Acvaristica, pesti, plante
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Acvaristica, pesti, plante

Totul despre pesti exotici, plante si acvarii -animale iubite-
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Salutare colegi acvaristi!

In jos 
+4
aco
Mihai B.
Ionut T.
b0n0v0xx
8 participanți
AutorMesaj
b0n0v0xx
Peste soldat
Peste soldat
b0n0v0xx


Mesaje : 73
Data de inscriere : 26/10/2010
Localizare : Ploiesti

Salutare colegi acvaristi! Empty
MesajSubiect: Salutare colegi acvaristi!   Salutare colegi acvaristi! Icon_minitimeMar Oct 26, 2010 5:23 am

Ma numesc Radu, am 31 de ani si de curand m-am decis sa ma reapuc de acvaristica (renuntand prin liceu din diverse motive)... De vreo luna si ceva m-am apucat sa ma redocumentez cu privire la domeniul acesta, pentru ca in tot acest timp am cam pierdut notiunea, doar microbu a ramas. In prezent am un 200l home made care inca e la lipit (a doua oara - poveste lunga), capac home made by me Smile in care poposesc 3x865 HO T5 + 1x830 HO T5, JBL e900, termostat 300w, Aquabasis+Manado+micro de la JBL+urmeaza macro (estimez ca in vreo 3-4 sapt cat va sta la lipit acvariul)... Intre timp am mai comandat un jewel de 54l pentru nevasta-mea (deh microbu se imprastie) care sper sa ajunga maine. Pe asta voi merge tot pe schema de fertilizare de la JBL + pentru inceput celebra "bomba". Sunt multe de zis si nu vreau sa va plictisesc. Bine v-am gasit!
Sus In jos
http://www.flinkwise.com
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

Salutare colegi acvaristi! Empty
MesajSubiect: Re: Salutare colegi acvaristi!   Salutare colegi acvaristi! Icon_minitimeMar Oct 26, 2010 6:04 am

Bun venit si sa ai apele cat mai limpezi Wink
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

Salutare colegi acvaristi! Empty
MesajSubiect: Re: Salutare colegi acvaristi!   Salutare colegi acvaristi! Icon_minitimeMar Oct 26, 2010 6:18 am

Bine ai venit Radule !

Uitati exemplu bun, se poate si sa incepi cu dreptul, adica cu documentare temeinica
si nu cu pesti multi care in mod "inexplicabil" mor pe capete.

Acum dupa ce te-am laudat, intrebare: De ce sa stea asa mult acvariul la lipit ? Siliconul dupa 48 de ore e tun.

PS: daca ne plictiseam de subiecte acvaristice, ne lasam de "foruming", asa ca nu ne scuti,
baga detalii, poze cu acvariul gol, cu acvariul plin, samd...
Sus In jos
aco
Peste colonel
Peste colonel



Mesaje : 1084
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti Sud

Salutare colegi acvaristi! Empty
MesajSubiect: Re: Salutare colegi acvaristi!   Salutare colegi acvaristi! Icon_minitimeMar Oct 26, 2010 6:43 am

Siliconul e lipit in 48 de ore daca are 1mm si e expus aerului pe toata suprafata. Macar 5-7 zile e bine sa-l lasi la uscat.
E una sa fie uscat, e total altceva sa termine de polimerizat complet.


LE: Nu cumva au trecut cele 10 zile? Laughing

Nu.
Sus In jos
Mios
Peste capitan
Peste capitan
Mios


Mesaje : 643
Data de inscriere : 29/06/2010
Localizare : Ploiesti EST

Salutare colegi acvaristi! Empty
MesajSubiect: Re: Salutare colegi acvaristi!   Salutare colegi acvaristi! Icon_minitimeMar Oct 26, 2010 7:27 am

Bine ai venit! Pare un proiect indraznet. Tine-ne la curent! (220v) affraid
Sus In jos
danu7z
Peste sergent
Peste sergent
danu7z


Mesaje : 254
Data de inscriere : 28/09/2010
Localizare : bucuresti / berceni

Salutare colegi acvaristi! Empty
MesajSubiect: Re: Salutare colegi acvaristi!   Salutare colegi acvaristi! Icon_minitimeMar Oct 26, 2010 8:18 am

Salut , bine ai venit! .. Eu am lasat 4 zile la uscat un acvariu de 250 litri si nu am nici o problema cu el (inca)
Sus In jos
http://www.v3rs4c3.sunphoto.ro
falconety
Peste sergent
Peste sergent
falconety


Mesaje : 307
Data de inscriere : 17/10/2009
Localizare : breaza/ph

Salutare colegi acvaristi! Empty
MesajSubiect: Re: Salutare colegi acvaristi!   Salutare colegi acvaristi! Icon_minitimeMar Oct 26, 2010 11:43 am

Bine ai venit salut
Sus In jos
http://www.electrocasnicebreaza.forumgratuit.ro
b0n0v0xx
Peste soldat
Peste soldat
b0n0v0xx


Mesaje : 73
Data de inscriere : 26/10/2010
Localizare : Ploiesti

Salutare colegi acvaristi! Empty
MesajSubiect: Re: Salutare colegi acvaristi!   Salutare colegi acvaristi! Icon_minitimeMar Oct 26, 2010 7:34 pm

Multumesc tuturor pentru urarile de bun venit.

Sa va spun povestea completa la acvariul de 200l daca spuneti ca nu va plictisesc Very Happy

Acvariul l-am lipit acum o luna cu ajutorul neveste-mi, fiind primul lipit de mine de dimensiunile astea. L-am lipit dupa ce am citit tot ce se poate si am vazut cred ca toate filmele de pe youtube cu privire la lipirea acvariilor. In plus am folosit tehnica firului de pescuit pe post de despartitor astfel: Intre fiecare 2 fete (inclusiv intre fete si fund) am pus un fir de pescuit de 1,6mm diametru, ff scurt (la capetele fiecaruia) rezultand o pelicula de silicon uniforma de aprox 1-1,5mm intre oricare 2 geamuri. Sincer, produsul final mi-a depasit toate asteptarile. Toate bune si frumoase, asteptat o luna, test de apa 3 zile, totul parea ok. Dupa golire l-am curatat inca o data si am reverificat siliconul pentru eventualele deformari datorita presiunii exercitate de coloana de apa. Atunci am remarcat pentru prima oara o bula de aer de 1mm in diametru exact in mijlocul gemului uneia din fetele mari... Acum parerile pot fii impartite: eu unul nu pot stii (dar pot banui) ce efecte poate avea acea bula de aer in sticla in timp si sincer nici nu vreau sa ma joc cu 200l de apa. Asa ca l-am desfacut si relipit - laterala cu bula am retaiat-o si am pus-o ca fund dublu.

Cat de spre lipirea siliconului, folosesc Bison (pentru acvarii bineinteles), iar producatorul specifica o uscare de 1,5mm/24h. Facand un calcul sumar (10/1,5)+(5/1,5)=10 zile - prima paranteza reprezinta grosimea stratului intre 2 fete, iar a doua o medie a bandei de silicon din interior, la imbinarile dintre geamuri. Intr-adevar, asa cum aco a spus, una e uscarea la suprafata, una e polimerizarea completa. Sunt convins ca toate astea le stiati, dar poate tot ce am scris mai e de folos si altcuiva care a sarit peste etapa de documentare si vrea sa lipeasca un acvariu Very Happy Asa ca n-am mai avut rabdare sa astept o luna si am convins-o pe nevasta-mea ca vrea acvariu, azi astept sa vina un juwel de 54l si sa incep ciclarea. Partea proasta e ca nu am plante: recomandati-mi si mie un pet-shop care are ceva plante ok, in sensul sa nu bag in acvariu cine stie ce paraziti, alge samd.

Ca plante as vrea pentru inceput ceva nepretentios: Vallisneria, Ludwigia repens 'Rubin', Heteranthera zosterifolia, Rotala rotundifolia, Cryptocoryne wendtii, Bacopa, Egeria densa, eventual Anubias barteri, Java Moss (am 2 buturigi de vita prelucrate de mine), iar ca gazon Riccia sau Marsilea hirsuta sau Staurogyne repens sau orice altceva ce-mi recomandati.

Sa vad cum bricolez capacul la Juwel sa-i mai pun un T5 sa ajung la un lumen/litru decent. Fertilizare am linia completa de la JBL + PPS-Pro + "bomba".

Pozele urmeaza zilele astea imediat ce fac rost de un aparat foto decent.

Sper sa fii avut rabdare sa parcurgeti tot blocul asta de text si astept sfaturi pentru ciclare. Multumesc Smile


Ultima editare efectuata de catre b0n0v0xx in Mier Oct 27, 2010 5:40 am, editata de 1 ori
Sus In jos
http://www.flinkwise.com
booghibooghi
Peste sergent
Peste sergent
booghibooghi


Mesaje : 429
Data de inscriere : 24/07/2010
Localizare : Câmpina - Prahova

Salutare colegi acvaristi! Empty
MesajSubiect: Re: Salutare colegi acvaristi!   Salutare colegi acvaristi! Icon_minitimeMar Oct 26, 2010 11:55 pm

Bine ai venit si ape limpezi
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

Salutare colegi acvaristi! Empty
MesajSubiect: Re: Salutare colegi acvaristi!   Salutare colegi acvaristi! Icon_minitimeMier Oct 27, 2010 5:17 am

Vezi ca Ludwigia Repens "Rubin" si Staurogyne nu prea se incadreaza la easy.
Dar cu o linie de fertilizare + CO2 de la bomba macar, merg...
Sus In jos
Continut sponsorizat





Salutare colegi acvaristi! Empty
MesajSubiect: Re: Salutare colegi acvaristi!   Salutare colegi acvaristi! Icon_minitime

Sus In jos
 
Salutare colegi acvaristi!
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Salutare acvaristi
» Salutari dragi acvaristi
» Salutari acvaristi

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Acvaristica, pesti, plante :: Forum Acvaristica :: Introducere-
Mergi direct la: