu ce sa fac poze nu am aparat de fotografiat...Eu am doar telefon si nu face bine pozele
Sus In jos
mihai_andrei
Peste sergent
Peste sergent
mihai_andrei


Mesaje : 256
Data de inscriere : 06/03/2010
Localizare : Ploiesti

Probleme cu femela de xifo Empty
MesajSubiect: Re: Probleme cu femela de xifo   Probleme cu femela de xifo Icon_minitimeMar Noi 02, 2010 7:46 pm

puneo p-aia cu telefonul.. e mai buna decat nimic... cat despre plantute... sunt sigur ca ne putem rupe de cateva fire sa iti trimitem Wink
Sus In jos
ovidiucro
Peste sergent
Peste sergent
ovidiucro


Mesaje : 335
Data de inscriere : 15/08/2010
Localizare : Campina PH

Probleme cu femela de xifo Empty
MesajSubiect: Re: Probleme cu femela de xifo   Probleme cu femela de xifo Icon_minitimeMar Noi 02, 2010 9:23 pm

Astazi am programata schimbarea apei in bazin si voi face si o selectie de plante.
In principiu, am pt donat 3 fire ludwigia, 4 fire valisneria, 2 de stellata si mult gazon.
Daca te intereseaza, ti le dau cu placere.
Sus In jos
http://www.cds-sat.ro
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

Probleme cu femela de xifo Empty
MesajSubiect: Re: Probleme cu femela de xifo   Probleme cu femela de xifo Icon_minitimeMar Noi 02, 2010 11:53 pm

Deschide topic la Inceputuri - Jurnale cu acvariul tau si cu ce este utilat, ceva poze chiar daca claritatea nu corespunde, sa ne facem o idee de nevoile tale acvaristice. Ai mai multa grija la exprimare si incearca sa faci rezumatul decat pe problema care o ai.
On topic problemei care o ai.

Daca nu poti oferi mai multe detalii de problemele tale cu pestii, ajutor nu poti primi in totalitate. Nu te gandi ca nimeni nu vine sa iti controleze filtru sau bazinele unde iti sunt pestii. Daca tu nu ii vezi, schimba filtrarea ca poate apa nu corespunde calitatii.
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
Black3vil
Peste soldat
Peste soldat



Mesaje : 40
Data de inscriere : 27/10/2010
Localizare : Breaza

Probleme cu femela de xifo Empty
MesajSubiect: Re: Probleme cu femela de xifo   Probleme cu femela de xifo Icon_minitimeMier Noi 03, 2010 4:43 am

Daca vrei sa imi dai accept eu sunt din breaza ovidiu.Iti nultumesc foarte mult daca imi trimiti
Sus In jos
ovidiucro
Peste sergent
Peste sergent
ovidiucro


Mesaje : 335
Data de inscriere : 15/08/2010
Localizare : Campina PH

Probleme cu femela de xifo Empty
MesajSubiect: Re: Probleme cu femela de xifo   Probleme cu femela de xifo Icon_minitimeMier Noi 03, 2010 5:19 am

Black3vil a scris:
Daca vrei sa imi dai accept eu sunt din breaza ovidiu.Iti nultumesc foarte mult daca imi trimiti

Scrie-mi inca odata, pe intelesul meu, deoarece nu inteleg nimic din ce spui mai sus Shocked
Sus In jos
http://www.cds-sat.ro
Black3vil
Peste soldat
Peste soldat



Mesaje : 40
Data de inscriere : 27/10/2010
Localizare : Breaza

Probleme cu femela de xifo Empty
MesajSubiect: Re: Probleme cu femela de xifo   Probleme cu femela de xifo Icon_minitimeMier Noi 03, 2010 5:47 am

Ovidiu daca vrei u sa imi dai plante iti raman dator la aia ma refer...daca vrei sa imi vezi acvariu si sa iti dai o parere si sa ma critici intra si u si vezi ca am pus o poza la jurnale

te rog sa renunti la limbajul de messenger. mihai b.
Sus In jos
ovidiucro
Peste sergent
Peste sergent
ovidiucro


Mesaje : 335
Data de inscriere : 15/08/2010
Localizare : Campina PH

Probleme cu femela de xifo Empty
MesajSubiect: Re: Probleme cu femela de xifo   Probleme cu femela de xifo Icon_minitimeMier Noi 03, 2010 5:56 am

Da, asa cum am spus si mai sus, poti sa vii sa iei plante de la mine sau poti vorbi cu cineva care vine prin Campina sa treaca sa le ia.

Sus In jos
http://www.cds-sat.ro
Black3vil
Peste soldat
Peste soldat



Mesaje : 40
Data de inscriere : 27/10/2010
Localizare : Breaza

Probleme cu femela de xifo Empty
MesajSubiect: Re: Probleme cu femela de xifo   Probleme cu femela de xifo Icon_minitimeMier Noi 03, 2010 5:57 am

Eu lucrez in campina la cord.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Probleme cu femela de xifo Empty
MesajSubiect: Re: Probleme cu femela de xifo   Probleme cu femela de xifo Icon_minitime

Sus In jos
 
Probleme cu femela de xifo
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Acvaristica, pesti, plante :: Necuvantatoare acvatice :: Vivipari-
Mergi direct la: