Acvaristica, pesti, plante
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Acvaristica, pesti, plante

Totul despre pesti exotici, plante si acvarii -animale iubite-
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Biofilmul sau pelicula grasa de pe suprafata apei

In jos 
+3
Sorin C.
aco
ovidiucro
7 participanți
AutorMesaj
ovidiucro
Peste sergent
Peste sergent
ovidiucro


Mesaje : 335
Data de inscriere : 15/08/2010
Localizare : Campina PH

Biofilmul sau pelicula grasa de pe suprafata apei Empty
MesajSubiect: Biofilmul sau pelicula grasa de pe suprafata apei   Biofilmul sau pelicula grasa de pe suprafata apei Icon_minitimeDum Sept 05, 2010 10:25 pm

Deseori, o pelicula de proteine si substane uleioase apare pe suprafata apei acvariului. Este un fenomen normal pentru un setup nou si de obicei dispare de la sine, dupa ce bacteriile incep sa-si faca treaba si apa acvariului se stabilizeaza. Alteori, biofilmul apare si in acvarii vechi, stabilizate, dupa aditia de medicamente, conditioneri pt. apa sau chiar si din cauza grasimilor din hrana pestilor. In conditii de lumina slaba sau pe timpul notii, se inmultesc exploziv, ajungand sa acopere complet suprafata apei. Pelicula respectiva impiedica schimburile normale de gaze, deci trebuie indepartata.
Sunt mai multe metode de indepartare a acesteia:
Hagen are un produs (Waste Control - A-7663) ce contine bacterii “bune” ce suplimenteaza pe cele aflate normal in apa si care ajuta la eliminarea biofilmului prin digerarea acestuia. Este o procedura de durata si elimina in mod natural pelicula. Desi este o metoda non-chimica, naturala, sunt discutii in jurul dezechilibrului produs prin suplimentarea fortata a bacteriilor…
O alta metoda la fel de ecologica, este folosirea unor accesorii (A-1006 Aqua Clear Surface Skimmer,
A-240 Fluval Surface Skimmer) ce se adapteaza la sistemul de filtrare si care aspira simultan atat apa de la fundul acvariului cat si de la suprafata acestuia. Astfel, pelicula este trimisa catre filtru, unde este neutralizata de mediile de filtrare. Aici se dovedeste foarte eficient filtrul cu carbon activ, ce captureaza excesul de proteine aflate in biofilm. Fluval Opticarb contine, pe langa carbon si rasini ce ajuta la inlaturarea completa a peliculei de suprafata.
In cazul unei pelicule de mica intindere este suficient ca duza de la iesirea filtrului sa fie indreptata catre suprafata apei si valurelele create sa faca sa dispara incet-incet biofilmul.
O metoda ieftina, este folosirea de prosoape de bumbac sau de hartie. Prosopul se introduce sub pelicula pe o latura a acvariului, apoi prin ridicarea acestuia este absorbita si indepartata si pelicula de la suprafata. Metoda necesita multa rabdare, dar duce la eliminarea completa a biofilmului.
Sus In jos
http://www.cds-sat.ro
aco
Peste colonel
Peste colonel



Mesaje : 1084
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti Sud

Biofilmul sau pelicula grasa de pe suprafata apei Empty
MesajSubiect: Re: Biofilmul sau pelicula grasa de pe suprafata apei   Biofilmul sau pelicula grasa de pe suprafata apei Icon_minitimeDum Sept 05, 2010 11:00 pm

Sau folosesti la schimbul de apa eritromicina, 1/10 fata de doza recomandata. O saptamana nu mai ai treaba cu biofilmul.
Sus In jos
Sorin C.
Peste capitan
Peste capitan
Sorin C.


Mesaje : 694
Data de inscriere : 10/11/2009
Localizare : Ploiesti N-E-S-V.

Biofilmul sau pelicula grasa de pe suprafata apei Empty
MesajSubiect: Re: Biofilmul sau pelicula grasa de pe suprafata apei   Biofilmul sau pelicula grasa de pe suprafata apei Icon_minitimeLun Sept 06, 2010 12:46 am

Sau o lasi in pace, faci schimburile de apa si sifonarea corespunzatoare, mentenanta regulata a filtrului, hrana adecvata in calitate si cantitate, fertilizare controlata si nu o sa aveti niciodata probleme de acest gen.

La acvariul de 70 litri, care va iesi din uz curand, avand grija de el nu am avut niciodata biofilm. Sunt cativa colegi care stiu istoria lui destul de bine. Si acolo mai greseam cateodata putin la fertilizare, a fost neglijat o perioada pe timpul verii acvariul si interveneam asupra lui ca nu mai aveau loc pestii sa inoate de plante si totusi nu am vazut cum arata un biofilm in carne si oase, impropriu, grasime.
Sus In jos
booghibooghi
Peste sergent
Peste sergent
booghibooghi


Mesaje : 429
Data de inscriere : 24/07/2010
Localizare : Câmpina - Prahova

Biofilmul sau pelicula grasa de pe suprafata apei Empty
MesajSubiect: Re: Biofilmul sau pelicula grasa de pe suprafata apei   Biofilmul sau pelicula grasa de pe suprafata apei Icon_minitimeLun Sept 06, 2010 6:00 pm

si ei am acest biofilm dar cateodata este pe 80% din suprafata apei iar alte dati daca se vede vreo 2% din suprafata apei si nu schimb cu nimic mancare la fel cantitativ vorbesc.Sa incerc cu eritromicina 1 pastila la 10 litri de apa??
Sus In jos
ovidiucro
Peste sergent
Peste sergent
ovidiucro


Mesaje : 335
Data de inscriere : 15/08/2010
Localizare : Campina PH

Biofilmul sau pelicula grasa de pe suprafata apei Empty
MesajSubiect: Re: Biofilmul sau pelicula grasa de pe suprafata apei   Biofilmul sau pelicula grasa de pe suprafata apei Icon_minitimeLun Sept 06, 2010 9:24 pm

Bogdan, problema cu antibioticele este ca nu distrug numai bactriile rele ci si pe cele bune.
De aceea, pe site-urile de specialitate se recomanda ca, in caz de tratament, sa se verifice cresterea nivelului de poluanti (nitriti) din apa.
Personal, eu consider ca este mai putin periculos biofilmul decat riscul de a "decicla" acvariul, asa ca il indepartez mecanic si am rabdare sa dispara de la sine.
Sus In jos
http://www.cds-sat.ro
Sorin C.
Peste capitan
Peste capitan
Sorin C.


Mesaje : 694
Data de inscriere : 10/11/2009
Localizare : Ploiesti N-E-S-V.

Biofilmul sau pelicula grasa de pe suprafata apei Empty
MesajSubiect: Re: Biofilmul sau pelicula grasa de pe suprafata apei   Biofilmul sau pelicula grasa de pe suprafata apei Icon_minitimeLun Sept 06, 2010 9:52 pm

Depinde si de antibiotic. Ca bacteriile sunt grad pozitive sau grad negative si defel sunt antibioticele. In acest caz eritromicina nu afecteaza bacteriile nitrificatoare, dar pot destabiliza anumite culturi de bacterii din organismul pestelui. In aceste conditii calitatea apei din acvariu trebuie sa fie la un nivel mai mare pentru a ajuta pestii sa treaca mai usor peste tratament.
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

Biofilmul sau pelicula grasa de pe suprafata apei Empty
MesajSubiect: Re: Biofilmul sau pelicula grasa de pe suprafata apei   Biofilmul sau pelicula grasa de pe suprafata apei Icon_minitimeLun Sept 06, 2010 10:14 pm

In acv de 54 nu am biofilm aproape deloc, si nu fac nimic special pentru a-l preveni.

In cel de 180 am tot timpul biofilm, doar jetul returului de la filtru il sparge in zona unde
bate. Nu ma deranjeaza cu nimic pentru ca nu se vede, decat daca te uiti dupa el anume,
de jos in sus prin apa.
Sus In jos
aco
Peste colonel
Peste colonel



Mesaje : 1084
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti Sud

Biofilmul sau pelicula grasa de pe suprafata apei Empty
MesajSubiect: Re: Biofilmul sau pelicula grasa de pe suprafata apei   Biofilmul sau pelicula grasa de pe suprafata apei Icon_minitimeLun Sept 06, 2010 10:15 pm

Si eu am biofilm, la inceput ma agitam si eu ca un pepsi, acum nu-l mai bag in seama.
Sus In jos
ovidiucro
Peste sergent
Peste sergent
ovidiucro


Mesaje : 335
Data de inscriere : 15/08/2010
Localizare : Campina PH

Biofilmul sau pelicula grasa de pe suprafata apei Empty
MesajSubiect: Re: Biofilmul sau pelicula grasa de pe suprafata apei   Biofilmul sau pelicula grasa de pe suprafata apei Icon_minitimeMar Sept 07, 2010 12:43 am

Aveti dreptate!
O sa-l tratez cu cateva "doze" de indiferenta. Oricum, am alte probleme in acvariu, biofilmul nu-i o prioritate.
Sus In jos
http://www.cds-sat.ro
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

Biofilmul sau pelicula grasa de pe suprafata apei Empty
MesajSubiect: Re: Biofilmul sau pelicula grasa de pe suprafata apei   Biofilmul sau pelicula grasa de pe suprafata apei Icon_minitimeMar Sept 07, 2010 2:03 am

Idem, acvariilor lui Mihai. Daca filtru este mai sus sparge biofilmul. Aceeasi reteta aplic si eu "INDIFERENTA".
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
booghibooghi
Peste sergent
Peste sergent
booghibooghi


Mesaje : 429
Data de inscriere : 24/07/2010
Localizare : Câmpina - Prahova

Biofilmul sau pelicula grasa de pe suprafata apei Empty
MesajSubiect: Re: Biofilmul sau pelicula grasa de pe suprafata apei   Biofilmul sau pelicula grasa de pe suprafata apei Icon_minitimeMier Sept 08, 2010 5:16 am

in acest moment nu mai am nici un pic de biofilm in acvariu si asta nu stiu cui se datoreaza nu am pus nimic in apa,pur si simplu am venit de la munca si era super curat luciul apei
Sus In jos
ovidiucro
Peste sergent
Peste sergent
ovidiucro


Mesaje : 335
Data de inscriere : 15/08/2010
Localizare : Campina PH

Biofilmul sau pelicula grasa de pe suprafata apei Empty
MesajSubiect: Re: Biofilmul sau pelicula grasa de pe suprafata apei   Biofilmul sau pelicula grasa de pe suprafata apei Icon_minitimeMier Sept 08, 2010 6:08 am

Fericitule Suspect
Sus In jos
http://www.cds-sat.ro
booghibooghi
Peste sergent
Peste sergent
booghibooghi


Mesaje : 429
Data de inscriere : 24/07/2010
Localizare : Câmpina - Prahova

Biofilmul sau pelicula grasa de pe suprafata apei Empty
MesajSubiect: Re: Biofilmul sau pelicula grasa de pe suprafata apei   Biofilmul sau pelicula grasa de pe suprafata apei Icon_minitimeMier Sept 08, 2010 6:31 pm

Sper sa ramana asa

Sus In jos
danu7z
Peste sergent
Peste sergent
danu7z


Mesaje : 254
Data de inscriere : 28/09/2010
Localizare : bucuresti / berceni

Biofilmul sau pelicula grasa de pe suprafata apei Empty
MesajSubiect: Re: Biofilmul sau pelicula grasa de pe suprafata apei   Biofilmul sau pelicula grasa de pe suprafata apei Icon_minitimeMar Oct 12, 2010 1:15 pm

problema asta am intalnit-o si eu cyclops ar fi trebuit sa citesc mai atent problemele altora cu apa si m-as fi desteptat Sleep , da niciodata nu e prea tarziu Very Happy
Sus In jos
http://www.v3rs4c3.sunphoto.ro
aco
Peste colonel
Peste colonel



Mesaje : 1084
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti Sud

Biofilmul sau pelicula grasa de pe suprafata apei Empty
MesajSubiect: Re: Biofilmul sau pelicula grasa de pe suprafata apei   Biofilmul sau pelicula grasa de pe suprafata apei Icon_minitimeVin Ian 14, 2011 12:32 pm

Subiectul va fi in continuare dezbatut pe noul forum, http://www.forum.aquaristic.ro .
Sus In jos
Continut sponsorizat





Biofilmul sau pelicula grasa de pe suprafata apei Empty
MesajSubiect: Re: Biofilmul sau pelicula grasa de pe suprafata apei   Biofilmul sau pelicula grasa de pe suprafata apei Icon_minitime

Sus In jos
 
Biofilmul sau pelicula grasa de pe suprafata apei
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Calitatea apei de la reteaua urbana.
» APA ACVARIULUI
» Calitatea apei potabile.

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Acvaristica, pesti, plante :: Forum Acvaristica :: Apa-
Mergi direct la: