Acvaristica, pesti, plante
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Acvaristica, pesti, plante

Totul despre pesti exotici, plante si acvarii -animale iubite-
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi

In jos 
+9
AngelTudorache
Sorin C.
aco
Mios
booghibooghi
Cornel
Mihai B.
Ionut T.
Bogdi P.
13 participanți
Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4  Urmatorul
AutorMesaj
Bogdi P.
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 238
Data de inscriere : 14/09/2010
Localizare : Oradea, Bihor

Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi Empty
MesajSubiect: Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi   Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi Icon_minitimeMar Sept 14, 2010 10:14 am

Buna.Ma numesc Bogdan,am 21 de ani si sunt din Oradea.Acum 4 luni m`am hotarat sa imi infrumusetzez viata cu un acvariu.Momentan,am un acvariu de 80 de litri.Am o pompa/aerator Resun(nu stiu denumirea exacta) cu 2 iesiri-1 iesire merge la perdeaua de aer si cealalta la un burete bolborositor,un filtru Hailea BT 700,incalzitor cu termostat de 100 W Resun.In el,traiesc 3 corydoras albino,1 corydoras panda,o pereche de pangio kuhlii ( 8 cm) primita cadou,o pereche xipho verzi (3-4 cm),un plecostomus (14 cm) si o femela de Betta matura,gata pt icrat. Incerc sa ma hotarasc in privinta urmatoarei specii pe kre o voi introduce.Am de ales intre carasi si scalari (ambele specii PUI). Va rog sa imi spune`ti parerile voastre si sfaturi.Acvariul,momentan nu am posibilitatea sa il imbunatatesc,adica filtre mai bune,interne/externe. Va Multumesc !
Sus In jos
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi Empty
MesajSubiect: Re: Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi   Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi Icon_minitimeMar Sept 14, 2010 11:37 am

Salut Bogdan, bun venit. Informatii o sa primesti la tot pasul, important este sa sti ceea ce vrei sa faci cu acvariul tau si daca vrei sa asculti sfaturile.
1 filtru nu cred ca este tocmai recomandat la 80 litri
2 scoate perdeaua de aer. Oxigen isi ia de la valuirea apei formata de curentii filtrului si de la plante.
3 buretele mai lasa-l ca nu am incredere in filtru.
4 scapa de pleco
5 axeaza-te pe pesti de talie mica "nu scalar sau caras" (nu face greseala care au facut-o si unii dintre noi)

ceva plante, neoane sau poze?
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi Empty
MesajSubiect: Re: Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi   Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi Icon_minitimeMar Sept 14, 2010 11:47 am

Bun venit in primul rand.

In al doilea rand, felicitari ca ai intrebat despre pesti inainte de a mai lua altii.
Sa o luam pe rand.

Corydoras sunt pesti de card, minim 6 per specie. Albino cu panda sau alta subspecie
nu formeaza card. Iti zic din experienta eu cresc cory, ii si reproduc.

Pleco nu are ce cauta in 80L, se face imens. Scapa de el si ia niste ancistrusi daca vrei
algae-eaters.

Carasii sau Scalarii nu au ce cauta nici ei acolo. Ambele specii cer mult spatiu/volum de apa.
Aproximativ 50L/caciula. Fa o socoteala cati incap in 80L. Cam 1 peste si jumate.
Chiar daca ii iei pui, vor creste rapid.

Pompa de aer nu iti trebuie. E de ajuns returul filtrului sa valureasca usor apa.
Sus In jos
Bogdi P.
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 238
Data de inscriere : 14/09/2010
Localizare : Oradea, Bihor

Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi Empty
MesajSubiect: Re: Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi   Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi Icon_minitimeMar Sept 14, 2010 12:19 pm

Multumesc pt sfaturi.Am stat o perioada si am vazut majoritatea pestilor kre se comercializeaza la noi,mai exact la mine in oras si dintre toti,mi`au placut carasii si scalarii.Am inteles k am un acvariu prea mic pt ei.Acum sincer,nu stiu ce pesti sa imi tin.Am sa dau pleco.Am avut 6 cory albino,dar mi`au murit 3,nu stiu dc,la 3 zile dupa ce i`am cumparat.Cred k nu s`au obijnuit cu noul mediu.Panda mi`a fost facut cadou.O sa vad ce o sa fac cu el.Noapte buna
Sus In jos
Bogdi P.
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 238
Data de inscriere : 14/09/2010
Localizare : Oradea, Bihor

Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi Empty
MesajSubiect: Re: Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi   Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi Icon_minitimeMar Sept 14, 2010 12:35 pm

Am o intrebare.Eu momentan,folosesc un filtru Hailea BT 700.Mi`a spus Ionut T k nu e bun si sa aleg intre un Resun SP-1100 sau un Resun BF-200.Care dintre astea 2 mi`l recomanzi ?
Sus In jos
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi Empty
MesajSubiect: Re: Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi   Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi Icon_minitimeMar Sept 14, 2010 12:40 pm

Eu iti recomand Resun BF-200 Mai asteapta si de la colegi raspunsuri...
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
Cornel
Peste capitan
Peste capitan
Cornel


Mesaje : 575
Data de inscriere : 16/03/2010
Localizare : ploiesti

Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi Empty
MesajSubiect: re   Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi Icon_minitimeMar Sept 14, 2010 5:04 pm

salut si bine ai venit .resun bf 200 este si parerea mea.eu il tin in 144l si face fata fara probleme.binenteles ca dupa achizitionarea lui ar mai trebui inbunatatit si cu ceva materiale filtrante.
Sus In jos
booghibooghi
Peste sergent
Peste sergent
booghibooghi


Mesaje : 429
Data de inscriere : 24/07/2010
Localizare : Câmpina - Prahova

Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi Empty
MesajSubiect: Re: Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi   Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi Icon_minitimeMar Sept 14, 2010 6:17 pm

bine ai venit Bogdan
si eu unul as merge tot pe BF-200
Sus In jos
Mios
Peste capitan
Peste capitan
Mios


Mesaje : 643
Data de inscriere : 29/06/2010
Localizare : Ploiesti EST

Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi Empty
MesajSubiect: Re: Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi   Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi Icon_minitimeMar Sept 14, 2010 7:50 pm

Salut, bine ai venit! Gandeste-te la alti pesti mai mici, nu la scalari sau la carasi. Sunt multi altii de talie mica, frumosi si muuuullt mai spectaculosi decat cei doi giganti.
Ex: Rasbora heteromorpha, neonii(toate rasele), rodostomus(excelent peste de card-testat)....etc...
Bafta, si ramai cu ochii pe acest site...
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi Empty
MesajSubiect: Re: Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi   Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi Icon_minitimeMar Sept 14, 2010 8:29 pm

Un Resun BF-200 il vad util in acvarii mari, cu volum >150L.
Tu avand doar 80L, daca mai bagi si bartai cutia in acvariu ramai cu jumatate
din spatiul actual.
Eu as merge pe SP-1100, face fata cu brio si il poti ascunde mai
usor intr-un colt dupa ceva plante.
Sus In jos
Bogdi P.
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 238
Data de inscriere : 14/09/2010
Localizare : Oradea, Bihor

Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi Empty
MesajSubiect: Re: Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi   Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi Icon_minitimeMar Sept 14, 2010 9:29 pm

Salut.La ce materiale filtrante suplimentare te referi? Scuze dar sunt nou si nu prea stiu multe chestii.E mare (dimensiuni) filtrul BF 200 ? Acvariul meu are 67 cm lungime,30 cm latzime si 40 cm inaltime. Iar in ce privesc pestii,m`am gandit la urmatoarea combinatie : 10 sumatrani verzi,8-10 jandarmi si poate 6-8 conconius. Ar merge ?
Sus In jos
aco
Peste colonel
Peste colonel



Mesaje : 1084
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti Sud

Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi Empty
MesajSubiect: Re: Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi   Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi Icon_minitimeMar Sept 14, 2010 9:53 pm

In nici un caz.
Jandarmii au nevoie de un bazin cu o lungime mare.
Poti pune 13 sumatrani si 5 cory. Spre exemplu.
Pentru filtrul resun bf200 ai nevoie de o inaltime a acvariului de minim 35cm, recomandat 40. Insa e prea mare pentru nevoile tale.
Materialele filtrante suplimentare sunt asa-zisii suporti bio. Da o cautare pe net dupa sera siporax, substrat pro, fluval biomax si te lamuresti.
Bine ai venit.
Sus In jos
Mios
Peste capitan
Peste capitan
Mios


Mesaje : 643
Data de inscriere : 29/06/2010
Localizare : Ploiesti EST

Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi Empty
MesajSubiect: Re: Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi   Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi Icon_minitimeMar Sept 14, 2010 9:54 pm

Vad ca ai tendinte spre pesti easy... De ce nu vrei sa incerci neoni, rasbora.... etc...sunt pesti de card...si dau muult mai bine in acvariu.
Sus In jos
aco
Peste colonel
Peste colonel



Mesaje : 1084
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti Sud

Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi Empty
MesajSubiect: Re: Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi   Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi Icon_minitimeMar Sept 14, 2010 9:56 pm

Mios, fiecare cu gusturile lui Wink
Daca tie iti plac pestii aia nu e nevoie sa-i placa si lui aceiasi.
Sus In jos
Mios
Peste capitan
Peste capitan
Mios


Mesaje : 643
Data de inscriere : 29/06/2010
Localizare : Ploiesti EST

Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi Empty
MesajSubiect: Re: Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi   Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi Icon_minitimeMar Sept 14, 2010 10:01 pm

Corect. Ai dreptate. Important e sa se uite dupa compatibilitati, si dupa cerintele vietuitoarelor.
Sus In jos
Bogdi P.
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 238
Data de inscriere : 14/09/2010
Localizare : Oradea, Bihor

Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi Empty
MesajSubiect: Re: Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi   Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi Icon_minitimeMar Sept 14, 2010 10:04 pm

Nuu,in nici un caz nu e vorba k daca lui ii plac anumiti pesti,mie nu.Sincer nici nu stiu ce pesti sa imi bag in acvariu.Dupa cum probabil ai vazut,aveam de gand sa tin ori scalari ori carasi.Asa ca orice sugestie/combinatie e bine primita si va multumesc pentru asta.Neonii simpli nu prea ma atrag,doar cei rosii,de care nu gasesc la mine in oras.Rasbora la fel,la un singur pet shop am vazut 5-6 bucati.
Sus In jos
aco
Peste colonel
Peste colonel



Mesaje : 1084
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti Sud

Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi Empty
MesajSubiect: Re: Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi   Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi Icon_minitimeMar Sept 14, 2010 10:06 pm

In cazul asta, serveste-te cu informatii referitoare la pesti de aici Wink
http://petra-aqua.com/katalog.php?lang=en
Sus In jos
Bogdi P.
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 238
Data de inscriere : 14/09/2010
Localizare : Oradea, Bihor

Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi Empty
MesajSubiect: Re: Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi   Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi Icon_minitimeMar Sept 14, 2010 10:12 pm

Multumesc frumos pt link. Am citit adineaori putin despre Melanotenia.Imi plac dar nu gasesc nici un articol despre compatibilitate.Si din pacate nu stiu daca as gasi.E foarte aiurea sa cauti un anumit tip de peste si sa nu`l gasesti in nici un pet shop din oras... :-L Si am o intrebare,Caplopez pot tine 2 ?
Sus In jos
Mios
Peste capitan
Peste capitan
Mios


Mesaje : 643
Data de inscriere : 29/06/2010
Localizare : Ploiesti EST

Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi Empty
MesajSubiect: Re: Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi   Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi Icon_minitimeMar Sept 14, 2010 10:29 pm

Esti intr-o situatie delicata, sincer. Cauta crescatori din zona ta... dar chiar si asa, pestii mai moderati, sau chiar hard, nu ii vei gasi la ei...
Sus In jos
Sorin C.
Peste capitan
Peste capitan
Sorin C.


Mesaje : 694
Data de inscriere : 10/11/2009
Localizare : Ploiesti N-E-S-V.

Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi Empty
MesajSubiect: Re: Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi   Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi Icon_minitimeMar Sept 14, 2010 10:31 pm

Ca filtrare poti folosi un resun sp 1100 la care ii scoti porcariile alea de pseudo-bioballs si bagi o cutie de 250 ml Substrat Pro de la Eheim, iar peste un buretel mic nu foarte dens sa nu traga bilutele sa obtureze din debit. Astfel ai un filtru biologic de invidiat. La partea mecanica, acel pad verde va retine din impuritatile flotante si mici in schimb rahateii mari va trebui sa ii sifonezi la schimburile de apa. La un test facut mai demult la un acvariu cu ciclide am folosit aceeasi combinatie si deabia dupa aprope 5 luni a trebuit sa curat padul deoarece scazuse debitul, aproximativ 40 %. In acest caz au fost 20 ciclide si dupa cum stii sunt niste masini de facut mizerie.

La partea cu pestii nu pot sa ma pronunt la ce specii sa tii in schimb iti recomand la fel ca si colegii, o masa pe zi. Si nu mult, ei chiar daca ii vezi cersind asa este natura lor. Mai repede tii un peste pe regim decat sa te lupti cu diverse boli si/sau probleme cu apa din cauza mizeriei. Eventual daca ai de unde face rost de cativa red cherry, sunt printre scavengerii cei mai indicati. Si nu ii hranesti separat, ii lasi ca se vor ocupa de eventualele alge si resturile de mancare.
Sus In jos
Bogdi P.
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 238
Data de inscriere : 14/09/2010
Localizare : Oradea, Bihor

Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi Empty
MesajSubiect: Re: Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi   Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi Icon_minitimeMar Sept 14, 2010 10:33 pm

In ce sens moderati sau hard ? Greu de intretinut si crescut ? Crescatorii din judetul meu au contracte cu pet shop`urile si nu prea vand la persoane fizice,doar daca ii cunosti.pt k ei spun k nu li se renteaza...Sa isi iroseasca timpu pt o comanda de 20-30 de lei...Asa putin pt k ei vand pestii la pret de producator,spre ex un guppy costa 50 de bani...un scalar 70...un gurami albastru 50...
Sus In jos
Bogdi P.
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 238
Data de inscriere : 14/09/2010
Localizare : Oradea, Bihor

Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi Empty
MesajSubiect: Re: Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi   Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi Icon_minitimeMar Sept 14, 2010 10:37 pm

Chiar nu stiu cum sa fac treaba cu filtrul.O sa incerc pe sapt viitoare sa imi cumpar filtrul si atunci eventual o sa imi spui pas cu pas ce trebuie facut.K eu nu ma prea pricep,recunosc. Din pacate,nu am de la cine sa fac rost de macar 2 red cherry.Nu se gasesc pe la noi. Deci in concluzie,filtru resun sp 1100 e cel mai indicat pt mine(dupa posibilitati).Multumesc
Sus In jos
Mios
Peste capitan
Peste capitan
Mios


Mesaje : 643
Data de inscriere : 29/06/2010
Localizare : Ploiesti EST

Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi Empty
MesajSubiect: Re: Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi   Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi Icon_minitimeMar Sept 14, 2010 11:03 pm

Da. Pai crescatorii alimenteaza petshop-urile din Oradea da? Buuun...
In petshop-urile din Oradea tu spui ca exista numai pesti banali... Buuun
Rezulta ca nu ai de ce sa mai apelezi la crescatori...
Nu vreau sa iti implementez niciun gand, dupa cum spunea si Aco, dar parerea mea, baga niste neoni, rasbora, rodostomus, si ancistrusi. Efectul va fi garantat. Repet e parerea mea, nu neaparat trebuie sa fie si a altora... Dar studiaza bine acesti pesti...
Sus In jos
Bogdi P.
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 238
Data de inscriere : 14/09/2010
Localizare : Oradea, Bihor

Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi Empty
MesajSubiect: Re: Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi   Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi Icon_minitimeMar Sept 14, 2010 11:10 pm

Eu nu am spus k ca sunt doar pesti banali in Oradea. Ci doar pesti comuni.Toate magazinele comercializeaza aproape aceleasi tipuri de pesti. Foarte rar mai vezi un ramirez, un neon roshu rosu,un gurami pitic...etc. Dar in cele mai multe cazuri, dupa vreo 10 minute de stat in acvariu, se vinde. Probabil nu au cereri de pesti mai "exotici" si de aceea nu aduc. Acum ma documentez despre sumatrani, melanotenia, neonul roshu rosu si rasbora(normal). Sa vad ce imi spun si colegii despre ei. Sa nu ma avant iar k ca si cu scalarii & carasii.

renunta la limba mirca te rugam. multumesc. (mihai b.)
Sus In jos
Mios
Peste capitan
Peste capitan
Mios


Mesaje : 643
Data de inscriere : 29/06/2010
Localizare : Ploiesti EST

Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi Empty
MesajSubiect: Re: Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi   Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi Icon_minitimeMar Sept 14, 2010 11:21 pm

Melanotenia cu neoni si cu rasbora merge... E relativ ok.
Sumatranii insa... sunt mai rai ca betta. Trage concluziile.
Sus In jos
Bogdi P.
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 238
Data de inscriere : 14/09/2010
Localizare : Oradea, Bihor

Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi Empty
MesajSubiect: Re: Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi   Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi Icon_minitimeMar Sept 14, 2010 11:29 pm

Imi cer scuze pt felul in care am scris.Asa m-am obijnuit din cauza mess-ului...Cu prescurtari si prostii Razz
Sus In jos
Mios
Peste capitan
Peste capitan
Mios


Mesaje : 643
Data de inscriere : 29/06/2010
Localizare : Ploiesti EST

Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi Empty
MesajSubiect: Re: Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi   Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi Icon_minitimeMar Sept 14, 2010 11:34 pm

Mihai B. iti poate da mai multe detalii despre sumatrani. Insa esentialul ti-l pot spune si eu...sunt frumosi, dar rai. Eventual sa ii cresti doar pe ei in acvariu...dar cu alte specii eu unul nu prea m-as incumeta. Evil or Very Mad
Sus In jos
Bogdi P.
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 238
Data de inscriere : 14/09/2010
Localizare : Oradea, Bihor

Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi Empty
MesajSubiect: Re: Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi   Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi Icon_minitimeMar Sept 14, 2010 11:40 pm

Am stat si m-am gandit.Am sa dau plecostomus-ul si femela de Betta.Si m-am gandit la urmatoarea combinatie : 6 melanotenia,10 neoni rosii si 10 zebre voalate.Sunt prea multi pt acvariul meu ? Am citit si despre sumatrani adineaori,imi plac dar mi-e frica sa nu imi "agreseze" cory sau kuhlii.
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi Empty
MesajSubiect: Re: Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi   Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi Icon_minitimeMar Sept 14, 2010 11:41 pm

Da, are dreptate Mios. Sumatranii sunt rai, un prieten bun de-al meu pe nume Christiansen, prezent
si el aici pe forum, le zice "satane". Insa, daca sunt destui, adica minim 10, de marimi apropiate,
isi fac de lucru intre ei. A nu se tine in nici un caz cu pesti voalati. O sa ii tunda scurt in aceeasi zi
de cand ii adaugi.

Ai mei convietuiesc ok cu Hoplo, Neoni Clasici si Callistusi. Totusi nu te-as sfatui sa incepi cu Sumatrani.
E posibil sa te puna in niste situatii dificile, si ca incepator nu e ok.
Sus In jos
Mios
Peste capitan
Peste capitan
Mios


Mesaje : 643
Data de inscriere : 29/06/2010
Localizare : Ploiesti EST

Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi Empty
MesajSubiect: Re: Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi   Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi Icon_minitimeMar Sept 14, 2010 11:43 pm

Pai in total cati pesti ar fi? 26 la numar, cei care vrei sa ii cumperi....si ... cati o sa mai fie in acvariu?
Sus In jos
Continut sponsorizat





Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi Empty
MesajSubiect: Re: Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi   Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi Icon_minitime

Sus In jos
 
Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi
Sus 
Pagina 1 din 4Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Angel sunt..
» Sfaturi gresite si perle din acvaristica.
» Cine sunt eu.

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Acvaristica, pesti, plante :: Forum Acvaristica :: Introducere-
Mergi direct la: